صفحه اصلی
آمادگی کنکور ارشد
کنکور دکتری
آموزش ویدئویی
دپارتمان توسعه
مشاوره و برنامه ریزی
تالیفات
درباره ما
خرید کتاب
   تحلیل کنکور دکتری

تحلیل کنکور دکتری 95

با مقایسه کنکور دکتری که در تاریخ 14 اسفند 95 برگزار شد با کنکورهای دکتری که پیش از این برگزار شده بود، می‌توان نتیجه‌گیری کرد که کنکور مذکور از لحاظ محتوی معمول و سطح سختی سوالات و هم‌چنین تعداد سوالات با کنکورهای پیشین تا اندازه‌ای متفاوت بود.

 کنکور امسال در قالب دو دفترچه عمومی و تخصصی برگزار شد. دفترچه عمومی همانند سال‌های قبل دارای 30 سوال جی‌مت و 30 سوال زبان عمومی با مجموع زمان 90 دقیقه بود. اما دفترچه تخصصی شامل 12 سوال تحقیق در عملیات 1و2، 12 سوال آمار و احتمال و 16 سوال طرح‌ریزی واحدهای صنعتی و کنترل موجودی با مجموع زمان 120 دقیقه بود.

دفترچه تخصصی نسبت به قبل شامل 5 سوال کمتر و 30 دقیقه زمان کمتر بود. البته  بایستی اشاره کرد که زمان پاسخ‌گویی به دفترچه تخصصی هم‌چنان کمی بیش از مقدار کافی است و طراحان سوال زمان بسیار مناسبی را برای پاسخ‌گویی به سوالات تخصصی در اختیار کسانی که مطالعه کافی و عمیق داشته‌اند، قرار داده‌اند. بر خلاف دفترچه تخصصی داوطلبان مانند گذشته برای پاسخ‌گویی به سوالات عمومی به خصوص جی‌مت با کمبود وقت مواجه می‌شدند.   

بررسی درس به درس سوالات:

احتمال و آمار: 12 سوال درس احتمال و آمار دقیقا به دو قسمت، یعنی 6 سوال احتمال و 6 سوال آمار تقسیم شده است. 6 سوال احتمال از مباحث متداول این درس مطرح شده‌اند. هم‌چنین 6 سوال آمار از مباحث برآورده‌کننده‌ها، آماره آزمون فرض (2 تست)، رگرسیون خطی (2 تست) و برآورد نقطه‌ای طرح شده‌اند.

در مجموع سطح سوالات احتمال و آمار نسبت به سال‌های گذشته کنکور دکتری، آسان ارزیابی می‌شود.

تحقیق در عملیات: 12 سوال درس تحقیق در عملیات دقیقا به دو قسمت، یعنی 6 سوال تحقیق در عملیات 1 و 6 سوال تحقیق در عملیات 2 تقسیم شده است. 6 سوال مربوط به تحقیق در عملیات 1، از مباحث برنامه‌ریزی خطی (2 تست)، روش سیمپلکس، جهت‌های دورشونده برنامه‌ریزی خطی، دوگان و سیمپلکس محدود‌شده طرح شده است. 6 سوال مربوط به تحقیق در عملیات 2 از مباحث برنامه ریزی پویا، برنامه‌ریزی غیر خطی (2 تست)، شبکه، برنامه‌ریزی عدد صحیح و برش صفحات طرح شده است.

در مجموع سطح سوالات تحقیق در عملیات نسبت به سال‌های گذشته کنکور دکتری، آسان ارزیابی می‌شود.

طرح‌ریزی و کنترل موجودی: سوالات این بخش نیز به تساوی بین درس طرح‌ریزی و کنترل موجودی تقسیم‌ شده‌ است. 8 سوال مربوط به درس طرح‌ریزی واحدهای صنعتی از مباحث تحلیل اقتصادی، چیدمان انبار، مکان‌یابی (3 تست)، تئوری گراف، تعیین فضای مورد نیاز، منحنی خطوط همتراز طرح شده است. 8 سوال مربوط به درس کنترل موجودی از مباحث موجودی اطمینان، مدل تخفیف کلی، پیش‌بینی تقاضا، تولید اقتصادی، سفارش اقتصادی، سطح موجودی در مدل تولید اقتصادی، وضعیت موجودی در مدل سفارش اقتصادی و سیستم چند دوره‌ای طرح شده است.

 در مجموع سطح سوالات طرح‌ریزی واحدهای صنعتی، سخت و وقت‌گیر ارزیابی می‌شود و مطالعه فصول اولیه کتاب طراحی سیستم‌های صنعتی دکتر بشیری در پاسخ‌گویی به تعدادی از سوالات می‌توانست کمک‌کننده باشد.

در مجموع سطح سوالات کنترل موجودی، آسان ارزیابی می‌شود و در صورت تسلط مفهومی روی مباحث پاسخ به سوالات نیازمند زمان کمی بود.

جی‌مت: ترکیب کلی سوالات این درس مانند سال‌های گذشته بود. 8 سوال درک مطلب، 5 سوال کمی، 2 سوال مقایسه مقداری، 8 سوال تحلیلی و 7 سوال تجسمی، سوالات جی‌مت امسال را تشکیل می‌داد.

در مجموع سطح سوالات جی‌مت نسبت به سال‌های گذشته کنکور دکتری، سخت و وقت‌گیر ارزیابی می‌شود.

زبان: ترکیب کلی سوالات این درس مانند سال‌های گذشته بود. 8 سوال گرامر، 12 سوال لغت و 10 سوال درک مطلب، سوالات زبان امسال را تشکیل می‌داد.

در مجموع سطح سوالات زبان نسبت به سال‌های گذشته کنکور دکتری، متوسط ارزیابی می‌شود.


با توجه به مرور کلی سوالات، به نظر می‌رسد پس از اعلام نتایج نهایی کسانی در کنکور دکتری 95 موفق خواهند بود که با توجه به زمان زیاد پاسخ‌گویی به سوالات تخصصی مطالعه کامل و عمیقی روی دروس تخصصی داشته‌اند و سوالات عموما آسان این دروس را به راحتی از دست نداده‌اند. هم‌چنین با سرعت عمل بالا به سوالات دفترچه عمومی پاسخ داده‌اند و با حذف برخی از سوالات وقت‌گیر جی‌مت، در دام زمانی این سوالات نیفتاده و ضمن پاسخ‌گویی به تعداد مناسبی از سوالات جی‌مت، تست‌های زبان را نیز از دست نداده‌اند.

 

مشاور تخصصی دکتری دپارتمان صنایع پژوهش : دکتر امیرحسین پارسامنش

آدرس: ضلع جنوب غربی میدان ولیعصر؛ جنب سینما قدس، کوچه مینو؛ پلاک 132؛ موسسه آموزش عالی آزاد پژوهش   تلفن تماس: 021-86741
© تمامی حقوق مادی و معنوی این سایت متعلق به دپارتمان تخصصی مهندسی صنایع موسسه آموزش عالی آزاد پژوهش می باشد .