صفحه اصلی
آمادگی کنکور ارشد
کنکور دکتری
آموزش ویدئویی
دپارتمان توسعه
مشاوره و برنامه ریزی
تالیفات
درباره ما
خرید کتاب
   آقای علی حشمتی - رتبه 5 در گرایش سیستم های کلان- سال 94

 مصاحبه با رتبه 5 سیستم های کلان و 9 آینده پژوهی

در کنکور کارشناسی ارشد مهندسی صنایع سال 1394

زبان

آمار و احتمال

تحقیق 1و2

ریاضی

اقتصاد 1و2

معدل موثر

40

55

22

67

84

13.97

 

رتبه کد ضریب 1

رتبه کد ضریب 2

رتبه کد ضریب 3

رتبه کد ضریب 4

رتبه کد ضریب 5

865

752

5

27

9

کمی خود را معرفی کنید و بفرمایید مقطع کارشناسی را در چه رشته و دانشگاهی گذراندید؟

من علی حشمتی هستم. متولد شهرستان بناب استان آذربایجان شرقی..... و ورودی 88 کارشناسی مهندسی صنایع دانشگاه تهران بودم.

در زمان تحصیل در مقطع کارشناسی وضعیت تحصیلی شما به چه صورت بود؟

کلا دوران کارشناسی واسم دوران خیلی جذابی نبود. ابتدای دوران کارشناسی احساس بی علاقگی به درسای مهندسی صنایع داشتم و فکر میکردم بهتر بود که علوم پایه میخوندم. این بی علاقگی و مشکلات شخصی و حاشیه هایی که واسم ایجاد شد باعث شد که تمرکزم رو درس کم شه و عملکرد مطلوبی نداشته باشم.

چی شد که حس کردید باید کنکور ارشد بدید؟ واقعا به این حس که نیاز به کارشناسی ارشد دارید رسیده بودید یا جو دانشجوها و فشار خانواده و جامعه و ... باعث این انتخاب شد...

من اواخر دوران کارشناسی بود که تصمیم به اپلای گرفتم و حتی تابستون 92 مدرک تافل گرفتم ولی به دلایل شخصی اپلای نکردم و این کار رو به بعد ارشد موکول کردم . پارسال هم کنکور رو خیلی دیر شروع

کردم و نتونستم از نظر علمی و آمادگی ذهنی به تسلط کافی برسم و استرس زیاد سر جلسه ام مزید بر علت شد که رتبه 112 سیستم رو بیارم. ولی چون واسه هموارتر شدن مسیر اپلای احساس میکردم به برند شریف نیاز دارم تصمیم گرفتم برم شبانه علم و صنعت و ترم اول مرخصی بگیرم و دوباره کنکور بدم و همین اتفاقم افتاد.اگه بخوام خلاصه بگم رفتن به خارج انگیزه اصلی و محرکم واسه کنکور ارشد بود.

از روند درس خوندنتون برامون بگید، اگر از روزی که خوندن رو برای کنکور کارشناسی ارشد شروع کردید رو به بازه‌های زمانی دو ماهه تقسیم کنیم، تو هر بازه چه قدر درس میخوندید و رو چه دروسی تمرکز می‌کردید؟

فروردین و اردیبهشت

شروع نکرده بودم

خرداد و  تیر

شروع نکرده بودم

مرداد و شهریور

روزی میانکین 3 ساعت

مهر و آبان

میانگین روزی 5 ساعت

آذر و دی

میانگین روزی 6 ساعت

بهمن

7 تا 8 ساعت

نحوه درس خوندنتون چطور بود؟ کجا درس می‌خوندین؟ خونه یا کتاب خونه؟ گروهی یا فردی؟

من تو یه سررسید میزان مطالعه مفید روزانه ام رو یادداشت میکردم و اعداد بالا میانگین بود. ایرادی که داشتم این بود که واریانس زیادی تو میزان مطالعه داشتم و بعضی روزا حتی 1 ساعتم نمیتونستم درس بخونم ولی خوب روزایی هم بود که خیلی بیشتر از میانگین میخوندم و بستگی به روحیه و تمرکز اون روزم داشت.

تو خونه و تو اتاق خودم که محیط بسیار آرومی داشت بصورت تکی درس میخوندم و کلا جو خونمونم چون فقط من و پدر مادرم بودیم جو بسیار آرومی بود و جا داره از پدر مادرم به خاطر تلاشی که واسه آروم بودن محیط مطالعم داشتن تشکر کنم .

  منابعی که برای دانشجویان سال بعد توصیه می کنید، چه منابعی هستن؟

زبان عمومی و تخصصی

کتاب 2000 لغت جهانشاهی و کتاب تست های سال های قبل کنکور

آمار و احتمال

جزوه کلاسی دکتر ایوزیان-کتاب های آمار و احتمالات دکتر ایوزیان- 2000 تست دکتر ایوزیان

تحقیق در عملیات

کتاب-کلاس دکتر زاهدی سرشت - کتاب قورت بده دکتر ایمن پور- 2000 تست جلد 1 زاهدی سرشت

ریاضی

جلد 1و2 کتاب ریاضی استاد آقاسی و 3 جلد کتاب تست استاد آقاسی

اقتصاد خرد و کلان

اقتصاد خرد و کلان دکتر قاسمی

شما درس اقتصاد رو در کنکور خیلی خوب زدید دلیلش چی بوده؟

شاید یکی از دلایل اصلیش این بود که سال قبلش اقتصاد رو خیلی بد زده بودم و یه زنگ خطر جدی واسم شده بود. دلیل دیگه اش نحوه مطالعه ام بود. من نمیتونستم 4 5 ساعت پشت سر هم اقتصاد بخونم و واسه همین سعی میکردم هر روز 2 1 ساعت روش وقت بذارم و مثل همه درسای دیگه خلاصه برداری میکردم که تو مرور خیلی بهم کمک میکرد. مخصوصا اینکه سعی میکردم روز قبل آزمونا و حتی روز قبل کنکور حتما خلاصه های اقتصاد رو مرور کنم که فکر کنم این خیلی بهم کمک کرد.

در آزمون‌های پژوهش شرکت کردید؟ به نظر شما سطح سوالات، طراحی اساتید تا چه حد شبیه به کنکور ارشد بود؟ در مورد رقابت این آزمون‌ها چی می تونید بگید؟ آیا رقبای اصلی تون رو در این آزمون‌ها دیدید و کلا نتایج و روند شما به نتایج کنکور شبیه بود؟

بله 7 تا از آزمون ها رو شرکت کردم. به نظرم آزمون خوبیه و مخصوصا سوالات ریاضی و آمارش خیلی خوب و ایده دار طرح میشدن. رقابت آزمون ها هم که مثل کنکور بود و عملا دیدید که اکثر رتبه های زیر 20 تو آزمونای پژوهش هم شرکت میکردن. در مورد خودمم باید بگم که من چون برنامه ام کمی متفاوت از برنامه آزمونا بود آزمون های جامع و آزمون هایی که از نصف کتاب ها بود معمولا بهتر میشدم.

برنامه شخصی شما آیا با آزمون‌ها هماهنگ بود و لزومی در این کار می‌بینید؟

همونطور که گفتم من برنامه شخصیم با برنامه آزمون ها تفاوت داشت و هدفم رسیدگی به آمادگی کامل سر کنکور اصلی بود واسه همین خیلی از آزمون ها رو با آمادگی 100 درصد شرکت نکردم. به نظر من چون هر کسی شناخت خیلی بهتری از خودش داره بهتره که برنامه شخصی (البته با مشورت از آدمای صاحب نظر) واسه خودش تدارک ببینه منم هر ماه 1 روز واسه تنظیم برنامه ماهانه ام وقت میذاشتم.

روش خاصی برای تست زدن داشتید؟ مثلا تستهای سخت رو بپرید یا تستی رو علامت بزنید و ...

بله من سعی میکردم تستایی که وقت زیادی واسه حل نیاز داشتن حتی اگه قابل حل بودن رو رد کنم چون به هر حال زمان عامل تعیین کننده ای هستش و توانایی تشخیص تستای وقت گیر هم با تست زدن بیشتر و آزمون دادن به تدریج به دست میاد. ضمنا من درسا رو به ترتیب دفترچه نمیزدم. شاید به نظر خیلیا این کار اشتباه بود ولی من چون از این کار نتیجه گرفته بودم حتی سر کنکور اصلی هم این کار رو کردم. من اول زبان و تحقیق رو میزدم بعد میرفتم سراغ اقتصاد بعد ریاضی و آخر سر هم آمار رو میزدم.

شده بود که از درس خوندن خسته شی یا ناامید از نتیجه گرفتن بشی؟ در این شرایط چی کار می‌کردی و چی بود که تو رو به نتیجه گرفتن امیدوار می‌کرد...؟

بله مطمئنا مثل هر مرحله دیگه ای از زندگی کنکور هم روزایی داره که آدم ناامید یا خسته میشه. چیزی که خیلی منو آروم میکرد فکر نکردن به نتیجه بود. سعی میکردم تلاش خودم رو انجام بدم و نتیجه رو بسپارم به کسی که صلاح من رو بهتر از خودم میدونه.

در دو زمان میخوام بدونم چه رتبه‌ای از خودت متصور بودی؟ یکی نزدیک بهمن و پیش از کنکور و یکی هم اسفند و بعد از کنکور؟

نزدیکای کنکور فکر میکردم بتونم زیر 20 بشم و شریف رو بیارم. بعد کنکورم چون درصدام رو گرفته بودم فکر میکردم با احتمال زیادی زیر 10 میشم. البته نتیجه کنکور بهتر از چیزی بود که فکر میکردم.

در زمان درس خوندن برای کنکور تفریح هم داشتی؟ چند ساعت صرف تفریحاتتون می کردین در طول هفته؟

نه من زیاد اهل تفریح نیستم کلا. موقع کنکورم تفریحم محدود بود به دنبال کردن فوتبال های اروپایی و نت گردی و استفاده از شبکه های اجتماعی. من اهمیت زیادی به خواب کامل داشتم و روزانه 8 تا 10 ساعت میخوابیدم و بقیه زمانمم صرف مطالعه و کمی تفریح میکردم.

چه کسانی تو این راه پر پیچ و خم کمکت کردن و در موفقیتتون بیشترین تأثیر رو داشتن؟

در درجه اول من این موفقیت رو مدیون لطف خدا هستم. و در درجه بعد مادر و پدرم که شرایطم رو به خوبی درک کردن و همیشه تو این راه کنارم بودن و بهم آرامش میدادن. و البته دوست بسیار عزیزم آقای مرتضی نوراللهی که خودشونم رتبه 17 پارسال بودن.

به نظر شما مشاوره تحصیلی و پیگیری یک مشاور متخصص در مقاطع زمانی مختلف میتونه تأثیر گذار باشه؟

من خودم چون موقع کنکور تهران نبودم دسترسی به خدمات مشاوره واسم سخت بود و بیشتر از دوستانم که سال های قبل رتبه های خوبی آورده بودن مشورت میگرفتم. ولی قطعا میتونه مفید باشه

تو بحث ارشد مهندسی صنایع، اگه بازم به عقب برگردی برای کنکور همین دپارتمان صنایع پژوهش با این کادر اساتیدرو انتخاب می‌کنی؟

بله حتما. من چون 2 بار کنکور دادم و هر 2 بار این موسسه رو انتخاب کردم حاکی از رضایتم هستش و اگه راضی نبودم سال دوم موسسه دیگه ای انتخاب میکردم.

برامون از اون چند ماه (آخر بهمن تا اول اردیبهشت) که احتمالاً هم با کلی فکر و خیال گذشته که چه رتبه‌ای در انتظارمه، بگید؟

من چون دیگه واسه ترم 2 اقدام به مرخصی نکردم روز بعد کنکور اومدم تهران و مشغول به تحصیل تو ارشد علم و صنعت کردم و شرکت تو کلاسا و دیدن دوستان تا حدود زیادی فکرم رو از نتیجه کنکور دور میکرد ولی 2 هفته آخر تا اعلام نتایج خیلی استرس داشتم.

توی کنکور امسال چقدر مطالعه داشتی که تونستی نه تنها تو گرایش خودت که تو گرایشی که حتی درسهاش رو مطالعه هم نکرده بودی باز رتبه زیر 20 بیاری؟

در مورد میزان مطالعه ام باید بگم که من کلا زیاد کمی به موضوع نگاه نمیکنم و بیشتر دنبال مطالعه کیفی و مفید هستم. واسه همین زیاد ساعت مطالعه بالایی نداشتم ولی همیشه سعی میکردم با تمرکز کامل مطالعه کنم که این کار خیلی بهم تو فهم بهتر مطالب کمک میکرد.

کاری هست که از انجام ندادنش افسوس بخوری؟ در این مورد چه توصیه‌ای برای داوطلبین داری؟

سال اول من به شدت افسوس میخوردم و خودم رو بابت نتیجه سرزنش میکردم ولی خوب تجربه ای شده بود واسم که اشتباهات سال قبل رو دیگه تکرار نکنم و واسه همین الان افسوس نمیخورم.

به نظرت باید برای هر درس چند تا منبع رو خوند یا یک منبع کافیه؟

به نظر من زیاد از کتابی به کتاب دیگه پریدن کار درستی نیست. متاسفانه بعضی از بچه ها وسواس بیش از حدی دارن و فکر میکنن واسه موفقیت باید حتی تمام نکات ریز رو هم یاد گرفت. این کار هم باعث میشه وقت کافی واسه تسلط رو نکات اصلی گرفته شه و هم استرس بیجا وارد شه. توصیه ام به دوستان اینه که برند و سطح سوالات رو ببینن تا مطمئن شن اصلا نیازی به وسواس نیست. با یه مطالعه معقول و مفهومی و آرامش و اعتماد به نفس میشه از پس کنکور بر اومد.

از الان تا شروع ترم دانشگاه در مقطع کارشناسی ارشد چه برنامه ای برای خودت داری؟

من فعلا که درگیر کلاس های دانشگاه هستم و دوست دارم این ترم رو به خوبی تموم کنم. بعدش کمی استراحت میکنم و کمی هم زبان میخونم.

به چه فیلدی از حوزه های مختلف مهندسی صنایع برای شروع کار علاقه داری؟

من فیلدی که علاقه دارم revenue management  و بطور گسترده تر pricing  هستش و دوست دارم این فیلد رو دنبال کنم.

به دکتری هم فکر می­کنی؟

واقعیتش من به دنبال گرفتن پذیرش از یه دانشگاه خوب خارجی خواهم بود و امیدوارم بتونم واسه ادامه تحصیل اپلای کنم. اگر به هر دلیلی نشد فکر نمیکنم دکتری بخونم. به نظرم شروع یه رشته دیگه مثل فیزیک یا فلسفه که علاقه زیادی بهشون دارم به عنوان مطالعه جانبی جذابیت بیشتری از دکتری گرفتن تو یه رشته مهندسی واسم داشته باشه.

با شنیدن این کلمات اولین واژه ای که به ذهنت میاد رو بگو

  • مهندسی صنایع: گلابی
  • کنکور ارشد: تلاش و اعتماد به نفس
  • پژوهش:آزمون آزمایشی
  • سربازی: معافیت کفالت

در پایان مهم‌ترین توصیه‌ای که برای داوطلبان کنکور سال بعد دارید چیه؟

این که به کنکور به چشم یه دیو هفت سر نگاه نکنن و الکی استرس نداشته باشند. کنکور مثل هر آزمون دیگه ای اگه با برنامه ریزی و تلاش خوب و البته اعتماد به نفس به استقبالش بری میشه نتیجه خوبی گرفت. اینم دوس دارم به بچه ها بگم که فکر نکنن کسانی که رتبه خوبی میارن از مریخ میان و خیلی خفنن و اینا. نه اونا هم مثل بقیه هستن و به نظر من چیزی که آدما رو از هم متمایز میکنه تو نتیجه گرفتن، تلاش و اعتماد به نفس متفاوته. واسه همشون آرزوی موفقیت دارم.

آدرس: ضلع جنوب غربی میدان ولیعصر؛ جنب سینما قدس، کوچه مینو؛ پلاک 132؛ موسسه آموزش عالی آزاد پژوهش   تلفن تماس: 021-86741
© تمامی حقوق مادی و معنوی این سایت متعلق به دپارتمان تخصصی مهندسی صنایع موسسه آموزش عالی آزاد پژوهش می باشد .