صفحه اصلی
آمادگی کنکور ارشد
کنکور دکتری
آموزش ویدئویی
دپارتمان توسعه
مشاوره و برنامه ریزی
تالیفات
درباره ما
خرید کتاب
   آقای محمد فیض آبادی- رتبه 2 گرایش مهندسی صنایع- صنایع- سال 92

مصاحبه با مهندس محمد فیض آبادی رتبه 2 گرایش مهندسی صنایع- صنایع سال 92

1.با سلام؛ در ابتدا تشکر می‌کنم به خاطر وقتی که برای مصاحبه اختصاص دادید. کمی خود را معرفی کنید و بفرمایید مقطع کارشناسی را در چه رشته و دانشگاهی گذراندید؟

من هم سلام عرض می کنم. محمد فیض آبادی هستم، دانشجوی مهندسی صنایع دانشگاه شریف.

2.در زمان تحصیل در مقطع کارشناسی وضعیت تحصیلی شما به چه صورت بود؟

سال اول دانشگاه معدل من زیر 14 بود. خوشحالم الان که در انتهای دوره هستم معدل کلم به 17 رسیده.

3.از روند درس خوندنتون برامون بگید، اگر از روزی که خوندن رو برای کنکور کارشناسی ارشد شروع کردید رو به بازه‌های زمانی دو ماهه تقسیم کنیم، تو هر بازه چه قدر درس میخوندید و رو چه دروسی تمرکز می‌کردید؟

از اول مهر شروع به درس خوندن کردم. به طور متوسط روزی 7 ساعت مطالعه داشتم. از همون اول هم تصمیم گرفتم زبان رو کنار بزارم و لی بقیه درس هارو به دقت مطالعه می کردم.

4.در مورد تفاوتی که کنکور کارشناسی و کارشناسی ارشد با هم دارند برامون بگید؟ و به نظر شما این تفاوت در کدام بخش این دو کنکور است؟

تفاوت چندانی ندارند، فقط به دلیل تجربه ی بیشتر استرس داوطلبان در کنکور ارشد کمی کمتر از کنکور کارشناسیه.

5.در آزمون‌ها چه طور؟ به نظر شما سطح سوالات، طراحی اساتید تا چه حد شبیه به کنکور ارشد بود؟ در مورد رقابت این آزمون‌ها چی می تونید بگید؟ آیا رقبای اصلی تون رو در این آزمون‌ها دیدید و کلا نتایج و روند شما به نتایج کنکور شبیه بود؟

مهم ترین نقشی که آزمون ها برای من ایفا کرد این بود که منو مقید می کرد نهایت توانم رو به کار بگیرم تا خودمو به مباحثی که برای آزمون تعیین شده برسونم. ضمن این که بیشتر رتبه های زیر 100 کنکور هم توی این آزمون ها بودن که خیلی سطح رقابت رو بالا می برد. سطح سوالات هم به طور کلی خوب و راضی کننده بود.

6.برنامه شخصی شما آیا با آزمون‌ها هماهنگ بود و لزومی در این کار می‌بینید؟

بله، مطابق با برنامه ی آزمون پیش می رفتم.برنامه ی آزمون کمک زیادی به من کرد تا سه هفته مانده به کنکور درس هارو به پایان برسونم. تو سه هفته ی پایانی هم فرصت خوبی برای مرور داشتم.

7.نحوه تست زدن شما به چه صورت بود؟ در واقع منظورم اینه که چه نسبت درس میخوندید و چه نسبت تست می­زدین؟ و آیا روش خاصی برای تست زدن داشتید؟

حدود 30 درصد از زمان مطالعم رو درس می خوندم و 70 در صد باقیمانده رو تست می زدم. در واقع خیلی سریع درس رو می خوندم و بلافاصله سراغ تست زدن می رفتم. هر کجا هم به اشکال می خوردم دوباره سراغ درس می رفتم و اشکالم رو بر طرف می کردم.

 8.منابع شما برای کنکور ارشد در درس‌های مختلف چی بود و چه منابعی پیشنهاد می‌کنید برای داوطلبان؟

نام درس

منابع

احتمال و آمار مهندسی

کتاب های دکتر ایوزیان

تحقیق در عملیات

زاهدی سرشت(درس)+مدرسان شریف

کنترل پروژه

دکتر سبزه پرور

کیفیت

دکتر امیری

اقتصاد مهندسی

دکتر اسکونژاد

طرح ریزی

مدرسان شریف

موجودی

راهیان ارشد +  مدرسان شریف

زبان

-

9.آیا از ابتدا به رشته صنایع علاقه داشتید و چطور شد که این رشته را انتخاب کردید؟

خیر،ابتدا شناخت زیادی از این رشته نداشتم و با توجه به رتبه ی کنکور کارشناسی وارد این رشته شدم. در واقع یک توفیق اجباری شد.

10.شده بود که از درس خوندن خسته شی یا ناامید از نتیجه گرفتن بشی؟ در این شرایط چی کار می‌کردی و چی بود که تو رو به نتیجه گرفتن امیدوار می‌کرد...؟

من با تمام توانم درس می خوندم و توکلم به خدا بود. هرگز نا امید نشدم.  هدفی داشتم که مطمئن بودم با تلاش و کوشش دست یافتنیست. ضمن این که پدر و مادرم بهترین تکیه گاه برای من بودند که با تمام وجودشان از من پشتیبانی می کردند.

11.کاری هست که از انجام ندادنش افسوس بخوری؟ در این مورد چه توصیه‌ای برای داوطلبین داری؟

من تابستون درسی نخوندم. تصور می کردم نیازی به درس خوندن در تابستون ندارم و اگه از اول مهر شروع کنم به راحتی تا روز کنکور آماده میشم. تا روز کنکور آماده شدم ولی فشار زیادی رو تحمل کردم. به نظر من داوطلبان سال بعد حداقل آمار و احتمال رو تابستون یک بار به طور کامل با تست هاش بخونن. حالا اگه دروس بیشتری هم خوندن که بهتر. بسته به زمانی که در ترم کنکور دارن و هم چنین توانایی های خودشون برنامه ریزی کنن.

12.در دو زمان میخوام بدونم چه رتبه‌ای از خودت متصور بودی؟یکی نزدیک بهمن و قبل از کنکور و یکی هم اسفند و بعد از کنکور؟ کلا از نتیجه راضی هستی یا حس می‌کنی حقی تضییع شده ازت؟

قبل از کنکور رتبه زیر 10 و بعد از کنکور بین 10 تا 80 رو تصور می کردم. از نتیجه ی کسب شده هم راضی ام. البته رتبه 1 خیلی بهتر بود...

13.حالا که نتیجه‌ها اومده و رتبه تون هم خوب شده، منصفانه نظرتون راجع به کنکور امسال صنایع-صنایع چی بود؟ به نظرت در رقابت منصفانه‌ای شرکت داشتی یا نقدی به سوالات و فضای حاکم بر این رشته هست؟ کلا چقدر خودت رو برای یه همچین کنکور سختی آماده کرده بودی؟

اصلا انتظار چنین کنکوری رو نداشتم. بعد از گذشت نیم ساعت از جلسه و زدن دور اول دروس تحقیق وآمار کمی کنترلم رو از دست دادم و نتیجش این شد که در دروس تخصصی ضعیف عمل کردم. این مشکل شاید برای خیلی ها پیش اومد. در کنکور صنایع-صنایع حتی اگه زبان رو هم کنار بزارید باز هم زمان کم میارید و خیلی از سوالات رو  بلدید ولی زمان حلش رو ندارید. به نظر من کنکور صنایع حداقل نیم ساعت زمان بیشتر نیاز داره، البته در صورت نرمال بودن سطح سوالات!

14.در زمان درس خوندن برای کنکور تفریح هم داشتی؟ چقدر وقت صرف تفریحاتتون می کردین در طول هفته؟

روزای آزمون و گاهی روز بعدش رو هم  کمی استراحت می کردم. متاسفانه زمان زیادی برای تفریح نداشتم.

15.چه کسانی تو این راه پر پیچ و خم کمکت کردن و در موفقیتت بیشترین تأثیر را داشتن؟

اصلی ترین نقش رو پدر ومادرم داشتند که یار و یاور من بودند و هر بار که با اونا صحبت می کردم انگیزه ام برای ادامه ی راه دو چندان می شد. واقعا زحمات پدر و مادر غیر قابل جبرانن. از دوستای خوبم آقایان ناصری، مردانی، دانشوری و رشید هم تشکر می کنم که کمکم کردند.

16.تو بحث ارشد مهندسی صنایع، اگه به عقب برگردی بازم برای کنکور همین دپارتمان صنایع پژوهش با این کادر اساتیدرو انتخاب می‌کنی؟

با توجه به جامعه آماری بالای آزمون ها و کیفیت خوب خدمات پژوهش، دوباره این موسسه رو انتخاب می کنم.

17.به عنوان سوال آخر برامون از اون چند ماه (آخر بهمن تا اول اردیبهشت) که احتمالاً هم با کلی فکر و خیال گذشته که چه رتبه‌ای در انتظارمه، بگید؟

روزای سختی بود.خیالات زیادی به سر آدم می زنه. حتی گاهی به این که  شاید سال بعد دوباره کنکور بدم هم فکر می کردم. سطح سوالات کنکور و درصد هایی که زده بودم هم این موضوع رو تشدید می کرد. شاید با این درصد ها دو سال قبل رتبه 200 هم نمیشد اورد. در پایان برای همه داوطلبان سال بعد آرزوی موفقیت دارم.

 با تشکر از وقتی که در اختیار ما گذاشتید.

آدرس: ضلع جنوب غربی میدان ولیعصر؛ جنب سینما قدس، کوچه مینو؛ پلاک 132؛ موسسه آموزش عالی آزاد پژوهش   تلفن تماس: 021-86741
© تمامی حقوق مادی و معنوی این سایت متعلق به دپارتمان تخصصی مهندسی صنایع موسسه آموزش عالی آزاد پژوهش می باشد .