صفحه اصلی
آمادگی کنکور ارشد
کنکور دکتری
آموزش ویدئویی
دپارتمان توسعه
مشاوره و برنامه ریزی
تالیفات
درباره ما
خرید کتاب
     مصاحبه اختصاصی با مهندس معراج عجم رتبه 5 سیستمهای اقتصادی اجتماعی
  91/04/24

به زودی مصاحبه با تعداد زیادی از رتبه های دپارتمان بر روی سایت و در منوی مصاحبه با رتبه های برتر کنکور ارشد قرار خواهد گرفت.

مصاحبه اختصاصی با مهندس معراج عجم- رتبه 5 گرایش مهندسی سیستمهای اقتصادی اجتماعی

زبان ریاضی آمار و احتمال تحقیق 1 اقتصاد 1و2 تئوری مدیریت طراحی الگوریتم معدل رتبه سیستم رتبه بهره وری رتبه آینده پژوهی رتبه دانش
30 80 50 68.52 65 سفید سفید 15.26 5 9 14 5

رتبه در دو آزمون جامع دپارتمان تخصصی مهندسی صنایع موسسه پژوهش 1 بوده است. 

1 . کمی خود را معرفی کنید.

معراج عجم. رتبه 5 کنکور سیستممن معراج عجم ورودی 86 کارشناسی مهندسی صنایع دانشگاه صنعتی شریف هستم. به لطف خدا در کنکور ارشد91 در رشته مهندسی صنایع گرایش سیستمهای اقتصادی اجتماعی موفق به کسب رتبه 5 شدم.

2  . تاریخ دقیق شروع درس خواندن برای کنکور ارشد را به یاد دارید؟ کمی توضیح دهید.

حدودا میشه گفت که از اواسط تیر برای کنکور شروع کردم. چند ماه قبل از اغاز درس خواندن سعی کردم که کاملا با دقت گرایشم را انتخاب کنم. با توجه به شناخت کافی از خودم، احساس بهتری نسبت به دروس سیستم(مخصوصا ریاضیات) داشتم. به نظر من انتخاب گرایش میتونه یکی از مهمترین و سرنوشت سازترین انتخابها باشه. توصیه اول من به دوستان کنکوری این است که با چشم باز گرایششان را انتخاب کنند و تحت تاثیر جو دوستان یا آشنایانی که صاحب نظر نیستند قرار نگیرند.

3 . از روزی که درس خواندن را شروع کردید را تا روز کنکور به بازه های 2 ماهه تبدیل کنید و بگویید در هر بازه روزانه چقدر درس می خواندید؟

کار اصلی من به دو بخش تقسیم میشد. بخش اول مربوط به خواندن درس ها بود که بیشترین انرژی و وقت را از من میگرفت. در این قسمت من دروس آمار و احتمال و تحقیق در عملیات و ریاضی عمومی 1و2 را یک دور با حدود 70 درصد تستهایشان را تمام کردم که تا اواسط مهر طول کشید. بخش دوم را بیشتر به مرور دروس و تست زنی زیاد تخصیص دادم و از همان اوایل پاییز اقتصاد خرد و کلان را هم شروع کردم. و هر چه به کنکور نزدیکتر میشدم میزان تست زنی من به شدت بالاتر میرفت.

در مورد تعداد ساعات درس خواندن باید این نکته را یادآور بشوم که نمیتوان تایم دقیقی را برای هرکس در نظر گرفت. من به طور متوسط روزی 6 تا 7 ساعت مفید درس میخواندم، اما مهمترین چیزی که باید به آن توجه کرد تداوم درس خواندن است. من همیشه سعی میکردم که تعداد ساعاتم در هر روز با بقیه روزهای دیگر یکسان باشد. معتقدم کسانی که یک روز 10 ساعت و روز دیگر اصلا درس نمیخواند نمیتواند در کنکور موفق شود.

4 .وضعیت تحصیلی خود را در دوران دبیرستان شرح دهید؟

من همیشه در دبیرستان جزء نفرات برتر بودم، و در همه دروس مخصوصا ریاضیات قوی بودم. شخصیت من به گونه ای است که یا کاری را انجام نمیدهم و یا اگر بخواهم باید به صورت کامل و دقیق اجرایش کنم.

5 . قبل از ورود به دانشگاه برای لیسانس از رشتتون شناخت داشتید؟ آیا واقعا با علاقه وارد شدید؟ و اگر نه آیا در دوران لیسانس به رشتتون علاقمند شدید؟

من با توجه به اینکه رتبه خوبی در کنکور کارشناسی کسب کرده بودم به راحتی میتوانستم هر رشته ای را انتخاب کنم. با سوالاتی که از آشنایان و صاحب نظران کردم سرانجام مهندسی صنایع را انتخاب کردم. رشته مهندسی صنایع رشته وسیعی هست که هر شاخه از آن میتواند شما را علاقمند کند. من از دروس آماری و ORی، برنامه ریزی تولید، کنترل پروژه و ... واقعا لذت میبرم.

6 . تفاوت آزمون کارشناسی با آزمون کارشناسی ارشد چیست؟

در آزمون کارشناسی تعداد درس ها خیلی بیشتر از ارشد است، ولی ماهیت دروس آسانتر به نظر میرسد. یک زمانی قبولی در رشته های خوب کارشناسی کار سختی بود اما قبولی در ارشد کار ساده ای قلمداد میشد. اما امروزه تقریبا برعکس است!در کنکور ارشد( مخصوصا صنایع و سیستم) به دلیل نوع درسها و ظرفیت کم رقابت در آن بسیار شدید است و شاید برای موفقیت لازم باشد به اندازه حداقل70،80 درصد زمان کارشناسی وقت، صرف درس خواندن شود.

7 . آیا در آزمون های پژوهش هم شرکت کرده بودید؟ (سطح سوالات چگونه بود و شباهت آنها به کنکور واقعی چقدر بود؟)چه مزیتی برای شما داشت؟

بله، من تمام آزمون های دپارتمان را شرکت کردم. سطح سوالات بسیار خوب بود، در آزمون ها سوال کلیشه ای دیده نمیشد. جامعه آماری فوق العاده بالایی داشت. مزیت اصلی برای من یادگیری نکات جدید در آزمونها بود، معمولا وقتی در آزمون ها، تستی را غلط میزدم هیچ وقت بار دیگر آن را اشتباه نمیزدم. من موفق شدم در 8 آزمون، 6 بار رتبه یک بیاورم، اما از هر آزمون درس تازه ای میگرفتم و انگیزه من بالا و بالاتر میرفت.

8 . از شیوه درس خواندنتان بگویید؟

من بعد از اینکه یکبار تمام دروس را با 70 درصد تستهایش تمام کردم، دوباره به مرور و تست پرداختم. سعی میکردم که اکثر تستها را چندین بار بزنم. یادگیری مطلب به تنهایی کافی نیست، باید مرور را هم به دنبال داشته باشد. خلاصه کلام، مطلب را خوب بفهمید، سپس تا جایی که امکان دارد تست بزنید.

9 . نحوه تست زنی شما چگونه بود؟ (ترکیب میزان مطالعه درس  و مقدار تست) وآیا از شیوۀ خاصی در تست زنی استفاده می­کردید؟

ماههای اول که زمان یادگیری بود بیشتر زمان صرف خود مطالب میشد و کمتر تست میزدم، اما به مرور زمان درصد تست زنی بیشتر میشد که به نوع خود میتواند یک مرور باشد.  من همیشه تستها را کامل حل میکردم تا به جواب آخر برسم. با توجه به وقت کم در کنکور صنایع داوطلبان باید سرعت عمل خود را به وسیله تست زدن زیاد و حل تستها تا جواب آخر، بالا ببرند. دانستن مطالب به هیچ وجه کافی نیست.در سوالات تستی رسیدن به جواب آخر مهم است. مثلا اگر شما تمام راه را طی کرده باشید اما در آخر نتوانید یک انتگرال ساده را حل کنید با کسی که اصلا آن سوال را نخوانده فرقی نمیکنید، حتی ممکن است که جواب را غلط بزنید و امتیاز منفی بگیرید. به هرحال سرعت محاسبات بسیار بسیار مهم است.

10 . داوطلبان امسال برای موفقیت در کنکور بر روی چه کتابهایی تمرکز کنند؟

باید روی کتابهایی که به صورت کامل و بهینه مطالب درس را به همراه تست پوشش میدهند استفاده کنند. من به هیچ عنوان خواندن کتابهای مرجع را برای کنکور توصیه نمیکنم. اکثر کتابهایی که نوشته اساتید دپارتمان هستند برای کنکور بسیار مفید میباشند. به عنوان مثال کتاب آمار و احتمال دکتر ایوزیان، تحقیق در عملیات آقای زاهدی سرشت، ریاضی عمومی آقاسی، جزوه قاسمی، جزوه شایان و ...

طرز خواندن این کتابها بسیار مهم است، باید دقیقا با همان شیوه ای که خود اساتید می گویند کتابها را جلو برد. درس زبان با توجه به تغییرات ضرایب دارای اهمیت فوق العاده بالایی است. داوطلبان به هیچ وجه نباید این درس را رها کنند اگر خواستار رتبه خوب هستند.

11 . چرا تصمیم گرفتید کنکور کارشناسی ارشد بدهید؟

یکی از دلایلش این است که الان لیسانس مثل دیپلم چند سال پیش است، و برای موفقیت بیشتر لازم است مقاطع بالاتر را هم پیش برد. دلیل اصلی آن قضیه اپلای به خارج از کشور است. خیلی از دوستان همکلاسی من در دانشگاه شریف از همان مقطع لیسانس اپلای کردند. اما من ترجیح میدهم که ارشد را هم در ایران و در همین دانشگاه ادامه بدهم تا بتوانم با رزومه بهتری به دانشگاه سطح بالاتر برای مقطع دکترا در آمریکا یا کانادا (با فاند خوب) ادامه تحصیل بدهم.

12 . درس خاصی بود که تا روز کنکور شما را اذیت کند؟ و آیا در درس خاصی ضعف داشتید؟ اگر داشتید با آن چه کردید؟

خود فشارهای کنکور به اندازه کافی اذیت کننده بود. خوشبختانه من ضعف عمقی در فهم مطالب نداشتم، اما ضعف معمولی در بعضی از جاها حتی برای رتبه یک هم کاملا طبیعی است. قسمتهایی از ریاضی 2، اقتصاد خرد و کلان واقعا مرا اذیت کرد.درس احتمال هم انرژی زیادی ازمن میگرفت، اما با تمرین بیشتر و رفع اشکال با دوستان تا حدود زیادی برطرف شد. کسانی که در برخی مباحث یا دروس مشکل دارند آن را جدی بگیرند و رها نکنند. به عنوان مثال در کنکور امسال از 20 سوال تحقیق صنایع- صنایع حدود 16 سوال از تحقیق 2 امده بود و کسانی که در این درس مشکل داشتند کاملا متضرر شدند.

13. روزهایی که فشار کنکور به اندازه بود که واقعا احساس می کردید که دیگر نمی توانید چه می کردید؟

اگر شما انگیزه بالایی داشته باشید، کمتر چنین احساسی میکنید. وجود دوستان خوب که مثل شما کنکوری باشند در این موارد بسیار نعمت بزرگی است. من خیلی از موفقیتهایم را مدیون دوستان خوبم هستم. بنابراین سعی کنید با کسانی که به شما میتوانند کمک فکری کنند در تماس باشید. کنکور کار آسانی نیست و هر کسی حتی رتبه یک هم دچار چنین مشکلی میشود، کسانی موفق هستند که در این راه صبور باشند و مدام به هدفشان فکر کنند. به قول مدیر و موسس شرکت دوو، تاریخ متعلق به رویا پردازان است، رویا پردازانی که برای رسیدن به هدفشان تلاش میکنند.

14. آیا کاری هست که از انجام ندادن آن پشیمان باشید؟ آیا کاری هست که از انجام آن پشیمان باشید؟ کمی توضیح دهید.

همانطور که در سوالات قبل گفتم من اگر کاری را انجام بدهم کامل آن را تمام میکنم. این درست است که من تمام تلاشم را برای کسب رتبه یک انجام دادم و نشد، اما به هیچ وجه عذاب وجدان ندارم که اگر در گذشته فلان روزها بیشتر درس میخواندم موفق تر میشدم. باید از گذشته درس گرفت. اما پشیمانی فایده ای ندارد. گاهی وقتها در زندگی علیرغم تلاش کافی به آن چیزی که میخواهیم نمیرسیم. زندگی مثل ریاضی نیست که همه چیز دقیق باشد.

15. انگیزه شما برای کنکور چه بود؟

من از روز اولی که برای درس خواندن شروع کردم، فقط و فقط به دنبال کسب رتبه یک بودم. و واقعا مصمم بودم که به آن برسم. کسب رتبه های خوب در آزمونهای پژوهش انگیزه های من را در هر مرحله بیشتر میکرد.

در واقع همین موارد باعث انگیزه شدیدی در من بود. من همیشه برای خودم دو انگیزه که یکی بلند مدت(کسب رتبه یک در کنکور) و یکی کوتاه مدت(کسب رتبه یک در آزمونها که در 6 بار اتفاق افتاد) قائل بودم. کسی شما را مجبور به شرکت در امتحان ارشد نکرده و این شما هستی که باید با تمام قدرت به آن چیزی که میخواهی برسی. بارها از من میپرسند که اگر از اول تابستان شروع کنیم دیر نیست؟ اگر این همه خواندم و رتبم بد شد چه کار کنم؟

جواب من به این افراد این است که وقتی شما این چنین منفی نگر هستید، حتما اتفاق میفتد و حتما باید مثبت فکر کنید و به تلاش خود ادامه دهید. رفتار ما ناشی از افکار ماست.

16. اگر زمان به عقب بازگردد و دوباره بخواهید موسسه ای را برای کنکور انتخاب کنید البته با اطلاعاتی که الان کسب کردید باز هم پژوهش انتخاب شما بود؟

قطعا. من خوشحالم که پژوهش را انتخاب کردم. نسبت به  موسسات دیگر واقعا بهتر کار میکند. دلیل اصلی آن به خاطر تخصصی کار کردن در رشته صنایع است. کیفیت کلاس ها و همچنین آزمون ها در این موسسه خیلی بالاست. من به همه دوستانی که قصد کنکور ارشد در مهندسی صنایع را دارند پیشنهاد میکنم که از خدمات پژوهش استفاده کنند.

17. تفریحات شما در دوران کنکور چه بود؟

دوران کنکور تفریحات کمتر میشود. وقتی شما میخواهی چیزی را به دست بیاوری باید یک چیزی را از دست بدهی. ولی من همیشه عادت داشتم که روزی یک ساعت در عصر به پیاده روی بروم و به موزیک گوش میدادم. حتی در روزهای سرد هم این کار را تکرار میکردم، چون واقعا ذهن مرا تازه میکرد. در روزهایی که آزمون داشتم به جز رفع اشکال آزمون کار دیگری انجام نمیدادم و با دوستانم وقتم را پر میکردم.

18. آیا روز شروع درس خواندن برای کنکور رتبه ای را برای خود متصور بودید؟ قبل از روز کنکور فکر می کردید که چه رتبه ای کسب می کنید؟

من در سوالات قبل هم جواب دادم. از روز اول هدفم فقط یک بود. روز قبل از کنکور اصلا به فکر این نبودم که رتبم چند میشود. فقط به این فکر میکردم که به بهترین شکل بتوانم سوالات را جواب بدهم. روزهای نزدیک به کنکور جزء روزهای پر استرسی است و باید سعی کنید تا جایی که میتوانید استرس زدایی کنید. با توکل به خدا روز کنکور را هم گذراندم هر چند که نشد از تمام تواناییهایم استفاده کنم اما سپاسگزار خدا هستم.

19. چه کسی در مسیر کنکور شما بیشترین تاثیر را روی شما داشت؟

افراد زیادی بودند که مرا بسیار کمک کردند. اول از همه از پدر و مادر عزیزم صمیمانه تشکر میکنم، اگر محبت و لطف آنها نبود اصلا نمیتوانستم به این جایی که تا الان هستم برسم، همیشه بستر لازم را برای درس خواندن من فراهم کردند.

جا دارد از دوستان بسیار بسیار خوبم که دوران خاطره انگیزی را با هم گذراندیم، تشکر کنم. اگر آنها در کنار من نبودند و تشویق ها و رفع اشکالهایی که با یکدیگر داشتیم نبود، واقعا نمیتوانستم در کنکور موفق شوم. از اینکه آنها هم رتبه خوبی مثل مهدی مستجاب(1 صنایع)، داود شیری(14 صنایع)، منصور موفق پور(19 صنایع) ،مهراد باستانی و... کسب کردند بیشتر خوشحال شدم.

از موسسه پژوهش هم که نقش زیادی در موفقیت من داشت تشکر میکنم. شبیه سازی شرایط کنکور توسط پژوهش واقعا عالی بود. البته هنوز جا برای پیشرفت بیشتر هم دارد، ولی بهترین در بین موسسات دیگر است.

20. برنامه ریزی شخصی شما با برنامه های پژوهش هماهنگ بود؟ توضیح دهید.

بله. من آدمی هستم که به خوبی میتوانم خودم را با شرایط وفق بدهم. و همیشه با سرفصل های آزمون و حتی زودتر پیش میرفتم. برخی از دوستان ممکن است بنا به دلایلی به مفاد آزمون نرسند و در بعضی آزمونها یا کلاسها شرکت نمیکنند که اصلا خوب نیست. حتی اگر عقب افتادید حتما در آزمون شرکت کنید و به سوالاتی که میدانید پاسخ دهید. هر آزمونی را که میدهید با این دید باشد که در جلسه کنکور واقعی نشستید و میخواهید بهترین نتیجه را بگیرید.

21. از ایام انتظار برای نتایج کنکور بگویید؟

همه کنکور یک طرف، روزهای انتظار و نزدیک به نتایج طرف دیگر. حدود سه چهار روز قبل از اعلام نتایج استرس زیادی داشتم، علیرغم اینکه مطمئن بودم زیر 10 میشوم ولی نمیشد جلوی استرس را گرفت. اما آرامش بعد از آمدن نتایج خوب بود. وقتی هم خبر رتبه های خوب دوستانم را میشنیدم بسیار خوشحال تر میشدم.

در پایان توصیه من به داوطلبانی که میخواهند سال بعد کنکور بدهند این است که لازمه موفق شدن در کنکور پشتکار و برنامه ریزی است، اگر یکی از آنها کمی لغزش کند، رتبه خوبی کسب نخواهید کرد. 

آدرس: ضلع جنوب غربی میدان ولیعصر؛ جنب سینما قدس، کوچه مینو؛ پلاک 132؛ موسسه آموزش عالی آزاد پژوهش   تلفن تماس: 021-86741
© تمامی حقوق مادی و معنوی این سایت متعلق به دپارتمان تخصصی مهندسی صنایع موسسه آموزش عالی آزاد پژوهش می باشد .