صفحه اصلی
آمادگی کنکور ارشد
کنکور دکتری
آموزش ویدئویی
دپارتمان توسعه
مشاوره و برنامه ریزی
تالیفات
درباره ما
خرید کتاب
   آقای سیدرامین موسوی- رتبه 2 گرایش مهندسی صنایع- سیستمهای اقتصادی اجتماعی-سال 92

سید رامین موسوی- رتبه 2 کنکور ارشد صنایع - سیستمهای اقتصادی اجتماعیمصاحبه با سید رامین موسوی

رتبه 2 کنکور مهندسی صنایع-سیستمهای اقتصادی و اجتماعی

رتبه 2 مهندسی صنایع-مدیریت سیستم و بهره وری

رتبه 3 مهندسی صنایع - آینده  پژوهی

1.با سلام؛ در ابتدا تشکر می‌کنم به خاطر وقتی که برای مصاحبه اختصاص دادید. کمی خود را معرفی کنید و بفرمایید مقطع کارشناسی را در چه رشته و دانشگاهی گذراندید؟

به نام خدا سلام، سید رامین موسوی هستم در دوره کارشناسی رشته مهندسی صنایع (ورودی سال 87 دانشگاه علم و صنعت ایران) مشغول به تحصیل می باشم و در حال حاضر هم در خدمت شما هستم.

2.در زمان تحصیل در مقطع کارشناسی وضعیت تحصیلی شما به چه صورت بود؟

سه سال اول وضعیت تحصیلی خیلی جالبی نداشتم طوری که معدل من در پایان سال سوم 13.59 بود;.بیشتر علاقه مند به کار طراحی سایت بودم تا رفتن به کلاس ها و همونطور که می دونید رفتن به کلاس برای بعضی اساتید مهمترین بخش نمره رو شامل میشه و گاهی نمره خوب پایان ترم رو خنثی می کنه.در تابستان سال سوم و بعد از اون به اهدافی که در طراحی سایت داشتم رسیدم و توسعه وب رو با رشته خودم تا حدی ترکیب کردم و روزنه هایی رو در مواردی که علاقه داشتم پیدا کردم. دو ترم مربوط به سال چهارم معدلم بالای 17 شد و وضعیت خوبی رو داشتم از تابستان سال چهارم شروع به خوندن کنکور کردم و ترم 9 رو هم مرخصی تحصیلی گرفتم.

 3.از روند درس خوندنتون برامون بگید، اگر از روزی که خوندن رو برای کنکور کارشناسی ارشد شروع کردید رو به بازه‌های زمانی دو ماهه تقسیم کنیم، تو هر بازه چه قدر درس میخوندید و رو چه دروسی تمرکز می‌کردید؟

اردیبهشت و خرداد از اواسط خرداد بود که 504 رو شروع کردم و لغت زبان می خوندم.
تیر و مرداد

با شروع کلاس ها درس رو هم برای کنکور شروع کردم. بعد از هر کلاس مطالب رو به دقت مرور می کردم.کلاس هایی که رفتم:آمار و احتمال،تحقیق،ریاضی و زبان تخصصی مهندس شایان بود.

در این مدت سعی من موارد زیر بود:

احتمال رو بعد از کلاس هر روز هفته به صورت تجمعی مرور می کردم.تست های هر فصل احتمال رو به صورت کامل در همان هفته می زدم و در نهایت خلاصه ای از مطالب و تست های نکته دار می نوشتم.

اگر گاهی نمی رسیدم احتمال رو مرور کنم،تحقیق رو حتما بعد از کلاس و تقریبا هر روز هفته مرور می کردم،منتهی تست های تحقیق رو فقط 3 یا 4 مبحث اول رو رسیدم در تابستان کار کنم.

ریاضی کاملا متمرکز بر جزوه کلاس بودم  و چون سر کلاس متوجه می شدم و حس استعداد در ریاضی می کردم خیلی استرسی راجع به اون نداشتم،البته سعی من این بود که بعد از کلاس ها حتما در طول هفته یکبار سوالات جزوه رو برای خودم حل کنم. مباحثی که حس می کردم باید سوالات بیشتری حل کنم در صورت وجود وقت به کتاب مراجعه می کردم و تست های اون مبحث رو می زدم.

زبان هم تافل و 504 رو تقریبا هر دو روز می خوندم.جمعه ها که کلاس زبان داشتم قبل از کلاس مطالب هفته قبل زبان تخصصی رو مرور می کردم.

نکته ای که مهمه در سر کلاس ها باید سراپا گوش باشید و سوالات مطرح شده رو هم سعی کنید همون موقع حل کنید.

شهریور و مهر

در کل تابستون یه روز در هفته به دلیل تعهد کاری مجبور بودم سرکار برم.پروژه پایانی هم داشتم که به هر دلیلی باید اواخر تابستون دفاع می کردم،ارائه مهمی هم باید در محل کارم انجام می دادم به همین دلایل برنامه درسیم مقداری بهم ریخت.آمار رو به تست ها می رسیدم اما به جمعبندی و خلاصه نه.تحقیق که اصلا به تست ها نمی رسیدم.کلاس زبان رو نمی رسیدم که برم.بعد از اینکه از پروژه در اوایل مهر دفاع کردم و کلاس آمار هم تموم شد،بعضی فصل های آمار رو دوباره تست زدم و در یک شب کل خلاصه آمار رو نوشتم و رسیدم به 15 مهر.

هنوز نمی تونستم هر روز از 2 تا درس بیشتر بخونم.ریاشی 1 رو طی 5 روز متوالی تست های ساده تا سخت کتاب پوران پژوهش رو به ترتیب زدم و مباحثی که مشکل داشتم از روی کتاب استاد آقاسی می خوندم.

بعد کل جزوه تحقیق رو طی یک روز مرور کردم.خلاصه های احتمال و آمار رو می خوندم.

وقتی دیدم وضعم خوبه.شروع کردم به برنامه نوشتن و تا دو سه ماه بعد آخر هفته ها برنامه هفته بعدم رو می نوشتم، در این برنامه ریزی جمعه هام رو خالی میذاشتم تا اگر به برنامه درسی روزهایی از هفته نرسیدم در اون روز جبران کنم در غیر این صورت هم درس نمی خوندم اون روز رو.

راستی در شهریور 3 ساعت وقت برای اقتصاد گذاشتم که بفهمم باید چقدر وقت براش تنظیم کنم در همون سه ساعت 2 فصل اول خرد و کلان رو نگاهی انداختم واقعا این 3 ساعت در کاهش استرس مفید بود.

آبان و آذر

خوب باید خودم رو با آزمون ها هماهنگ می کردم.

در برنامم هر روز تست تحقیق رو گنجونده بودم.در جلد دو و سه کتاب 2000 تست تحقیق استاد زاهدی سرشت، تست ها رو با خط کشیدن دور سوال براساس مبحث به دو نیمه تقسیم کردم.و با روزی 6 آزمون تونستم تست های نصف مباحث تحقیق رو قبل از آزمون اول بزنم.(تست تحقیق زمان زیادی نمی بره حتما باید سعی بر این باشه که تست تحقیق به طور منظم کار بشه)

هر آزمونی که مبحث جدید در اون بود 3 هفته وقت داشت.

مرور احتمال و آمار رو کاملا با آزمون های پژوهش پیش می رفتم.

هفته اول خلاصه های احتمال یا آمار رو می خوندم و تست های جزورو کامل می زدم.در این هفته برنامه منظم تست تحقیق رو داشتم. همیشه ریاضیات و تحقیق رو به راحتی دو برابر مباحث هر آزمون آماده می شدم.نکته های تست های تحقیق رو برای خودم می نوشتم، جالب بود وقتی مرور می کردم می دیدم خیلی از نکات رو تکراری نوشتم.

هفته دوم و سوم برنامه تست تحقیق ادامه داشت. ریاضیو گاهی هفته دوم کم می خوندم. در هفته دوم تست های احتمال رو روزی یک فصل بر اساس آزمون ها می زدم(اکثر سوالاتی که تابستون برام درکش سخت بود به راحتی در بار دوم حل می کردم).زبان هم هر روز لغت می خوندم. از اواخر آذر با روزی 2 آزمون کتاب بنفش نعمتی رو هم تست هاشو کار می کردم.

در هفته سوم بیشتر مرور می کردم، تست های 2000 تست احتمال و آمار رو می زدم و تحقیق و ریاضی هم که مثل هفته دوم می خوندم.

برای اقتصاد چه اتفاقی افتاد؟ اقتصاد رو هفته دوم آزمون اول شروع کردم و هفته سوم هم به سختی تست هاشو زدم.

آزمون اول رو دادم فکر کردم خیلی خراب کردم یهو رتبم اومد 15...آینده پژوهی هم که اقتصاد ضریب نداشت شدم 5-با خودم گفتم همین بود؟سه هفته مربوط به آزمون دوم اقتصاد رو کلشو خوندم و خلاصه هم نوشتم و بقیه درسا هم که به ترتیب قبل خوندم ;رتبم شد 7.بعد از اون هم رتبه هام بهتر و بهتر شد تا وقتی 4 تا آزمون آخر رو یک شدم.

دی و بهمن

در این دو ماه برنامه ریزی چند هفتگی انجام می دادم، هر روز حداقل یک آزمون از جلد 2 ریاضی 1 و 2  استاد آقاسی می زدم. هر روز یک فصل از اقتصاد خرد و کلان تست های خود کتاب ها رو می زدم. (البته اواخر فقط اون تست هایی که علامت زده بودم رو کار می کردم). تحقیق هم که برنامم ثابت بود و هر دو سه هفته هم جزوه رو مرور می کردم. احتمال و آمار خلاصه 60 صفحه ایم کامل و کافی بود و 2000 تست رو کار می کردم.

دیگه از اینکه هر روز داشتم  همه درسارو تست کار می کردم هم خسته شده بودم و از دیدن کتاب های تکراری بیزار بودم.

چون استرسم واقعا در طول این مدت کم بود. سعی کردم برنامه خودم رو برای دوستان ریزتر بگم شاید به درد اون ها هم بخوره.

4.در مورد تفاوتی که کنکور کارشناسی و کارشناسی ارشد با هم دارند برامون بگید؟ و به نظر شما این تفاوت در کدام بخش این دو کنکور است؟

مهم ترین تفاوت از دید من تجربه است.در کنکور کارشناسی تجربه چگونه و چقدر خواندن درس های مختلف برای خیلی ها مثل من وجود نداشت.اما در کنکور ارشد با توجه به نکاتی که از کنکور کارشناسی به خاطر داشتم، دیدن رتبه های برتر در بین دوستانم و کسب تجربه آنها و البته وجود موسسه پژوهش و سایت دکتر ایوزیان این تجربه به راحتی قابل کسب بود. تفاوت مهم دوم در این است که در کارشناسی دروسی که به آنها علاقه ای نداریم زیاد است.

5.آیا شما در کلاس‌های پژوهش شرکت کردید و در صورت شرکت آیا با کلاس‌ها همگام بودید؟ به نظر شما تأثیر کلاس‌ها در موفقیت شما تا چه حد بود؟

بله در کلاس های احتمال و آمار دکتر ایوزیان،تحقیق در عملیات استاد زاهدی سرشت، ریاضی استاد آقاسی و زبان تخصصی مهندس شایان تابستان شرکت کردم و در طول مدت برگزاری کلاس ها با آنها همگام بودم. به دلیل اینکه در دانشگاه اکثر این درس ها را با استاد خوبی نگذرانده بودم و در درسی مثل ریاضی 1 و 2 اصولا کلاسی در دانشگاه نرفتم بسیار برای من موثر بودند و در وقت من بسیار صرفه جویی کردند و بعد از کلاس ها تنها کاری که کردم بیشتر کردن عمق مطالب در ذهنم بود.

6.رقابت این آزمون‌ها چی می تونید بگید؟ آیا رقبای اصلی تون رو در این آزمون‌ها دیدید و کلا نتایج و روند شما به نتایج کنکور شبیه بود؟

سطح سوالات در این ازمون ها نسبتا مناسب بود، بعضی دروس مثل احتمال و آمار که اکثرا از سطح کنکور هم بالاتر و استانداردتر بودند. برخی دروس گاهی استاندارد طراحی نمی شدند؛ که البته در کنکور هم این موضوع وجود دارد و باید بگم به همین دلیل تمامی دروس در کنکور سیستم مهم هستند.

خوشبختانه رقبا هم در آزمون های پژوهش حضور داشتند و به همین دلیل روند نتایج هم به کنکور شبیه بود.

7.برنامه شخصی شما آیا با آزمون‌ها هماهنگ بود و لزومی در این کار می‌بینید؟

به جز احتمال و آمار بقیه درس ها رو از آزمون ها جلوتر بودم. البته همواره جمع­بندی نهایی مطالب رو در هفته آخر مربوط به هر آزمون انجام می دادم و اینکار واقعا لازم بود.

8.با توجه به اینکه رشته شما در کارشناسی هم صنایع بود چه لزومی دیدید که در کلاس‌های آمار دکتر ایوزیان و تحقیق استاد زاهدی سرشت هم شرکت کنید؟

مباحث و فصول  در این دو درس نسبتا  زیاد می باشد به همین دلیل در کلاس های دانشگاه قادر به تدریس تمامی آنها نیستند و البته اساتید مجرب موسسه در این دروس به فهم موثر و ماندگار مفاهیم اولیه بسیار کمک می کنند.

9.نحوه تست زدن شما به چه صورت بود؟ در واقع منظورم اینه که چه نسبت درس میخوندید و چه نسبت تست می­زدین؟ و آیا روش خاصی برای تست زدن داشتید؟

در مجموع این چند ماه درصد تست زدن بیشتر از خواندن بود مخصوصا دو ماه آخر که فقط تست زدم. تست ها رو باید علامت زد. خلاصه ای از نکات تست ها باید نوشت،البته زیاده روی هم نباید در این خلاصه ها کرد.

10.منابع شما برای کنکور ارشد در درس‌های مختلف چی بود و چه منابعی پیشنهاد می‌کنید برای داوطلبان؟

نام درس

منابع

احتمال و آمار مهندسی

دوجلدی احتمال و آمار و 2000 تست دکتر ایوزیان+جزوه کلاسی دکتر ایوزیان

تحقیق در عملیات

تحقیق در عملیات 1 و سه جلدی 2000 تست استاد زاهدی سرشت + جزوه کلاسی دکتر زاهدی سرشت

ریاضی

دو جلدی ریاضی 1 و دو جلدی ریاضی 2 استاد آقاسی و دو جلدی ریاضی 1 و 2 پوران پژوهش+جزوه کلاسی استاد آقاسی

زبان

زبان عمومی و تخصصی صنایع مهندس نعمتی+جزوه کلاسی مهندس شایان+504+تافل+لغت جدید هرجا می­دیدم معنی اون رو پیدا می کردم+زبان عمومی انتشارات نصیر برای گرامر

اقتصاد خرد و کلان

دوجلدی اقتصاد خرد و دو جلدی اقتصاد کلان محسن نظری

تئوری مدیریت

-

11.آیا از ابتدا به رشته صنایع علاقه داشتید و چطور شد که این رشته را انتخاب کردید؟

رشته مهندسی صنایع نسبت به سایر رشته های فنی از جذابیت بیشتری برخوردار است و به همین دلیل اونو انتخاب کردم.البته معتقدم در این رشته برای موفق شدن تجربه و سابقه کار بسیار مهم می باشد و باید بر روی یک زمینه از آن تمرکز بیشتری کرد.

12.شده بود که از درس خوندن خسته شی یا ناامید از نتیجه گرفتن بشی؟ در این شرایط چی کار می‌کردی و چی بود که تو رو به نتیجه گرفتن امیدوار می‌کرد...؟

به دلیل روند آزمون ها هیچ وقت نا امید نشدم اما واقعا به دلیل حجم کم مطالب خسته می شدم،از طرفی هم می دونستم اگه مرور و تستی نباشه بقیه از من جلو می زنند.

اینکه هر جقدر می خوندم نتیجه می گرفتم خیلی بهم کمک می کرد و مطمئنا انگیزه هم برای هدف به آدم خیلی کمک می کنه.

من از همون اواسط تابستون به همه دوستان و همکارانم می گفتم که می خوام چه رتبه ای بیارم و این موضوع در من انگیزه ایجاد می کرد. افراد مسن رو می دیدم که برای ماندن در سمت کاری خودشون و نه ترفیع رتبه به دنبال مدرک بودند؛ همه ی اینها به من انگیزه می دادند.

13.کاری هست که از انجام ندادنش افسوس بخوری؟ در این مورد چه توصیه‌ای برای داوطلبین داری؟

در این مدت خوندن کنکور ارشد، خدا رو شکر می کنم که تقریبا همه چی به موقع پیش اومد و مشکلاتی اگر بوده با قدرت حلشون کردم یا ازشون رد شدم. دوستان باید بدونن که مشکلات برای همه کم یا زیاد وجود داره، اینکه بی دقتی می کنن حتی برای رتبه یک آزمون هم وجود داره، بهونه برای خودشون نتراشن و کتاب ها و مطالب رو بیشتر از حد منابعی که مطرح هست لازم نیست بخونن فقط باید روی همین موضوعات و تست ها تسلط پیدا کنند.

14.در دو زمان میخوام بدونم چه رتبه‌ای از خودت متصور بودی؟یکی نزدیک بهمن و قبل از کنکور و یکی هم اسفند و بعد از کنکور؟ 

نزدیک بهمن 1 متصور بودم؛ بعد از کنکور زیر 4.

15.در زمان درس خوندن برای کنکور تفریح هم داشتی؟ چقدر وقت صرف تفریحاتتون می کردین در طول هفته؟

از مهر به بعد در کنار خونواده بودم، شب ها با هم سریال می دیدیم. هر روز باب اسفنجیو با خواهر کوچیکترم نگاه می کردم. و جمعه ها هم خونه اقوام سر می زدیم و یا خارج از شهر بودیم.در بقیه موارد پیاده روی، وبگردی، کنار دوستان بودن تفریحات من بود. چون دیدن فیلم و سریال رو در کنار خانواده تفریح محسوب می کنم روزی نیم تا 3 ساعت تفریح داشتم که خیلی مفید بود و رفرش می شدم. روزهایی هم پیش میومد نمی تونستم درس بخونم اما برای اینکه زنجیره درسم به هم نخوره حتما یک ساعت جدا می کردم که یه سری چیزارو مرور کنم.

16.چه کسانی تو این راه پر پیچ و خم کمکت کردن و در موفقیتت بیشترین تأثیر را داشتن؟

مادر،پدر و خواهرم و همینطور موسسه پژوهش آقای مصطفی سالاری (رتبه 11 سال 91) قبل از شروع خواندن برای کنکور، من رو از راهنمایی های خوبی که در این مصاحبه هم به برخی از آنها اشاره کردم بهره مند نمودند.

17.تو بحث ارشد مهندسی صنایع، اگه به عقب برگردی بازم برای کنکور همین دپارتمان صنایع پژوهش با این کادر اساتیدرو انتخاب می‌کنی؟

مطمئنا اینکار رو می کنم.

18.به عنوان سوال آخر برامون از اون چند ماه (آخر بهمن تا اول اردیبهشت) که احتمالاً هم با کلی فکر و خیال گذشته که چه رتبه‌ای در انتظارمه، بگید؟

والله من درصدهامو همون روزهای اول چک کردم و میانگین درصدهام خوب بود فقط وقتی پاسخنامه سنجش اومد و درصد زبانم پایین تر شد یکم استرس گرفتم و نمی دونستم دقیقا چی میشه.

ازتون تشکر میکنم که وقتتون و تجربیاتتون رو در اختیار ما و داوطلبین عزیز قرار دادید.

من هم از شما تشکر می کنم و برای همه دوستان بهترین ها رو آرزو می کنم.در صورتی که روند خوندن دوستان مشابه من شد  و سوالی براشون پیش اومد می تونن سوالات خودشون رو از طریق فرم تماس با من سایت شخصی خودم ارسال کنند: http://srmweb.ir

درصدهای مهندس موسوی رتبه 2 کنکور صنایع -سیستمهای اقتصادی اجتماعی در کنکور 92

زبان

ریاضی

آمار و احتمال

تحقیق 1

اقتصاد 1و2

تئوری مدیریت

معدل

رتبه سیستم

رتبه بهره وری

رتبه آینده پژوهی

42

50

61

73

87

سفید

14.70

2

2

3

آدرس: ضلع جنوب غربی میدان ولیعصر؛ جنب سینما قدس، کوچه مینو؛ پلاک 132؛ موسسه آموزش عالی آزاد پژوهش   تلفن تماس: 021-86741
© تمامی حقوق مادی و معنوی این سایت متعلق به دپارتمان تخصصی مهندسی صنایع موسسه آموزش عالی آزاد پژوهش می باشد .