صفحه اصلی
آمادگی کنکور ارشد
کنکور دکتری
آموزش ویدئویی
دپارتمان توسعه
مشاوره و برنامه ریزی
تالیفات
درباره ما
خرید کتاب
 
سوالات و متداول ویژه کنکور کارشناسی ارشد مهندسی صنایع و سیستم
مهندسی صنایع چیست؟

مهندسی صنایع شاخه‌ای از مهندسی است که با موضوع بهینه سازی فرآیندها و سیستم‌ها دست و پنجه نرم می‌کند. این رشته با توسعه، بهبود، پیاده سازی و ارزیابی سیستم‌های یکپارچه انسان، پول، دانش، اطلاعات، تجهیزات، انرژی، مواد، تجزیه و تحلیل به اندازه ریاضیات، فیزیک، علوم اجتماعی درگیر است. البته در تعریفی ساده‌تر، مهندسی صنایع را میان رشته‌ای می‌دانند که با کسب دانش پایه‌ای از سایر رشته‌های مهندسی و ترکیب آن با دانش مدیریتی و بهره جستن از ابزارهای تحلیلی درصدد آن است تا در سازمان‌های صنعتی به مدیریت پروژه و امور مربوط به مدیریت سایر بخش‌های مهندسی بپردازد. بنابراین حوزه‌ی وسیعی که مهندسی صنایع پوشش می‌دهد، بر هیچ کس پوشیده نیست. این رشته این امکان را برای فرد فراهم می‌کند که مهارت‌های فنی را با هوش تجاری ترکیب کند . همان‌طور که از تعریف این رشته پیداست، فارغ‌التحصیلان این رشته معمولاً در فضایی فعالیت می‌کنند که در حال ایجاد، برنامه ریزی و کنترل و تحلیل داده های بسیاری از فعالیت‌های سازمان هست و در نتیجه  مهندسین صنایع معمولاً ارتباط و تعامل بسیار زیادی با سایر بخش‌ها و افراد سازمان دارند. ماهیت شغل مهندسین صنایع چنان است که مسیر پیشرفت شغلی آن‌ها به پست‌های سازمانی مهم و مدیریتی می‌رسد و این امر سبب می‌شود که در این رشته علاوه بر سوابق اجرایی و کاری، مدرک تحصیلی هم اهمیت زیادی داشته باشد. ارزش مدرک تحصیلی در این رشته سبب شده که درخواست برای ادامه تحصیل در مقاطع بالاتر از کارشناسی بسیار بالا باشد، به نحوی که این رشته به عنوان یکی از پرطرفدارترین رشته‌های مهندسی برای ادامه تحصیل به ویژه در مقطع کارشناسی ارشد شناخته می‌شود.

 

کدام گرایش دارای بازار کار مطلوب‌تری است؟ صنایع-صنایع یا صنایع-سیستم؟

بیشتر فارغ‌التحصیلان کارشناسی ارشد این گرایش‌ها که وارد بازار کار شده‌اند، اعتقاد دارند که از نظر آینده شغلی چندان تفاوتی بین این گرایش‌ها نیست و عامل اثر گذار در پیشرفت شغلی، مدرک کارشناسی ارشد آن‌ها و آشنایی با موضوعات جدیدی هم چون علم داده، مدیریت محصول و یا سایر توانمندی‌ها و دانش زبان و کامپیوتر آن‌هاست نه گرایش آن‌ها. البته باید در نظر داشت که برخی از این گرایش‌ها مانند مهندسی مالی، چنان با مهندسی صنایع فاصله دارند که فارغ‌التحصیلان این گرایش‌ها عملاً وارد فعالیت‌های اقتصادی و مالی می‌شوند و از مهندسی صنایع دور می‌شوند. شایان ذکر است که فرصت به کارگماری فارغ التحصیلان گرایش مدیریت مهندسی در سمت های سازمانی مدیریت محصول و مالک محصول نیز وجود دارد.

آیا داشتن رزومه مطلوب علمی و نرم افزاری مرتبط می‌تواند کمکی به ورود به بازار کار باشد؟

بدون شک. یکی از مهم‌ترین وجوه تمایز مهندسان صنایع با یکدیگر رزومه نرم افزاری، عملی و همین‌طور دانش زبان دوم یا سوم آن‌هاست. طبیعتاً در شرایطی که دو دانشجوی کارشناسی ارشد گرایشی خاص برای شغلی درخواست می‌دهند، اولویت با فردی است که زبان، نرم افزار و تخصص بیشتری داشته باشد.

معمولاً رزومه علمی و مقالات در این میان تأثیر اندکی دارد. گرچه تأثیر آن‌ها برای ادامه تحصیل در مقاطع بالاتر یا پذیرش در دانشگاه‌های سایر کشورها امری مسلم است.

هم چنین پیشنهاد میشود دانش و مهارت های خود را در حوزه های جدید هم چون علم داده و هوش تجاری به روز نمایند.

فارغ‌التحصیلان ارشد مهندسی صنایع در کلیه گرایشات، در چه موقعیت‌های شغلی به کار گرفته می‌شوند؟

دامنه فعالیت مهندسین صنایع بسیار بالاست. غالب کارشناسان ارشد صنایع، در بخش‌های مدیریتی و مشاوره‌ای صنعت مشغول به کار می‌شوند. گرچه فرصت‌های شغلی مهندسین صنایع محدود به صنعت نیست و بر حسب توان و علاقه، امور بازاریابی و حتی بانکی را نیز عهده دار می‌شوند.

برخی از موقعیت‌های شغلی عبارتند از:

 • متخصص علم داده
 • تحلیل گر علم داده
 • مهندس داده
 • مدیر محصول
 • متخصص هوش تجاری
 • مدیریت و کنترل پروژه
 • مدیریت و کنترل کیفیت
 • مدیریت تولید
 • برنامه ریزی استراتژیک و عملیاتی سازمان
 • مدیریت مهندسی
 • مهندسی لجستیک و زنجیره تأمین
 • سیستم‌های تولیدی
 • مهندسی سیستم‌های کیفیت
 • مهندسی سیستم‌های اطلاعاتی
 • مهندسی مالی
 • مدیریت دانش
 • مهندسی ارزش
 • مهندسی سیستم‌های بهره‌وری
 • طراحی فرایندها و ساختارهای سازمانی
 • پیاده سازی سیستم‌های مدیریتی-خدماتی در سازمان‌ها
 • ...

همه‌ی ما می‌دانیم که بحث «کلان‌داده» تا چه حد در حال اهمیت پیدا کردن است. امروزه تمام شرکت‌ها در صدد آنند که تصمیمات تجاری بهتری بر اساس داده‌های پیچیده و انبوه خود اتخاذ کنند.

مهندسی صنایع به شما مبانی پایه‌ی این علم را می‌دهد. دروس و گواهی‌های معتبر دیگر را در این حیطه بدست آورید تا به یک دانشمند در علم داده تبدیل شوید.

من لیسانس مهندسی صنایع دارم، چه نکات مثبتی در ادامه تحصیل این رشته وجود دارد؟

 

با توجه به روند روبه رشد تعداد فارغ‌التحصیلان این رشته در مقطع کارشناسی، ضرورت تحصیل در مقطع کارشناسی ارشد این رشته در جهت کسب جایگاه‌های برتر شغلی و آشنایی عمیق­تر با دستاوردهای جدید مهندسی صنایع و در نهایت زمینه ورود به مقاطع بالاتر و حضور در عرصه‌های دانشگاهی مضاعف گردیده است. ادامه تحصیل در مقطع کارشناسی ارشد این رشته نه تنها برای مهندسین صنایع بلکه برای فارغ‌التحصیلان رشته‌های دیگر فنی-مهندسی از اهمیت فوق‌العاده ای برخوردار است. چرا که موجبات ورود به عرصه‌های مدیریتی و سیستمی و حتی کلان داده و هوش مصنوعی را برای فارغ‌التحصیلان فراهم می‌نماید.

زمان کوتاه تحصیل در مقطع ارشد (حدود 2 سال) و امکان انجام پروژه و کار پاره وقت به صورت موازی نیز از دیگر مزایای تحصیل در این مقطع است. ارتباط نزدیک‌تر با اساتید در مقطع کارشناسی ارشد، فرصت ادامه تحصیل در مقاطع بالاتر و یا ورود ساده‌تر به بازار کار را نیز فراهم می‌آورد.

گرایشات مهندسی صنایع در مقطع کارشناسی ارشد چگونه است و چه تفاوت‌هایی با یکدیگر دارند؟

 

مقطع کارشناسی ارشد مهندسی صنایع که عموماً 2 سال به طول می­انجامد به دو بخش اصلی بهینه سازی و سیستم تقسیم می­گردد و گرایش‌های تفکیک شده این رشته به چهار دسته اصلی به شرح زیر می‌باشد:

·        گرایش مهندسی صنایع – بهینه سازی سیستم ها

·        گرایش مهندسی صنایع - مهندسی مالی

·        گرایش مهندسی صنایع - سیستم‌های کلان

·        گرایش مهندسی صنایع - مدیریت سیستم و بهره وری

البته گرایشات دیگری نیز در مقطع ارشد صنایع وجود دارد:

·        مدیریت نوآوری و فناوری

·        زنجیره تأمین و لجستیک

·        حمل و نقل در دانشگاه علم و صنعت

·        سیستم های سلامت

·        مدیریت مهندسی

·        سیستم های اطلاعاتی

·        مدیریت پروژه

·        مهندسی آینده پژوهی

تفاوت اصلی این گرایشات را به چند دسته مهم می‌توان تقسیم نمود:

·        ضرایب و دروس مورد نیاز در کنکور کارشناسی ارشد

·        ظرفیت جذب دانشجو در مقطع ارشد

·        وضعیت ادامه تحصیل در خارج از کشور

·        شانس قبولی و کیفیت رقابت در کنکور ارشد

آیا پیشنهاد می‌کنید که برای یک درس خاص، چندین منبع کنکوری را مطالعه نماییم؟

چنانچه انتخاب صحیحی داشته باشید و منابع اصلی و معتبر کنکوری را انتخاب نمایید، نیازی به مطالعه چندین منبع نیست. در واقع شباهت زیادی میان سایر منابع با منابع معتبر بوده و بسیاری از آن‌ها از روی منبع اصلی نگاشته شده‌اند. پس به جای اتلاف وقت در خواندن منابع متعدد، تست‌های متعدد و متنوعی را پاسخ دهید... ضمناً بهتر است تمام تمرکز خود را برروی منابع کنکوری که معرفی شده است، به کار گیرید.

منابع کنکور ارشد گرایش بهینه سازی سیستم ها

منابع کنکور ارشد گرایش سیستم های کلان

 

سوالات کنکور کارشناسی ارشد مهندسی صنایع و همچنین سیستم در سال‌های قبل را به همراه پاسخ تشریحی آن را چگونه می‌توانم تهیه نمایم؟

انتشارات نگاه دانش، به همراهی موسسه پژوهش، اقدام به تألیف کتاب مجموعه سوالات کنکور ارشد مهندسی صنایع 90-98 (کلیه گرایشات) نموده است. این کتاب با جلد سیاه رنگ موجود است.

برخی از اساتید و مؤلفین این کتاب‌ها عبارتند از: دکتر ایوزیان، دکتر زاهدی سرشت، استاد آقاسی، استاد شایان، استاد نیکوفکر،استادعبدالله زاده، دکتر امیری، دکتر اسماعیلی، دکتر سبزه پرور، دکتر قاسمی و ..

شما می توانید برای خرید کتاب مجموعه سوالات کنکور ارشد مهندسی صنایع 90-98 کلیک نمایید.

 

 

برای مهندسان صنایع، دانستن کدام نرم افزارها و مهارت‌ها الزامی است؟

اینکه کدام نرم افزارها و مهارت‌ها الزامی است، واقعاً امری نسبی است. اما می‌توان برخی نرم افزارها را دارای اولویت بالاتری دانست.

برای مثال، تسلط بر مجموعه Office الزامی است و دانستن Excel و Access به صورت پیشرفته در این میان بسیار مهم است.

همچنین بر حسب حوزه فعالیت تسلط بر یکی از نرم افزارهای پروژه؛  کیفیت یا تحلیل آماری و تحقیق در عملیات ضروری می‌نماید. برخی از نرم افزارهای مهم در حوزه های مدیریت و کنترل پروژه p6 و یا msp است. همچنین جهت ارزیابی اقتصادی پروژه‌ها نیز می‌توان از نرم افزاری چون COMFAR استفاده نمود.  نرم افزارهای شبیه سازی مانند ED) و(Arena  و بهینه سازی مانندLingo) و (GAMS گونه دیگری از این نرم افزارها هستند. جهت ورود به بازار کار مدیریت کیفیت و کنترل کیفیت ذکر چند نکته الزامی است: برای یادگیری اصول آن، یادگیری متدلوژی شش سیگما و داشتن مهارت‌های کمربند زرد، سبز و مشکی مفید خواهد بود. همچنین اطلاع از دوره‌های IMS یا مجموعه‌های ISO9001 ، ISO14001 وOHSAS18001  می‌تواند در کار به رمز موفقیت شما مبدل گردد. دوره‌های ممیزی استانداردهای ISO می‌تواند گام بعدی شما در راستای حرفه‌ای شدن در ورود به بازار کیفیت محصول و خدمات باشد. و هم چنین نرم افزارهای تحلیل آماری متنوعی وجود دارند. مهم‌ترین آن‌ها SPSS و MINITAB می‌باشد. دانشجویان  کارشناسی مهندسی صنایع، بهتر است این نرم افزار های تخصصی و پایه را در طول دوره ی تحصیل فرا بگیرید و سپس برای فعالیت در حوزه های نوینی هم چون علم داده و هوش تجاری و هم چنین قوی کردن رزومه ی تحصیلی-شغلی خود اقدام نمایند.

برنامه موسسه پژوهش برای دوران انتخاب رشته و اعلام نتایج چگونه است؟

موسسه پژوهش هر ساله با تکیه بر کادر مجرب اساتید خود و مشاور ارشد دپارتمان، دکتر ایوزیان اقدام به راهنمایی داوطلبان در انتخاب رشته می‌نماید. این موضوع به صورت اینترنتی و از سایت موسسه و سایت اساتید و یا حضوری از طریق جلسات انتخاب رشته در محل موسسه و یا آمفی‌تئاتر یکی از دانشگاه‌های معتبر هر ساله انجام می‌شود. همچنین در بازه ی زمانی انتخاب رشته موسسه ی پژوهش چندین همایش و وبینار برگزار می کند؛ جهت اطلاعات بیشتر در زمان انتخاب رشته به سایت iedep.com مراجعه نمایید.

معمولاً زمان انتخاب رشته و اعلام نتایج نهایی توسط سازمان سنجش چه ماهی است؟

 

پیش بینی می شود زمان انتخاب رشته کنکور سال 1400 با توجه به زمان برگزای آن؛ تیرماه باشد. معمولاً در فرصت ده روزه پس از اعلام نتایج داوطلبین فرصت انتخاب رشته خواهند داشت. در تیر ماه صرفاً رتبه داوطلب اعلام می‌گردد. تا نیمه شهریور ماه نیز، نتایج نهایی از سوی سازمان سنجش اعلام خواهد شد.

 

 

شروع خواندن برای کنکور کارشناسی ارشد را از چه ماهی توصیه می‌نمایید؟

شروع زمان مطالعه برای کنکور به چند موضوع بستگی دارد. سال اولی بودن یا سال دومی بودن، واحد داشتن در دانشگاه یا فارغ‌التحصیل بودن، شاغل بودن یا فارغ از کار بودن و میزان دانش اولیه شما از مباحثی که قرار است کنکور دهید...

برنامه‌ای که اساتید و مشاوران دپارتمان تخصصی صنایع پژوهش در حالت کلی توصیه می‌نمایند در صورت داشتن زمان آزاد، مطالعه از تابستان سالی است که قرار است در آن کنکور دهید. این مطالعه معمولاً با دروس تحقیق در عملیات و آمار و احتمالات مهندسی و زبان آغاز می‌شود.

آزمون‌های آزمایشی موسسه پژوهش چگونه است؟ چند مرحله است؟ از چه تاریخی شروع می‌شود؟ شرایط بهره مندی از تخفیفات ویژه در آن چگونه است؟

آزمون‌های آمادگی موسسه پژوهش، با بالاترین جامعه آماری شرکت کننده در کل کشور و طراحی توسط اساتید برتر این رشته، با توجه به تغییرات چندساله ی زمان برگزاری کنکور اصلی کارشناسی ارشد؛ آزمون های آزمایشی موسسه پژوهش از اوایل دی ماه تا نیمه اردیبهشت ماه منتهی به کنکور برگزار می‌گردد. این آزمون در کلیه استان‌های کشور و طی 8 مرحله انجام می‌شود.

جهت بهره مندی از تخفیفات ویژه دو راه مهم وجود دارد. یکی ثبت نام زودتر و استفاده از تخفیفات زمانی است. همچنین در برخی استان‌ها نیز تخفیف ویژه آن استان علاوه بر تخفیفات زمانی (تا سقف 20 درصد) به داوطلبین اهدا می گردد
در اینجا می بایست؛
طرح آزمون های تضمینی پژوهش معرفی شود:

با توجه به تطابق بالای آزمون های آزمایشی موسسه پژوهش با آزمون کنکور ارشد سال های گذشته، طرحی مبنی بر تضمین رتبه ی کنکور برای دانشجویان میسر گردیده است.
در این طرح اگر دانشجویی در8 مرحله آزمون آزمایشی موسسه رتبه ی زیر 100 را کسب کند، موسسه این تضمین را به وی خواد داد که در آزمون اصلی کنکور حدود همین رتبه را تکرار خواهد کرد.به طوری که اگر این برآورد در آزمون اصلی حاصل نشد، موسسه در قبال تضمین اولیه ثبت نام دانشجو، تمام هزینه ثبت نام خدمات وی را عودت خواهد داد.

برای شرکت و انتخاب آزمون‌های آزمایشی مهندسی صنایع و سیستم چه ملاک‌هایی دخیل هستند؟

مهم‌ترین ملاک تأثیرگذار بدون شک جامعه آماری بالا است. جامعه آماری مناسب شرکت کنندگان در کنار حضور رقبای اصلی شما در تهران و سایر شهرستان‌ها می‌تواند مهم‌ترین موضوع در تصمیم گیری انتخاب آزمون‌ها باشد.

دیگر ملاک تأثیرگذار طراحی سوالات توسط اساتید مجرب در آزمون‌هاست. اساتیدی که با سابقه چندین ساله تدریس در زمینه کنکور ارشد و در دانشگاه‌های معتبر بتوانند سوالاتی متناسب با سطح کنکور طرح نمایند. و آخرین ملاک مهم، نزدیک بودن سطح سوالات آزمون های آزمایشی موسسه ی پژوهش به سوالات کنکور اصلی کارشناسی ارشد می باشد.


برای انتخاب کلاس‌های کنکور چه ملاک‌هایی می‌تواند تأثیرگذار باشد؟

معمولاً این ملاک‌ها برای دانشجویان در انتخاب کلاس‌ها تأثیرگذارند:

·         سطح دانش اساتید کلاس‌ها و میزان تجربه آن‌ها در تدریس کنکوری آن درس

·         قدمت، اعتبار و تخصصی بودن مرکز مورد نظر در برگزاری کلاس کنکور ارشد صنایع و سیستم

·         نتایج و کسب رتبه­های مطلوب و متعدد شرکت کنندگان در کلاس­های سال گذشته آن موسسه

·         وجود مشاوره‌های رایگان همگام با کلاس‌ها توسط اساتید مجرب در خلال کلاس و یا در سایر زمان‌ها

·         سطح علمی و کیفی سایر دانشجویان و شرکت کنندگان در کلاس‌ها (حضور دانشجویان قوی‌تر می‌تواند انگیزه‌ای برای شما باشد.)

·         هزینه کلاس‌ها بر حسب توان مالی پرداختی شما

·         به نتیجه رسیدن و موفق شدن متقاضیان کنکور سال های قبل؛موسسه ی پژوهش مفتخر است که چندین سال است که رتبه های زیر 20 از حداقل یکی از خدمات موسسه استفاده کرده اند.

بطور کلی اغلب داوطلبان جدی کنکور صنایع حداقل در کلاس آمار و احتمالات دکتر ایوزیان شرکت می­کنند. دلیل اصلی این موضوع کلیدی بودن این درس و درصد بالای اکثر رتبه­های برتر کنکور در این درس است. دلیل تاثیرگذار دیگر برای شرکت در کلاس­های دکتر ایوزیان، موضوعات مشاوره­ای مهم مطرح شده توسط استاد مجرب این رشته است.

دوره‌های آموزش نرم افزار چه ویژگی‌هایی باید داشته باشد و شما دوره‌های جانبی کدام موسسه را پیشنهاد می‌نمایید؟

جهت انجام دوره‌های نرم افزار، ملاک اصلی کیفیت بالای دوره، استفاده از اساتید مجرب در کنار هزینه مناسب است.

به خاطر داشته باشید صرفاً نام بزرگ‌تر یک موسسه نمی‌تواند نشانگر کیفیت بالای آن باشدموسسه توسعه پس از برگزاری دوره‌های موفق ویژه دانشجویان صنایع و مدیریت، مبدل به قطب قوی و تخصصی این رشته در برگزاری دوره‌های پایه‌ای و کلاس‌های نرم افزار شده است.  هم چنین شایان ذکر است موسسه ی توسعه اولین موسسه ی برگزار کننده ی چندین دوره ی علم داده؛ هوش تجاری؛ مدیریت محصول است.

آیا بدون شرکت در کلاس‌ها شانسی برای قبول شدن نیست؟ هدف از شرکت در کلاس‌ها چیست؟

الزاماً مسیر موفقیت شما از کلاس‌های کنکور نمی‌گذرد. بسیاری از دانشجویان هرساله از کلاس‌های کنکور استفاده می‌کنند اما راهی به موفقیت در کنکور نمی‌یابند. انتخاب کلاس و استاد مناسب در کنار تلاش و کوشش شما موازی با جریان کلاس می‌تواند ضامن موفقیت شما باشد.

کلاس‌های آمادگی کاتالیزوری است که می‌تواند مسیر شما را به موفقیت کوتاه کند. مثلاً درسی که شما قرار است در 400 ساعت مطالعه کنید در 100 ساعت فرا می‌گیرید. این هنر استاد است تا در حداقل زمان مطالب مناسب را به شما بیاموزد. شما با شرکت در کلاس ها حتی میتوانید برنامه ریزی منسجم تری برای خود انجام دهید.

البته بسیاری نیز بوده‌اند که بدون شرکت در کلاس موفق شده‌اند. این موضوع نیاز به تلاش بیشتر و دانش پایه‌ای بهتر شما دارد. در نظر داشته باشید برای رسیدن به موفقیت راه‌های مختلفی وجود دارد.

جهت ادامه تحصیل در مقطع دکتری کدام گرایش مهندسی صنایع می‌تواند مطلوب‌تر باشد؟

از نظر ادامه تحصیل در مقطع دکتری نیز دانشجویان و فارغ‌التحصیلان این گرایش‌ها اعتقاد دارند که معمولاً مسیر ادامه تحصیل برای دانشجویان مهندسی صنایع- گرایش بهینه سازی سیستم ها تا حدودی روشن‌تر از سایر گرایش‌هاست. علت این موضوع این است که اولاً درس طراحی سیستم‌های صنعتی که یکی از دروس کنکور دکتری است، را دانشجویان گرایش مهندسی صنایع می‌گذرانند ولی دانشجویان سایر گرایش‌ها این درس را لزوماً اخذ نمی‌کنند. ثانیاً تنوع زمینه‌های گرایش مهندسی صنایع سبب می‌شود که انتخاب‌های این دانشجویان برای تعریف پروژه کارشناسی ارشد بیشتر باشد و دانشجویان این گرایش راحت‌تر و بهتر بتوانند به فعالیت‌های پژوهشی خود بپردازند. در نتیجه معمولاً رزومه پژوهشی دانشجویان این گرایش قوی‌تر از سایر گرایش‌هاست. ولی این نکات را نمی‌توان به عنوان یک قانون همیشگی در نظر گرفت. زیرا فعالیت‌های پژوهشی به توانایی‌ها و علاقه افراد نیز بستگی زیادی دارد و همچنین دانشجویان سایر گرایش‌ها می‌توانند دروس اختیاری خود را چنان اخذ کنند که دروس کنکور دکتری را پوشش دهد و بتوانند یک موضوع پایان نامه مناسب انتخاب نمایند.

شایان ذکر است بر طبق سوابق دانشحویان سالیان گذشته گرایش های بهینه سازی سیستم ها و سلامت ، مدیریت مهندسی برای اپلای تحصیلی خیلی مطلوب هستند.

روزانه می‌بایست چند ساعت برای کنکور مطالعه داشته باشم؟

 

این سوال هم به بسیاری موارد بستگی دارد. رتبه‌های برتری بوده‌اند که روزانه تا 12 ساعت درس خوانده‌اند و برخی دیگر از رتبه‌های برتر با روزانه 4 تا 5 ساعت نتیجه خوبی کسب کرده‌اند.

معمولاً آنچه مهم است، کمیت تعداد ساعات مطالعه شما نیست. اینکه بازدهی مطالعه شما به چه شکل باشد، چگونگی تقسیم بندی دروس، زمان‌بندی برای هر درس و پیوستگی در روند مطالعه بسیار مهم‌تر است.

گام‌ها پیوسته باشد بدین معنی که یک روز 15 ساعت مطالعه نکنید و فردای آن روز 3 ساعت و ...

پس تعداد ساعات به گیرایی شما، زمان‌بندی شما و زمانی که شروع به خواندن برای کنکور کرده‌اید بستگی دارد. به طور متوسط این عدد می‌تواند در تابستان روزانه 5 ساعت و از مهرماه 8 تا 10 ساعت مفید باشد. (البته این قاعده کلی نیست...).

 

 

اساتید و مشاورین برتر صنایع، چه منابعی را جهت مطالعه دروس گرایش مهندسی صنایع – بهینه سازی سیستم ها و مهندسی مالی؛ مهندسی سیستمهای کلان و کیفیت و بهره وری پیشنهاد می‌کنند؟

به دلیل تکثر تعداد منابع، می‌توانید آن‌ها را در صفحه منابع مورد نیاز برای کنکور کارشناسی ارشد مهندسی صنایع و مالی و همچنین صفحه   منابع مورد نیاز برای کنکور کارشناسی ارشد سیستم های کلان مشاهده نمایید.

من در کنکورهای آزمایشی رتبه مناسبی نمی‌آورم... امیدی به مطالعه ندارم و حس می‌کنم شانسی برای قبولی‌ام نیست. آیا راهی به قبول شدنم هست؟

به طور کلی در زمان نزدیک به کنکور بسیاری از رتبه‌های برتر نیز این حس را دارند. بسیاری در این فکر هستند که هرچه مطالعه کرده‌اند، از خاطرشان رفته... نیمه دوم پاییز به بعد، فصل ریزش بسیاری از رقبای کنکور است. بسیاری از افرادی که ناامید شده‌اند دیگر از مطالعه دست کشیده و به سال آینده یا کار و سربازی فکر خواهند کرد! این یعنی شما حتی اگر پیشرفت هم نداشته باشید و ثبات در مطالعه داشته باشید، به واسطه ناامیدی سایر رقبا، نتایج بهتری در انتظار شما خواهد بود. پس رمز موفقیت در کنکور عدم ناامیدی است.

حتی رتبه یک هم روزهایی را برای استراحت دارد. برای آنکه کمی ریفرش شوید، حتماً زمان استراحتی را در برنامه خود بگنجانید.

برنامه ما برای ماه آخر منتهی به کنکور چطور باید باشد؟

در زمان‌های منتهی به کنکور چند موضوع مهم را رعایت کنید:

·         حتماً تست‌های جامع شامل آزمون‌های گذشته پژوهش و آزمون کنکورهای گذشته را پاسخ دهید.

·         حتماً خلاصه نویسی خود را مطالعه کرده و تست‌های نکته دار را مجدد مطالعه نمایید.

·         از خواندن مباحث جدید که تسلطی ندارید، صرف نظر کنید. سعی در تقویت مباحثی که تا کنکور مطالعه کرده‌اید داشته باشید.

·         با شرکت در آزمون‌های جامع، محکی از وضعیت خود پیش از کنکور داشته باشید.

·         نقاط قوت خود را مرور کنید تا تبدیل به نقاط ضعفتان نگردد.

درس‌ها را با چه ترتیبی پاسخ بدهم؟ آیا ترتیب دفترچه را رعایت کنم و یا در پاسخگویی به تست‌ها از درسی که توانایی بیشتری دارم شروع کنم؟

این موضوع کاملاً بستگی به فرد دارد. بسیاری از افراد موفق نیز از این تکنیک استفاده کرده‌اند. اما اگر این موضوع سبب می‌شود از درسی کاملاً عبور نمایید و فراموش کنید که پاسخ نداده اید، توصیه نمی‌شود. بهتر است چنانچه در درسی قوت بیشتری احساس می‌کنید، به جای بر هم زدن ترتیب و زودتر پاسخ دادن به آن، زمان بیشتری به آن درس نسبت به حالت عادی اختصاص دهید.

چگونه می‌توان به مصاحبه‌های رتبه‌های برتر موسسه پژوهش و طریقه درس خواندن آن‌ها دست پیدا کرد؟

موسسه پژوهش پس از اعلام نتایج، هرساله با رتبه‌های تک رقمی و زیر 20 خود مصاحبه‌هایی ترتیب می‌دهد. می‌توانید چندین مصاحبه رتبه برتر های سال های گذشته  را از لینک زیر مشاهده نمایید:

مصاحبه با رتبه‌های برتر کنکور ارشد مهندسی صنایع و سیستم از دانش آموختگان موسسه پژوهش

 

تفاوت میان سوالات زبان عمومی و زبان تخصصی در چیست و تعداد سوالات هر یک چگونه است؟

سوالات زبان با 15 تست زبان عمومی آغاز می‌شود. تست‌های زبان عمومی، شامل 10 تست واژگان(Vocabulary) است. همچنین 5 تست گرامر در قالب cloze test هم در ادامه می‌آید.

زبان تخصصی نیز به صورت Passage و متن تخصصی صنایع سوال داده می‌شود. 3 متن به داوطلب داده می‌شود که باید به 15 تست زبان تخصصی بر اساس متون موجود پاسخ دهد

بنابراین با 30 تست روبرو هستید. 10 تست اول واژگان، 5 تست از گرامر و سپس 15 تست زبان تخصصی در قالب 3 متن.

برای درس زبان عمومی و تخصصی چه روش مطالعه‌ای مطلوب خواهد بود؟

 

معمولاً درس زبان را با بخش واژگان زبان عمومی می‌بایست آغاز نمایید.

افزودن دامنه لغات و مطالعه مثال‌ها و لغات متعدد و پر تکرار کنکور می‌تواند بهترین گزینه جهت بالا بردن دانش زبانی شما باشد.

در نیمه دوم سال می‌توانید گرامر خود را تقویت نمایید. معمولاً دانش گرامری شما وابسته به تکمیل شدن دانش واژگانی زبان شماست. پس ابتدا بر روی واژگان تمرکز نمایید.

زبان تخصصی صنایع نیز دارای دامنه لغات تخصصی محدودی است. بنابراین از طریق آشنایی اولیه با تکنیک‌های پاسخگویی به متن می‌توانید به خوبی به تست‌های زبان تخصصی پاسخ مناسب دهید. جهت پاسخ به بسیاری از تست‌های زبان تخصصی دانش زبان عمومی لازم است و بسیاری از گزینه‌های تست‌های زبان تخصصی از طریق قرار دادن مترادف لغات موجود در متن به دنبال گمراه کردن شماست. پس تاکید مجدد ما بر تقویت زبان عمومی و بخش واژگان است.

برای مطالعه با گروهی و قدم به قدم به کانال دکتر جهانشاهی بپیوندید.
https://t.me/GeneralEnglish

آیا مشاوره‌ای وجود دارد که تا زمان کنکور ارشد بتواند همراه ما بوده و راهنمایی‌های لازم را به ما ارائه دهد؟

بله. موسسه پژوهش، در طرح مشاوره قدم به قدم تا کنکور کارشناسی ارشد، در قالب سلسه وبینارها، پرسش و پاسخ تلگرامی و لایو های اینستاگرامی تا روز کنکور ادامه خواهد داشت. 
در طرح مشاوره قدم به قدم اساتید و ماورین و رتبه های برتر کنکور در فواصل زمانی مشخص، دربراه موضوعات مختلف صحبت خواهند کرد. 
برای اطلاع پیدا کردن از برنامه جلسات مشاوره در کانال تلگرامی و پیج اینستاگرام  دپارتمان صنایع موسسه پژوهش ما را دنبال کنید.

آیا منطقی است کتاب‌های مرجع دانشگاهی را برای کنکور کارشناسی ارشد مطالعه نماییم؟

کتاب‌های مرجع منابع بسیار خوب مطالعاتی آکادمیک می‌باشد. اما توصیه مشاورین کنکور آن است که برای پاسخگویی به تست‌های کنکور، به جای مطالعه منابع مرجع، منابع خلاصه‌تر و به همراه تست کنکوری را مطالعه نمایید.

دو دلیل عمده برای این موضوع وجود دارد:

اول اینکه، تمامی منابع معتبر کنکوری، از میان منابع اصلی و مرجع نگاشته شده و به نوعی منابع مرجع را تلخیص و روان سازی نموده‌اند. بنابراین مطلبی نیست که در کتب مرجع وجود داشته باشد و در کتب کنکوری موجود نباشد.

دومین دلیل آن است که شما جهت اخذ درصد بالا در کنکور، لازم است تا علاوه بر خواندن مباحث درسی، تست‌های متعددی از فصول مورد نظر پاسخ دهید.

البته در نظر داشته باشید، انتخاب مرجع مناسب کنکوری نیز در این میان مهم و تأثیرگذار خواهد بود.

آیا منطقی است که بر روی گرایشاتی با ظرفیت دانشجوی پایین‌تر جهت قبولی سرمایه گذاری کنم؟

ممکن است، با توجه به زمانی که برای مطالعه دارید و علاقه به یک گرایش خاص بخواهید این تصمیم را بگیرید. برای مثال بخواهید بر روی گرایش مدیریت مهندسی سرمایه گذاری کنید، که ضریب دروس تخصصی در آن 1 است و منطق حکم میکند وقت کمتری به آن ها اختصاص دهید. یا بر روی گرایش سیستم های کلان. توصیه ما در این شرایط این است که برای اینکه ریسک این سرمایه گذاری کم شود در زمان های نزدیک تر به کنکور، یک یا دو درس ساده تخصصی هم مطالعه شود. 

تأثیر معدل در قبولی کنکور چگونه است؟

 

بدون شک نمی‌توان تأثیر معدل را در کنکور کتمان کرد. اما از آنجایی که معدل دانشجویان تراز می‌شود و اغلب معدل‌هایی نزدیک به یکدیگر دارند، معدل تراز شده تأثیر به مراتب کمتری از آنچه در ذهن شماست می‌گذارد. شاهدی بر این ماجرا قبولی بسیاری از رتبه‌های تک رقمی توسط معدلین کمتر از 14 است.

بر طبق فرمول ارائه شده توسط سازمان سنجش، میزان تاثیر معدل تراز شده20درصد و تاثیر تراز کنکور شما 80درصد نمره نهایی شماست.

 

 

برای انتخاب کلاس‌های کنکور چه ملاک‌هایی می‌تواند تأثیرگذار باشد؟

معمولاً این ملاک‌ها برای دانشجویان در انتخاب کلاس‌ها تأثیرگذارند:

 • سطح دانش اساتید کلاس‌ها و میزان تجربه آن‌ها در تدریس کنکوری آن درس
 • قدمت، اعتبار و تخصصی بودن مرکز مورد نظر در برگزاری کلاس کنکور ارشد مهندسی صنایع
 • نتایج و کسب رتبه­های مطلوب و متعدد شرکت کنندگان در کلاس­های سال گذشته آن موسسه
 • وجود مشاوره‌های رایگان با کلاس‌ها توسط اساتید مجرب در خلال کلاس و یا در سایر زمان‌ها
 • سطح علمی و کیفی سایر دانشجویان و شرکت کنندگان در کلاس‌ها (حضور دانشجویان قوی‌تر می‌تواند انگیزه‌ای برای شما باشد.)
 • هزینه کلاس‌ها بر حسب توان مالی پرداختی شما

بطور کلی اغلب داوطلبان جدی کنکور صنایع حداقل در کلاس آمار و احتمالات دکتر ایوزیان شرکت می­کنند. دلیل اصلی این موضوع کلیدی بودن این درس و درصد بالای اکثر رتبه­های برتر کنکور در این درس است. دلیل تاثیرگذار دیگر برای شرکت در کلاس­های دکتر ایوزیان، موضوعات مشاوره­ای مهم مطرح شده توسط استاد مجرب این رشته است

آیا بدون شرکت در کلاس‌ها شانسی برای قبول شدن نیست؟ هدف از شرکت در کلاس‌ها چیست؟

الزاماً مسیر موفقیت شما از کلاس‌های کنکور نمی‌گذرد. بسیاری از دانشجویان هرساله از کلاس‌های کنکور استفاده می‌کنند اما راهی به موفقیت در کنکور نمی‌یابند. انتخاب کلاس و استاد مناسب در کنار تلاش و کوشش شما موازی با جریان کلاس می‌تواند ضامن موفقیت شما باشد.

کلاس‌های آمادگی کاتالیزوری است که می‌تواند مسیر شما را به موفقیت کوتاه کند. مثلاً درسی که شما قرار است در 400 ساعت مطالعه کنید در 100 ساعت فرا می‌گیرید. این هنر استاد است تا در حداقل زمان مطالب مناسب را به شما بیاموزد.

البته بسیاری نیز بوده‌اند که بدون شرکت در کلاس موفق شده‌اند. این موضوع نیاز به تلاش بیشتر و دانش پایه‌ای بهتر شما دارد. در نظر داشته باشید برای رسیدن به موفقیت راه‌های مختلفی وجود دارد.

چگونه می‌توان به مصاحبه‌های رتبه‌های برتر موسسه پژوهش و طریقه درس خواندن آن‌ها دست پیدا کرد؟

موسسه پژوهش پس از اعلام نتایج، هرساله با رتبه‌های تک رقمی و زیر 100 خود مصاحبه‌هایی ترتیب می‌دهد. می‌توانید بیش از 30 مصاحبه را از لینک زیر مشاهده نمایید:

مصاحبه با رتبه‌های برتر کنکور ارشد مهندسی صنایع سال 99 از دانش آموختگان موسسه پژوهش

با توجه به اینکه رشته کارشناسی من، رشته‌ای غیر از مهندسی صنایع بوده و تمایل به شرکت در کنکور ارشد صنایع دارم، کدام گرایش برای من مناسب‌تر است؟

پاسخ این سوال تا حد زیادی بستگی به زمانی دارد که داوطلب می‌تواند به کنکور اختصاص دهد. اگر کنکور را یک پروسه یک ساله بدانید، در همه گرایش‌های مهندسی صنایع می‌توانید شانس بالایی داشته باشید. اما  اگر به هر دلیلی زمان کمتری برای کنکور در نظر گرفته باشید، در گرایش‌های سیستم‌های کلان و مدیریت مهندسی به دلیل اهمیت کمتر 5 درس تخصصی، شانس بیشتری خواهید داشت.

آیا منبعی جهت زدن تست‌های شبیه سازی شده کنکور و تألیف اساتید برتر این رشته موجود است؟

موسسه پژوهش آزمون‌های آزمایشی سال‌های قبل و جواب‌های تشریحی آنها را برای شبیه سازی و تمرین بیشتر در اختیار دانشجو قرار می‌دهد.

مطالعه جزوه اساتید بهتر است یا کتاب‌های تالیفی آن؟ مزیت هر یک چیست؟

طی توضیحات مزیت و معایب هر یک را بر می شماریم:

غالباً جزوات سخت تهیه می‌شوند. گرچه انتشارات موسسه پژوهش در تهران بسیاری از این جزوات را آماده سازی نموده و در دسترس قرار داده است.

همچنین جزوات اغلب به دلیل دستنویس بودن و همچنین فتوکپی بودن، ناخوانایی داشته و برقراری ارتباط را با آن مشکل‌تر می‌نماید.

از طرفی از نکات مثبت جزوه می‌توان این موضوع را اضافه کرد که دانشجویانی که اقدام به نوشتن جزوه می‌نمایند، معمولاً توضیحات شهودی و مطلوب‌تری از بحث حاشیه نگاری کرده و سبب ساده سازی درک مطلب می‌شوند.

مزیت دیگری که جزوه به همراه دارد، به روز بودن آن است. بسیاری از اساتید، جزوه خود را بر اساس کنکور برگزار شده تغییر می‌دهند و اعمال این تغییرات در کتاب به مراتب مشکل‌تر بوده و مشمول گذر زمان می‌گردد. بنابراین در برخی دروس، کلاس‌ها و جزوات کلاسی به روزتر از منابع هستند.

اما در مجموع و با توجه به اینکه کتب شامل تست نیز بوده، تهیه آن الزامی است و در کنار آن می‌توان جهت درک بهتر مباحث اقدام به شرکت در کلاس یا تهیه جزوات کلاسی نمود. جزوه کلاسی اساتید موسسه پژوهش معتبرترین جزوات موجود در زمینه کنکور ارشد صنایع است.

بهترین زمان پیشنهادی برای شروع مطالعه برای کنکور کارشناسی ارشد چه زمانی است؟

شروع زمان مطالعه برای کنکور به چند موضوع بستگی دارد. سال اولی بودن یا سال دومی بودن، واحد داشتن در دانشگاه یا فارغ‌التحصیل بودن، شاغل بودن یا فارغ از کار بودن و میزان دانش اولیه شما از مباحثی که قرار است کنکور دهید.

برنامه‌ای که اساتید و مشاوران دپارتمان تخصصی صنایع پژوهش در حالت کلی توصیه می‌نمایند در صورت داشتن زمان آزاد، مطالعه از بهار سالی است که قرار است در آن کنکور دهید. این مطالعه معمولاً با درس زبان شروع می‌شود و با دروس آمار احتمال مهندسی و تحقیق در عملیات در فصل تابستان ادامه پیدا می‌کند.


در هنگام مطالعه اولیه دروس، آیا تست هم بزنم؟

تنها توصیه می­شود تست‌های پایه‌ای و اساسی را پاسخ دهید. تست‌ها را به صورت مثالی در نظر بگیرید که حاوی نکاتی جهت تسلط شما بر موضوع است. بنابراین از پاسخ اشتباه به تست‌ها در اولین دور مطالعه اصلاً ناامید نشوید. راه درازی تا موفقیت هست.

سعی کنید عمیق شدن در مبحث را فدای زیاد تست زدن نکنید. حداقل در مطالعه اولیه لازم نیست تعداد بالایی تست برای هر درس بزنید. شما می­بایست به جای تعداد بالای تست، تنوع بالای تست را تجربه کنید.

برای پاسخ دادن به تست‌ها برای اولین بار و هم‌زمان با مطالعه درس برای کنکور ارشد، بهتر است یک تست یک تست پاسخ داده و جواب هر یک را مجزا مطالعه کنم یا چند تست چند تست پاسخ دهم؟

وقتی برای اولین بار تست درسی را می‌زنید، تست‌های جنبه آموزشی دارند. پس بهتر است تست به تست جلو بروید. هر تست را به دقت مطالعه کرده و اگر نکته‌ای جدید در دل خود دارد به مبحث آن درس بیفزایید.

برای پاسخ دادن به تست‌ها در زمان مرور و نزدیک به کنکور، بهتر است یک تست یک تست پاسخ داده و جواب هر یک را مجزا مطالعه کنم یا چند تست چند تست پاسخ دهم؟

شما در دوران مرور می‌توانید مثلاً 10 تست به 10 تست یا صفحه به صفحه تست زده و بعد پاسخ را نگاه اندازید اما همان‌طور که گفته شد در اولین مطالعه نیازی به این موضوع نیست.

بهتر است در مرور سوم و چهارم به صورت آزمونی از خود تست بگیرید.

تکنیک علامت زدن تست‌ها به هنگام مطالعه اولیه تست‌ها چگونه است و چه کاربردی دارد؟

حتماً به هنگام تست زنی در بار اول، تست‌ها را برای خود سطح بندی کنید. مثلاً سه سطح ساده، متوسط و سخت یا نکته دار.

بهتر است در مطالعات آتی و جهت جلوگیری از تلف شدن زمان خود، از پاسخ دادن به تست‌های ساده خودداری نمایید و به نوعی با فیلتر کردن تست‌های ساده، زمان اضافه برای خود بخرید. تست ساده می‌تواند تستی باشد که از پایه برای شما سهل است یا تست‌های مشابه آن وجود دارد و نیازی نیست 50 تست مشابه در زمان مرور پاسخ دهید.

تست‌های نکته دار را تا زمان کنکور می‌توانید بارها و بارها بخوانید، تست‌هایی که می‌تواند در کنکور برای شما دردسر ساز شود و یا زود از خاطر شما می‌روند.

تست‌های متوسط و سخت در مرور دوم می‌توانند در نظر گرفته شوند و در مرور سوم (چنانچه سه بار فرصت مرور دارید) تنها به تست‌های سخت و نکته دار پاسخ دهید.

 

هیچ سنجشی از درس خواندن خود ندارم. نمی‌دانم روندم صحیح است یا نه. نمی‌دانم در میان سایر داوطلبین در چه جایگاهی قرار دارم. پیشنهاد شما برای رهایی از این سردرگمی و هدفمند شدن مطالعه‌ام چیست؟

بهترین راه برای شما شرکت در آزمون‌های آزمایشی است.

غالب دانشجویان با محک زدن خود در آزمون‌های آزمایشی که توسط طراحان مطرح بوده و جامعه آماری بسیار بالایی دارد، سعی در سنجش نسبی خود دارند. شما نیز می‌توانید از این طریق پیش از کنکور از جایگاه نسبی خود در میان داوطلبان مطلع گردید.

با شرکت در آزمون‌ها شما قادر هستید نقاط ضعف خود را شناسایی نموده و پیش از رقابت اصلی کنکور، آن‌ها را اصلاح نمایید.

از طرفی کنکور آزمونی است که علاوه بر سطح علمی المان‌های دیگری از جمله توانایی رد شدن از سوالات سخت و مدیریت زمان و استرس و... هم در آن موثر است. برای این کسب این توانایی‌ها هم لازم است در آزمون های ازمایشی خود را در شرایط مشابه کنکور قرار دهید.

آیا پیش رفتن با برنامه آزمون‌ها مهم است؟

به اتفاق نظر رتبه‌های برتر و تک رقمی موسسه پژوهش پیش رفتن با برنامه آزمون‌ها بسیار مهم است. این امر سبب می‌شود که در زمان شرکت در آزمون‌ها نیز رتبه شما بسیار ناامید کننده و بد نباشد...

همچنین حتی اگر در آزمون‌ها شرکت نمی‌کنید، بهتر است با زمان‌بندی آزمون‌ها جلو رفته تا از سایر رقبای اصلی کنکور عقب‌تر نباشید.

پیش رفتن با برنامه آزمون‌ها امری لازم و ضروری است.

آموزش محور بودن به چه معناست؟ آیا آموزش محور بودن می‌تواند نقطه ضعفی محسوب شود؟

دوره آموزش محور به عبارت ساده یعنی این که شما در آن پایان نامه کارشناسی ارشد ندارید. این موضوع هم می‌تواند نقطه قوت باشد و هم نقطه ضعف. نقطه قوت آن این است که استرس‌های پایان نامه را ندارید، احتمالاً یک نیم سال یا حتی یکسال زودتر فارغ‌التحصیل و سریع‌تر هم جذب بازار کار می‌شوید.

از جمله نکات منفی آن این است که اگر قصد ادامه تحصیل در مقطع دکترا، چه در ایران و چه در خارج داشته باشد باشید، پایان نامه خیلی می‌تواند به شما کمک کند. چون معمولاً دانشجوها می‌توانند از پایان نامه‌هایشان مقاله در بیاورند و این می‌تواند به پذیرش در مقطع دکترا کمک کند. در عمل شانس زیادی برای ادامه تحصیل دانشجویان آموزش محور نیست، گرچه بر روی کاغذ و بر طبق قوانین منعی برای ادامه تحصیلشان نباشد.

آیا رشته‌های مجازی دانشگاه‌ها را توصیه می‌نمایید؟ برای قبولی در آن چه رتبه‌ای مورد نیاز است؟

همین طور که از اسم‌شان مشخص است عمدتاً مبتنی بر اینترنت و مولتی مدیا هستند. این موضع هم نکات مثبت و منفی دارد. نکته مثبت آن این است که شما نیازی به رفت و آمد ندارید و اگر شاغل هستید می‌توانید زمان را مدیریت کنید و حتی می‌تواند در یادگیری شما هم تأثیر داشته باشد. و از طرفی هوای شهر آلوده رفت و آمد شما نخواهد شد!!

اما نقطه ضعف آن این است که برخی دانشجویان نوع یادگیری‌شان به نحوی است که باید در فضای فیزیکی کلاس حضور داشته باشند. همچنین سرمایه اجتماعی شما در کلاس، برای تعامل و گرفتن جزوه و... بیشتر است. نکته سوم هم این که تأثیر استاد در این دوره کمتر است و یادگیری به خود دانشجو محول می‌شود.

مدرک مجازی هم در بازار کار و حتی ادامه تحصیل ارزش بالای ندارد. بسیاری از دانشجویان با رتبه‌های بالای 1000 نیز شانس قبولی در آن را دارند و بنابراین حتی مجازی دانشگاه تهران و امیرکبیر هم هیچ اولویتی به دانشگاه‌های تازه تاسیس شهرستان ندارد. ضمن اینکه برای شرکت در رشته‌های مجازی نیز می‌بایست هزینه پرداخت کنید.

سهمیه شاگرد اولی چیست؟ چگونه می‌توانم برای آن اقدام کنم؟

یک ویژگی وزارت علوم که در اختیار دانشجویان قرار داده این است که اگر مثلاً در بین بچه‌های کارشناسی ورودی خود، رتبه شما از نظر معدل یک است، حتی چنانچه رتبه شما در کنکور خوب نشده، می‌توانید انتخابی به مراتب بهتر در کارشناسی ارشد داشته باشید.{البته بعضا شرط اتمام دوران تحصیل طی 4 سال نیز گذاشته می­شود.}

به عبارت بهتر در هر رشته معمولاً یک ظرفیت خالی در نظر گرفته می‌شود، که در دفترچه تعداد آن ذکر شده، رتبه‌های اولی که در ورودی‌های خود و در آن رشته رتبه اول هستند و تا تاریخ 31 شهریور فارغ‌التحصیل شوند، می‌توانند از این ظرفیت رتبه استفاده کنند.

این سهمیه قادر به جابجا کردن حتی بیش از 400 رتبه برای شما خواهد بود! پس معدل خود را بالا ببرید و سعی کنید رتبه یک ورودی خود باشید.

تکنیک پریدن از تست‌های دشوار چگونه است؟

 

 این راهکار از مهم‌ترین عوامل موفقیت رتبه‌های برتر کنکور است. با توجه به محدودیت زمانی آزمون، می‌بایست از کلیه تست‌هایی که راه حل طولانی داشته و یا پیچیدگی بالایی دارد، عبور نمود. همچنین نمی‌بایست زمانی جهت تست‌های مباحث و فصولی که تا پیش از کنکور موفق به مطالعه‌شان نشده‌اید، در کنکور صرف کنید.

بنابراین عبور از تست‌های سخت و ذخیره نمودن زمان جهت تست‌های ساده از مهم‌ترین عوامل موفقیت است.

 

تکنیک علامت گذاری تست‌ها چگونه است؟

در زمان تست زنی، تکنیک بسیار مهم علامت گذاری تست‌ها می‌تواند راهگشای شما باشد.

در زمان کنکور، می‌بایست تست‌ها را به سه دسته کلی تقسیم کنید:

 • تست‌های ساده که به صورت پاسخ خواهم داد.
 • تست‌هایی که زمانی بالاتر از زمان استاندارد می‌برد ولی قابل پاسخگویی است. (تست‌های برگشت پذیر)
 • تست‌هایی که به شدت سخت یا پیچیده است و یا مشابه آن را پیش از آن ندیده‌اید و به آن مبحث اصلاً تسلط ندارید.

سپس یک قاعده برای خود در نظر بگیرید. مثلاً تست‌های برگشت پذیر را با علامت خط تیره و تست‌های سخت و پیچیده را با ضربدر علامت می‌زنید.

در زمان تست زنی پس از مواجهه به تست خاصی، یکی از این حالات را انجام دهید:

 • تست ساده است، پس در زمان معین به آن پاسخ می‌دهم.
 • تست برگشت پذیر است، پس از آن بدون صرف زمان عبور خواهم کرد و در انتها و در زمان مرور آن‌را مطالعه خواهم کرد.
 • تست سخت یا پیچیده است و بر روی آن ضربدر می‌زنم و دیگر هرگز به آن سر نخواهم زد و ثانیه‌ای وقت تلف آن تست نخواهم کرد.

بدین ترتیب شما در هر آزمون کلیه تست‌های ساده را مشاهده کرده و احتمالاً پاسخ داده‌اید. وقت خود را صرف تست‌های سخت نکرده‌اید و بدین ترتیب تستی را از دست نداده‌اید.

همچنین در زمانی که در آزمون به مرور اختصاص داده‌اید، برگشته و تست‌های برگشت پذیر را مجدد خوانده و تعدادی از آن‌ها را نیز پاسخ داده‌اید.

مهم‌ترین افسوس دانشجویان این است که فلان تست ساده را به دلیل نداشتن زمان پاسخ ندادم.... شما با این تکنیک هرگز دچار این افسوس نخواهید شد.

توصیه دکتر ایوزیان: یکی از کلید‌‌‌های اصلی موفقیت د‌‌ر کنکور‌های اخیر، به موقع نزد‌‌ه‌گذاشتن سؤال‌ها بود‌‌ه است. به موقع نزد‌‌ه‌گذاشتن یعنی اکتفا به خواند‌‌ن صورت سؤال‌ها و رها‌کرد‌‌ن آن است که به پس‌اند‌‌از‌کرد‌‌ن وقت منجر می‌شود‌‌. (پس اگر برای حل سوالی ایده‌ای ندارید، به سوال‌های بعدی بروید و اگر فکر می‌کنید با فکر کردن به آن، می‌توانید آن را حل کنید، فقط یک علامت کنار آن بگذارید تا در صورت اضافه آوردن وقت، برگردید و آن‌ها را بزنید.)

آیا منطقی است که درسی را در کنکور سفید گذاشته و وقتش را به سایر دروس اختصاص دهم؟

در این حالت، سایر دروس می‌بایست جور این درس را کشیده و با درصد بالاتر خود در صدد جبران برآیند. معمولاً درصدی هرچند اندک در حد 5 درصد تراز به مراتب بالاتری خواهد داشت. توصیه می‌شود حداقل به 2 تا 5 سوالی که مطمئن هستید از هر درس پاسخ دهید.

البته رتبه‌های تک رقمی‌ای نیز بوده‌اند که برخی دروس را صفر زده‌اند، اما درصد سایر دروس را به شکل اعجاب آور و با اختلاف، بالا زده‌اند.

پس 1 درصد هم بسیار بهتر از صفر است، زیرا تراز بسیار بهتری برای شما خواهد داشت و فاصله شما را با خیل عظیم صفر زده‌های کنکور هویدا کرده و اختلاف شما را با میانگین به گونه‌ای مطلوب‌تر قرار می‌دهد.

فرمول محاسبه تراز در کنکور کارشناسی ارشد توسط سازمان سنجش چگونه است؟

گرچه اطلاع دقیقی از فرمول محاسبه تراز نیست، اما تراز چیزی جز نرمال سازی درصدهای دانشجویان نیست.

بنابراین احتمالاً از فرمول زیر بتوان تراز کنکور کارشناسی ارشد را محاسبه نمود:

آدرس: ضلع جنوب غربی میدان ولیعصر؛ جنب سینما قدس، کوچه مینو؛ پلاک 132؛ موسسه آموزش عالی آزاد پژوهش   تلفن تماس: 021-86741
© تمامی حقوق مادی و معنوی این سایت متعلق به دپارتمان تخصصی مهندسی صنایع موسسه آموزش عالی آزاد پژوهش می باشد .