صفحه اصلی
آمادگی کنکور ارشد
کنکور دکتری
دوره های تکمیلی
برنامه مشاوره رایگان
همایشهای هدایت تحصیلی
همگام آنلاین
تالیفات
درباره ما
خرید کتاب
 
سوالات و متداول ویژه کنکور کارشناسی ارشد مهندسی صنایع و سیستم
مهندسی صنایع چیست؟

مهندسی صنایع شاخه‌ای از مهندسی است که با موضوع بهینه سازی فرآیندها و سیستم‌های دست و پنجه نرم می‌کند. این رشته با توسعه، بهبود، پیاده سازی و ارزیابی سیستم‌های یکپارچه انسان، پول، دانش، اطلاعات، تجهیزات، انرژی، مواد، تجزیه و تحلیل به اندازه ریاضیات، فیزیک، علوم اجتماعی درگیر است. البته در تعریفی ساده‌تر، مهندسی صنایع را میان رشته‌ای می‌دانند که با کسب دانش پایه‌ای از سایر رشته‌های مهندسی و ترکیب آن با دانش مدیریتی و بهره جستن از ابزارهای تحلیلی درصدد آن است تا در سازمان‌های صنعتی به مدیریت پروژه و امور مربوط به مدیریت سایر بخش‌های مهندسی بپردازد. همان‌طور که از تعریف این رشته پیداست، فارغ‌التحصیلان این رشته معمولاً در فضایی فعالیت می‌کنند که در حال ایجاد، برنامه ریزی و کنترل بسیاری از فعالیت‌های سازمان است و در نتیجه  مهندسین صنایع معمولاً ارتباط و تعامل بسیار زیادی با سایر بخش‌ها و افراد سازمان دارند. ماهیت شغل مهندسین صنایع چنان است که مسیر پیشرفت شغلی آن‌ها به پست‌های سازمانی مهم و مدیریتی می‌رسد و این امر سبب می‌شود که در این رشته علاوه بر سوابق اجرایی و کاری، مدرک تحصیلی نیز اهمیت زیادی داشته باشد. ارزش مدرک تحصیلی در این رشته سبب شده که درخواست برای ادامه تحصیل در مقاطع بالاتر از کارشناسی بسیار بالا باشد، به نحوی که این رشته به عنوان یکی از پرطرفدارترین رشته‌های مهندسی برای ادامه تحصیل به ویژه در مقطع کارشناسی ارشد شناخته می‌شود.

کدام گرایش دارای بازار کار مطلوب‌تری است؟ صنایع-صنایع یا صنایع-سیستم؟

بیشتر فارغ‌التحصیلان کارشناسی ارشد این گرایش‌ها که وارد بازار کار شده‌اند، اعتقاد دارند که از نظر آینده شغلی چندان تفاوتی بین این گرایش‌ها نیست و عامل اثر گذار در پیشرفت شغلی، مدرک کارشناسی ارشد آن‌ها و یا سایر توانمندی‌ها و دانش زبان و کامپیوتر آن‌هاست نه گرایش آن‌ها. البته باید در نظر داشت که برخی از این گرایش‌ها مانند مهندسی مالی یا سیستم‌های اجتماعی اقتصادی-گرایش اقتصاد، چنان با مهندسی صنایع فاصله دارند که فارغ‌التحصیلان این گرایش‌ها عملاً وارد فعالیت‌های اقتصادی و مالی می‌شوند و از مهندسی صنایع دور می‌شوند.

آیا داشتن رزومه مطلوب علمی و نرم افزاری مرتبط می‌تواند کمکی به ورود به بازار کار باشد؟

بدون شک. یکی از مهم‌ترین وجوه تمایز مهندسان صنایع با یکدیگر رزومه نرم افزاری، عملی و همین‌طور دانش زبان دوم یا سوم آن‌هاست. طبیعتاً در شرایطی که دو دانشجوی کارشناسی ارشد گرایشی خاص برای شغلی درخواست می‌دهند، اولویت با فردی است که زبان، نرم افزار و تخصص بیشتری داشته باشد.

معمولاً رزومه علمی و مقالات در این میان تأثیر اندکی دارد. گرچه تأثیر آن‌ها برای ادامه تحصیل در مقاطع بالاتر یا پذیرش در دانشگاه‌های سایر کشورها امری مسلم است.

فارغ‌التحصیلان ارشد مهندسی صنایع در کلیه گرایشات، در چه موقعیت‌های شغلی به کار گرفته می‌شوند؟

دامنه فعالیت مهندسین صنایع بسیار بالاست. غالب کارشناسان ارشد صنایع، در بخش‌های مدیریتی و مشاوره‌ای صنعت مشغول به کار می‌شوند. گرچه فرصت‌های شغلی مهندسین صنایع محدود به صنعت نیست و بر حسب توان و علاقه، امور بازاریابی و حتی بانکی را نیز عهده دار می‌شوند.

برخی از موقعیت‌های شغلی عبارتند از:

 • مدیریت و کنترل پروژه
 • مدیریت و کنترل کیفیت
 • مدیریت تولید
 • برنامه ریزی استراتژیک و عملیاتی سازمان
 • مدیریت مهندسی
 • مهندسی لجستیک و زنجیره تأمین
 • سیستم‌های تولیدی
 • مهندسی سیستم‌های کیفیت
 • مهندسی سیستم‌های اطلاعاتی
 • مهندسی مالی
 • مدیریت دانش
 • مهندسی ارزش
 • مهندسی سیستم‌های بهره‌وری
 • طراحی فرایندها و ساختارهای سازمانی
 • پیاده سازی سیستم‌های مدیریتی-خدماتی در سازمان‌ها
 • ...
آیا سایتی هست که فرصت‌های شغلی مهندسی صنایع در آن دائماً به روز شود؟

جامع‌ترین سایت در زمینه بازار کار مهندسی صنایع، سایت باشگاه مهندسان صنایع ایران (ieclub.ir) است. این فروم که قدیمی‌ترین محفل مهندسان صنایع ایران است، به صورت روزانه آگهی‌های استخدام مهندسی صنایع را جهت مشاهده کارجویان قرار می‌دهد.

لینک مشاهده آگهی‌های استخدام مهندسی صنایع، فرصت‌های شغلی مهندسی صنایع

من لیسانس مهندسی صنایع دارم، چه نکات مثبتی در ادامه تحصیل این رشته وجود دارد؟

با توجه به روند روبه رشد تعداد فارغ‌التحصیلان این رشته در مقطع کارشناسی، ضرورت تحصیل در مقطع کارشناسی ارشد این رشته در جهت کسب جایگاه‌های برتر شغلی و آشنایی عمیق­تر با دستاوردهای جدید مهندسی صنایع و در نهایت زمینه ورود به مقاطع بالاتر و حضور در عرصه‌های دانشگاهی مضاعف گردیده است. ادامه تحصیل در مقطع کارشناسی ارشد این رشته نه تنها برای مهندسین صنایع بلکه برای فارغ‌التحصیلان رشته‌های دیگر فنی-مهندسی از اهمیت فوق‌العاده ای برخوردار است. چرا که موجبات ورود به عرصه‌های مدیریتی و سیستمی را برای فارغ‌التحصیلان فراهم می‌نماید.

زمان کوتاه تحصیل در مقطع ارشد (حدود 2 سال) و امکان انجام پروژه و کار پاره وقت به صورت موازی نیز از دیگر مزایای تحصیل در این مقطع است. ارتباط نزدیک‌تر با اساتید در مقطع کارشناسی ارشد، فرصت ادامه تحصیل در مقاطع بالاتر و یا ورود ساده‌تر به بازار کار را نیز فراهم می‌آورد.

گرایشات مهندسی صنایع در مقطع کارشناسی ارشد چگونه است و چه تفاوت‌هایی با یکدیگر دارند؟

مقطع کارشناسی ارشد مهندسی صنایع که عموماً 2 سال به طول می­انجامد به دو بخش اصلی صنایع (1259) و سیستم­ها (1260) تقسیم می­گردد و گرایش‌های تفکیک شده این رشته به چهار دسته اصلی به شرح زیر می‌باشد:

 • گرایش مهندسی صنایع  صنایع (1259)
 • گرایش مهندسی صنایع - مهندسی مالی (1259)
 • گرایش مهندسی صنایع - سیستم‌های اقتصادی و اجتماعی (1260)
 • گرایش مهندسی صنایع - مدیریت سیستم و بهره وری (1260)

البته گرایشات دیگری نیز در مقطع ارشد صنایع وجود دارد:

 • مدیریت نوآوری و فناوری (1259)
 • زنجیره تأمین و لجستیک (1259)
 • حمل و نقل در دانشگاه علم و صنعت (1259)
 • فناوری اطلاعات در دانشگاه تربیت  مدرس (1259)
 • مهندسی آینده پژوهی (1260)
 • انرژی در دانشگاه تهران (1260)
 • تحقیق در عملیات در دانشگاه تهران(1260)

تفاوت اصلی این گرایشات را به چند دسته مهم می‌توان تقسیم نمود:

هر یک از این تفاوت‌ها در ادامه پاسخ مبسوط داده شده‌اند.

1259 یا گرایش مهندسی صنایع و مالی چیست؟ ضرایب و تعداد سوالات دروس کنکور ارشد گرایش مهندسی صنایع – مهندسی صنایع و مهندسی مالی (1259) به چه صورت است؟

دلیل اطلاق لفظ 1259، کد رشته قبولی اعلام شده توسط سازمان سنجش است. ما اختصارا این گرایش را صنایع-صنایع می‌نامیم.

می‌توان گفت مهم‌ترین و پیچیده‌ترین امتحان ورودی کارشناسی ارشد متعلق به گرایش مهندسی صنایع-صنایع می‌باشد. دروسی که در این گرایش از دانشجویان امتحان گرفته می‌شود نسبت به گرایش‌های دیگر برای دانشجویان صنایع تخصصی‌تر بوده و لذا دانشجویان صنایع از این جهت از دانشجویان رشته‌های دیگر جلوتر هستند ولی باید بگوییم سخت‌ترین امتحان ورودی مربوط به این گرایش می‌باشد.

فارغ‌التحصیلان این گرایش توانایی کارهایی از قبیل مدل‌سازی، برنامه­ریزی در پروژه‌های مختلف، بررسی مشکلات و ارائه بهترین الگوها در سازمان‌ها و کارخانه‌ها برای بهینه سازی مسائل مختلف از قبیل انسان، مواد و ماشین آلات را دارا هستند.

آن‌ها سعی می‌کنند ارتباط منطقی بین اجزاء انواع سیستم‌های تولیدی و غیر تولیدی را جستجو کرده و بازدهی آن‌ها را افزایش دهند. البته باید عرض کنیم که شاید این اهداف در مورد مهندسین صنایع در دوره کارشناسی (گرایش تولید صنعتی و گرایش تحلیل سیستم‌ها) نیز صادق  باشد ولی دانشجویان در دوره کارشناسی ارشد سعی می‌کنند مطالب را به صورتی عمیق‌تر و تخصصی‌تر دنبال کنند و مخصوصاً با خواندن درس‌هایی که به برنامه ریزی و مسائل سیستماتیک مربوط می‌شود مدل‌سازی و ارائه الگوهای مناسب را در خود تقویت کنند.

مهندسي مالي از شاخه‌های رشته مهندسي صنايع در گرايش مدیریت مهندسی در مقطع كارشناسي ارشد می‌باشد كه از سال 1384 از طريق آزمون كارشناسي ارشد در كد رشته مهندسي صنايع-مهندسي صنايع و به عنوان شاخه‌ای جداگانه پذيرش آن شروع شده است. (در ادامه اين شاخه را با نام رشته مهندسی مالی می‌شناسیم.)

دانشگاه‌هایی كه در حال حاضر در اين رشته در كشور دانشجو می‌پذیرند شامل: دانشگاه صنعتي امير كبير (دانشكده مهندسي صنايع)، دانشگاه علم و فرهنگ تهران - وابسته به جهاد دانشگاهي (گروه مستقل در دانشکده تحصیلات تكميلي به نام گروه مهندسي مالي  و موسسه غير انتفاعي غيردولتي رجاء قزوين می‌باشند.

اين رشته تركيبي از ابزارهای گوناگون همچون برنامه ريزي و مدل سازی ریاضی (روش‌های سخت و نرم)، آمار، علوم كامپيوتر و کاربردهای آن در مباحث مالي، تئوری‌های اقتصادي و مفاهيم به روز بازارهای پول(بانك) و سرمایه، بيمه، مدل‌های تصميم گيري در بازارهای مالي، مدل‌های اقتصادسنجي، الگوها و مدل‌های تجارت الكترونيك و کاربردهاي آن در مباحث مالي و مديريت سرمايه گذاري را به دانشجويان اين رشته معرفي می‌کند و آن‌ها را براي ارائه خدمات كارشناسي در زمینه‌های مالي و سرمايه گذاري، مؤسسات مالي، بيمه و صنعت آماده می‌نماید.

از قابلیت‌های مهم دانش آموختگان اين رشته می‌توان به توانايي آن‌ها در درک هم زمان مفاهيم صنعتي و مفاهيم مالي (با توجه تحصيلات دوره کارشناسی آن‌ها كه مهندسي صنايع بوده) اشاره نمود. از اين نكته هم نبايد گذشت که این دانش آموختگان به علت پشتوانه تحصيلات فني خود از توانايي بالاتري در درک مسائل كمي مانند رياضي و مفاهيمي از اين دست، در مقايسه با رشته‌های مديريتي مشابه برخوردارند.

جدول دروس و ضرایب کنکور کارشناسی ارشد گرایش 1259 (مهندسی صنایع و مهندسی مالی) بدین شرح است:

گرایش/ درس

زبان عمومی و تخصصی (30 سوال)

تحقیق در عملیات 1و2 (20 سوال)

تئوری احتمال و آمار مهندسی (20 سوال)

دروس تخصصی (طرح‌ریزی، کیفیت، پروژه، موجودی و اقتصاد مهندسی) (50 سوال)

مهندسی صنایع

2

3

2

5

مهندسی مالی

2

2

2

5

مدیریت نو و فناوری

2

3

2

5

مهندسی لجستیک و زنجیره تأمین

2

2

2

5

1260 یا گرایش سیستم‌های اقتصادی اجتماعی و مدیریت سیستم و بهره وری چیست؟ ضرایب و تعداد سوالات دروس کنکور ارشد گرایش مهندسی صنایع – سیستم‌های اقتصادی اجتماعی و مدیریت سیستم و بهره وری (1260) چگونه است؟
 • گرایش مهندسی صنایع - سیستم‌های اقتصادی و اجتماعی:

پیچیده‌ترین سیستم‌ها، سیستم‌هایی هستند که به طور مستقیم یا غیر مستقیم به انسان یا گروهی از انسان‌ها مرتبط باشند. بدین جهت سیستم‌های اجتماعی و اقتصادی که به طور مستقیم با انسان سرو کار دارند، از نظر تحلیل، پیش بینی رفتار و کنترل جزو پیچیده‌ترین سیستم‌ها دسته بندی می‌شوند. به طور کلی هدف از به وجود آمدن رشته مهندسی سیستم‌های اقتصادی و اجتماعی، تربیت افراد یا افرادی است که بتوانند با ابزار و مدل‌های مختلف، سیستم‌های پیچیده را شناسایی، تحلیل ، پیش بینی و اصلاح کنند.

به طور کلی، دانشجویان این رشته با ابزارهای مختلفی برای آنالیز سیستم‌های مختلف آشنا می‌شوند. به عنوان مثال می‌توان از تحقیق در عملیات و برنامه ریزی ریاضی، سیستم‌های پیشرفته غیر خطی و خطی و دینامیک، مدل‌های رگرسیونی و اقتصاد سنجی، منطق فازی، شبکه‌های عصبی و ... نام برد. بعلاوه دانشجویان این رشته با مبانی اقتصاد خرد و کلان نیز علاوه بر اقتصاد سنجی آشنا می‌شوند.

از آنجا که این رشته در ایران، رشته تقریباً نوظهوری است، دانشکده‌ها و دانشگاه‌های مختلف به سلیقه خود و به طور متفاوت با این رشته برخورد می‌کنند. به عنوان مثال دانشکده اقتصاد دانشگاه شریف و موسسه عالی پژوهش بیشتر گرایشات اقتصادی، دانشکده صنایع دانشگاه شریف بیشتر گرایش تحقیق در عملیات و مدل‌سازی و دانشگاه‌های دیگر ایران نیز هرکدام بنا بر قدرت هیأت علمی خود بیشتر به گرایشات خاصی تکیه می‌کنند. با این حال جهت گیری کاملاً به عهده خود دانشجو است که می‌تواند با انتخاب دروس اختیاری به سمت خاصی حرکت کند.

فارغ‌التحصیلان این رشته می‌توانند به عنوان مهندس صنایع در واحدهای تولیدی و کیفی و خدماتی (خودرو سازی، شرکت‌های نفتی و ...) و یا به عنوان تحلیلگر سیستم در واحدهای مالی و بانکی و بیمه و وزارتخانه­ها و ... فعالیت کنند. از آنجا که این رشته بسیار گسترده است، هرکس بنا بر علاقه خود به سمت خاصی حرکت می‌کند و بدین جهت شغل آینده فارغ‌التحصیلان بیشتر به جهت گیری و حرفه خودش باز می‌گردد.

بعلاوه فارغ‌التحصیلان این رشته امکان ادامه تحصیل در رشته‌های مختلف مهندسی صنایع، اقتصاد و مدیریت و حتی در مواردی علوم کامپیوتر و علوم ریاضی را دارند.

 • گرایش مهندسی صنایع - مدیریت سیستم و بهره وری:

همان‌طور که از نام این رشته پیدا است دانشجویان این رشته با یادگیری مسائلی از تلفیق بهینه عوامل انسانی و فیزیکی در جهت تحقق هدف‌های مدیریتی و بهینه سازی گام برمی دارند اصولاً از فارغ‌التحصیلان این گرایش انتظار می‌رود با به‌کارگیری دروسی که در دوره کارشناسی ارشد می‌خوانند بتوانند به مدیریت واحدهای صنعتی و همچنین تجزیه و تحلیل مسائل مدیریتی و نارسایی های سازمان‌ها بپردازند.دانشجویان این رشته با توجه به دروسی که در دوره کارشناسی ارشد می‌گذرانند و همچنین دروسی که در امتحان ورودی آن دانشجویان باید بلد باشند در مجموع بیشتر به درد فارغ‌التحصیلان رشته‌های فنی (غیر صنایع) می‌خورد تا بتوانند علاوه بر جنبه‌های فنی به مسائل مدیریتی و اقتصادی با دیدی در جهت بهبود بهره وری یک سازمان نگاه کنند.

همچنین ادامه تحصیل در این رشته فرصت مغتنمی است تا دانش آموختگان رشته ریاضی کمی از روابط و فرمول‌های محض ریاضی فارغ شده و علم ریاضی را بصورت ابزاری موثر در حل مسائل مدیریتی اقتصادی و صنعتی بکار بندند و زمینه‌های جذب مؤثرتر در بازار کار را برای خویش فراهم آورند.

ولی این گرایش از نظر اولویت چندان مناسب برای یک مهندس صنایع نیست زیرا صرف نظر از دروسی که باید در کنکور ورودی امتحان دهد در مقطع ارشد دروسی را می‌خواند که خیلی از آن‌ها را با کم و زیاد در دوره کارشناسی گذرانده است .در حال حاضر نیز توسط سازمان سنجش این محدودیت گذاشته شده است که دانشجویانی که کارشناسی مهندسی صنایع خوانده‌اند، امکان شرکت و قبولی در گرایش مدیریت سیستم و بهره وری را ندارند.

در ضمن تا چند سال پیش داوطلبان این رشته می‌بایست حداقل 3 سال سابقه کار مدیریتی پس از اخذ مدرک کارشناسی در واحدهای صنعتی می‌داشتند و به هنگام قبولی در دانشگاه ارائه می‌نمودند که البته الآن این محدودیت برداشته شده است.

جدول دروس و ضرایب کنکور کارشناسی ارشد گرایش 1260 (سیستم‌های اقتصادی اجتماعی و مدیریت سیستم و بهره وری) بدین شرح است:

گرایش/ درس

زبان عمومی و تخصصی (30 سوال)

ریاضی عمومی 1و2 (20سوال)

تئوری احتمال و آمار مهندسی (20 سوال)

تحقیق در عملیات 1 (20 سوال)

اقتصاد عمومی 1و2 (20 سوال)

اصول مدیریت و تئوری سازمان (20 سوال)

مدیریت سیستم و بهره وری

1

1

1

1

0

1

سیستم‌های اقتصادی و اجتماعی

1

1

1

1

1

0

مهندسی آینده پژوهی

3

2

1

1

0

1

البته ظرفیت گرایش آینده پژوهی بسیار اندک است و معمولاً رقابت در دو گرایش اول جریان دارد.

هر یک از گرایشات ارشد مهندسی صنایع تا چه رتبه‌ای پذیرش دارند؟

معمولاً گرایش 1259 یا همان مهندسی صنایع و مهندسی مالی و گرایش 1260 یا همان گرایش سیستم و بهره وری را بر حسب کیفیت دانشگاه‌های پذیرنده می‌توان به سه دسته تقسیم نمود. در این طبقه بندی ظرفیت اسمی گرایش مهندسی صنایع (1259) از مجموع ظرفیت دو گرایش دیگر 1260 بیشتر است.

جدول مقایسه ای سه سال ظرفیت گرایشات صنایع بدین صورت است:

مهندسی صنایع - مهندسی صنایع
مهندسی صنایع - مهندسی مالی
  ظرفیت 93 ظرفیت 92 ظرفیت 91 ظرفیت 90
غیرانتفاعی شهرستان 285 180 90 19
پیام نور شهرستان 10 15 23 0
شهرستان شبانه بدون غیرانتفاعی و مجازی و پیام نور 73 77 48 34
شهرستان روزانه بدون غیرانتفاعی و مجازی و پیام نور 223 229 149 147
غیرانتفاعی تهران 145 85 36 19
پیام نور تهران 45 40 60 44
تهران شبانه بدون غیرانتفاعی و مجازی و پیام نور 83 73 98 98
تهران روزانه بدون غیرانتفاعی و مجازی و پیام نور 277 247 169 182
شهرستان بدون غیرانتفاعی، مجازی و پیام نور 296 306 197 181
تهران بدون غیرانتفاعی، مجازی و پیام نور 360 320 267 280
شهرستان 671 621 310 200
تهران 790 540 423 381
کل ظرفیت 1461 1161 733 581

 

سیستمهای اقتصادی اجتماعی
 و مدیریت سیستم و بهره وری
  ظرفیت 93 ظرفیت 92 ظرفیت 91 ظرفیت 90
غیرانتفاعی شهرستان 315 210 225 114
پیام نور شهرستان 60 90 115 44
شهرستان شبانه بدون غیرانتفاعی و مجازی و پیام نور 34 29 36 32
شهرستان روزانه بدون غیرانتفاعی و مجازی و پیام نور 144 104 123 67
غیرانتفاعی تهران 30 30 18 19
پیام نور تهران 65 70 106 113
تهران شبانه بدون غیرانتفاعی و مجازی و پیام نور 86 49 81 106
تهران روزانه بدون غیرانتفاعی و مجازی و پیام نور 274 236 192 173
شهرستان بدون غیرانتفاعی، مجازی و پیام نور 178 133 159 99
تهران بدون غیرانتفاعی، مجازی و پیام نور 360 285 273 279
شهرستان 578 483 499 381
تهران 520 455 517 461
کل ظرفیت 1098 938 1016 842
جدول دقیق مقایسه ای ظرفیت دانشگاهها در گرایش صنایع -صنایع و مالی (1259) در سه سال اخیر (90، 91 و 92) چگونه است؟
        کل ظرفیت 1161 733 581
وضعیت نوع ویژه نام گرایش ظرفیت 92 ظرفیت 91 ظرفیت 90
روزانه     ارومیه مهندسی صنایع 3 4 4
روزانه     الزهرا مهندسی صنایع 18 14 20
روزانه     بجنورد مهندسی صنایع 6 6  
روزانه   آموزش محور بجنورد مهندسی صنایع 3    
روزانه     بوعلی همدان مهندسی صنایع 10 7 8
روزانه     تربیت مدرس مهندسی صنایع 9 8 12
روزانه   کرج تربیت معلم مهندسی صنایع     19
روزانه     تفرش مهندسی صنایع 2 3 8
روزانه   فنی فومن گیلان تهران مهندسی صنایع 5    
روزانه   کاسپین رضوانشهر گیلان تهران مهندسی صنایع 5    
روزانه   لجستیک و زنجیره تامین تهران مهندسی صنایع 7    
روزانه   قم تهران مهندسی صنایع 10    
روزانه   مدیریت پروژه نفت و گاز تهران مهندسی صنایع 14    
روزانه     تهران مهندسی صنایع 15 16 25
روزانه   کرج خوارزمی مهندسی صنایع 4 12  
روزانه     سیستان و بلوچستان مهندسی صنایع 7 6  
روزانه     شاهد مهندسی صنایع 8 6 10
روزانه     باهنر مهندسی صنایع 6 3 8
روزانه     ارومیه مهندسی صنایع 4 4 6
روزانه   زن صنعتی اصفهان مهندسی صنایع 4 7 3
روزانه   مرد صنعتی اصفهان مهندسی صنایع 12 14 7
روزانه     امیرکبیر مهندسی صنایع 5 3 4
روزانه   گرمسار امیرکبیر مهندسی صنایع     6
روزانه     خواجه نصیر مهندسی صنایع 12 16 38
روزانه     شریف مهندسی صنایع 15 15 19
روزانه     شیراز مهندسی صنایع 5 4  
روزانه   آموزش محور شیراز مهندسی صنایع 2    
روزانه     علم و صنعت مهندسی صنایع 20 20 17
روزانه     فردوسی مهندسی صنایع 10 8 8
روزانه     کردستان مهندسی صنایع 19 18 16
روزانه   آموزش محور کردستان مهندسی صنایع 4   9
روزانه     یزد مهندسی صنایع 18 14 14
روزانه   آموزش محور یزد مهندسی صنایع   5  
شبانه     ارومیه مهندسی صنایع 2 2 2
شبانه     الزهرا مهندسی صنایع 7 10 10
شبانه   آموزش محور الزهرا مهندسی صنایع 4 4  
شبانه   آموزش محور بجنورد مهندسی صنایع 2    
شبانه     بوعلی همدان مهندسی صنایع 5 2 8
شبانه     تفرش مهندسی صنایع 1    
شبانه   لجستیک و زنجیره تامین تهران مهندسی صنایع 3    
شبانه   قم تهران مهندسی صنایع 6    
شبانه   مدیریت پروژه نفت و گاز تهران مهندسی صنایع 7    
شبانه     تهران مهندسی صنایع 10 10 12
شبانه   فنی فومن گیلان تهران مهندسی صنایع 12    
شبانه   کاسپین رضوانشهر گیلان تهران مهندسی صنایع 20    
شبانه   کرج خوارزمی مهندسی صنایع 2 7  
شبانه     سیستان و بلوچستان مهندسی صنایع 3 3  
شبانه     شاهد مهندسی صنایع 4 5 8
شبانه     باهنر مهندسی صنایع 2 1  
شبانه     صنعتی اصفهان مهندسی صنایع 1 2 2
شبانه     صنعتی اصفهان مهندسی صنایع 3 5 2
شبانه   آموزش محور صنعتی اصفهان مهندسی صنایع 4 4 2
شبانه     امیرکبیر مهندسی صنایع 2 1 4
شبانه   گرمسار امیرکبیر مهندسی صنایع   15 6
شبانه     خواجه نصیر مهندسی صنایع 3 5 12
شبانه   آموزش محور خواجه نصیر مهندسی صنایع 3 2  
شبانه     شریف مهندسی صنایع 4 3 5
شبانه     علم و صنعت مهندسی صنایع 5 5 3
شبانه     فردوسی مهندسی صنایع 5 5 4
شبانه     یزد مهندسی صنایع 11 6 8
شبانه   آموزش محور یزد مهندسی صنایع   3  
روزانه پیام نور   پیام نور عسلویه مهندسی صنایع   8  
روزانه پیام نور آموزش محور پیام نور عسلویه مهندسی صنایع 15 15  
روزانه پیام نور   پیام نور تهران مهندسی صنایع 15   19
روزانه پیام نور آموزش محور پیام نور تهران مهندسی صنایع 15    
روزانه غیرانتفاعی   علم و فرهنگ تهران مهندسی صنایع 15 18  
روزانه غیرانتفاعی   علوم و فنون مهندسی صنایع 15 18  
روزانه غیرانتفاعی   آبا-آبیک مهندسی صنایع 15    
روزانه غیرانتفاعی   آیندگان-تنکابن مهندسی صنایع 15    
روزانه غیرانتفاعی   ایوانکی-گرمسار مهندسی صنایع 15 18  
روزانه غیرانتفاعی   پردیسان فریدونکنار مهندسی صنایع 15    
روزانه غیرانتفاعی   جهاددانشگاهی یزد مهندسی صنایع 15    
روزانه غیرانتفاعی   سجاد مشهد مهندسی صنایع 15 18  
روزانه غیرانتفاعی   صنعتی مازندران بابل مهندسی صنایع 15    
روزانه غیرانتفاعی   کار قزوین مهندسی صنایع 15 18  
روزانه غیرانتفاعی   کاسپین قزوین مهندسی صنایع 15    
مجازی پیام نور آموزش محور پیام نور تهران مهندسی صنایع 10 60 25
مجازی   قم تهران مهندسی صنایع 50    
مجازی   فنی فومن گیلان تهران مهندسی صنایع 60    
مجازی   کاسپین رضوانشهر گیلان تهران مهندسی صنایع 60    
مجازی   آموزش محور خواجه نصیر مهندسی صنایع 45 60 38
مجازی غیرانتفاعی آموزش محور مهر البرز مهندسی صنایع 40    
پردیس خودگردان     ارومیه مهندسی صنایع 15    
پردیس خودگردان   ENSAM تهران مهندسی صنایع 5 6 6
پردیس خودگردان   کرج تهران مهندسی صنایع 15    
پردیس خودگردان   کیش تهران مهندسی صنایع 15 20 25
پردیس خودگردان   جلفا تهران مهندسی صنایع 15    
پردیس خودگردان   تهران خوارزمی مهندسی صنایع 10    
پردیس خودگردان     سیستان و بلوچستان مهندسی صنایع 20 20  
پردیس خودگردان     ارومیه مهندسی صنایع 15    
روزانه     علم و صنعت حمل و نقل ریلی 10 4 2
روزانه   سیستمهای تکنولوژی اطلاعات تربیت مدرس فناوری اطلاعات 5 4 5
روزانه     علوم اقتصادی مهندسی مالی 8    
روزانه     تربیت مدرس مهندسی مالی 5    
روزانه     تهران مهندسی مالی 13 11 6
روزانه     امیرکبیر مهندسی مالی 4 6 5
روزانه     خواجه نصیر مهندسی مالی 4 7 9
شبانه     علوم اقتصادی مهندسی مالی 4 14 12
شبانه     تهران مهندسی مالی 7 10 5
شبانه     امیرکبیر مهندسی مالی 2 2 2
شبانه     خواجه نصیر مهندسی مالی 1 3 4
شبانه   آموزش محور خواجه نصیر مهندسی مالی 1 1  
شبانه     علوم اقتصادی مهندسی مالی   12 15
روزانه غیرانتفاعی   علم و فرهنگ تهران مهندسی مالی 15 18 19
روزانه غیرانتفاعی   خاتم مهندسی مالی 15    
روزانه غیرانتفاعی   رجا مهندسی مالی 15 18 19
روزانه     امیرکبیر نوآوری و فناوری 5 6 5
شبانه     امیرکبیر نوآوری و فناوری 2 2 2
روزانه غیرانتفاعی   علوم و فنون نوآوری و فناوری 15    
روزانه     امام حسین لجستیک و زنجیره تامین 30 15  
روزانه   کرج خوارزمی لجستیک و زنجیره تامین 4    
روزانه     امیرکبیر لجستیک و زنجیره تامین 4 6 5
روزانه     علم و صنعت لجستیک و زنجیره تامین 12    
شبانه     امیرکبیر لجستیک و زنجیره تامین 2 2 4
جدول دقیق مقایسه ای ظرفیت دانشگاهها در گرایش صنایع -سیستم و بهره وری (1260) در سه سال اخیر (90، 91 و 92) چگونه است؟
        کل ظرفیت 938 1016 842
وضعیت نوع ویژه نام گرایش ظرفیت 92 ظرفیت 91 ظرفیت 90
روزانه     تربیت مدرس مدیریت سیستم و بهره وری 9 8 12
روزانه   کرج خوارزمی مدیریت سیستم و بهره وری 4 14 19
روزانه     امیرکبیر مدیریت سیستم و بهره وری 3 5 5
روزانه     شریف مدیریت سیستم و بهره وری 10 10  
روزانه   اصفهان مالک اشتر مدیریت سیستم و بهره وری 10 11 9
روزانه   تهران مالک اشتر مدیریت سیستم و بهره وری 10 11 9
روزانه     علم و صنعت مدیریت سیستم و بهره وری 12 12 14
روزانه   آموزش محور-واحد نور علم و صنعت مدیریت سیستم و بهره وری 10   12
روزانه     یزد مدیریت سیستم و بهره وری 14 13 14
روزانه   آموزش محور یزد مدیریت سیستم و بهره وری   5  
شبانه   آموزش محور-کرج خوارزمی مدیریت سیستم و بهره وری 2 7  
شبانه   تهران خوارزمی مدیریت سیستم و بهره وری   5  
شبانه   آموزش محور-تهران خوارزمی مدیریت سیستم و بهره وری   10 25
شبانه     امیرکبیر مدیریت سیستم و بهره وری 2 3 4
شبانه   بندر ماهشهر امیرکبیر مدیریت سیستم و بهره وری   3 6
شبانه   اصفهان مالک اشتر مدیریت سیستم و بهره وری 9 9 10
شبانه   تهران مالک اشتر مدیریت سیستم و بهره وری 9 9 10
شبانه     علم و صنعت مدیریت سیستم و بهره وری 4 4 5
شبانه     یزد مدیریت سیستم و بهره وری 9 6 8
شبانه   آموزش محور یزد مدیریت سیستم و بهره وری   4  
روزانه پیام نور   پیام نور عسلویه مدیریت سیستم و بهره وری 15 8  
روزانه پیام نور آموزش محور پیام نور عسلویه مدیریت سیستم و بهره وری   15  
روزانه پیام نور   پیام نور کیش مدیریت سیستم و بهره وری 15 8  
روزانه پیام نور آموزش محور پیام نور کیش مدیریت سیستم و بهره وری   15  
روزانه پیام نور   پیام نور تهران مدیریت سیستم و بهره وری 15 8 19
روزانه پیام نور آموزش محور پیام نور تهران مدیریت سیستم و بهره وری 15 15 25
روزانه پیام نور   پیام نور ری مدیریت سیستم و بهره وری 15 8 19
روزانه پیام نور آموزش محور پیام نور ری مدیریت سیستم و بهره وری 15 15 25
روزانه غیرانتفاعی   آمل مدیریت سیستم و بهره وری 15 18 19
روزانه غیرانتفاعی   علوم و فنون مازندران مدیریت سیستم و بهره وری 15 18  
روزانه غیرانتفاعی   مدیریت صنعتی مدیریت سیستم و بهره وری 15 18 19
روزانه غیرانتفاعی   خاتم تهران مدیریت سیستم و بهره وری 15    
روزانه غیرانتفاعی   آبا مدیریت سیستم و بهره وری 15    
روزانه غیرانتفاعی   الغدیر تبریز مدیریت سیستم و بهره وری 15 18 19
روزانه غیرانتفاعی   امام جواد یزد مدیریت سیستم و بهره وری 15 18  
روزانه غیرانتفاعی   ایوانکی گرمسار مدیریت سیستم و بهره وری 15 18  
روزانه غیرانتفاعی   جهاددانشگاهی یزد مدیریت سیستم و بهره وری 15 18  
روزانه غیرانتفاعی   راهبرد شمال رشت مدیریت سیستم و بهره وری 15 18  
مجازی   آموزش محور پیام نور تهران مدیریت سیستم و بهره وری 10 60 25
مجازی   آموزش محور تربیت مدرس مدیریت سیستم و بهره وری     25
مجازی   آموزش محور صنعتی اصفهان مدیریت سیستم و بهره وری 50   62
مجازی   آموزش محور صنعتی اصفهان مدیریت سیستم و بهره وری     62
مجازی   آموزش محور مهر البرز مدیریت سیستم و بهره وری 60 60  
مجازی   آموزش محور-تهران خوارزمی مدیریت سیستم و بهره وری 10    
مجازی   کرج خوارزمی مدیریت سیستم و بهره وری 10    
مجازی   کیش شریف مدیریت سیستم و بهره وری 20 60  
روزانه   اقتصادی علوم اقتصادی سیستمهای اقتصادی اجتماعی 6 10 8
روزانه   سیستمهای انرژی علوم اقتصادی سیستمهای اقتصادی اجتماعی 6 10 8
روزانه   تحقیق در عملیات علوم اقتصادی سیستمهای اقتصادی اجتماعی 6    
روزانه   حمل و نقل علوم اقتصادی سیستمهای اقتصادی اجتماعی 6    
روزانه     امام حسین سیستمهای اقتصادی اجتماعی 15 15 19
روزانه     بوعلی سینا سیستمهای اقتصادی اجتماعی     5
روزانه     تربیت مدرس سیستمهای اقتصادی اجتماعی 5 4 6
روزانه     تربیت مدرس سیستمهای اقتصادی اجتماعی 5 4 6
روزانه   سیستمهای انرژی تهران سیستمهای اقتصادی اجتماعی 7 7 12
روزانه   تحقیق در عملیات تهران سیستمهای اقتصادی اجتماعی 7 7 12
روزانه     ارومیه سیستمهای اقتصادی اجتماعی 4 4  
روزانه     صنعتی اصفهان سیستمهای اقتصادی اجتماعی 2 2 3
روزانه     صنعتی اصفهان سیستمهای اقتصادی اجتماعی 6 7 5
روزانه     امیرکبیر سیستمهای اقتصادی اجتماعی 4 5 5
روزانه     خواجه نصیر سیستمهای اقتصادی اجتماعی 4    
روزانه   اقتصاد شریف سیستمهای اقتصادی اجتماعی 11 11 19
روزانه     شریف سیستمهای اقتصادی اجتماعی 15 15 19
روزانه   مهندسی پیشرفت علم و صنعت سیستمهای اقتصادی اجتماعی 12 14  
روزانه   زنجیره تامین علم و صنعت سیستمهای اقتصادی اجتماعی 20   17
روزانه     علوم و فناوری بهشهر سیستمهای اقتصادی اجتماعی 10 8  
روزانه   سیستمهای اقتصادی آموزش و پژوهش مدیریت و برنامه ریزی سیستمهای اقتصادی اجتماعی 10 15  
روزانه   حمل و نقل آموزش و پژوهش مدیریت و برنامه ریزی سیستمهای اقتصادی اجتماعی 10    
روزانه   سیستمهای انرژی آموزش و پژوهش مدیریت و برنامه ریزی سیستمهای اقتصادی اجتماعی 10    
روزانه   تحقیق در عملیات آموزش و پژوهش مدیریت و برنامه ریزی سیستمهای اقتصادی اجتماعی 10    
شبانه   سیستمهای اقتصادی علوم اقتصادی سیستمهای اقتصادی اجتماعی 3    
شبانه   حمل و نقل علوم اقتصادی سیستمهای اقتصادی اجتماعی 3    
شبانه   سیستمهای انرژی علوم اقتصادی سیستمهای اقتصادی اجتماعی 3    
شبانه   تحقیق در عملیات علوم اقتصادی سیستمهای اقتصادی اجتماعی 3    
شبانه     آموزش و پژوهش مدیریت و برنامه ریزی سیستمهای اقتصادی اجتماعی     19
شبانه     بوعلی سینا سیستمهای اقتصادی اجتماعی     4
شبانه   سیستمهای انرژی تهران سیستمهای اقتصادی اجتماعی 3 3 6
شبانه   تحقیق در عملیات تهران سیستمهای اقتصادی اجتماعی 3 3 6
شبانه     صنعتی اصفهان سیستمهای اقتصادی اجتماعی 1 1 1
شبانه     صنعتی اصفهان سیستمهای اقتصادی اجتماعی 1 2 1
شبانه   آموزش محور صنعتی اصفهان سیستمهای اقتصادی اجتماعی 2 4 2
شبانه     امیرکبیر سیستمهای اقتصادی اجتماعی 2 3 4
شبانه     خواجه نصیر سیستمهای اقتصادی اجتماعی 1    
شبانه   آموزش محور خواجه نصیر سیستمهای اقتصادی اجتماعی 1    
شبانه   اقتصاد شریف سیستمهای اقتصادی اجتماعی 2 2  
شبانه     شریف سیستمهای اقتصادی اجتماعی 4 3 4
شبانه   سیستمهای اقتصادی - آموزش محور علوم اقتصادی سیستمهای اقتصادی اجتماعی   8 10
شبانه   سیستمهای انرژی - آموزش محور علوم اقتصادی سیستمهای اقتصادی اجتماعی   8 10
شبانه   زنجیره تامین علم و صنعت سیستمهای اقتصادی اجتماعی 4 4 3
روزانه پیام نور   پیام نور عسلویه سیستمهای اقتصادی اجتماعی   8  
روزانه پیام نور آموزش محور پیام نور عسلویه سیستمهای اقتصادی اجتماعی 15 15  
روزانه پیام نور   پیام نور کیش سیستمهای اقتصادی اجتماعی   8  
روزانه پیام نور آموزش محور پیام نور کیش سیستمهای اقتصادی اجتماعی 15 15  
روزانه پیام نور   پیام نور تهران سیستمهای اقتصادی اجتماعی 15 8 19
روزانه پیام نور آموزش محور پیام نور تهران سیستمهای اقتصادی اجتماعی 15 15 25
روزانه غیرانتفاعی   علوم و فنون مازندران سیستمهای اقتصادی اجتماعی 15 18 19
روزانه غیرانتفاعی برنامه ریزی اقتصادی الغدیر تبریز سیستمهای اقتصادی اجتماعی 15 18 19
روزانه غیرانتفاعی   ایوانکی گرمسار سیستمهای اقتصادی اجتماعی 15 18 19
روزانه غیرانتفاعی   جهاددانشگاهی یزد سیستمهای اقتصادی اجتماعی 30 27 19
روزانه غیرانتفاعی   رجا قزوین سیستمهای اقتصادی اجتماعی 15 18  
مجازی پیام نور آموزش محور پیام نور تهران سیستمهای اقتصادی اجتماعی 10 60 25
روزانه   پردیس خودگردان ارومیه سیستمهای اقتصادی اجتماعی 15    
روزانه     علم و صنعت حمل و نقل ریلی     2
روزانه     اصفهان آینده پژوهی 9    
روزانه     امیرکبیر آینده پژوهی 3 7  
شبانه     اصفهان آینده پژوهی 5    
شبانه     امیرکبیر آینده پژوهی 2 4  
روزانه   کرج خوارزمی مهندسی دانش   7  
روزانه     علوم اقتصادی مهندسی دانش   14  
شبانه     علوم اقتصادی مهندسی دانش   12  
من حداکثر تا چه رتبه‌ای در کارشناسی ارشد مهندسی صنایع و یا سیستم در تهران قبول خواهد شم؟

229 نفر ظرفیت دانشگاه‌های روزانه و شبانه تهران در گرایش مهندسی صنایع مهندسی صنایع (1259) و 45 نفر ظرفیت دانشگاه پیام نور و غیرانتفاعی تهران است. ظرفیت مجازی تهران نیز 265 نفر می‌باشد. البته رتبه قبولی به مراتب بالاتر از ظرفیت قبولی است زیرا بسیاری از دانشگاه‌های شهرستان زودتر از برخی دانشگاه‌های تهران تکمیل ظرفیت می‌شوند. همچنین رشته‌های مجازی نیز در اولویت آخر انتخاب دانشجویان قرار دارند و با رتبه‌ای به مراتب بسیار بالا نیز شانس قبولی در آن‌ها وجود دارد.

ظرفیت گرایش مهندسی مالی (1259) برای روزانه و شبانه تهران 49 نفر بوده و 15 نفر نیز در غیرانتفاعی تهران در آن گرایش شانس قبولی خواهند داشت.

در سایر گرایش‌های 1259 ظرفیت بدین گونه است:

 • حمل و نقل ریلی: 10 نفر تنها در دانشگاه علم و صنعت
 • فناوری اطلاعات: 5 نفر تنها در دانشگاه تربیت مدرس
 • مدیریت نوآوری و فناوری: 7 نفر در دانشگاه امیرکبیر و 15 نفر در غیرانتفاعی علوم و فنون بابل
 • لجستیک و زنجیره تأمین: 6 نفر دانشگاه امیر کبیر، 12 نفر دانشگاه علم و صنعت، 4 نفر دانشگاه خوارزمی و 30 نفر در دانشگاه امام حسین.

در گرایش سیستم‌های اقتصادی و اجتماعی (1260) و در شهر تهران و در نوبت روزانه و شبانه 201 نفر پذیرش می‌شود. علاوه بر این 30 نفر در دانشگاه پیام نور تهران به صورت عادی و 10 نفر به صورت مجازی شانس قبولی خواهند داشت.

در گرایش مدیریت سیستم و بهره وری (1260) 75 نفر در نوبت روزانه و شبانه تهران ظرفیت قبولی وجود دارد. افزون بر آن، 90 نفر در دانشگاه‌های پیام نور و غیرانتفاعی تهران امکان قبولی دارند. ظرفیت مجازی تهران نیز در سال 1392 و در گرایش بهره وری 70 نفر اعلام شده است.

و در نهایت ظرفیت گرایش آینده پژوهی 5 نفر در دانشگاه امیر کبیر و 14 نفر در دانشگاه اصفهان بوده است.

توجه داشته باشید، با رتبه‌های به مراتب پایین‌تر (ضعیف‌تر) از مجموع ظرفیت پذیرش شانس قبولی برای شما وجود خواهد داشت.

رقابت در گرایش مدیریت نوآوری و فناوری و همچنین مهندسی لجستیک و زنجیره تأمین و مهندسی آینده پژوهی چگونه است؟

این گرایشات با توجه به ظرفیت اندک پذیرش، اغلب هدف اصلی داوطلبان از شرکت در کنکور را شامل نمی‌شود. با توجه به ضرایب و رتبه کسب شده در این گرایشات داوطلب اقدام به انتخاب این رشته‌ها می‌کند. گرچه دور از ذهن نیز نیست که با توجه به کیفیت بالای دانشگاه‌های پذیرنده این گرایشات، دانشجویان رتبه‌های برتر قادر به ثبت نام در آن‌ها خواهند بود.

منظور از شناور بودن گرایش سیستم (1260) چیست؟

گرایش 1260 برخلاف گرایش 1259 به صورت شناور در دفترچه ارائه می‌شود. رشته‌های شناور که با علامت * مشخص می‌شود، می‌تواند به عنوان رشته‌ای میان رشته‌ای مطرح گردد. غالب رشته‌های شناور مناسب برای شرکت داوطلبان با مدارک کارشناسی متنوع هستند.

از آنجایی که کنکور رشته مدیریت روز چهارشنبه برگزار شده و کنکور سیستم در روز پنج شنبه برگزار می‌شود و با توجه به شباهت برخی از دروس این دو رشته، بسیاری از داوطلبان، علاوه بر رشته مهندسی سیستم و بهره وری، در کنکور رشته مدیریت نیز به صورت هم‌زمان شرکت می‌کنند که گاهاً رتبه‌های مناسبی نیز در آن رشته کسب می‌کنند.

به همراه گرایش مهندسی صنایع – مهندسی صنایع و مالی کدام رشته را به عنوان رشته شناور انتخاب کنم؟

کنکور رشته صنایع و مالی در نوبت جمعه صبح برگزار می‌گردد. از این رو بسیاری از داوطلبان کنکور شناور سیستم را به عنوان رشته دوم انتخاب می‌کنند. کنکور سیستم در روز پنج شنبه برگزار می‌شود و با توجه به شباهت برخی از دروس این دو رشته می‌تواند پیش ارزیابی مطلوبی از وضعیت کنکور صنایع-صنایع و مالی در روز جمعه باشد.

پس اغلب رشته سیستم به عنوان رشته شناور مهندسی صنایع و مالی انتخاب می‌شود که گاهاً اتفاق افتاده که رتبه سیستم برخی دانشجویان از رتبه صنایع و مالی آن‌ها نیز مطلوب‌تر شده(!) و به ادامه تحصیل در رشته سیستم و در دانشگاهی بهتر برای آن داوطلبین انجامیده است.

به همراه گرایش مهندسی صنایع – سیستم‌های اقتصادی و اجتماعی، آیا در کنکور ارشد رشته دیگری نیز به عنوان رشته دوم شرکت کنم؟

به این سوال تا حدودی در سوالات قبل پاسخ داده شد. بله، رشته مدیریت می‌تواند گزینه بسیار مناسبی برای داوطلبان سیستم باشد. دلیل این موضوع شباهت بالای دروس برخی از گرایشات مدیریت به رشته سیستم و بهره وری است.

با توجه به اینکه رشته کارشناسی من، مهندسی صنایع بوده است، آیا قادر به شرکت در کنکور مدیریت سیستم و بهره وری هستم؟

تقریباً 3 سال است که برای صنایعی‌ها، شرکت در کنکور مدیریت سیستم و بهره وری از سوی سازمان سنجش، منع شده است. شما می‌توانید در گرایش سیستم‌های اقتصادی اجتماعی شرکت نمایید. توضیحات بیشتر را می‌توانید در سوال معرفی گرایشات 1260 جست و جو نمایید.

رشته لیسانس من مدیریت بوده است. آیا می­توانم در کنکور کارشناسی ارشد گرایش­های مهندسی صنایع شرکت کنم؟

بله، محدودیتی برای شرکت در هیچ یک از گرایشات مهندسی صنایع برای هیچ رشته­ای وجود ندارد.

با توجه به اینکه رشته کارشناسی من، رشته‌ای غیر از مهندسی صنایع بوده و تمایل به شرکت در کنکور ارشد صنایع دارم، کدام گرایش برای من مناسب‌تر است؟

گرایش مهندسی صنایع و مهندسی مالی با توجه به داشتن مجموعه دروس تخصصی (کیفیت، پروژه، موجودی، طرحریزی، اقتصاد مهندسی) برای غیرصنایعی­ها اندکی دست نیافتنی به نظر می­رسد. بدین معنا که برای شرکت در گرایش 1259 تلاش بسیار بیشتری نسبت به گرایش 1260 لازم است.

در مجموع گرایش سیستم‌های اقتصادی اجتماعی و مدیریت سیستم و بهره وری (1260) برای شما مناسب‌تر است. گرایش مدیریت سیستم و بهره وری مزیت بزرگی نیز نسبت به گرایش سیستم‌های اقتصادی اجتماعی دارد:

داوطلبانی که کارشناسی صنایع دارند، حق شرکت در کنکور آن را ندارد! این یعنی شانس شما برای قبولی در مدیریت سیستم و بهره وری بالاتر است. ناگفته نماند که گرایش سیستم‌های اقتصادی اجتماعی روی کاغذ گرایش رده بالاتری محسوب می‌شود اما شانس قبولی و کسب رتبه مطلوب هم حتماً در نظر داشته باشید.

تفاوت این دو گرایش تنها در یک درس است. در گرایش سیستم می­بایست اقتصاد خرد و کلان (درسی محاسباتی و تحلیلی) مطالعه کنید و برای گرایش بهره­وری لازم است تئوری مدیریت (درسی حفظی­تر و البته با دامنه مطالب وسیع­تر) را بخوانید.

مهندسی حمل و نقل ریلی و مهندسی فناوری اطلاعات (IT) زیر مجموعه کدام گرایش مهندسی صنایع است؟ ظرفیت آن چگونه است؟

حمل و نقل ریلی: 10 نفر تنها در دانشگاه علم و صنعت

فناوری اطلاعات: 5 نفر تنها در دانشگاه تربیت مدرس

هر دو زیر مجموعه 1259 یا مهندسی صنایع و مالی است. اما دقت داشته باشید که شما باید برای رتبه خوب در گرایش مهندسی صنایع و مالی تلاش کنید و بر حسب رتبه‌ای که کسب می‌کنید می‌توانید حمل و نقل یا IT را انتخاب کنید.

آیا منطقی است که بر روی گرایشاتی با ظرفیت دانشجوی پایین‌تر جهت قبولی (مانند IT) سرمایه گذاری کنم؟

وقتی شما برفرض در کنکور گرایش 1259 شرکت می‌کنید، چهار رتبه بر حسب درصدهای شما از سوی سازمان سنجش اعلام می‌شود. مثلاً رتبه 72 مهندسی صنایع، رتبه 48 مهندسی مالی، رتبه 72 مدیریت نوآوری و فناوری و رتبه 48 لجستیک و زنجیره تأمین.

حال شما می‌توانید بر حسب اولویت و علاقه اقدام به انتخاب رشته کنید. مثلاً با رتبه 72 مهندسی صنایع دانشگاه امیرکبیر شانسی ندارم، پس از آنجا که دانشگاه هم فاکتور مهمی برای من است، گرایش مدیریت نوآوری و فناوری را انتخاب خواهم کرد... مثلاً نوآوری و فناوری دانشگاه امیرکبیر را به مهندسی صنایع دانشگاه علم و صنعت اولویت می‌دهم... البته این‌ها کاملاً نظر شخصی شما است که در زمان مناسب می‌توانید با مشاورین نیز مشورت داشته باشید.

پس عملاً شما بر روی گرایش نوآوری و فناوری یا IT سرمایه گذاری نکردید، اما رتبه شما به گونه‌ای شده است که شما را به سمت این گرایش سوق داده است...

زمان ثبت نام در کنکور کارشناسی ارشد توسط سازمان سنجش و ارائه دفترچه چگونه است؟ (آبان ماه)

زمان ثبت نام در کنکور کارشناسی ارشد معمولاً آبان ماه هر سال است. ثبت نام تنها به صورت اینترنتی و از سایت سازمان سنجش به نشانیsanjesh.org انجام می‌پذیرد. شما با ثبت نام در کنکور کارشناسی ارشد، قادر خواهید بود تا از میان دانشگاه‌های سراسری روزانه و شبانه، پیام نور، غیر انتفاعی و مجازی انتخاب رشته نمایید.

زمان برگزاری کنکور کارشناسی ارشد نیمه دوم بهمن ماه هر سال است و اعلام نتایج اولیه کنکور نیز در نیمه دوم اردیبهشت ماه صورت می‌پذیرد.

جهت ادامه تحصیل در مقطع دکتری کدام گرایش مهندسی صنایع می‌تواند مطلوب‌تر باشد؟

از نظر ادامه تحصیل در مقطع دکتری نیز دانشجویان و فارغ‌التحصیلان این گرایش‌ها اعتقاد دارند که معمولاً مسیر ادامه تحصیل برای دانشجویان مهندسی صنایع- گرایش مهندسی صنایع تا حدودی روشن‌تر از سایر گرایش‌هاست. علت این موضوع این است که اولاً درس طراحی سیستم‌های صنعتی که یکی از دروس کنکور دکتری است، را دانشجویان گرایش مهندسی صنایع می‌گذرانند ولی دانشجویان سایر گرایش‌ها این درس را لزوماً اخذ نمی‌کنند. ثانیاً تنوع زمینه‌های گرایش مهندسی صنایع سبب می‌شود که انتخاب‌های این دانشجویان برای تعریف پروژه کارشناسی ارشد بیشتر باشد و دانشجویان این گرایش راحت‌تر و بهتر بتوانند به فعالیت‌های پژوهشی خود بپردازند. در نتیجه معمولاً رزومه پژوهشی دانشجویان این گرایش قوی‌تر از سایر گرایش‌هاست. ولی این نکات را نمی‌توان به عنوان یک قانون همیشگی در نظر گرفت. زیرا فعالیت‌های پژوهشی به توانایی‌ها و علاقه افراد نیز بستگی زیادی دارد و همچنین دانشجویان سایر گرایش‌ها می‌توانند دروس اختیاری خود را چنان اخذ کنند که دروس کنکور دکتری را پوشش دهد و بتوانند یک موضوع پایان نامه مناسب انتخاب نمایند.

همچنین صحبت‌هایی مبنی بر تفکیک گرایش در مقطع دکتری مهندسی صنایع نیز شنیده می‌شود. در حال حاضر کنکور دکتری کلیه گرایشات به صورت واحد و با نام کنکور دکتری مهندسی صنایع برگزار می‌شود.

ظرفیت گرایش صنایع-سیستم بیشتر است یا گرایش صنایع-صنایع؟

به این سوال تا حدودی در سوالات قبلی پاسخ داده شد.

به طور مختصر، ظرفیت گرایش صنایع-صنایع یا 1259 بیشتر است. دقت داشته باشید که رقابت آن نیز سنگین‌تر بوده و متقاضیان شرکت در آن بیشتر است. بنابراین فاکتورهای زیادی باید در بحث انتخاب گرایش مناسب کنکور ارشد شما علاوه بر ظرفیت تأثیر بگذارد.

ظرفیت دانشگاه‌های دولتی در کد ۱۲۵۹ بیشتر از کد ۱۲۶۰ است. علت این امر این است که بیشتر دانشگاه‌های معتبر (مانند شریف، امیر کبیر، تهران، علم و صنعت، تربیت مدرس و صنعتی اصفهان) در هر دو گرایش دانشجو جذب می‌کنند،ولی برخی از دانشگاه‌های تهران(مانند خواجه نصیر و الزهرا) و بسیاری از دانشگاه‌های شهرستان (مانند یزد، بوعلی، فردوسی، باهنر کرمان، کردستان و ارومیه) در کد ۱۲۶۰ دانشجو جذب نمی‌کنند. البته بسیاری معتقدند که تعداد دانشجویان قوی در گرایش ۱۲۵۹ بیشتر از ۱۲۶۰ است و این امر سبب می‌شود که میزان رقابت در این دو گرایش تفاوت چندانی نداشته باشد.

مشاورین برتر صنایع، چه منابعی را جهت مطالعه دروس گرایش مهندسی صنایع - مهندسی صنایع و مهندسی مالی پیشنهاد می‌کنند؟

به دلیل تکثر تعداد منابع، می‌توانید آن‌ها را در صفحه منابع مورد نیاز برای کنکور کارشناسی ارشد مهندسی صنایع و مالی مشاهده نمایید.

اساتید و مشاورین صنایع، چه منابعی را جهت مطالعه دروس گرایش مهندسی صنایع – سیستم‌های اقتصادی اجتماعی و مدیریت سیستم و بهره وری پیشنهاد می‌کنند؟

به دلیل تکثر تعداد منابع، می‌توانید آن‌ها را در صفحه منابع مورد نیاز برای کنکور کارشناسی ارشد سیستم و بهره وری مشاهده نمایید.

آیا منطقی است کتاب‌های مرجع دانشگاهی را برای کنکور کارشناسی ارشد مطالعه نماییم؟

کتاب‌های مرجع منابع بسیار خوب مطالعاتی آکادمیک می‌باشد. اما توصیه مشاورین کنکور آن است که برای پاسخگویی به تست‌های کنکور، به جای مطالعه منابع مرجع، منابع خلاصه‌تر و به همراه تست کنکوری را مطالعه نمایید.

دو دلیل عمده برای این موضوع وجود دارد:

اول اینکه، تمامی منابع معتبر کنکوری، از میان منابع اصلی و مرجع نگاشته شده و به نوعی منابع مرجع را تلخیص و روان سازی نموده‌اند. بنابراین مطلبی نیست که در کتب مرجع وجود داشته باشد و در کتب کنکوری موجود نباشد.

دومین دلیل آن است که شما جهت اخذ درصد بالا در کنکور، لازم است تا علاوه بر خواندن مباحث درسی، تست‌های متعددی از فصول مورد نظر پاسخ دهید.

البته در نظر داشته باشید، انتخاب مرجع مناسب کنکوری نیز در این میان مهم و تأثیرگذار خواهد بود.

آیا پیشنهاد می‌کنید که برای یک درس خاص، چندین منبع کنکوری را مطالعه نماییم؟

چنانچه انتخاب صحیحی داشته باشید و منابع اصلی و معتبر کنکوری را انتخاب نمایید، نیازی به مطالعه چندین منبع نیست. در واقع شباهت زیادی میان سایر منابع با منابع معتبر بوده و بسیاری از آن‌ها از روی منبع اصلی نگاشته شده‌اند. پس به جای اتلاف وقت در خواندن منابع متعدد، تست‌های متعدد و متنوعی را پاسخ دهید...

سوالات کنکور کارشناسی ارشد مهندسی صنایع و همچنین سیستم در سال‌های قبل را به همراه پاسخ تشریحی آن را چگونه می‌توانم تهیه نمایم؟

انتشارات نگاه دانش، به همراهی موسسه پژوهش، اقدام به تألیف کتاب پاسخ کنکورهای 85 تا 92 مهندسی صنایع و سیستم نموده است. این کتاب با جلد سیاه رنگ موجود است. همچنین کتاب سبز رنگی نیز ویژه کنکور ارشد آزاد توسط اساتید برتر نگاشته شده است.

برخی از اساتید و مؤلفین این کتاب‌ها عبارتند از: دکتر ایوزیان، دکتر زاهدی سرشت، استاد آقاسی، استاد شایان، استاد نیکوفکر، استاد عبدالله زاده، دکتر امیری، دکتر اسماعیلی، دکتر سبزه پرور، دکتر قاسمی و ...

آیا کتابی جهت زدن تست‌های شبیه سازی شده کنکور و تألیف اساتید برتر این رشته موجود است؟

آزمون‌های موسسه پژوهش، در قالب کتاب 8 آزمون توسط انتشارات نگاه دانش به چاپ رسیده است. این کتاب برای هر دو گرایش موجود است و شبیه سازی تست‌های کنکور در قالب 8 مرحله آزمون آزمایشی بوده است.

اساتید و مؤلفین این کتاب، با هدف آمادگی در مراحل نهایی و نزدیک به کنکور اقدام به نگارش این کتاب نموده‌اند.

مطالعه جزوه اساتید بهتر است یا کتاب‌های تالیفی آن؟ مزیت هر یک چیست؟

طی توضیحات مزیت و معایب هر یک را بر می شماریم:

غالباً جزوات سخت تهیه می‌شوند. گرچه انتشارات موسسه پژوهش در تهران بسیاری از این جزوات را آماده سازی نموده و در دسترس قرار داده است.

همچنین جزوات اغلب به دلیل دستنویس بودن و همچنین فتوکپی بودن، ناخوانایی داشته و برقراری ارتباط را با آن مشکل‌تر می‌نماید.

از طرفی از نکات مثبت جزوه می‌توان این موضوع را اضافه کرد که دانشجویانی که اقدام به نوشتن جزوه می‌نمایند، معمولاً توضیحات شهودی و مطلوب‌تری از بحث حاشیه نگاری کرده و سبب ساده سازی درک مطلب می‌شوند.

مزیت دیگری که جزوه به همراه دارد، به روز بودن آن است. بسیاری از اساتید، جزوه خود را بر اساس کنکور برگزار شده تغییر می‌دهند و اعمال این تغییرات در کتاب به مراتب مشکل‌تر بوده و مشمول گذر زمان می‌گردد. بنابراین در برخی دروس، کلاس‌ها و جزوات کلاسی به روزتر از منابع هستند.

اما در مجموع و با توجه به اینکه کتب شامل تست نیز بوده، تهیه آن الزامی است و در کنار آن می‌توان جهت درک بهتر مباحث اقدام به شرکت در کلاس یا تهیه جزوات کلاسی نمود. جزوه کلاسی اساتید موسسه پژوهش معتبرترین جزوات موجود در زمینه کنکور ارشد صنایع است.

در کنکور کارشناسی ارشد صنایع یا سیستم، تاکید طراحان بر کدام فصول درس آمار و احتمالات بیشتر است؟

بر طبق نظر دکتر ایوزیان، مدرس برتر درس مبانی احتمال و آمار مهندسی در کنکور ارشد، حدود 80 درصد تست­ها از فصول4، 5، 6 و 7 احتمال و 11، 13، 14 و 15 آمار طراحی می­گردد.

این در حالی است که بر اساس کتاب مرجع آمار و احتمالات دوجلدی دکتر ایوزیان (چاپ انتشارات ترمه) این فصول حدود نیمی از حجم کتاب را تشکیل می دهند که منطقی می­نماید در شرایطی که زمان و فرصت اندکی تا کنکور وجود دارد بر روی این فصول تمرکز بیشتری نمایید.

در کنکور کارشناسی ارشد صنایع یا سیستم، تاکید طراحان بر کدام فصول درس تحقیق در عملیات بیشتر است؟

دکتر مازیار زاهدی سرشت، مدرس برتر تحقیق در عملیات کنکور، طبقه بندی بسیار دقیقی از فصول مطرح شده در کنکور ارائه فرمودند. شما این جدول را از لینکی که در ادامه می‌آید می‌توانید دانلود نمایید. بطور خلاصه، سیمپلکس، دوگان و سیمپلکس مربوطه، تحلیل حساسیت و حمل و نقل از مهم‌ترین فصول کنکور می‌باشند.

مشاهده فراوانی سوالات کنکور ارشد صنایع و سیستم در درس تحقیق در عملیات (تحلیل 11 ساله)

آیا این گفته صحیح است که حجم زیادی از سوالات تحقیق در عملیات به جبر خطی اختصاص دارد؟

طبق جدولی که در بالا اشاره شد، درصد بسیار بسیار پایینی از سوالات مستقیماً از جبر خطی مطرح شده است. این در حالی است که برای پاسخگویی به سایر سوالات با توجه به پایه‌ای بودن جبر خطی، نیاز به مطالعه و یادگیری آن الزامی است.

سرفصل‌های مهم درس کنترل کیفیت آماری کدام‌ها هستند؟

پاسخ دکتر امیری مؤلف کتاب کنترل کیفیت و مدرس برتر این درس بدین صورت است:

فصل‌های مهم از روی کتاب کنترل کیفیت آماری دکتری امیری و مهندس کوشا (انتشارات نگاه دانش) به ترتیب اولویت:

فصل دوم: روش‌ها و فلسفه کنترل فرآیند آماری

فصل ششم: نمونه گیری به منظور پذیرش برای مشخصه‌های کیفی وصفی

فصل چهارم: نمودارهای کنترل برای مشخصه کیفی وصفی

فصل سوم: نمودارهای کنترل برای مشخصه‌های کیفی متغیر

در فصل ششم 3 تا معیار ASN ، AOQ، ATI برای طرح‌های یکبار نمونه گیری و جفت نمونه گیری وجود دارد که هر سال از آن‌ها سوال داده‌اند. روابط را یاد بگیرید. چه پارامترهایی روی این 3 معیار در دو طرح اثر می‌گذارند و افزایش یا کاهش آن‌ها چه اثری روی معیارها دارد. تا حالا هر سال از این معیارها یا تحلیلی یا به صورت حلی سوال آمده است حتماً این موضوع را خوب یاد بگیرید.

احتمال خطای نوع 1 و 2 و توان آزمون و منحنی oc و معیارهای ARL و ATS و I هم خیلی مهم هستند. کلیه نکات مربوطه را یاد بگیرید.

در درس کنترل موجودی کدام فصول اولویت بیشتری برای مطالعه دارد؟

طبق نظر استاد عبداله زاده و بر اساس کتاب موجودی انتشارات نگاه دانش، از فصول یک تا چهار در حدود نیمی از 10 تست این درس مطرح می شود. از فصول احتمالی حدود 2 تا 3 سوال و از سایر فصول نیز مجموعا 2 تا 3 مطرح می شود.

لذا پیشنهاد می شود در صورتی که زمان زیادی در اختیار ندارید، 2 فصل احتمالی و 4 فصل اول کتاب را بیشتر مورد توجه قرار دهید.

در درس طرح ریزی واحدهای صنعتی کدام فصول اولویت بیشتری برای مطالعه دارد؟

استاد نیکوفکر تحلیلی بر روی تست­های 14 سال اخیر کنکور سراسری (سال 80 تا 93) صورت داده­اند تا هم جهت گیری سوالات در این سال ها و همچنین اهمیت فصول برای دانشجویان روشن شود.

بودجه بندی سوالات طرح ریزی واحدهای صنعتی بر اساس فصول کتاب طی 14 سال اخیر در کنکور کارشناسی ارشد

با توجه به اطلاعات آماری فوق و تجارب به دست آمده اولویت مباحث طرح ریزی واحدهای صنعتی در کنکور سراسری به 3 دسته به شرح زیر تقسیم بندی شده است:

سال و فصل

1380

1381

1382

1383

1384

1385

1386

1387

1388

1389

1390

1391

1392

1393

مجموع

درصد تقریبی

فصل 1

0

0

0

0

0

0

0

0

0

0

0

0

0

0

0

0

فصل 2

0

1

1

1

0

0

2

1

2

0

1

0

0

0

9

3

فصل 3

1

1

1

1

2

2

2

2

4

1

0

1

1

3

22

8

فصل 4

1

1

3

0

1

3

0

1

0

3

0

0

0

0

13

4

فصل 5

3

2

1

1

3

0

0

0

0

1

2

1

0

0

14

5

فصل 6

2

0

4

3

3

5

3

2

2

3

0

1

1

1

30

10

فصل 7

3

1

1

1

2

1

1

1

0

1

0

1

1

1

15

5

فصل 8

1

4

1

4

7

0

2

2

1

3

1

0

1

0

27

9

فصل 9

1

3

1

0

0

0

0

0

0

1

0

0

0

0

6

2

فصل 10

1

0

0

1

0

1

1

0

0

0

1

2

0

0

7

2

فصل 11

0

2

2

3

1

0

1

0

0

1

0

0

0

0

10

3

فصل12

2

3

3

2

4

5

3

3

0

2

2

2

3

1

35

12

فصل13

8

4

5

4

4

5

1

3

6

1

1

0

0

2

44

15

فصل14

7

8

7

9

3

8

4

5

5

2

2

2

3

2

67

23

فصل15

0

0

0

0

0

0

0

0

0

1

0

0

0

0

1

0

تعداد سوال

30

30

30

30

30

30

20

20

20

20

10

10

10

10

300

 

اولویت 1:

 • مکان یابی (فصل 14)
 • روش های دستی طرح استقرار (فصل 12)
 • تخمین خرابی و محاسبه تعداد ماشین آلات مورد نیاز (فصل 5 و 6)
 • روش های کامپیوتری (فصل 13)
 • انواع روش های استقرار ماشین آلات از فصل 3 (تعریفی)
 • انواع نمودارهای طرح ریزی از فصل 2  (تعریفی)

سال 92 ، 8 سوال از 10 سوال از مباحث فوق بود.

سال 93، 9 سوال از 10 سوال از مباحث فوق بود.

در مقایسه 14 سال اخیر تا کنون حدود 75 درصد سوالات از مباحث فوق طراحی شده اند و اگر مبحث نیروی انسانی مورد نیاز و بالانس خط تولید که جزء مباحث اولویت 2 اشاره شده اند نیز در نظر گرفته شوند این درصد حدود 90 درصد خواهد بود.

اولویت 2:

 1. بالانس خط تولید (فصل 8)
 2. نیروی انسانی مورد نیاز (فصل 7)
 3. الگوهای افقی جریان مواد و نحوه محاسبه گشتاور از فصل 4
 4. منحنی C-Q و P_Q از فصل 3

اولویت 3:

 • نحوه استقرار کالاها در انبار و خدمات مورد نیاز کارخانه (فصل 10)
 • تعیین فضا (فصل 11)

فصول 1، 9و 15 نسبت به بقیه فصول کمترین اهمیت را دارند، به طوری که در 14 سال اخیر کنکور تنها 3 سوال از آن ها طرح شده است.

لازم به ذکر است سخنان فوق به آن معنی نیست که فصول دیگر کتاب نادیده در نظر گرفته شوند، بلکه برای فصول دیگر کتاب هم باید برنامه خاصی داشت.

بسته به سلیقه طراحان این بودجه بندی می­تواند تغییر کند، بنابراین در کنار اینکه روی فصول با اولویت 1 و 2 تمرکز بیشتری می کنید فصول دیگر را نیز فراموش نکنید.

در کتاب طرح ریزی واحدهای صنعتی ( انتشارات نگاه دانش) سعی شده تا دانشجویان علاوه بر تسلط بر مفاهیم درسی، با سلایق مختلف موجود در طراحی تست­ها آشنا شوند. به همین جهت مثال ها و مسائل متنوعی گنجانده شده که دانشجویان بتوانند به آسانی از عهده حل سؤالات کنکور برآیند.

مؤلفین بر این اعتقادند که دانشجویانی که بر مطالب این کتاب (درس و تست) مسلط هستند مشکلی در حل مسائل کنکور نخواهند داشت و به راحتی از عهده حل مسائل کنکور بر خواهند آمد و چنان چه سؤالات کنکور سخت طراحی شده باشند آمادگی لازم برای حل سوالات سخت را نیز خواهند داشت.

برای مطالعه درس اقتصاد مهندسی، کدام سرفصل‌ها شانس بیشتری برای طرح شدن در کنکور دارند؟

بر طبق نظر دکتر حمید اسماعیلی استاد برتر درس اقتصاد مهندسی، با توجه به کتاب اقتصاد مهندسی دکتر اسکونژاد، تقریبا 60درصد سوالات از فصول 2، 3 و 4 می­باشد {علی الخصوص G و نرخ بهره موثر}

همچنین همواره از فصول زیر سوال مشاهده شده است:

یک سوال از مبحث نسبت منفعت به هزینه

یک سوال از تکنیک نرخ بازگشت سرمایه

حدودا دو سوال از تکنیک ارزش خالص فعلی

و یک سوال از استهلاک {به صورت مفهومی}

سال 93 برای اولین بار از مالیات سوال آمده است.

نکته مهم: 70درصد تستهای کنکور این درس مشابه آزمونهای آزمایشی موسسه پژوهش بودند.

در درس تئوری‌های مدیریت، با توجه به زمان اندکی که در اختیار دارم، اولویت بندی فصول جهت مطالعه چگونه است؟

بر طبق تحلیل استاد آقامیری و بر مبنای کتاب تئوری مدیریت ایشان فصول 1، 2، 3 و 5 از اهمیت بالاتری برخوردار هستند.

جدول تحلیلی زیر، توسط این استاد و بر مبنای همان کتاب منبع طراحی شده است:

دوره ها

1387

1388

1389

1390

1391

1392

1393

تعداد کل سئوالات

20

20

20

20

20

20

20

فصل 1

تعداد سئوالات طرح شده

4

1

1

4

5

1

1

کلیات

درصد سئوالات طرح شده

20%

5%

5%

20%

25%

5%

5%

فصل 2

تعداد سئوالات طرح شده

1

3

0

1

2

3

4

سیر تحولات مدیریتی

درصد سئوالات طرح شده

5%

15%

0%

5%

10%

15%

20%

فصل 3

تعداد سئوالات طرح شده

3

3

3

0

0

2

3

برنامه ریزی

درصد سئوالات طرح شده

15%

15%

15%

0%

0%

10%

15%

فصل4

تعداد سئوالات طرح شده

0

0

0

1

2

0

1

استراتژی های تولید

درصد سئوالات طرح شده

0%

0%

0%

5%

10%

0%

5%

فصل 5

تعداد سئوالات طرح شده

1

3

3

5

2

5

4

سازماندهی

درصد سئوالات طرح شده

5%

15%

15%

25%

10%

25%

20%

فصل 6

تعداد سئوالات طرح شده

0

2

0

1

0

0

1

کنترل

درصد سئوالات طرح شده

0%

10%

0%

5%

0%

0%

5%

فصل 7

تعداد سئوالات طرح شده

0

1

0

0

1

0

0

تصمیم گیری

درصد سئوالات طرح شده

0%

5%

0%

0%

5%

0%

0%

فصل 8

تعداد سئوالات طرح شده

0

1

0

0

0

1

0

خلاقیت و نوآوری

درصد سئوالات طرح شده

0%

5%

0%

0%

0%

5%

0%

فصل 9

تعداد سئوالات طرح شده

0

2

0

1

3

2

1

انگیزش و یادگیری

درصد سئوالات طرح شده

0%

10%

0%

5%

15%

10%

5%

فصل 10

تعداد سئوالات طرح شده

0

1

0

1

1

1

0

رهبری

درصد سئوالات طرح شده

0%

5%

0%

5%

5%

5%

0%

فصل 11

تعداد سئوالات طرح شده

0

0

0

1

1

0

0

ارتباطات

درصد سئوالات طرح شده

0%

0%

0%

5%

5%

0%

0%

فصل 12

تعداد سئوالات طرح شده

0

0

1

1

0

3

1

تجزیه و تحلیل سیستم

درصد سئوالات طرح شده

0%

0%

5%

5%

0%

15%

5%

فصل 13

تعداد سئوالات طرح شده

0

1

2

2

2

2

0

مدیریت منابع انسانی

درصد سئوالات طرح شده

0%

5%

10%

10%

10%

10%

0%

فصل 14

تعداد سئوالات طرح شده

11

2

10

2

0

0

4

دانش عمومی مدیریت

درصد سئوالات طرح شده

55%

10%

50%

10%

0%

0%

20%

تعداد سوالات ساده

13

7

10

11

11

11

تعداد سوالات متوسط

5

5

7

5

6

6

تعداد سوالات سخت

2

8

3

4

3

3

تفاوت میان سوالات زبان عمومی و زبان تخصصی در چیست و تعداد سوالات هر یک چگونه است؟

سوالات زبان هر دو گرایش با 15 تست زبان عمومی آغاز می‌شود. تست‌های زبان عمومی، شامل 10 تست واژگان(Vocabulary) است. همچنین 5 تست گرامر در قالب cloze test نیز در ادامه می‌آید.

زبان تخصصی نیز به صورت Passage و متن تخصصی صنایع سوال داده می‌شود. غالباً 3 متن به داوطلب داده می‌شود که می‌بایست به 15 تست زبان تخصصی بر اساس متون موجود پاسخ دهد. گاهاً دیده شده که یکی از متون حذف شده و به جای آن 5 تست (اغلب دشوار) معلومات عمومی مهندسی صنایع به زبان انگلیسی داده می‌شود. پاسخ دادن به این تست‌ها به مراتب سخت‌تر تست‌های متن بوده و نیاز به دانش بالای مهندسی صنایع دارد و الزاماً ارتباطی به دانش زبان شما ندارد.

بنابراین با 30 تست روبرو هستید. 10 تست اول واژگان، 5 تست از گرامر و سپس 15 تست زبان تخصصی در قالب 3 متن یا 2 متن و 5 تست معلومات عمومی.

برای درس زبان عمومی و تخصصی چه روش مطالعه‌ای مطلوب خواهد بود؟

معمولاً درس زبان را با بخش واژگان زبان عمومی می‌بایست آغاز نمایید.

افزودن دامنه لغات و مطالعه مثال‌ها و لغات متعدد و پر تکرار کنکور می‌تواند بهترین گزینه جهت بالا بردن دانش زبانی شما باشد.

در نیمه دوم سال می‌توانید گرامر خود را تقویت نمایید. معمولاً دانش گرامری شما وابسته به تکمیل شدن دانش واژگانی زبان شماست. پس ابتدا بر روی واژگان تمرکز نمایید.

زبان تخصصی صنایع نیز دارای دامنه لغات تخصصی محدودی است. بنابراین از طریق آشنایی اولیه با تکنیک‌های پاسخگویی به متن می‌توانید به خوبی به تست‌های زبان تخصصی پاسخ مناسب دهید. جهت پاسخ به بسیاری از تست‌های زبان تخصصی دانش زبان عمومی لازم است و بسیاری از گزینه‌های تست‌های زبان تخصصی از طریق قرار دادن مترادف لغات موجود در متن به دنبال گمراه کردن شماست. پس تاکید مجدد ما بر تقویت زبان عمومی و بخش واژگان است.

کتاب‌های 504 و لغات ضروری تافل، آیا می‌تواند پاسخگوی نیاز لغات زبان عمومی کنکور کارشناسی ارشد باشد؟

کتاب‌های 504 و لغات تافل نمی‌توانند پوشش مناسبی از کنکور باشند. برای مثال با تحلیل ساده از کنکور جمعه صبح 91، تنها 8 لغت از 40 لغت زبان عمومی در کتاب 504 یافت می‌شد و حداکثر 2 تست از 10 تست با کتاب مذکور قابل پاسخگویی بود.

به همین جهت مطالعه لغات تکرار شده در کنکورهای سال گذشته می‌تواند راه مناسب‌تری برای پاسخگویی به سوالات باشد. این لغات در کتاب زبان عمومی ارشد زیر ذره بین انتشارات نگاه دانش گردآوری شده است.

شروع خواندن برای کنکور کارشناسی ارشد را از چه ماهی توصیه می‌نمایید؟

شروع زمان مطالعه برای کنکور به چند موضوع بستگی دارد. سال اولی بودن یا سال دومی بودن، واحد داشتن در دانشگاه یا فارغ‌التحصیل بودن، شاغل بودن یا فارغ از کار بودن و میزان دانش اولیه شما از مباحثی که قرار است کنکور دهید...

برنامه‌ای که اساتید و مشاوران دپارتمان تخصصی صنایع پژوهش در حالت کلی توصیه می‌نمایند در صورت داشتن زمان آزاد، مطالعه از بهار سالی است که قرار است در آن کنکور دهید. این مطالعه معمولاً با دروس تحقیق در عملیات و آمار و احتمالات مهندسی و زبان آغاز می‌شود. در سوالات آتی، برنامه مطالعه پیشنهادی بر حسب گرایش ارائه شده است.

روزانه می‌بایست چند ساعت برای کنکور مطالعه داشته باشم؟

این سوال هم به بسیاری موارد بستگی دارد. رتبه‌های برتری بوده‌اند که روزانه تا 12 ساعت درس خوانده‌اند و برخی دیگر از رتبه‌های برتر با روزانه 4 تا 5 ساعت نتیجه خوبی کسب کرده‌اند.

معمولاً آنچه مهم است، کمیت تعداد ساعات مطالعه شما نیست. اینکه بازدهی مطالعه شما به چه شکل باشد، چگونگی تقسیم بندی دروس، زمان‌بندی برای هر درس و پیوستگی در روند مطالعه بسیار مهم‌تر است.

گام‌ها پیوسته باشد بدین معنی که یک روز 15 ساعت مطالعه نکنید و فردای آن روز 3 ساعت و ...

پس تعداد ساعات به گیرایی شما، زمان‌بندی شما و زمانی که شروع به خواندن برای کنکور کرده‌اید بستگی دارد. به طور متوسط این عدد می‌تواند در تابستان روزانه 5 ساعت و از مهرماه تا بهمن ماه 8 تا 10 ساعت مفید باشد. (البته این قاعده کلی نیست...).

زمان‌بندی پیشنهادی شما برای مطالعه کنکور ارشد مهندسی صنایع-مهندسی صنایع و مالی چگونه است؟

برنامه مناسب برای مطالعه گرایش مهندسی صنایع و مالی بدین صورت است:

 • پلن مطلوب (شروع از بهار):

مطالعه مداوم و متوسط روزانه یک ساعت زبان از بهار تا بهمن ماه (شروع با لغات زبان عمومی، سپس گرامر و در پاییز با زبان تخصصی و مرور زمان عمومی)

مطالعه درس آمار و تحقیق در عملیات و درک موضوعات مربوطه در بهار

مطالعه سه درس تخصصی (معمولاً دروسی که سخت‌تر هستند، مانند طرح ریزی، موجودی و کیفیت) به همراه تست زنی و مرور آمار و تحقیق در عملیات در تابستان

مطالعه دو درس باقی‌مانده تخصصی به همراه تست زنی و مرور سایر دروس مطالعه شده در پاییز

شرکت در آزمون‌های آزمایشی از پاییز و محک زدن وضعیت خود در آزمون‌های پژوهش

در آذر و دی ماه اصلاح روند مطالعه دروسی که هنوز تسلط شما در آن کامل نیست.

و از نیمه دوم دی تا زمان کنکور، مرور نکات و خلاصه‌ها، زدن تست‌های جامع و کنکورهای گذشته تا زمان کنکور

 • پلن دوم (شروع از تابستان):

مطالعه مداوم و متوسط روزانه یک ساعت زبان از تابستان تا بهمن ماه (شروع با لغات زبان عمومی، سپس گرامر و در پاییز با زبان تخصصی و مرور زمان عمومی)

مطالعه درس آمار و تحقیق در عملیات و درک موضوعات مربوطه در تابستان (صرفاً مطالعه عمیق و حل تست‌های مفهومی)

مطالعه دو تا سه درس تخصصی (معمولاً دروسی که سخت‌تر هستند، مانند طرح ریزی، موجودی و اقتصاد مهندسی) فقط مطالعه درس با مقدار اندکی تست مفهومی

پاییز: مطالعه دو یا سه درس تخصصی باقی‌مانده به همراه تست زنی و مرور سایر دروس مطالعه شده

شرکت در آزمون‌های آزمایشی از پاییز و محک زدن وضعیت خود در آزمون‌های پژوهش

در آذر و دی ماه اصلاح روند مطالعه دروسی که هنوز تسلط شما در آن کامل نیست (میزان تسلط خود را در آزمون می‌توانید بسنجید)

و از نیمه دوم دی تا زمان کنکور، مرور نکات و خلاصه‌ها، زدن تست‌های جامع و کنکورهای گذشته تا زمان کنکور

زمان‌بندی پیشنهادی شما برای مطالعه کنکور ارشد مهندسی صنایع-سیستم‌های اقتصادی اجتماعی چگونه است؟
 • پلن ایده آل (شروع از بهار):

مطالعه مداوم و متوسط روزانه یک ساعت زبان از بهار تا بهمن ماه (شروع با لغات زبان عمومی، سپس گرامر و در پاییز با زبان تخصصی و مرور زمان عمومی)

مطالعه درس آمار و تحقیق در عملیات و درک موضوعات مربوطه در بهار (مطالعه آمار و ریاضی نیز می‌تواند گزینه جایگزین آمار و تحقیق باشد.)

تابستان: مطالعه ریاضی و اقتصاد خرد و کلان (تئوری مدیریت) به صورت مفهوم و زدن تست‌های اندک جهت تسلط بر موضوع به همراه مرور و تست زنی آمار و تحقیق

مرور و تست زنی حرفه‌ای کلیه دروس در پاییز

شرکت در آزمون‌های آزمایشی از پاییز و محک زدن وضعیت خود در آزمون‌های پژوهش

در آذر و دی ماه اصلاح روند مطالعه دروسی که هنوز تسلط شما در آن کامل نیست.

و از نیمه دوم دی تا زمان کنکور، مرور نکات و خلاصه‌ها، زدن تست‌های جامع و کنکورهای گذشته تا زمان کنکور

 • پلن دوم (شروع از تابستان):

مطالعه مداوم و متوسط روزانه یک ساعت زبان از تابستان تا بهمن ماه (شروع با لغات زبان عمومی، سپس گرامر و در پاییز با زبان تخصصی و مرور زمان عمومی)

مطالعه درس آمار و تحقیق در عملیات و درک موضوعات مربوطه در تابستان (صرفاً مطالعه عمیق و حل تست‌های مفهومی  می‌توانید آمار و ریاضی را نیز جایگزین آمار و تحقیق مطالعه نمایید.)

پاییز: مطالعه ریاضی و اقتصاد خرد و کلان (تئوری مدیریت) به صورت مفهوم و زدن تست‌های اندک جهت تسلط بر موضوع به همراه مرور و تست زنی آمار و تحقیق

آذر ماه: مرور و تست زنی حرفه‌ای کلیه دروس

شرکت در آزمون‌های آزمایشی از پاییز و محک زدن وضعیت خود در آزمون‌های پژوهش (حتماً با برنامه آزمون‌ها حرکت کنید.)

در دی ماه اصلاح روند مطالعه دروسی که هنوز تسلط شما در آن کامل نیست (میزان تسلط خود را در آزمون می‌توانید بسنجید)

و از نیمه دوم دی تا زمان کنکور، مرور نکات و خلاصه‌ها، زدن تست‌های جامع و کنکورهای گذشته تا زمان کنکور

من در کنکورهای آزمایشی رتبه مناسبی نمی‌آورم... امیدی به مطالعه ندارم و حس می‌کنم شانسی برای قبولی‌ام نیست. آیا راهی به قبول شدنم هست؟

به طور کلی در زمان نزدیک به کنکور بسیاری از رتبه‌های برتر نیز این حس را دارند. بسیاری در این فکر هستند که هرچه مطالعه کرده‌اند، از خاطرشان رفته... نیمه دوم پاییز به بعد، فصل ریزش بسیاری از رقبای کنکور است. بسیاری از افرادی که ناامید شده‌اند دیگر از مطالعه دست کشیده و به سال آینده یا کار و سربازی فکر خواهند کرد! این یعنی شما حتی اگر پیشرفت هم نداشته باشید و ثبات در مطالعه داشته باشید، به واسطه ناامیدی سایر رقبا، نتایج بهتری در انتظار شما خواهد بود. پس رمز موفقیت در کنکور عدم ناامیدی است.

حتی رتبه یک هم روزهایی را برای استراحت دارد. برای آنکه کمی ریفرش شوید، حتماً زمان استراحتی را در برنامه خود بگنجانید.

در هنگام مطالعه اولیه دروس، آیا تست هم بزنم؟

تنها توصیه می­شود تست‌های پایه‌ای و اساسی را پاسخ دهید. تست‌ها را به صورت مثالی در نظر بگیرید که حاوی نکاتی جهت تسلط شما بر موضوع است. بنابراین از پاسخ اشتباه به تست‌ها در اولین دور مطالعه اصلاً ناامید نشوید. راه درازی تا موفقیت هست.

سعی کنید عمیق شدن در مبحث را فدای زیاد تست زدن نکنید. حداقل در مطالعه اولیه لازم نیست تعداد بالایی تست برای هر درس بزنید. شما می­بایست به جای تعداد بالای تست، تنوع بالای تست را تجربه کنید.

برای پاسخ دادن به تست‌ها برای اولین بار و هم‌زمان با مطالعه درس برای کنکور ارشد، بهتر است یک تست یک تست پاسخ داده و جواب هر یک را مجزا مطالعه کنم یا چند تست چند تست پاسخ دهم؟

وقتی برای اولین بار تست درسی را می‌زنید، تست‌های جنبه آموزشی دارند. پس بهتر است تست به تست جلو بروید. هر تست را به دقت مطالعه کرده و اگر نکته‌ای جدید در دل خود دارد به مبحث آن درس بیفزایید.

برای پاسخ دادن به تست‌ها در زمان مرور و نزدیک به کنکور، بهتر است یک تست یک تست پاسخ داده و جواب هر یک را مجزا مطالعه کنم یا چند تست چند تست پاسخ دهم؟

شما در دوران مرور می‌توانید مثلاً 10 تست به 10 تست یا صفحه به صفحه تست زده و بعد پاسخ را نگاه اندازید اما همان‌طور که گفته شد در اولین مطالعه نیازی به این موضوع نیست.

بهتر است در مرور سوم و چهارم به صورت آزمونی از خود تست بگیرید.

تکنیک علامت زدن تست‌ها به هنگام مطالعه اولیه تست‌ها چگونه است و چه کاربردی دارد؟

حتماً به هنگام تست زنی در بار اول، تست‌ها را برای خود سطح بندی کنید. مثلاً سه سطح ساده، متوسط و سخت یا نکته دار.

بهتر است در مطالعات آتی و جهت جلوگیری از تلف شدن زمان خود، از پاسخ دادن به تست‌های ساده خودداری نمایید و به نوعی با فیلتر کردن تست‌های گلابی، زمان اضافه برای خود بخرید. تست ساده می‌تواند تستی باشد که از پایه برای شما سهل است یا تست‌های مشابه آن وجود دارد و نیازی نیست 50 تست مشابه در زمان مرور پاسخ دهید.

تست‌های نکته دار را تا زمان کنکور می‌توانید بارها و بارها بخوانید، تست‌هایی که می‌تواند در کنکور برای شما دردسر ساز شود و یا زود از خاطر شما می‌روند.

تست‌های متوسط و سخت در مرور دوم می‌توانند در نظر گرفته شوند و در مرور سوم (چنانچه سه بار فرصت مرور دارید) تنها به تست‌های سخت و نکته دار پاسخ دهید.

برای دومین سال است که در کنکور شرکت می‌کنم. از چه زمانی برای کنکور ارشد صنایع یا سیستم شروع کنم و آیا تفاوتی میان من و سایر دانشجویان هست؟

بستگی به رتبه و درصدها و همچنین تسلط شما در کنکور سال قبل شما دارد.

اگر به دنبال رتبه خوب هستید، بهار زمان ایده آل و تابستان زمان مناسبی برای شروع شما می‌باشد. اگر به دنبال تنها قبولی هستید و سال گذشته هم رتبه‌تان زیر 800 بوده است، می‌توانید از پاییز نیز شروع به مطالعه مداوم دروس نمایید.

هیچ سنجشی از درس خواندن خود ندارم. نمی‌دانم روندم صحیح است یا نه. نمی‌دانم در میان سایر داوطلبین در چه جایگاهی قرار دارم. پیشنهاد شما برای رهایی از این سردرگمی و هدفمند شدن مطالعه‌ام چیست؟

بهترین راه برای شما شرکت در آزمون‌های آزمایشی است.

غالب دانشجویان با محک زدن خود در آزمون‌های آزمایشی که توسط طراحان مطرح بوده و جامعه آماری بسیار بالایی دارد، سعی در سنجش نسبی خود دارند. شما نیز می‌توانید از این طریق پیش از کنکور از جایگاه نسبی خود در میان داوطلبان مطلع گردید.

با شرکت در آزمون‌ها شما قادر هستید نقاط ضعف خود را شناسایی نموده و پیش از رقابت اصلی کنکور، آن‌ها را اصلاح نمایید.

آیا مشاوره‌ای وجود دارد که تا زمان کنکور ارشد بتواند همراه ما بوده و راهنمایی‌های لازم را به ما ارائه دهد؟

بله. موسسه پژوهش، در قالب طرح مشاوره همگام تا کنکور به تعداد محدودی دانشجو تا زمان کنکور مشاوره می‌دهد.

این مشاوره‌ها شامل پیگیری روند مطالعه شما و ارائه راه حل استاندارد مطالعاتی شماست.

جهت کسب اطلاعات با شماره 02186741 تماس بگیرید.

آیا پیش رفتن با برنامه آزمون‌ها مهم است؟

به اتفاق نظر رتبه‌های برتر و تک رقمی موسسه پژوهش پیش رفتن با برنامه آزمون‌ها بسیار مهم است. این امر سبب می‌شود که در زمان شرکت در آزمون‌ها نیز رتبه شما بسیار ناامید کننده و بد نباشد...

همچنین حتی اگر در آزمون‌ها شرکت نمی‌کنید، بهتر است با زمان‌بندی آزمون‌ها جلو رفته تا از سایر رقبای اصلی کنکور عقب‌تر نباشید.

پیش رفتن با برنامه آزمون‌ها امری لازم و ضروری است.

من از پاییز شروع به خواندن کرده ­ام، آیا شانسی برای قبول شدن دارم؟

بله، هیچ وقت برای تست زدن دیر نیست. حتی رتبه ­های تک رقمی بودند که از پاییز مطالعه خود را شروع کرده ­اند. البته نباید فراموش کنید که کار شما به مراتب سخت­تر است و تلاش بیشتری نیز می ­طلبد. همچنین برنامه ­ریزی برای شما از اهمیت بسیار بالاتری برخوردار خواهد بود.

آیا فایل رایگانی برای برنامه ریزی تحصیلی من موجود است؟

بله. شما با مراجعه به سایت دکتر ایوزیان می‌توانید این فایل اکسل را به رایگان دریافت نمایید:

دانلود فایل برنامه ریزی تحصیلی

برنامه ما برای ماه آخر منتهی به کنکور چطور باید باشد؟

در زمان‌های منتهی به کنکور چند موضوع مهم را رعایت کنید:

 • حتماً تست‌های جامع شامل آزمون‌های گذشته پژوهش و آزمون کنکورهای گذشته را پاسخ دهید.
 • حتماً خلاصه نویسی خود را مطالعه کرده و تست‌های نکته دار را مجدد مطالعه نمایید.
 • از خواندن مباحث جدید که تسلطی ندارید، صرف نظر کنید. سعی در تقویت مباحثی که تا کنکور مطالعه کرده‌اید داشته باشید.
 • با شرکت در آزمون‌های جامع، محکی از وضعیت خود پیش از کنکور داشته باشید.
 • نقاط قوت خود را مرور کنید تا تبدیل به نقاط ضعفتان نگردد.
معمولاً زمان انتخاب رشته و اعلام نتایج نهایی توسط سازمان سنجش چه ماهی است؟

زمان انتخاب رشته نیمه دوم اردیبهشت ماه است. معمولاً در فرصت ده روزه پس از اعلام نتایج داوطلبین فرصت انتخاب رشته خواهند داشت. در اردیبهشت ماه صرفاً رتبه داوطلب اعلام می‌گردد.

تا نیمه شهریور ماه نیز، نتایج نهایی از سوی سازمان سنجش اعلام خواهد شد.

برنامه موسسه پژوهش برای دوران انتخاب رشته و اعلام نتایج چگونه است؟

موسسه پژوهش هر ساله با تکیه بر کادر مجرب اساتید خود و مشاور ارشد دپارتمان، دکتر ایوزیان اقدام به راهنمایی داوطلبان در انتخاب رشته می‌نماید. این موضوع به صورت اینترنتی و از سایت موسسه و سایت اساتید و یا حضوری از طریق جلسات انتخاب رشته در محل موسسه و یا آمفی‌تئاتر یکی از دانشگاه‌های معتبر هر ساله انجام می‌شود. جهت اطلاعات بیشتر در زمان انتخاب رشته به سایت iedep.com مراجعه نمایید.

از چه طریقی می‌توانم دفترچه انتخاب رشته کنکور کارشناسی ارشد سال 1392 را دانلود نمایم؟

جهت دانلود دفترچه انتخاب رشته کنکور کارشناسی ارشد سال 1392 کلیک نمایید.

آیا می‌توان به صورت درهم، از میان کلیه رشته‌هایی که در آن رتبه‌ام مشخص شده انتخاب نمایم؟

صد در صد. معمولاً پس از اعلام رتبه شما در گرایشات مختلف شما بر حسب کیفیت رتبه، دانشگاه و ظرفیت گرایش مورد نظر اقدام به انتخاب رشته می‌کنید. مثلاً داوطلبی در رشته مدیریت شرکت کرده و رشته سیستم‌های اقتصادی اجتماعی را نیز به عنوان شناور انتخاب کرده است. رتبه این داوطلب در رشته مدیریت (گرایش مدیریت صنعتی) 25 شده در حالی که رتبه او در گرایش سیستم‌های اقتصادی اجتماعی 220 شده است!

منطقی است که انتخاب اول او مدیریت صنعتی دانشگاه تهران باشد، سپس مدیریت صنعتی دانشگاه بهشتی ... الی  مهندسی سیستم‌های اقتصادی اجتماعی دانشگاه خواجه نصیرالدین طوسی.

یا کسی که رشته اصلی‌اش صنایع-صنایع است و در صنایع-سیستم رتبه بهتری کسب کرده طبیعی است که صنایع-سیستم را بالاتر انتخاب کند.

آیا منطقی است که انتخاب رشته‌ام را از صنایع شریف شروع کرده و به ترتیب تا آخر انتخاب نمایم؟

ممکن است شانس شما برای صنایع شریف نزدیک به صفر باشد اما با توجه به تعداد انتخاب‌های بالایی که سازمان سنجش در اختیار شما قرار می‌دهد، سعی کنید از بهترین رشته‌ها شروع به انتخاب رشته کنید.

حداقل مطمئن خواهید بود که در آینده حسرت اینکه اگر فلان دانشگاه‌ها را بالاتر انتخاب می‌کردم بهتر بود، نخواهید خورد.

ترتیب پر شدن ظرفیت دانشگاه‌ها در کنکور ارشد صنایع و سیستم چگونه است؟

معمولاً بهترین مرجع مهندسین صنایع در زمان انتخاب رشته، وب‌سایت شخصی دکتر ایوزیان است. در زمان انتخاب رشته فایل بسیار جامع و تحلیلی از ظرفیت دانشگاه‌ها در سایت قرار داده می‌شود.

این سوال بر حسب ظرفیت و گرایشاتی که معمولاً سال به سال متغیر است، جواب‌های مختلفی دارد. پس بهتر است در زمان انتخاب رشته مهندسی صنایع به سایت دکتر ایوزیان به آدرس eyvazian.ir مراجعه فرمایید.

به رغم آنکه برای گرایش مهندسی صنایع-صنایع و مالی درس خوانده بودم، رتبه‌ام در گرایش سیستم بهتر شده است. به نظر شما کدام گرایش را انتخاب نمایم؟

این سوال در دل سوالات بالا پاسخ داده شد. حتماً اگر دانشگاه گرایش سیستم‌های اقتصادی اجتماعی شما بر حسب رتبه کسب شده بسیار بهتر از گرایش مهندسی صنایع-صنایع شماست، بدون شک انتخاب رشته خود را از گرایش سیستم شروع کنید.

آموزش محور بودن به چه معناست؟ آیا آموزش محور بودن می‌تواند نقطه ضعفی محسوب شود؟

دوره آموزش محور به عبارت ساده یعنی این که شما در آن پایان نامه کارشناسی ارشد ندارید. این موضوع هم می‌تواند نقطه قوت باشد و هم نقطه ضعف. نقطه قوت آن این است که استرس‌های پایان نامه را ندارید، احتمالاً یک نیم سال یا حتی یکسال زودتر فارغ‌التحصیل و سریع‌تر هم جذب بازار کار می‌شوید.

از جمله نکات منفی آن این است که اگر قصد ادامه تحصیل در مقطع دکترا، چه در ایران و چه در خارج داشته باشد باشید، پایان نامه خیلی می‌تواند به شما کمک کند. چون معمولاً دانشجوها می‌توانند از پایان نامه‌هایشان مقاله در بیاورند و این می‌تواند به پذیرش در مقطع دکترا کمک کند. در عمل شانس زیادی برای ادامه تحصیل دانشجویان آموزش محور نیست، گرچه بر روی کاغذ و بر طبق قوانین منعی برای ادامه تحصیلشان نباشد.

آیا رشته‌های مجازی دانشگاه‌ها را توصیه می‌نمایید؟ برای قبولی در آن چه رتبه‌ای مورد نیاز است؟

همین طور که از اسم‌شان مشخص است عمدتاً مبتنی بر اینترنت و مولتی مدیا هستند. این موضع هم نکات مثبت و منفی دارد. نکته مثبت آن این است که شما نیازی به رفت و آمد ندارید و اگر شاغل هستید می‌توانید زمان را مدیریت کنید و حتی می‌تواند در یادگیری شما هم تأثیر داشته باشد. و از طرفی هوای شهر آلوده رفت و آمد شما نخواهد شد!!

اما نقطه ضعف آن این است که برخی دانشجویان نوع یادگیری‌شان به نحوی است که باید در فضای فیزیکی کلاس حضور داشته باشند. همچنین سرمایه اجتماعی شما در کلاس، برای تعامل و گرفتن جزوه و... بیشتر است. نکته سوم هم این که تأثیر استاد در این دوره کمتر است و یادگیری به خود دانشجو محول می‌شود.

مدرک مجازی هم در بازار کار و حتی ادامه تحصیل ارزش بالای ندارد. بسیاری از دانشجویان با رتبه‌های بالای 1000 نیز شانس قبولی در آن را دارند و بنابراین حتی مجازی دانشگاه تهران و امیرکبیر هم هیچ اولویتی به دانشگاه‌های تازه تاسیس شهرستان ندارد. ضمن اینکه برای شرکت در رشته‌های مجازی نیز می‌بایست هزینه پرداخت کنید.

آیا راهی هست که راجع به دانشگاه‌ها و یا گرایشات مختلف کنکور کارشناسی ارشد صنایع و سیستم به اطلاعات خوبی دست پیدا کنم؟

بله. شما با مراجعه به سایت دپارتمان تخصصی مهندسی صنایع، می‌توانید اطلاعات مناسبی کسب نمایید.

مثلاً در بخش معرفی دانشگاه‌های پذیرنده در مقطع کارشناسی ارشد مهندسی صنایع و سیستم می‌توانید به معرفی مناسبی از دانشگاه‌های این مقطع دست پیدا نمایید.

سهمیه شاگرد اولی چیست؟ چگونه می‌توانم برای آن اقدام کنم؟

یک ویژگی وزارت علوم که در اختیار دانشجویان قرار داده این است که اگر مثلاً در بین بچه‌های کارشناسی ورودی خود، رتبه شما از نظر معدل یک است، حتی چنانچه رتبه شما در کنکور خوب نشده، می‌توانید انتخابی به مراتب بهتر در کارشناسی ارشد داشته باشید.{البته بعضا شرط اتمام دوران تحصیل طی 4 سال نیز گذاشته می­شود.}

به عبارت بهتر در هر رشته معمولاً یک ظرفیت خالی در نظر گرفته می‌شود، که در دفترچه تعداد آن ذکر شده، رتبه‌های اولی که در ورودی‌های خود و در آن رشته رتبه اول هستند و تا تاریخ 31 شهریور 92 فارغ‌التحصیل شوند، می‌توانند از این ظرفیت رتبه استفاده کنند.

این سهمیه قادر به جابجا کردن حتی بیش از 400 رتبه برای شما خواهد بود! پس معدل خود را بالا ببرید و سعی کنید رتبه یک ورودی خود باشید.

هزینه دانشگاه شبانه چگونه است؟ بین دانشگاه شبانه تهران و روزانه شهرستان کدام مطلوب‌تر است؟

وقتی شما در شبانه تهران تحصیل می‌کنید، یعنی شما دارید در دانشگاهی تحصیل می‌کنید که اساتید مطرح تهران در آن تدریس می‌کنند. این طور نیست که دوره‌های شبانه را به استادان دیگر بسپارند. حتی شما با دانشجویان دوره‌های روزانه کلاس می‌روید و از لحاظ آموزشی هیچ تفاوتی بین دو دوره روزانه و شبانه وجود ندارد. نقطه قوت دیگر این دوره این است که اگر شما در تهران شاغل هستید و بخواهید به روزانه شهرستان بروید، ممکن است شغل خود را از دست داده یا دائم در سفر باشید. پس دوره شبانه به شما کمک می‌کند تا در کنار درس، شغلتان را هم از دست ندهید.

اما نقطه ضعف دوره شبانه چیست؟ طبیعتاً هزینه‌هاست که پرداخت این هزینه برای خیلی‌ها  ممکن است امکان پذیر نباشد.

اگر هزینه وجه پررنگی در زندگی شما دارد و یا احتمالاً شهرستانی هستید، می‌توانید از خیر رفتن به دانشگاه شبانه بگذرید و به دانشگاهی نزدیک به محل زندگی خود بروید. چه بسا آن دانشگاه، دانشگاه بسیار خوبی چون صنعتی اصفهان باشد.

شهریه مقطع شبانه دانشگاه‌ها بر حسب نوع دانشگاه و رشته شما متفاوت است. اما برای دانشگاه‌های تراز اول حدود 1.500.000 تا 1.800.000 و برای سایر دانشگاه‌ها حدود 1.200.000 تا 1.4000.000 تومان متغیر است. البته ترمی که پایان نامه داشته باشید بالاتر خواهد بود.

معمولاً دانشگاه‌ها این شهریه را (البته به غیر از ترم اول) به دانشجو وام می‌دهند.

تکنیک پریدن از تست‌های دشوار چگونه است؟

این راهکار از مهم‌ترین عوامل موفقیت رتبه‌های برتر کنکور است. با توجه به محدودیت زمانی آزمون، می‌بایست از کلیه تست‌هایی که راه حل طولانی داشته و یا پیچیدگی بالایی دارد، عبور نمود. همچنین نمی‌بایست زمانی جهت تست‌های مباحث و فصولی که تا پیش از کنکور موفق به مطالعه‌شان نشده‌اید، در کنکور صرف کنید.

بنابراین عبور از تست‌های سخت و ذخیره نمودن زمان جهت تست‌های ساده از مهم‌ترین عوامل موفقیت است.

تکنیک علامت گذاری تست‌ها چگونه است؟

در زمان تست زنی، تکنیک بسیار مهم علامت گذاری تست‌ها می‌تواند راهگشای شما باشد.

در زمان کنکور، می‌بایست تست‌ها را به سه دسته کلی تقسیم کنید:

 • تست‌های ساده که به صورت پاسخ خواهم داد.
 • تست‌هایی که زمانی بالاتر از زمان استاندارد می‌برد ولی قابل پاسخگویی است. (تست‌های برگشت پذیر)
 • تست‌هایی که به شدت سخت یا پیچیده است و یا مشابه آن را پیش از آن ندیده‌اید و به آن مبحث اصلاً تسلط ندارید.

سپس یک قاعده برای خود در نظر بگیرید. مثلاً تست‌های برگشت پذیر را با علامت خط تیره و تست‌های سخت و پیچیده را با ضربدر علامت می‌زنید.

در زمان تست زنی پس از مواجهه به تست خاصی، یکی از این حالات را انجام دهید:

 • تست ساده است، پس در زمان معین به آن پاسخ می‌دهم.
 • تست برگشت پذیر است، پس از آن بدون صرف زمان عبور خواهم کرد و در انتها و در زمان مرور آن‌را مطالعه خواهم کرد.
 • تست سخت یا پیچیده است و بر روی آن ضربدر می‌زنم و دیگر هرگز به آن سر نخواهم زد و ثانیه‌ای وقت تلف آن تست نخواهم کرد.

بدین ترتیب شما در هر آزمون کلیه تست‌های ساده را مشاهده کرده و احتمالاً پاسخ داده‌اید. وقت خود را صرف تست‌های سخت نکرده‌اید و بدین ترتیب تستی را از دست نداده‌اید.

همچنین در زمانی که در آزمون به مرور اختصاص داده‌اید، برگشته و تست‌های برگشت پذیر را مجدد خوانده و تعدادی از آن‌ها را نیز پاسخ داده‌اید.

مهم‌ترین افسوس دانشجویان این است که فلان تست ساده را به دلیل نداشتن زمان پاسخ ندادم.... شما با این تکنیک هرگز دچار این افسوس نخواهید شد.

توصیه دکتر ایوزیان: یکی از کلید‌‌‌های اصلی موفقیت د‌‌ر کنکور‌های اخیر، به موقع نزد‌‌ه‌گذاشتن سؤال‌ها بود‌‌ه است. به موقع نزد‌‌ه‌گذاشتن یعنی اکتفا به خواند‌‌ن صورت سؤال‌ها و رها‌کرد‌‌ن آن است که به پس‌اند‌‌از‌کرد‌‌ن وقت منجر می‌شود‌‌. (پس اگر برای حل سوالی ایده‌ای ندارید، به سوال‌های بعدی بروید و اگر فکر می‌کنید با فکر کردن به آن، می‌توانید آن را حل کنید، فقط یک علامت کنار آن بگذارید تا در صورت اضافه آوردن وقت، برگردید و آن‌ها را بزنید.)

رتبه‌های برتر کنکور ارشد صنایع و سیستم از چه روش‌هایی در تست زنی استفاده نموده‌اند؟

شما به سادگی و با مراجعه به بخش رتبه‌های برتر کنکور کارشناسی ارشد مهندسی صنایع و سیستم، خواهید توانست از مصاحبه با تعداد زیادی از رتبه‌های برتر کنکور استفاده نموده و به تکنیک‌های مطالعه و تست زنی آن‌ها دست پیدا کنید.

آیا منطقی است که درسی را در کنکور سفید گذاشته و وقتش را به سایر دروس اختصاص دهم؟

در این حالت، سایر دروس می‌بایست جور این درس را کشیده و با درصد بالاتر خود در صدد جبران برآیند. معمولاً درصدی هرچند اندک در حد 5 درصد تراز به مراتب بالاتری خواهد داشت. توصیه می‌شود حداقل به 2 تا 5 سوالی که مطمئن هستید از هر درس پاسخ دهید.

البته رتبه‌های تک رقمی‌ای نیز بوده‌اند که برخی دروس را صفر زده‌اند، اما درصد سایر دروس را به شکل اعجاب آور و با اختلاف، بالا زده‌اند.

پس 1 درصد هم بسیار بهتر از صفر است، زیرا تراز بسیار بهتری برای شما خواهد داشت و فاصله شما را با خیل عظیم صفر زده‌های کنکور هویدا کرده و اختلاف شما را با میانگین به گونه‌ای مطلوب‌تر قرار می‌دهد.

درس‌ها را با چه ترتیبی پاسخ بدهم؟ آیا ترتیب دفترچه را رعایت کنم و یا در پاسخگویی به تست‌ها از درسی که توانایی بیشتری دارم شروع کنم؟

این موضوع کاملاً بستگی به فرد دارد. بسیاری از افراد موفق نیز از این تکنیک استفاده کرده‌اند. اما اگر این موضوع سبب می‌شود از درسی کاملاً عبور نمایید، توصیه نمی‌شود. بهتر است چنانچه در درسی قوت بیشتری احساس می‌کنید، به جای بر هم زدن ترتیب و زودتر پاسخ دادن به آن، زمان بیشتری به آن درس نسبت به حالت عادی اختصاص دهید.

فرمول محاسبه تراز در کنکور کارشناسی ارشد توسط سازمان سنجش چگونه است؟

گرچه اطلاع دقیقی از فرمول محاسبه تراز نیست، اما تراز چیزی جز نرمال سازی درصدهای دانشجویان نیست.

بنابراین احتمالاً از فرمول زیر بتوان تراز کنکور کارشناسی ارشد را محاسبه نمود:

 فرمول محاسبه تراز کنکور

تأثیر معدل در قبولی کنکور چگونه است؟

بدون شک نمی‌توان تأثیر معدل را در کنکور کتمان کرد. اما از آنجایی که معدل دانشجویان تراز می‌شود و اغلب معدل‌هایی نزدیک به یکدیگر دارند، معدل تراز شده تأثیر به مراتب کمتری از آنچه در ذهن شماست می‌گذارد. شاهدی بر این ماجرا قبولی بسیاری از رتبه‌های تک رقمی توسط معدلین کمتر از 14 است.

بر طبق فرمول ارائه شده توسط سازمان سنجش، میزان تاثیر معدل تراز شده20درصد و تاثیر تراز کنکور شما 80درصد نمره نهایی شماست.

آیا ممکن است میانگین من از شرکت کننده دیگری بالاتر باشد ولی رتبه من از آن دانشجو پایین‌تر شود؟

بله، ممکن است حتی میانگین حسابی شما 3 درصد از دانشجویی بالاتر باشد اما رتبه نهایی شما پایین‌تر باشد. دلیل این موضوع آن است که در کنکور بر اساس تراز رتبه بندی می‌شوید نه بر اساس میانگین. بدین معنی که پاسخگویی به سوالات دروسی که میانگین پایینی دارد با ارزش‌تر از پاسخ به تست‌های دروس ساده‌تر آن آزمون می‌باشد.

تأثیر معدل تراز شده را نیز باید به این موضوع افزود.

سفید گذاشتن یک درس در کنکور چه میزان در تراز آن درس تأثیر خواهد داشت؟

سفید گذاشتن یک درس، تراز نامناسبی را برای شما به دنبال دارد. تراز درس سفید برابر با تراز غایبین آزمون در آن درس است. از آنجا که جمعیت بالایی غایب بوده و یا به درسی خاص (همانند زبان) پاسخ نمی‌دهند، پاسخ به یک تست نیز می‌تواند برای شما موثر باشد و اختلاف شما را با میانگین کاهش داده و برای دروسی که انحراف معیار پایینی دارند، سبب افزایش چشم گیر تراز شود.

آیا منطقی است بر روی دروسی که سوالات آن غالباً مشکل است، وقت نگذاشته و در عوض درصد سایر دروس را تقویت نمایم؟

پاسخ این سوال هم منفی است. واقعاً جبران کردن درصد صفر برای یک درس سخت است. بعلاوه مطالعه فصولی که شانس مطرح شدن بالایی در کنکور دارند می‌تواند کمک حال شما باشد. شاید همان درسی که امسال تصمیم گرفته‌اید صفر بزنید، درس ساده کنکور باشد و رقبای شما را به گونه‌ای باورنکردنی از شما پیش بیندازد.

پیش بینی شما از سختی سوالات کنکور ارشد صنایع و سیستم در سالی که می‌آید چگونه است؟

در واقع قضاوت در این زمینه غیر ممکن است. اما روند کنکور به سخت­تر شدن، گرایش دارد. سوالات اشتباه نیز بخشی جدا ناشدنی از کنکور سال‌های اخیر است. البته به عنوان مثال آمار و احتمالات در کنکور ارشد 92 بسیار سخت و با مباحث خارج از مبحث کنکور طراح شده بود که در سال 93 این سوالات جای خود را به سوالات نرمال­تر و متداول قبلی داد. پس الزاما کلیه دروس یا حتی برخی از آنها همواره نکته دارتر و سخت تر از سال قبل نخواهند بود.

برای مهندسان صنایع، دانستن کدام نرم افزارها و مهارت‌ها الزامی است؟

اینکه کدام نرم افزارها و مهارت‌ها الزامی است، واقعاً امری نسبی است. اما می‌توان برخی نرم افزارها را دارای اولویت بالاتری دانست.

برای مثال، تسلط بر مجموعه Office الزامی است و دانستن Excel و Access به صورت پیشرفته در این میان بسیار مهم است.

همچنین بر حسب حوزه فعالیت تسلط بر یکی از نرم افزارهای پروژه، کیفیت یا تحلیل آماری و تحقیق در عملیات ضروری می‌نماید. برخی از نرم افزارهای مهم در سایر سوالات بر حسب علاقه شما پاسخ داده شده‌اند.  نرم افزارهای شبیه سازی (مانند ED و Arena) و بهینه سازی (مانندLingo و GAMS) گونه دیگری از این نرم افزارها هستند.

نرم افزارهای مرتبط با موضوع مدیریت و کنترل پروژه کدام نرم افزارها هستند؟

برای کنترل پروژه دانستن یکی از دو نرم افزار P6 یا MSP الزامی می‌نماید. نرم افزارهایی که می‌توانند به کنترل و هدایت پروژه‌های گوناگون کمک زیادی کنند. همچنین جهت ارزیابی اقتصادی پروژه‌ها نیز می‌توان از نرم افزاری چون COMFAR استفاده نمود.

استفاده از Excel نیز در مدیریت پروژه‌ها می‌تواند به تسریع و پیشرفت آن کمک دو چندانی نماید.

طبیعتاً داشتن دانش پروژه‌ای کافی و مناسب و تسلط به اصول PMBOK برای عملکرد صحیح در نرم افزارها و مهارت‌ها الزامی است.

برای ورود به بازار مدیریت کیفیت و کنترل کیفیت نیاز به کسب کدام پیش نیازها و دانش‌ها است؟

معمولاً بسته به علاقه وارد یکی از فیلدهای مدیریت کیفیت خواهید شد. مثلاً برای یادگیری اصول آن، یادگیری متدلوژی شش سیگما و داشتن مهارت‌های کمربند زرد، سبز و مشکی مفید خواهد بود. همچنین اطلاع از دوره‌های IMS یا مجموعه‌های ISO9001 ، ISO14001 وOHSAS18001 می‌تواند در کار به رمز موفقیت شما مبدل گردد. دوره‌های ممیزی استانداردهای ISO می‌تواند گام بعدی شما در راستای حرفه‌ای شدن در ورود به بازار کیفیت محصول و خدمات باشد.

نرم افزارهای تحلیل آماری کدام نرم افزارها هستند؟

نرم افزارهای تحلیل آماری متنوعی وجود دارند. مهم‌ترین آن‌ها SPSS و MINITAB می‌باشد.

سرفصل‌های اصلی که این نرم افزارها قادر به حل آن هستند عبارتند از:

 • شاخص‌های فرآیندی و مشخصات آن‌ها
 • تعريف وضعيت موجود و هدف گذاري بر روی شاخص‌ها
 • احتمالات
 • احتمال شرطی
 • توزیع‌های آماری و خواص آن‌ها:
 • توزیع‌های گسسته
 • توزیع‌های پیوسته
 • آمار استنتاجي بر روی داده‌های شاخص‌های فرآیندی
 • رگرسيون
 • تحلیل سری زمانی بر روی شاخص‌های فرآیندی
 • استفاده از نمودارهای کنترلی در پایش و بهبود شاخص‌ها (SPC)
 • قابلیت اطمینان
برای انجام پایان نامه‌ام به کدام دوره‌های جانبی و یا نرم افزارهای مرتبط نیاز خواهم داشت؟

بسته به نوع پایان نامه این موضوع متفاوت است. ممکن است به هر یک از مواردی که نام برده‌ایم، نیاز داشته باشید. اگر منظور شما تحلیل پرسشنامه‌هایی است که اغلب جزئی از پایان نامه‌های دانشجویی است، نرم افزارهای SPSS و LISREL کاربرد دارند. این نرم افزارها جهت انجام تحلیل عاملی، انجام آزمون‌های فرض، همبستگی و رگرسیون، رسم نمودار و تحلیل داده‌های پرسشنامه‌ای بسیار مناسب هستند.

دوره‌های آموزش نرم افزار چه ویژگی‌هایی باید داشته باشد و شما دوره‌های جانبی کدام موسسه را پیشنهاد می‌نمایید؟

جهت انجام دوره‌های نرم افزار، ملاک اصلی کیفیت بالای دوره، استفاده از اساتید مجرب در کنار هزینه مناسب است.

به خاطر داشته باشید صرفاً نام بزرگ‌تر یک موسسه نمی‌تواند نشانگر کیفیت بالای آن باشد. موسسه توسعه پس از برگزاری دوره‌های موفق ویژه دانشجویان صنایع و مدیریت، مبدل به قطب قوی و تخصصی این رشته در برگزاری دوره‌های پایه‌ای و کلاس‌های نرم افزار شده است.

دانشجوی کارشناسی رشته‌ای به جز مهندسی صنایع هستم. به نظر شما برای کدام دروس نیاز به شرکت در کلاس‌های آمادگی دارم؟

شرکت در کلاس‌های آمادگی کنکور وابسته به دانش شما و میزان وقت آزاد شما برای مطالعه فردی است. باید در نظر داشته باشید که معمولا سوالات کنکور بسیار بالاتر از سطح مطالعاتی شما در دانشگاه مطرح می‌شوند و مطالعه مناسب و کسب دانش مطلوب در رسیدن شما به موفقیت در کنکور اثرگذار است.

شما می‌توانید با استفاده از مشاوره‌های رایگان موسسه پژوهش سطح خود را ارزیابی نموده و کلاس مورد نظر خود را انتخاب نمایید. البته شرکت در کلاس‌ها تنها راه موفقیت نیست و عامل مهم‌تر تلاش و انگیزه شما در راستای کسب موفقیت است.

برای انتخاب کلاس‌های کنکور چه ملاک‌هایی می‌تواند تأثیرگذار باشد؟

معمولاً این ملاک‌ها برای دانشجویان در انتخاب کلاس‌ها تأثیرگذارند:

 • سطح دانش اساتید کلاس‌ها و میزان تجربه آن‌ها در تدریس کنکوری آن درس
 • قدمت، اعتبار و تخصصی بودن مرکز مورد نظر در برگزاری کلاس کنکور ارشد صنایع و سیستم
 • نتایج و کسب رتبه­های مطلوب و متعدد شرکت کنندگان در کلاس­های سال گذشته آن موسسه
 • وجود مشاوره‌های رایگان همگام با کلاس‌ها توسط اساتید مجرب در خلال کلاس و یا در سایر زمان‌ها
 • سطح علمی و کیفی سایر دانشجویان و شرکت کنندگان در کلاس‌ها (حضور دانشجویان قوی‌تر می‌تواند انگیزه‌ای برای شما باشد.)
 • هزینه کلاس‌ها بر حسب توان مالی پرداختی شما

بطور کلی اغلب داوطلبان جدی کنکور صنایع حداقل در کلاس آمار و احتمالات دکتر ایوزیان شرکت می­کنند. دلیل اصلی این موضوع کلیدی بودن این درس و درصد بالای اکثر رتبه­های برتر کنکور در این درس است. دلیل تاثیرگذار دیگر برای شرکت در کلاس­های دکتر ایوزیان، موضوعات مشاوره­ای مهم مطرح شده توسط استاد مجرب این رشته است.

آیا بدون شرکت در کلاس‌ها شانسی برای قبول شدن نیست؟ هدف از شرکت در کلاس‌ها چیست؟

الزاماً مسیر موفقیت شما از کلاس‌های کنکور نمی‌گذرد. بسیاری از دانشجویان هرساله از کلاس‌های کنکور استفاده می‌کنند اما راهی به موفقیت در کنکور نمی‌یابند. انتخاب کلاس و استاد مناسب در کنار تلاش و کوشش شما موازی با جریان کلاس می‌تواند ضامن موفقیت شما باشد.

کلاس‌های آمادگی کاتالیزوری است که می‌تواند مسیر شما را به موفقیت کوتاه کند. مثلاً درسی که شما قرار است در 400 ساعت مطالعه کنید در 100 ساعت فرا می‌گیرید. این هنر استاد است تا در حداقل زمان مطالب مناسب را به شما بیاموزد.

البته بسیاری نیز بوده‌اند که بدون شرکت در کلاس موفق شده‌اند. این موضوع نیاز به تلاش بیشتر و دانش پایه‌ای بهتر شما دارد. در نظر داشته باشید برای رسیدن به موفقیت راه‌های مختلفی وجود دارد.

شرکت در کلاس‌های چه دروسی برای من لازم است؟

این موضوع فرد به فرد متفاوت است. شرکت در مشاوره‌های رایگان و بهره مندی از تجارب اساتید می‌تواند به شما در انتخاب کلاس یا کلاس‌های مورد نظر کمک نماید. گرچه اگر از رشته دیگری وارد این رشته شده‌اید، احتمالاً نیاز شما به گذراندن کلاس بیشتر از سایرین خواهد بود.

لینک برنامه‌های مشاوره‌های رایگان مهندسی صنایع و سیستم تهران و شهرستان

برای شرکت و انتخاب آزمون‌های آزمایشی مهندسی صنایع و سیستم چه ملاک‌هایی دخیل هستند؟

مهم‌ترین ملاک تأثیرگذار بدون شک جامعه آماری بالا است. جامعه آماری مناسب شرکت کنندگان در کنار حضور رقبای اصلی شما در تهران و سایر شهرستان‌ها می‌تواند مهم‌ترین موضوع در تصمیم گیری انتخاب آزمون‌ها باشد.

دیگر ملاک تأثیرگذار طراحی اساتید مجرب در آزمون‌هاست. اساتیدی که با سابقه چندین ساله تدریس در زمینه کنکور ارشد و در دانشگاه‌های معتبر بتوانند سوالاتی متناسب با سطح کنکور طرح نمایند.

شرکت در آزمون‌های آزمایشی کدام موسسه را توصیه می‌نمایید؟

آزمون‌های بزرگ دپارتمان تخصصی مهندسی صنایع موسسه پژوهش به دلیل حضور چندین برابری شرکت کنندگان نسبت به سایر مؤسسات و همچنین طراحی حرفه‌ای سوالات توسط اساتید مربوطه بهترین گزینه برای حضور و سنجش پیش از رقابت اصلی کنکور است.

80 رتبه زیر 20 از 100 رتبه ممکن در 5گرایش مهندسی صنایع و سیستم در سال 92 در این آزمونها شرکت کرده بودند. بدین معنی که اکثر رقبای اصلی کنکور خود را پیش از کنکور اصلی در آن محک می­زنند.

آیا مشاوره رایگان با اساتید این رشته توسط موسسه پژوهش ارائه می‌شود؟

بله، دپارتمان تخصصی مهندسی صنایع هر ساله بیش از 50 جلسه مشاوره رایگان و همچنین بیش از 20 نشست و همایش رایگان با حضور اساتید و مشاور ارشد خود، دکتر مجید ایوزیان، برگزار می‌نماید. جلسات مشاوره در شهر تهران برگزار می‌شوند و همایش‌های دپارتمان صنایع در دانشگاه‌های تهران و سایر شهرها به صورت مستمر برگزار می‌گردد.

شما می‌توانید جهت مشاهده جلسات مشاوره رایگان و همایش تهران و شهرستان پیرامون موضوع کارشناسی ارشد مهندسی صنایع و سیستم از لینک زیر استفاده نمایید:

مشاهده زمان و رزرو همایش‌ها و مشاوره‌های رایگان دکتر ایوزیان در تهران و شهرستان با موضوع ارشد صنایع و سیستم

ثبت نام کلاس‌ها و آزمون‌های موسسه پژوهش برای کنکور ارشد 1394 (بهمن 1393) از چه زمانی شروع می‌شود؟

ثبت نام کلاس‌ها، همه ساله از آبان ماه سال قبل از کنکور شروع می‌شود. ثبت نام آزمون‌ها و کلاس‌های سال 93 از آبان ماه سال 92 آغاز شده است.

مزیت ثبت نام زودتر در کلاس‌ها و آزمون‌ها، بهره مندی از تخفیفات زمانی بسیار زیاد و تقدم در انتخاب کدهای درسی در زمان‌های مناسب‌تر است. مزیت مهم دیگر، امکان پرداخت با اقساط زیاد برای افرادی است که زودتر اقدام به ثبت نام می‌کنند.

طرح تخفیفات موسسه پژوهش چگونه است؟ ثبت نام زودتر = تخفیف بیشتر به چه معناست؟

ثبت نام کلاس‌ها و آزمون‌های سال 93، با 25 درصد تخفیف زمانی از آبان ماه شروع شده است. با گذشت هر هفته از این تخفیف 0.5 درصد کاسته می‌شود. به همین جهت از دست دادن یک هفته به معنای از دست دادن تخفیف استثنایی زمانی است.

پس جهت بهره مندی از تخفیف بیشتر، همین حالا اقدام به ثبت نام نمایید.

آیا برای مطالعه زودتر و فصل بهار، موسسه پژوهش برنامه ویژه‌ای دارد؟

موسسه پژوهش به عنوان تنها موسسه تخصصی، کلاس‌های ویژه خود را از اسفندماه شروع می‌نماید. کلاس‌های اسفند که به دلیل واقع شدن جلسات متعدد در فصل بهار، به کلاس‌های ویژه بهار معروف اند، شامل زبان عمومی، آمار و احتمالات و تحقیق در عملیات است. کلاس‌هایی که موسسه پژوهش نیز توصیه می‌نماید داوطلبان کنکور پیش از فرا رسیدن تابستان به مطالعه آن بپردازند.

جهت مشاهده برنامه دقیق کلاس‌های ویژه آمادگی کنکور کارشناسی ارشد صنایع و سیستم از لینک زیر استفاده نمایید:

برنامه کلاس‌های ویژه آمادگی کنکور کارشناسی ارشد صنایع و سیستم

آزمون‌های آزمایشی موسسه پژوهش چگونه است؟ چند مرحله است؟ از چه تاریخی شروع می‌شود؟ شرایط بهره مندی از تخفیفات ویژه در آن چگونه است؟

آزمون‌های آمادگی موسسه پژوهش، با بالاترین جامعه آماری شرکت کننده در کل کشور و طراحی توسط اساتید برتر این رشته، هر ساله از اوایل آبان ماه تا نیمه بهمن ماه منتهی به کنکور برگزار می‌گردد. این آزمون در کلیه استان‌های کشور و طی 8 مرحله انجام می‌شود.

جهت بهره مندی از تخفیفات ویژه دو راه مهم وجود دارد. یکی ثبت نام زودتر و استفاده از تخفیفات زمانی است. همچنین در برخی استان‌ها نیز تخفیف ویژه آن استان علاوه بر تخفیفات زمانی (تا سقف 20 درصد) به داوطلبین اهدا می‌گردد.

فرق کلاس‌های ویژه «درس و تست» و ویژه «نکته و تست» در چیست؟

چند تفاوت عمده در این کلاس‌ها وجود دارد:

 • کلاس‌های درس و تست با هدف پرداختن به اصول و مبانی درس از پایه تا پیشرفته برگزار می‌شود. این کلاس‌ها همچنین شامل تست زنی محدود و رفع اشکال نیز می‌باشد. کلاس‌های نکته و تست تنها شامل پاسخگویی به تست‌های پرتکرار، مهم و نکته دار کنکوری است و مروری بر نکات اساسی کنکور است. بر این اساس در کلاس نکته و تست از پایه به موضوعات پرداخته نمی‌شود و پیش نیاز شرکت در آن دانش و تسلط مناسب بر مباحث آن درس است.
 • میزان و تعداد ساعات تشکیل کلاس‌های درس و تست بسیار بیشتر از نکته و تست است. برای مثال نکته و تست آمار شامل 30 ساعت و درس و تست آمار شامل 100 ساعت می‌باشد.
 • زمان تشکیل کلاس نکته و تست تنها در پاییز و زمستان است؛ در حالیکه کلاس‌های درس و تست در فصول بهار، تابستان و پاییز برگزار می‌گردند.
 • نکته و تست مناسب برای دانشجویانی است که به دنبال درصد بالایی در درس هستند و تسلط نسبی بر موضوع دارند، در حالی که در کلاس درس و تست از پایه مبحث آموزش کامل داده شده و دانشجو را آماده انجام کنکوری موفق می‌نماید.
موسسه پژوهش تاکید دارد بسیاری از کلاس‌هایش ویژه و انحصاری است، ویژه و انحصاری بودن به چه معناست؟

منظور از ویژه بودن، تعداد ساعت بالای کلاس‌ها و شیوه فعالانه برگزاری آن است. همچنین در کلاسهای ویژه طرح درس خاصی برقرار است که در سایر موسسات مشابه ارائه نمی­شود. کلیه کلاس‌ها با تعداد ساعت بالا و البته مناسب و نه خسته کننده برگزار می‌شوند. علاوه بر آن، برخی از کلاس‌ها نیز دارای رفع اشکال رایگان توسط رتبه‌های برتر کنکور است که مهر تأییدی بر ویژه بودن آن است.

انحصاری بودن به معنای استقلال کلاس‌هاست. کلیه اساتید انحصاری، کلاس‌های ویژه خود را تنها در موسسه پژوهش می‌گذرانند. پس با اطلاع از ویژه و انحصاری بودن کلاس می‌توانید مطمئن باشید کلاسی مشابه آن و با آن کیفیت توسط استاد مربوطه در سایر مؤسسات برگزار نخواهد شد.

موسسه پژوهش، تا به حال چه رتبه‌های برتری در کنکور کارشناسی ارشد صنایع و یا سیستم داشته داشت؟

هرساله رتبه‌های تک رقمی و دو رقمی بسیاری در کنکور ارشد صنایع و سیستم از خدمات موسسه پژوهش استفاده می‌کنند. اکثر رتبه‌های برتر کنکور از خدمات آزمون، کلاس و یا هردوی آن‌ها بهره می‌برند. بر اساس آمار کسب شده توسط موسسه پژوهش، 80 درصد رتبه‌های زیر 20 هر دو گرایش صنایع و سیستم در کنکور 92 از آزمون‌ها و کلاس‌های موسسه پژوهش استفاده کرده‌اند.

این آمار خیره کننده نمایانگر اعتماد سیستم آموزشی مهندسی صنایع کشور به موسسه پژوهش است. این افتخار را به اساتید و کارکنان موسسه پژوهش تبریک عرض می‌نماییم.

جهت مشاهده رتبه‌های برتر از لینک زیر استفاده نمایید:

اسامی رتبه‌های برتر کنکور کارشناسی ارشد مهندسی صنایع و سیستم توسط دانش­پژوهان موسسه پژوهش

چگونه می‌توان به مصاحبه‌های رتبه‌های برتر موسسه پژوهش و طریقه درس خواندن آن‌ها دست پیدا کرد؟

موسسه پژوهش پس از اعلام نتایج، هرساله با رتبه‌های تک رقمی و زیر 20 خود مصاحبه‌هایی ترتیب می‌دهد. می‌توانید بیش از 30 مصاحبه خواندنی را از لینک زیر مشاهده نمایید:

مصاحبه با رتبه‌های برتر کنکور ارشد مهندسی صنایع و سیستم از دانش آموختگان موسسه پژوهش

آیا موسسه پژوهش برای دانشجویان دانشگاه‌های برتر تهران برنامه ویژه‌ای دارد؟

برخی از دانشگاه‌های برتر تهران و ایران، با توجه به همکاری مداوم نهادهای دانشگاه و کسب رتبه‌های برتر توسط دانش آموختگان آن در کنکور، از تخفیفات ویژه‌ای جهت استفاده از کلاس‌ها و آزمون‌ها بهره می‌برند.

جهت اطلاع از این تخفیفات با موسسه پژوهش (02186741) تماس بگیرید.

مزیت موسسه پژوهش نسبت به سایر موسسه‌ها در چیست؟

دپارتمان تخصصی مهندسی صنایع پس از فعالیت 7 ساله خود به صورت تخصصی با محوریت کنکور ارشد و دکتری مهندسی صنایع و سیستم، توانسته است دانش آموختگان موفقی را روانه دانشگاه‌های سراسر کشور در مقاطع تحصیلات تکمیلی نماید.

دپارتمان تخصصی مهندسی صنایع پژوهش، برخی از این عوامل موفقیت را در قالب مطلبی تحت عنوان چرا دپارتمان به اطلاع عموم رسانده است. از لینک زیر با مزایای دپارتمان تخصصی صنایع پژوهش آشنا شوید:

چرا دپارتمان تخصصی مهندسی صنایع؟

آدرس: ضلع جنوب غربی میدان ولیعصر؛ جنب سینما قدس، کوچه مینو؛ پلاک 132؛ موسسه آموزش عالی آزاد پژوهش   تلفن تماس: 021-86741
© تمامی حقوق مادی و معنوی این سایت متعلق به دپارتمان تخصصی مهندسی صنایع موسسه آموزش عالی آزاد پژوهش می باشد .