صفحه اصلی
آمادگی کنکور ارشد
کنکور دکتری
آموزش ویدئویی
دپارتمان توسعه
مشاوره و برنامه ریزی
تالیفات
درباره ما
خرید کتاب
   خانم سارا کبودوند- رتبه 13 گرایش مهندسی صنایع - صنایع- سال 92

سارا کبودوند رتبه 13 صنایع-صنایع

مصاحبه با مهندس سارا کبودوند

رتبه 13 گرایش مهندسی صنایع- صنایع

رتبه 14 گرایش مهندسی صنایع - مالی

1.باسلام؛در ابتدا تشکر می‌کنم به خاطر وقتی که برای مصاحبه اختصاص دادید. کمی خود را معرفی کنید و بفرمایید مقطع کارشناسی را در چه رشته و دانشگاهی گذراندید؟

منم خدمت شما و همه ی دوستان سلام عرض می کنم. سارا کبودوند هستم ورودی سال 87 رشته ی مهندسی صنایع- تحلیل سیستم ها دانشگاه آزاد اسلامی واحد تهران شمال.

 2.در زمان تحصیل در مقطع کارشناسی وضعیت تحصیلی شما به چه صورت  بود؟

معمولا جزو خوب ها بودم و معدل فارغ التحصیلیم هم نسبتا بالا بود.

 3.از روند درسخوندنتون برامون بگید، اگر از روزی که خوندن رو برای کنکور کارشناسی ارشد شروع کردید رو به بازه‌های زمانی دو ماهه تقسیم کنیم، تو هر بازه چه قدر درس میخوندید و رو چه دروسی تمرکز می‌کردید؟

اسفند و فروردین

هنوز شروع نکرده بودم.

اردیبهشت و خرداد

توی این ماه ها هنوز دانشگاه می رفتم و 5 واحد سنگین و واقعا پر کارداشتم، اما همزمان کلاس های دکتر ایوزیان و استاد زاهدی سرشت رو هم شرکت می کردم و به طور متوسط ، به جز روزایی که کلاس می رفتم ، روزی 3-2  ساعت رو برای کنکور می خوندم. تو این بازه بیشتر روی یادگیری دروس و همگام پیش رفتن با کلاس اساتید و جا نموندن از روند تدریسشون متمرکز بودم ، اما حتی الامکان سعی می کردم یه مقدار تست هم هر چند کم- در کنارش بزنم.

تیر و مرداد

توی این بازه ی زمانی تا حد زیادی از حجم کار دانشگاهم کم شده بود و اواخر کلاس های بهار موسسه هم بود.در عین حال دو تا کلاس تخصصی ( اقتصاد مهندسی و کنترل موجودی) هم برای تابستون ثبت نام کرده بودم، ولی چون احساس می کردم تو بهار برای آمار و OR کم کاری کردم ، تصمیم گرفتم یه برنامه ی جدی برای درس خوندنم بریزم ، طوری که تا آخر تابستون آمار و OR رو یک دور دیگه با تست بیشتر دوره کنم و همینطور 3 تادرس تخصصی (اقتصاد مهندسی+ طرح ریزی + موجودی) رو در حد قابل قبولی بخونم و تست بزنم، که خدا رو شکر با برنامه ریزی دقیقی که داشتم تونستم به این هدف برسم و این موضوع از نظر روحی خیلی بهم کمک کرد. تو این چند ماه میانگین روزی بین 6 تا 7 ساعت مطالعه داشتم.

شهریور و مهر

توی این ماه ها هم در ادامه ی همون برنامه ی تیر و مرداد روزانه به طور میانگین 7-6 ساعت مطالعه داشتم.

آبان و آذر

با شروع شدن آزمونا و همگام با برنامه ی آزمونا ، مطالعه ی دو درس تخصصی دیگه هم به برنامه ی درسیم اضافه شد. اما هیچ کدوم از درسای قبلی از برنامم حذف نشدن و توی برنامه ی هفتگیم همه ی درسا به اندازه ی ارزششون حضور داشتن. همین باعث شد به میانگین مطالعه ی هفتگیم باز هم یک ساعتی اضافه بشه!

دی و بهمن

توی این بازه روزانه بین 9 تا 10 ساعت مطالعه داشتم.

 4.در مورد تفاوتی که کنکور کارشناسی و کارشناسی ارشد با هم دارند برامون بگید؟ و به نظر شما این تفاوت در کدام بخش این دو کنکور است؟

در کنکور کارشناسی ارشد ، بچه ها معمولا به یک خودشناسی و بلوغ فکری میرسن که باعث میشه بتونن با دید باز و هدفمند به آینده نگاه کنن و مسیر خودشونو آگاهانه انتخاب کنن. این هدفمندی انگیزه ی بسیار قوی رو ایجاد می کنه که باعث میشه خستگی ناپذیر در راستای اون چیزی که می خوان قدم بردارن، و مطمئنا در این شرایط پتانسیل فرد برای رسیدن به هدفش خیلی بیشتر میشه.

 5.آیا شما در کلاس‌های پژوهش شرکت کردید و در صورت شرکت آیا با کلاس‌ها همگام بودید؟ به نظر شما تأثیر کلاس‌ها در موفقیت شما تا چه حد بود؟

بله ، من در چند تا از کلاس ها شرکت داشتم و در همه ی اونها سعی کردم همگام با اساتید پیش برم و درس هایی رو هم که برای اونها کلاس نمی رفتم، سعی می کردم از طریق بچه ها روند کار اساتید رو جویا بشم و مطابق اون حرکت کنم. وقتی که شما به استادت اطمینان می کنی و قدم به قدم در مسیر کسی حرکت می کنی که میدونی بهترین راهنمای اون مسیره، ناخودآگاه آرامش روانی خیلی زیادی پیدا میکنی، چون میدونی که کاری رو که باید انجام بدی رو، داری انجام میدی و این یعنی بهترین تضمین برای رسیدن به هدف.

 6.در آزمون‌ها چه طور؟ به نظر شما سطح سوالات، طراحی اساتید تا چه حد شبیه به کنکور ارشد بود؟ در مورد رقابت این آزمون‌ها چی میتونید بگید؟ آیا رقبای اصلیتون رو در این آزمون‌ها دیدید و کلا نتایج و روند شما به نتایج کنکور شبیه بود؟

مطمئنا سطح سوالات در بعضی از درس ها با کنکور تفاوت هایی داشت ، که البته به خاطر غیر قابل پیش بینی بودن کنکور، این امر کاملا طبیعی بود و چندان دور از انتظار نبود. اما به نظر من، علاوه بر سطح علمی اساتید طراح آزمون های پژوهش، یکی از بزرگترین نقاط قوت این آزمون ها، جامعه ی آماری بالای اونهاست و اینکه تصویر خوبی از جایگاه هر فرد رو در بین رقبای اصلی بهش میده. از مزایای آزمون ها اینه که بچه ها رو _مخصوصا دوستانی که پاییز کلاس نمیرن_ تو جو کنکور نگه میداره. علاوه بر اون، شرایطی رو فراهم می کنه که بتونیم بارها کنکور رو به صورت شبیه سازی شده تجربه کنیم، و هر ترفندی که فکر می کنیم شاید بتونه سر جلسه ی کنکور اصلی بهمون کمک کنه رو سر این آزمون ها آزمایش کنیم.

 7.برنامه شخصی شما آیا با آزمون‌ها هماهنگ بود و لزومی در اینکار می‌بینید؟

در دوران آزمون ها برنامه ی مطالعاتی من دقیقا منطبق با برنامه ی آزمون ها بود و در واقع از برنامه ی آزمون به عنوان برنامه های میان مدت 3 هفته ای استفاده می کردم که خودم اون رو به واحد های کوچک تر و برنامه های کوتاه مدت یک هفته ای و در مرحله ی بعد، روزانه تقسیم می کردم.

 8.با توجه به این که رشته شما در کارشناسی هم صنایع بود چه لزومی دیدید که در کلاس‌های آمار و تحقیق هم شرکت کنید؟

مسلما مطالعه ی دانشگاهی و به قصد امتحان کتبی، با مطالعه ی کنکوری و تستی متفاوته. این تفاوت به خصوص در درسی مثل تحقیق در عملیات استاد زاهدی سرشت خیلی پررنگ تره.

 9.نحوه تست زدن شما به چه صورت بود؟ در واقع منظورم اینه که چه نسبت درس میخوندید و چه نسبت تست می­زدین؟ و آیا روش خاصی برای تست زدن داشتید؟

خوب به طبع، در اوایل مطالعه ی هر درسی، بیشتر زمانم رو صرف مطالعه ی مفهومی اون درس می کردم، و هر چقدر از نظر زمانی به کنکور نزدیک تر می شدیم، به تدریج از حجم مطالعه ی مفهومی کاسته و به حجم تست زنی اضافه می شد؛ طوری که در دو ماه آخر فقط با تست زنی درس ها رو مرور می کردم و کمتر پیش میومد که به جزوه مراجعه کنم. در مورد تست زنی ، علاوه بر مشخص کردن تست های نکته دار و تست های سخت ، یک سری تست رو همبه عنوان تست های "تیپ" انتخاب می کردم، که این تست ها ممکن بود لزوما نکته های متفاوتی نداشته باشن، اما بیانگر شیوه های مختلف طرح سوال در هر فصل بودن، که به خصوص در زمان مرور های سریع نزدیک کنکور خیلی ازشون استفاده کردم.

 10.منابع شما برای کنکور ارشد در درس‌های مختلف چی بود و چه منابعی پیشنهاد می‌کنید برای داوطلبان؟

نام درس

منابع

احتمال و آمار مهندسی

کتاب دو جلدی آمارو احتمال دکتر ایوزیان به همراه 2000 تست ایشان + جزوه ی استاد

تحقیق در عملیات

کتاب سه جلدی تحقیق در عملیات 1و2 استاد زاهدی سرشت + جزوه ی ایشان

طرح ریزی

کتاب طرح ریزی واحدهای صنعتی استاد نیکوفکر

موجودی

جزوه ی کنترل موجودی استاد عبدالله زاده + کتاب تست کنترل موجودی راهیان ارشد استاد حسن پور

کنترل پروژه

کنترل پروژه ی استاد سبزه پرور

کیفیت

کنترل کیفیت آماری دکتر امیری و مهندس کوشا

اقتصاد مهندسی

تحلیل های اقتصادی پیشرفته مهندس عباس زاده + جزوه ی دکتر اسماعیلی

زبان

زبان عمومی آرمان اشراقی(قسمت گرامر) + کتاب تست بنفش مهندس نعمتی + Essential words for the TOEFL + 504 + 1100 واژه استاد ترقی ( البته مجموعه لغات کنکور های گذشته که ایشون کد کردن فکر می کنم مفیدتر باشه)

 11.آیا از ابتدا به رشته صنایع علاقه داشتید و چطور شد که این رشته را انتخاب کردید؟

در بدو ورودم به این رشته در مقطع کارشناسی، شناخت چندانی ازش نداشتم و بیشتر به توصیه ی اساتیدم در پیش دانشگاهی این رشته رو انتخاب کردم؛ اما پس از ورودم به دانشگاه و به ویژه با شروع شدن واحدهای تخصصی، احساس کردم که واقعا به این رشته علاقه مند هستم.

 12.شده بود که از درس خوندن خسته شی یا نا امید از نتیجه گرفتن بشی؟ در این شرایط چیکار می‌کردی و چی بود که تو رو به نتیجه گرفتن امیدوار می‌کرد...؟

شاید عجیب به نظر برسه ولی با وجود اینکه مدت زیادی درگیر برنامه ی درس خوندن برای ارشد بودم، هیچ وقت نشد که از نفس درس خوندن خسته یا ناامید بشم. گاهی اوقات مشکلاتی پیش میومد ولی انگیزه ی بالایی که داشتم ، هیچ توجیهی رو یرای متوقف شدن قبول نمی کرد، و با این تفکر که این مشکلات اکثرا موقتی هستن و هدفی که من دارم ارزشمند و ارزش آفرین و دائمیه ، هیچ وقت تسلیم نشدم. به علاوه اینکه خوندن درس های تخصصی رو واقعا دوست داشتم و زمانی رو که صرف اونها می کردم واقعا برام لذت بخش و جالب بود  نه خسته کننده.

 13.کاری هست که از انجام ندادنش افسوس بخوری؟دراین مورد چه توصیه‌ای برای داوطلبین داری؟

فکر می کنم در طول مدتی که برای ارشد می خوندم ، با راهنمایی اساتید بزرگوار، هر آنچیزی که در توانم بوده در قالب یه برنامه مدون و منطقی اجرا کردم و خدا رو شکر چیزی وجود نداره که براش افسوس بخورم.

14.در دو زمان میخوام بدونم چه رتبه‌ای از خودت متصور بودی؟ یکی نزدیک به منوقبل از کنکور و یکی هم اسفند و بعد از کنکور؟کلا از نتیجه راضی هستی یا حس می‌کنی حقی تضییع شده ازت؟

قبل از کنکور به یه رتبه ی زیر 50 فکر می کردم، اما بعد از کنکور و با اون شرایط اسف باری که برای کنکور امسال پیش اومد، حتی رتبه ی زیر 200 رو هم برای خودم متصور نبودم و فقط از خدا می خواستم که اون همه زحمتو بی نتیجه نذاره و خدا رو شکر زمانی که نتیجه ها اعلام شد، نتیجه ی زحمتامو گرفتم.

 15.حالا که نتیجه‌ها اومده و رتبه تون هم خوب شده، منصفانه نظرتون راجع به کنکور امسال صنایع-صنایع چی بود؟ به نظرت در رقابت منصفانه‌ای شرکت داشتی یا نقدی به سوالات و فضای حاکم بر این رشته هست؟ کلا چقدر خودت رو برای یه همچین کنکور سختی آماده کرده بودی؟

خوب به نظر من در درجه ی اول ، درس آمار و احتمال و بعد به نسبت ، درس تحقیق در عملیات ، در کنکور امسال خیلی استاندارد طرح نشده بودن؛ به این معنی که تفاوت بارزی بین کسی که این دو درس رو خیلی خوب خونده بود، با کسی که سطح مطالعه ی کمتری داشت ایجاد نمی کرد و به هر حال اکثریت بچه ها به اکثر سوالا نتونستن جواب بدن. خود من از اواسط بهار که مطالعه برای کنکور رو شروع کردم تا آخرین روزها قبل از کنکور، بدون اغراق، هر روز مطالعه آمار و احتمال و تحقیق رو در برنامم داشتم و مخصوصا درصد تحقیقم تو اکثر آزمونا خیلی بالا بود. اما روز کنکور و با دیدن سوالا به شدت شوکه شدم. همین بازی روانی متاسفانه باعث شد خیلی از بچه ها که البته سطح علمی بالایی هم داشتن توی دام طراحا بیفتن و اون نتیجه ای که حقشون بود رو نگیرن. حقیقت اینه که کنکور فقط یه رقابت علمی نیست، بلکه بیشتر رقابت بر سر قابلیت هایی مثل مدیریت بحران و تصمیم گیری صحیح در مواقع رویارویی با مشکلات غیرقابل پیش بینی سر جلسه و توانایی کنترل هیجاناته. به نظر من برای رویارویی موفق با غول کنکور، ما باید در همه دروس به یک تسلط نسبی برسیم تا بتونیم در موضع قویتری قرار بگیریم؛ که توی هر درسی که طراحا خواستن خیلی سخت بگیرن، جای دیگه حرفی برای گفتن داشته باشیم تا بتونه ضعفمون رو توی اون درسا جبران کنه.

 16.در زمان درس خوندن برای کنکور تفریح هم داشتی؟ چقدر وقت صرف تفریحاتتون میکردین در طول هفته؟

در برنامه ی درسی من، جمعه ها زمان شناوری مطالعه ام بود. به این معنی که هر درسی که در طول هفته نمی رسیدم مطابق برنامه مطالعه کنم، در روز جمعه جبران می کردم و باقی زمان اون روز رو به تفریح و استراحت می پرداختم.

 17.چه کسانی تو این راه پر پیچ و خم کمکت کردن و در موفقیتت بیشترین تأثیر را داشتن؟

اول از همه، امید و توکل به خدا بود که نمی گذاشت هیچ وقت توی این مسیر خسته و نا امید بشم. بعد از اون حمایت های بی دریغ خانواده ام بود که توی سخت ترین لحظه ها کنارم  بودن و بهم امید می دادن. البته سهم اساتید بزرگم در این راه _چه اساتیدی که در دانشگاه در خدمتشون بودم و چه اساتید بزرگم در موسسه که افتخار حضور سر کلاسشون رو داشتم_ بسیار پررنگه که اگر راهنمایی های دلسوزانه اونها نبود، هیچ تضمینی برای موفقیت من وجود نداشت و همینطور دوستای خوبم که همیشه به من روحیه و انگیزه میدادن و من رو تشویق و حمایت می کردن.

 18.تو بحث ارشد مهندسی صنایع، اگه به عقب برگردی بازم برای کنکور همین دپارتمان صنایع پژوهش با این کادر اساتید رو انتخاب می‌کنی؟

بله ، بدون شک.

 19.به عنوان سوال آخر برامون از اون چند ماه (آخر به من تا اول اردیبهشت) که احتمالاً هم باکلی فکر و خیال گذشته که چه رتبه‌ای در انتظارمه، بگید؟

همونطور که قبلا هم گفتم ، به خاطر شرایط خاصی که کنکور امسال داشت ، بعد از کنکور واقعا ناامید بودم. هر چند نزدیکی های اومدن نتایج ، با امیدهایی که دوستام بهم می دادن یه مقدار از نگرانیم کم شد ؛ اما این چند ماه واقعا از طولانی ترین و پر استرس ترین روزهای زندگی من بود که خدا رو شکر پایان خوشی داشت.

با تشکر از شما

آدرس: ضلع جنوب غربی میدان ولیعصر؛ جنب سینما قدس، کوچه مینو؛ پلاک 132؛ موسسه آموزش عالی آزاد پژوهش   تلفن تماس: 021-86741
© تمامی حقوق مادی و معنوی این سایت متعلق به دپارتمان تخصصی مهندسی صنایع موسسه آموزش عالی آزاد پژوهش می باشد .