صفحه اصلی
آمادگی کنکور ارشد
کنکور دکتری
آموزش ویدئویی
دپارتمان توسعه
مشاوره و برنامه ریزی
تالیفات
درباره ما
خرید کتاب
   آقای اتابک مهردار- رتبه 1 در سه گرایش مهندسی صنایع سیستمهای اقتصادی اجتماعی- سال 93
مصاحبه با رتبه یک کنکور مهندسی صنایع گرایش 1260 (سیستمهای اقتصادی اجتماعی، مدیریت سیستم و بهره وری و آینده پژوهی)
در کنکور کارشناسی ارشد مهندسی صنایع سال 1393

زبان

ریاضی

آمار و احتمال

تحقیق 1

اقتصاد 1و2

تئوری مدیریت

معدل موثر

رتبه بهره وری

رتبه سیستم

رتبه آینده پژوهی

78.9

73.3

75

61

50

0

17.96

1

1

1

 

زبان

تحقیق 1و2

آمار و احتمال

دروس تخصصی

معدل موثر

رتبه صنایع-صنایع

رتبه صنایع-مالی

77.78

40

86.67

0

17.52

46

42

لطفا خود را مختصرا معرفی کرده و بفرمایید مقطع کارشناسی را در چه رشته و دانشگاهی گذراندید؟

اتابک مهردار

بنده اتابک مهردار هستم، متولد ارومیه در سال 70.  در سال 88 از دبیرستان علامه حلی تهران فارغ التحصیل شدم. ورودی سال 88 مهندسی صنایع، دانشگاه شریف می‌باشم

آیا از ابتدا به رشته صنایع علاقه داشتید و چطور شد که این رشته را انتخاب کردید؟

من در زمان پیش دانشگاهی بنا به علاقه‌ی شخصی تصمیم گرفتم صنایع بخوانم.  بعد از کنکور پس از مقداری پرس و جو و تحقیق ، این رشته را انتخاب کردم.

چی شد که حس کردید باید کنکور ارشد بدید؟ واقعا به این حس که نیاز به کارشناسی ارشد دارید رسیده بودید یا جو جامعه و سایر دانشجوها، فشار خانواده و ... باعث این تصمیم شد.

هیچ کدام از این دلایل به تنهایی موجب این تصمیم نشده است. هدف من از ورود به دانشگاه در دوره‌ی  لیسانس، رشته‌ی صنایع بود و پس از آن دوست داشتم به تحصیل MBA در مقطع ارشد بپردازم. در سال 92 دوستانم در این کنکور شرکت کردند ولی من ترجیح دادم سال بعد کنکور بدهم. پس از اعلام نتایج و آن اتفاقات مشهور در مورد ظرفیت این رشته در دانشگاه شریف، نسبت به MBA  کمی دلسرد شدم چرا که دیدم دوستانم چه فشاری را متحمل شده‌بودند تا رتبه‌ی خوبی کسب کنند حال آنکه ظرفیت این رشته در دانشگاه شریف صفر اعلام شده بود! این شد که تصمیم گرفتم ریسک نکنم و  بنابه علاقه‌ای که در 4 سال تحصیلم در دانشکده‌ی صنایع به دروس سیستمی کسب کرده بودم، کنکور سیستم را انتخاب کردم.

اگر قرار بود کنکور ندهم هم اپلای می‌کردم. در هر صورت تصمیم بنده بر ادامه‌ی تحصیل بود.

از روند درس خوندنتون برامون بگید، اگر از روزی که خوندن رو برای کنکور کارشناسی ارشد شروع کردید رو به بازه‌های زمانی دو ماهه تقسیم کنیم، تو هر بازه چه قدر درس میخوندید و رو چه دروسی تمرکز می‌کردید؟

فروردین و اردیبهشت

شروع نکرده بودم.

خرداد و  تیر

از تاریخ 26 تیر شروع به درس خواندن کردم، در حالیکه کلاس دکتر ایوزیان تقریباً از 10 تیر شروع شده بود و من 3 فصل اول را نتوانسته بودم بخوانم. در همین زمانها کلاس OR  دکتر زاهدی‌سرشت شروع شد.

مرداد و شهریور

دروس زبان، آمار و OR را از مرداد شروع کردم. برای زبان پک اول DLM را شروع کردم. در مرداد ماه حداقل روزی 3-4 ساعت سعی می‌کردم بخوانم. از اواسط مرداد ریاضی 1 را از روی کتاب استاد آقاسی شروع کردم. در شهریور ماه سعی می‌کردم علی‌رغم کارآموزی ساعت مطالعاتی را بالا ببرم چرا که یک درس جدید به برنامه‌ام اضافه شده بود. می‌نیمم این دوره روزی صفر ساعت و ماکسیمم روزی 9-10 ساعت بود. از اواخر شهریور کتاب زبان عمومی ارشد زیر ذره‌بین بخش واژگان را شروع کردم. مطالعه‌ی این کتاب هفته‌ی قبل از کنکور(18 بهمن) به پایان رسید.

مهر و آبان

درس اقتصاد را به برنامه‌ی درسی اضافه کردم. سعی من بر این بود که در هر روز از  تمامیِ دروسِ کنکور حداقل یک واحد درسی بخوانم. یعنی روزی نباشد که اقتصاد نخوانده باشم یا ریاضی و یا زبان و ...

صبح را به دروس آمار و ریاضی اختصاص داده و ظهر را با دروس OR و اقتصاد به شب می‌رساندم. آخر سر، شبها 1.5  تا 3 ساعت به مطالعه‌ی زبان (لایتنر+آزمون) می‌پرداختم.

در این دوران برای آزمون‌ها می‌خواندم. متوسط 9 ساعت. مینمم صفر ساعت و ماکس 12 ساعت.

آذر و دی

در این دوران نیز برای آزمون‌ها می‌خواندم. متوسط 9 ساعت. مینمم صفر ساعت و ماکس 12 ساعت.

بهمن

 بهمن ماه را به مرور خلاصه‌های دروس و تستهایی که زده بودم پرداختم. علاوه بر آن هر چند روز یکبار یک آزمون جامع می‌دادم. تا جایی که آزمونهای موجود تمام شدند و مجبور می‌شدم آزمونهای مختلف را از جاهای مختلف پیدا کنم و دروسشان را با هم میکس کرده و به صورت کنکور امتحان بدهم. سعی می‌کردم 8-9 ساعت روزانه بخوانم.

نحوه درس خوندنتون چطور بود؟ کجا درس می‌خوندین؟ خونه یا کتاب خونه؟ گروهی یا فردی؟

 در خانه درس می‌خواندم که به صورت انفرادی هم بود. هنگام مطالعه اگر افردی در کنارم باشند تمرکزم روی مسائل به اندازه‌ی زمانی نیست که تنها باشم. من درس‌ها را به صورت واحدی می‌خواندم. هر واحد اکثراً یک دوره‌ی یک ساعت و نیمه است. بعد از اتمام واحد درسی مشخصی که می‌خواندم نیم ساعت هم استراحت می‌کردم و  در طول این نیم ساعت سعی می‌کردم به چیزهایی که به درس و آزمون مربوط است فکر نکنم. این زمان استراحت نقش خیلی مهمی در طولانی مدت دارد. کنکور یک برنامه‌ی چند ماهه هست و اگه قرار باشد از درس خواندن خسته بشوید ، موفقیت سخت‌تر خواهد بود.

برای اینکه این مساله بیشتر روشن بشود یک مثال می‌زنم:

دوستان اگر خوب برنامه ریزی کنند می‌توانند 4 واحد درسی از صبح(ساعت 6.30) تا موقع ناهار(ساعت 2) داشته باشند. همینطور اگر یک وقفه‌ی دو ساعتی برای ناهار در نظر بگیرند، از ساعت 4 تا ساعت  11.30 شب، می‌توانند 4 یا 5 واحد برای درس خواندن داشته باشند.(با احتساب زمان استراحت بین واحدها). یعنی جمعاً  11- 12 ساعت ،بدون خستگی و ... ، برای درس، می‌شود وقت گذاشت.

منابعی که برای دانشجویان سال بعد توصیه می کنید، چه منابعی هستن؟

زبان عمومی و تخصصی

زبان تخصصی:

جزوه‌ی کلاسی و مطالبی که استاد شایان سر کلاس می‌گفتند

کتاب بنفش مهندس نعمتی(برای تست)

زبان عمومی-لغت: (با استفاده از لایتنر)

پک DLM  دکتر فرید (کل پک اول و از پک دوم تا شماره 2700 خواندم)

کتاب زیر ذره‌بین آقای جهانشاهی(هم لغت هم تست): لغت‌ها را با معانیشان، مترادف‌هایشان و یک مثال از آنها حفظ می‌کردم.

زبان عمومی-گرامر:

مطالب کلاسی دکتر فرید

بخش گرامر کتاب آقای آرمان اشراقی

آمار و احتمال

جزوه کلاسی دکتر ایوزیان( احتمال و آمار - دو جلدی)

دو جلد کتاب درس احتمال و آمار دکتر ایوزیان(برای تست)

کتاب 2000 تست دکتر ایوزیان.

تحقیق در عملیات

جزوه کلاسی دکتر زاهدی‌سرشت

کتاب 2000 تست تالیفی دکتر زاهدی سرشت

کتاب 2000 تست کنکور دکتر زاهدی‌سرشت

کتاب قورت بده تحقیق در عملیات1

ریاضی

جزوه استاد آقاسی

چهار جلد کتاب استاد آقاسی

(با توجه به وقت کمی که برای تست ریاضی داشتم ، سه سال از اول و سه سال از آخر کنکورها را از کتاب تست حل کردم.)

اقتصاد خرد و کلان

چهار جلد کتاب دکتر نظری

علاوه بر موارد فوق، 8 آزمون سال 92 پژوهش، کتاب 8 آزمون سال 91 پژوهش و کتاب کنکورهای سالهای قبل را نیز مطالعه کردم.

شما همه درسها رو توی کنکور توی یک رنج و با درصد بالا پشت سر گذاشتید. تو آزمونهای پژوهش هم با اختلاف خوبی از نفرات دوم همواره رتبه یک بودید. دلیل این موفقیت رو چی می دونید؟

 بدون شک آزمونهای زیادی که در خونه از خودم می‌گرفتم باعث شده بود به مباحث آزمون مسلط باشم و تمرکزم در آزمون‌ها بالا باشد. ولی به نظرم نفر اول شدن در هر رقابتی به مقداری شانس هم نیاز دارد که خوشبختانه با من یار بود. تمامی دوستانی که در آزمون‌ها جزء نفرات برتر بودند در یک اندازه به دروس مسلط بودند و همگی شایستگی آوردن  رتبه اول را داشتند.

در واقع بنده در حدود 30 آزمون در شرایط کنکور از خودم گرفته بودم. به طوری که دیگر احتیاجی به نگاه کردن به ساعت در سر جلسه احساس نمی کردم.

در آزمون‌های پژوهش شرکت کردید؟ به نظر شما سطح سوالات، طراحی اساتید تا چه حد شبیه به کنکور ارشد بود؟ در مورد رقابت این آزمون‌ها چی می تونید بگید؟ آیا رقبای اصلی تون رو در این آزمون‌ها دیدید و کلا نتایج و روند شما به نتایج کنکور شبیه بود؟

آزمونهای پژوهش با داشتن بودجه بندی درست، طراحی حرفه‌ای اساتید و جامع آماری بالا معیار کاملا مناسبی برای سنجش عملکرد شما هستند. شباهت بسیار زیادی بین آزمون‌های آزمایشی موسسه و کنکورهای سراسری مشاهده کرده‌ام. تمامی کسانی که در این آزمون‌ها شرکت می‌کنند در کنکور موفق هستند چنانچه آمار و ارقام نشانگر آنست. برای من هم روند نتایج آزمونها دقیقاً شبیه کنکور شده بود!

برنامه شخصی شما آیا با آزمون‌ها هماهنگ بود و لزومی در این کار می‌بینید؟

داشتن برنامه‌ی شخصی از ملزمات موفقیت در هر رقابتی می‌باشد.برنامه‌ی من بدین صورت بود که در هر زمانی میدانستم چه کارهایی کرده‌ام و چند ساعت خوانده‌ام ، چه مقدار تست زده ام ، مشغول انجام چه کاری هستم و چه کارهایی را در پیش رو خواهم داشت. پایه‌ی این برنامه ریزی سرفصلهای آزمونهای پژوهش بودند. به خاطر دارم که در پایان هفته پس از جمع بندی و مشاهده ساعت مطالعاتم و همچنین میزان تستها میتوانستم وضعیت خودم را در آزمون بعدی تخمین بزنم.

بنده با برنامه‌ی آزمونها دروس را مرور کرده و تمام می‌کردم. در طول دوران مطالعاتم یک بار هم از این برنامه عقب نبودم. در دروس ریاضی2 و اقتصاد پا به پای بودجه بندی حرکت می‌کردم.

روش خاصی برای تست زدن داشتید؟ مثلا تستهای سخت رو بپرید یا تستی رو علامت بزنید و ...

من دروس را سر کلاس می فهمیدم و سپس در اولین وقت ممکن متن درسی را یکبار به دقت می‌خواندم. سپس به حل تمامی تستهای موجود در آن مبحث پرداخته و بعد از تمام شدن تستهای آن فصل ، مطالب را برای خودم خلاصه می‌کردم. تست‌های سخت و آسان را با هم حل می‌کردم و اگر مشکلی بود در اولین فرصت تست را با اساتید موسسه (بعد از کلاس یا در وقت استراحت) یا با دوستانم مطرح می‌کردم. تستهای جالب از دید خودم، تست‌های سخت و آنهایی را که غلط حل کرده‌ بودم، جهت مرورهای بعدی علامت می‌زدم. چنانچه در مرورهای بعدی زمان کافی نداشتم فقط به بررسی و حل این تستها می‌پرداختم در غیر اینصورت تمامی تستها را (حتی آنهایی که درست بودند) باز هم حل می‌کردم.

علامت زدن تست‌ها و خلاصه نویسی‌ها باعث شده بودند که در دو ماه آخر و در زمان آزمونهای جامع دیگر به متن هیچکدام از دروس مراجعه نکنم. عقیده دارم حل کردن مثال بسیار بیشتر از روخوانی مطالب باعث یادگیری و درج مطالب در حافطه‌مان خواهد شد. بر همین اساس من کتابهایم را چندین بار  حل کرده‌ام. در کتاب دکتر ایوزیان تستی است که شاید 7 بار کنارش علامت زده شده یعنی آن فصل 7 بار مرور شده است.

در دو زمان میخوام بدونم چه رتبه‌ای از خودت متصور بودی؟ یکی نزدیک بهمن و پیش از کنکور و یکی هم اسفند و بعد از کنکور؟

در نزدیک بهمن رتبه‌ی زیر 15 در نظرم بود ولی همیشه دوست داشتم رتبه‌ام یک شود. بعد از کنکور و با قوت گرفتن برخی اخبار مبنی بر تقلب انتظار هر اتفاقی داشتم.

در زمان درس خوندن برای کنکور تفریح هم داشتی؟ چند ساعت صرف تفریحاتتون می کردین در طول هفته؟

 در دوران کنکور سعی میکردم تفریح را همواره برای خود داشته باشم. باشگاه را رها کرده بودم و از بی تحرکی بسیار ناراضی بودم. با این حال همواره سعی میکردم با دوستانم زمان را سپری کنم و در کنار آنها شاد بودن بسیار آسانتر می شد. معمولا هفته‌ای یک روز برای این کار کنار می‌گذاشتم. 

چه کسانی تو این راه پر پیچ و خم کمکت کردن و در موفقیتتون بیشترین تأثیر رو داشتن؟

خانواده و دوستان عزیزم، دکتر ایوزیان و یاد عزیزانم.

همینجا از دوستان عزیزم بهزاد رضایی، بابک فرمنش، رافق آقامحمدی، نیما رفیع زاده، جواد مددی و سایر دوستانی که بدون آن‌ها موفقیت ممکن نبود، تشکر بسیار می‌کنم که دوران کنکور را برایم تبدیل به یکی از بهترین دوران زندگی‌ام کردند. دست مادرم را میبوسم که بهترین‌ها را برای من مهیا می‌کرد. همینطور از خواهرم ساناز که هر چه بگویم کم است تشکر می کنم. تلاش مستمر و موفقیتم را مدیون حضور دائمی یاد پدرم در قلبم هستم.

برای چه دروسی در کنکور کارشناسی ارشد در کلاس های پژوهش ثبت نام کردید؟

بنده در تابستان در کلاس آمار و احتمال دکتر ایوزیان و همچنین در کلاس OR استاد زاهدی سرشت شرکت کردم. در پاییز نیز از کلاس ریاضی استاد آقاسی، زبان عمومی دکتر فرید و زبان تخصصی مهندس شایان در موسسه پژوهش استفاده می‌کردم.

آیا از شرکت در کلاسهای ما نتیجه گرفتید؟ (شرکت در کلاسهای آمادگی کنکور پژوهش تا چه اندازه در موفقیت شما تأثیر گذار بود؟)

با شرکت در کلاس‌ها یادگیری مطالب شیرینتر و سریع‌تر صورت می‌گرفت. شرکت در کلاسها باعث می‌شود در جو رقابتی بیشتری قرار بگیرید، از نزدیک وضعیت رقبایتان را بشناسید و سر فصل‌های مختلف درسی را به صورت حرفه‌ای و اصولی یاد بگیرید. کلاسهای پژوهش دوران شیرینی را رقم می‌زند که تمامی دوستانی که در این کلاس‌ها شرکت کرده‌اند، این موضوع را تایید خواهند کرد.

برای من کلاس دکتر ایوزیان نقش شارژ مجدد برای یک هفته‌ی دیگر داشت. ایده‌ی تلاش کردن برای کسب یک رتبه‌ی خوب در کنکور را مدیون ایشان هستم.

تو بحث ارشد مهندسی صنایع، اگه بازم به عقب برگردی برای کنکور همین دپارتمان صنایع پژوهش با این کادر اساتیدرو انتخاب می‌کنی؟

دپارتمان به طور انحصاری در رشته‌ی صنایع و کنکور حرف اول و آخر را میزند. من از موسسه بسیار راضی هستم و استفاده از خدمات آن را برای همه توصیه میکنم.

کاری هست که از انجام ندادنش افسوس بخوری؟ در این مورد چه توصیه‌ای برای داوطلبین داری؟

زندگی آن چیزی نیست که دوست داریم برایمان رقم بخورد. خیلی اوقات زندگی و اتفاقاتش تلخ می شود. توصیه دارم که به آنچه نداریم و یا انجام نداده‌ایم فکر نکنیم و از داشته‌هایمان لذت ببریم.

به نظرت باید برای هر درس چند تا منبع رو خوند یا به عبارتی یک منبع کامل کافیه؟

در مورد کتب مختلف "به قول معروف" به جای اینکه چند کتاب را بخوانید ، یک کتاب را چند بار بخوانید! من این اشتباه را در کنکور سراسری کارشناسی کردم و مثلاً در درس فیزیک کتابهای مختلفی را مطالعه کردم. این تعدد منابع باعث می‌شود سر جلسه آزمون و در هنگام حل تست روی یک راه‌حل متمرکز نشوید و در لحظه چندین راه‌حل به ذهنتان برسد که احتمال اینکه به جواب صحیح برسد، کم می‌شود.

علاوه براین به هیچ عنوان توصیه نمیکنم دوستان کتاب مرجع بخوانند این کار کاملاً اشتباه است.   

با شنیدن این کلمات چه واژه ای به ذهنتون میاد؟ (تنها یک کلمه یا عبارت)

  • کنکور ارشد: هیجان
  • ایوزیان: بهترین
  • سربازی: معافیت
  • صنعتی شریف: زیر 15

در پایان مهم‌ترین توصیه‌ای که برای داوطلبان کنکور سال بعد دارید چیه؟

به بچه‌های سال بعد توصیه دارم طوری خودشان را برای کنکور آماده کنند که سخت و یا آسان بودن سوالات (که بعضاً می‌گویند فلان کنکور منصفانه نبوده) تاثیری در کار آنها نداشته باشد. این کار نه آسان و نه سخت است و تنها و تنها با تلاش، ایمان و همت بلندشان میسر می‌شود. توصیه می‌کنم خودشان را زیاد در شرایط آزمون‌های مختلف قرار دهند و مخصوصاً آزمون‌های آزمایشی پژوهش را جدی بگیرند. درنهایت آرزو می‌کنم عزیزان کنکوری سال بسیار خوبی را داشته‌باشند ...

با تشکر از وقتی که برای مصاحبه و کمک به دانشجویان سال آینده دادید.

سپاس‌گذارم.

آدرس: ضلع جنوب غربی میدان ولیعصر؛ جنب سینما قدس، کوچه مینو؛ پلاک 132؛ موسسه آموزش عالی آزاد پژوهش   تلفن تماس: 021-86741
© تمامی حقوق مادی و معنوی این سایت متعلق به دپارتمان تخصصی مهندسی صنایع موسسه آموزش عالی آزاد پژوهش می باشد .