صفحه اصلی
آمادگی کنکور ارشد
کنکور دکتری
آموزش ویدئویی
دپارتمان توسعه
مشاوره و برنامه ریزی
تالیفات
درباره ما
خرید کتاب
   آقای رضا یوسفی- رتبه 2 گرایش مهندسی صنایع- مالی- سال 92

رضا یوسفی

مصاحبه با مهندس رضا یوسفی 

رتبه 2 گرایش مهندسی صنایع - مالی

رتبه 4 گرایش مهندسی صنایع - صنایع

1.با سلام؛ در ابتدا تشکر می‌کنم به خاطر وقتی که برای مصاحبه اختصاص دادید. کمی خود را معرفی کنید و بفرمایید مقطع کارشناسی را در چه رشته و دانشگاهی گذراندید؟

بنده رضا یوسفی مراغه، دانشجوی مهندسی صنایع دانشگاه تهران هستم. در شهرستان بناب استان آذر بایجان شرقی به دنیا آمدم و تصحیلات ابتدائی راهنمایی و دبیرستان را در این شهرستان بودم. در دوران دبیرستان موفق به ثبت سه اختراع و همچنین کسب مقام کشوری جشنواره خوارزمی شدم. علاوه بر این در مرحله کشوری المپیاد های ریاضی و فیزیک نیز پذیرفته شدم.

2.در زمان تحصیل در مقطع کارشناسی وضعیت تحصیلی شما به چه صورت بود؟

در دوره کارشناسی معدل بنده 17.60 بود که خود این نشانگر این است که وضعیت درسیم بد نبود.

3.از روند درس خوندنتون برامون بگید، اگر از روزی که خوندن رو برای کنکور کارشناسی ارشد شروع کردید رو به بازه‌های زمانی دو ماهه تقسیم کنیم، تو هر بازه چه قدر درس میخوندید و رو چه دروسی تمرکز می‌کردید؟

کنکور هدف اصلی بنده نبود و قصد داشتم اپلای کنم. به همین جهت در آزمون تافل ثبت نام کردم. چون احتمال می دادم با توجه به اوضاع کشور و شیوه پذیرش دانشگاه ها احتمال گرفتن بورسیه برایم زیاد نیست، از اپلای برای کشور هایی که مهلت تکمیل و ارسال مدارکشان قبل از کنکور بودم (مثل آمریکا) منصرف شدم، چون نمی خواستم کنکور را از دست بدهم. زمان آزمون تافل بنده 28 آبان بود. تا زمان برگزاری این آزمون بیشتر وقت خود را روی زبان صرف کردم. و بعد از آزمون تا کنکور سایر درس ها را مطالعه کردم. البته در ترم های قبل که این درس ها را پاس می کردم، آن ها را تقریبا خوب خوانده بودم و موقع مطالعه آن ها برای کنکور خیلی اذیت نشدم.

اسفند و فروردین

هیچی

اردیبهشت و خرداد

کلاس دکتر ایوزیان

تیر و مرداد

ادامه کلاس و روزی 3 الی 4 ساعت زبان

شهریور و مهر و آبان

3 الی 4 ساعت زبان و حدود یک ساعت درس های دیگر

آذر و دی

4 الی 5 ساعت

یک ماه آخر

5 الی 6 ساعت

4.در مورد تفاوتی که کنکور کارشناسی و کارشناسی ارشد با هم دارند برامون بگید؟ و به نظر شما این تفاوت در کدام بخش این دو کنکور است؟

این یک واقعیت است که تمایل دانش آموزان موفق در کنکور ریاضی فیزیک به رشته های مکانیک و برق بیشتر است. به همین دلیل در کنکور کارشناسی ارشد مهندسی صنایع رقبا نسبت به آزمون کنکور کارشناسی آسانترند. اما از سوی دیگر ظرفیت به نسبت کمتر کارشناسی ارشد رشته مهندسی صنایع و گرایش دانشجویان سایر رشته ها به این رشته در کنکور ارشد اوضاع را سخت می کند.

مطالعه برای کنکور کارشناسی ارشد از جهتی آسانتر و از جهتی سختتر است. از آن جهت آسانتر است که درس ها به رشته شما و کاری که در آینده می خواهید انجام دهید مربوط تر است. خود این موضوع انگیزه شما را برای مطالعه زیادتر می کند. از آن جهت سختتر است که با توجه به شرایط سنی و دغدغه های بیشتر متمرکز شدن روی درس خواندن سخت تر است.

5.آیا شما در کلاس‌های پژوهش شرکت کردید و در صورت شرکت آیا با کلاس‌ها همگام بودید؟ به نظر شما تأثیر کلاس‌ها در موفقیت شما تا چه حد بود؟

بله من در کلاس آمار دکتر ایوزیان شرکت کردم. پایه آمار و احتمال دانشجویان مهندسی صنایع دانشگاه تهران به دلایلی ضعیف است. بر همین اساس من و بسیاری از همکلاسی هایم نیاز مبرم به یک استاد خوب آمار داشتیم. به همین جهت در این کلاس شرکت کردیم. دکتر ایوزیان شیوه تدریس منحصربفردی دارند و این کلاس علاوه بر کمک به درس آمار کنکور، دید خیلی خوبی در من نسبت به آمار و کاربرد های وسیع آن ایجاد کرد.

6.در آزمون‌ها چه طور؟ به نظر شما سطح سوالات، طراحی اساتید تا چه حد شبیه به کنکور ارشد بود؟ در مورد رقابت این آزمون‌ها چی می تونید بگید؟ آیا رقبای اصلی تون رو در این آزمون‌ها دیدید و کلا نتایج و روند شما به نتایج کنکور شبیه بود؟

آمار و زبان شبیه ترین درس بود. تخصصی ها هم تقریبا خوب بودند ولی به نظر من سوالات تحقیق آزمون ها سطح پایین بودندو شبیه کنکور نبودند.

در مورد رقابت می تونم بگم که تفریبا هر کسی می خواست کنکور ارشد بده و تو این قضیه جدی بود در آزمون ها شرکت کرده بود. جامعه آماری بسیار خوبی داشت. تقریبا همه رقبای اصلی هم بودند. اما رتبه های من در این آزمون ها اصلا شبیه رتبه کنکور من نبود. شاید به ابن خاطر که کنکور رو به صورت جدی بعد تافل شروع کردم و از برنامه آزمون ها عقب بودم. البته تاثیر زبان در کنکور های آزمایش نسبت به کنکور کمتر بود. از طرفی سبک سوال ها هم مخصوصا در تحقیق و تخصصی ها جوری بود که کسانی که کتاب های طراحان رو خوب خونده بودن و سوالات این کتابا رو حل کده بودن، خیلی راحتتر به سوالات جواب می دادند.

7.برنامه شخصی شما آیا با آزمون‌ها هماهنگ بود و لزومی در این کار می‌بینید؟

نه زیاد. البته سعی میکردم خودم رو برسونم. تو سوال های قبل جواب دادم. البته قطعا با آزمونا بیش رفتن بهتره.

8.با توجه به اینکه رشته شما در کارشناسی هم صنایع بود چه لزومی دیدید که در کلاس‌ آمار هم شرکت کنید؟

تو سوال های قبل گفتم، به دلیل پایه ضعیف آمار دانشجو های مهندسی صنایع دانشگاه تهران.

9.نحوه تست زدن شما به چه صورت بود؟ در واقع منظورم اینه که چه نسبت درس میخوندید و چه نسبت تست می­زدین؟ و آیا روش خاصی برای تست زدن داشتید؟

نسبت تست به درس من خیلی کم بود. البته ماه آخر زیاد شد. بیشتر وقتم رو روی عمق دهی به چیز هایی که خوندم می ذاشتم البته تست تو کنکور خیلی مهمه. به نظر من نباید تا یه چیزی رو خیلی خوب یاد نگرفتین تست بزنید.

10.منابع شما برای کنکور ارشد در درس‌های مختلف چی بود و چه منابعی پیشنهاد می‌کنید برای داوطلبان؟

نام درس

منابع

احتمال و آمار مهندسی

حتما آمار و احتمال ایوزیان

تحقیق در عملیات

بازارا

طرح ریزی

نیکوفکر

موجودی

راهیان ارشد

کنترل پروژه

جزوه استاد جولای (دانشگاه تهران) سبزه پرور

کیفیت

امیری

اقتصاد مهندسی

جزوه سینا کیهانیان

زبان

Essential words for TOEFL, CRS2, Delta (Essential Grammar for the TOEFL)

11.آیا از ابتدا به رشته صنایع علاقه داشتید و چطور شد که این رشته را انتخاب کردید؟

بعد از کنکور کارشناسی در مورد کار های مرتبط با مهندسی صنایع و درس های این رشته تحقیق کردم. از موضوع بعضی از درساش مثل تحقیق در عملیات و تحلیل سیستم خوشم اومد. ضمن این که بازار کار خوب اون هم مزید بر علت شد تا این رشته رو انتخاب کنم.

12.شده بود که از درس خوندن خسته شی یا ناامید از نتیجه گرفتن بشی؟ در این شرایط چی کار می‌کردی و چی بود که تو رو به نتیجه گرفتن امیدوار می‌کرد...؟

از درس خوندن که زیاد خسته نشدم و روندم رو حفظ کردم. رتبه های آزمونام زیاد خوب نبود. فقط این بهم امیدواری می داد که من همیشه تو کنکور اصلی (مثل کنکور کارشناسی) بهتر از آزمونای آزمایش نتیجه می گیرم. دلیلش شاید اینه که جدی بودن قضیه رو سر آزمون اصلی بیشتر حس می کنم. البته این رو هم فکر می کردم که اگه تو کنکور خوب نتیجه نگیرم، اپلای می کنم. این استرسم رو کمتر می کرد. از طرفی من و آقای رامین گیاهی (رتبه 24 صنایع، 17 مالی) با هم درس می خوندیم. وقتی گروهی درس می خونید، به نتیجه نگرفتن و حاشیه های دیگه کمتر فکر می کنید.

اما مهمتر از همه این ها، اعتقادات به خصوص مذهبی من بودن که باعث می شدن فکر کنم که هر اتفاقی هم بیفته، به هر حال آخر دنیا نیست.

13.کاری هست که از انجام ندادنش افسوس بخوری؟ در این مورد چه توصیه‌ای برای داوطلبین داری؟

شاید بهتر بود که تو تابستون بیشتر درس می خوندم. توصیه که نمیتونم داشته باشم. فقط همینو میگم که به نظر من نباید با درس های کنکور ارشد زیاد تستی برخورد کرد. مهمتر از همه چیز مفهومی یاد گرفتتن درساست. البته زبان واقعا مهمه.

14.در دو زمان میخوام بدونم چه رتبه‌ای از خودت متصور بودی؟یکی نزدیک بهمن و قبل از کنکور و یکی هم اسفند و بعد از کنکور؟ کلا از نتیجه راضی هستی یا حس می‌کنی حقی تضییع شده ازت؟

میانگین رتبه های آزمون های من حول و حوش 80 بود. قبل آزمون فکر می کردم رتبم 70 تا 100 بشه. بعدش فکر می کردم 20 تا 50 بشه. ولی اصلا انتظار این رتبه رو نداشتم. وقتی رتبه رو تو سایت سازمان سنجش دیدم شوکه شدم. هی صفحه رو بالا پایین میکردم که مطمئا بشم این کارنامه منه. حالا که فکر می کنم، به این نتیجه می رسم که شاید این رتبه حق من نبوده و باید رتبه بدتری رو می آوردم. به هر حال خدا بهم خیلی حال داد.

15.حالا که نتیجه‌ها اومده و رتبه تون هم خوب شده، منصفانه نظرتون راجع به کنکور امسال صنایع-صنایع چی بود؟ به نظرت در رقابت منصفانه‌ای شرکت داشتی یا نقدی به سوالات و فضای حاکم بر این رشته هست؟ کلا چقدر خودت رو برای یه همچین کنکور سختی آماده کرده بودی؟

سوالات امسال غیر متعارف بود. به این معنی که شبیه سوالات سال های قبل نبود. به خصوص آمار و تحقیقش. من سر جلسه زیاد حس نکردم که آزمون سخته. کار همیشگی خودم رو کردم. یه چیز برای من در مورد مقایسه این آزمون و آزمون ها آزمایشی خیلی جالب هستش. درسته که رتبم شبیه نبود ولی درصدام خیلی شبیه آزمون آزمایشی هستن. من مثل همیشه 8 تا 10 سوال آمار زدم. البته چون پیشبینی می کردم که سوالات تحقیق کنکور سختتر 8 تا 10 سوال تحقیق هم زدم. البته باید قبول کرد که برای کسانی که برگ برندشون تحقیق و آمار بود، این آزمون منصفانه نبود.

میانگین درصدای من 37 درصد هستن و رتبه ی من هم 4 شده. خود این نشون میده آزمون چقدر سخت بوده.

16.در زمان درس خوندن برای کنکور تفریح هم داشتی؟ چقدر وقت صرف تفریحاتتون می کردین در طول هفته؟

من ساکن خوابگاه بودم. هر موقع که می خواستم همیشه افرادی بودند که با هم بیرون بریم و یا بریم ورزش یا تفریحات دیگه.

چون خوابگاه های دانشگاه تهران و کلا خود دانشگاه زیرساخت های تفریحی خوبی دارن، من هر هفته در سانس خوابگاه خودمون از زمین چمن یا سالن فوتبال استفاده می کردم. مجموعا می تونم بگم که کنکور تفاوت زیادی تو طول زمان تفریح من در هفته بوجود نیاورد.

17.چه کسانی تو این راه پر پیچ و خم کمکت کردن و در موفقیتت بیشترین تأثیر را داشتن؟

اول و آخر قضیه خدا بود. من از خدا بخاطر پدر، مادر و خواهر خوبی که به من داده تشکر می کنم. همچنین ازش بخاطر این که باعث شد با یه دوست خیلی خوب مثل آقای گیاهی رفاقت کنم، ممنونم. من و ایشون همه درسا رو با هم می خوندیم. و فکر می کنم خیر خواهی دوطرفه بین ما بود. فکر می کنم اگر تابستان شهرشون (اهر) زلزله نمی اومد، رتبه خوبش، خوبتر می شد.

18.تو بحث ارشد مهندسی صنایع، اگه به عقب برگردی بازم برای کنکور همین دپارتمان صنایع پژوهش با این کادر اساتیدرو انتخاب می‌کنی؟

شما وقتی می خواهید کنکور ارشد صنایع بدین، چاره ای به جز پژوهش ندارین. موسسه های دیگه نسبت به این موسسه خیلی ضعیفترن. شاید با جرات بتونم بگم، دکتر ایوزیان بهترین مدرس آمار طول تاریخ این کشور هستن. روش تدریسش فوق العاده است. جوری که همه جور دانشجویی رو راضی می کنه.

19.به عنوان سوال آخر برامون از اون چند ماه (آخر بهمن تا اول اردیبهشت) که احتمالاً هم با کلی فکر و خیال گذشته که چه رتبه‌ای در انتظارمه، بگید؟

برای اینکه زیاد به موضوع رتبه فکر نکنم، خودمو با پروژه های استادام مشغول کردم. یعنی سرمو الکی شلوغ کردم تا اینکه رتبه ها اومد. وقتی رتبه ها اومد، حدودا ساعت 12 بود. من سر کلاس شبیه سازی دکتر آزاده بودم. رفتم عقب کلاس نشستم، با وایرلس رتبمو دیدم. خیلی خوشحال شدم. بعد که متوجه شدم، همکلاسیام هم رتبشون خوب شده خوشحالتر شدم.

با تشکر از شما.

آدرس: ضلع جنوب غربی میدان ولیعصر؛ جنب سینما قدس، کوچه مینو؛ پلاک 132؛ موسسه آموزش عالی آزاد پژوهش   تلفن تماس: 021-86741
© تمامی حقوق مادی و معنوی این سایت متعلق به دپارتمان تخصصی مهندسی صنایع موسسه آموزش عالی آزاد پژوهش می باشد .