صفحه اصلی
آمادگی کنکور ارشد
کنکور دکتری
آموزش ویدئویی
دپارتمان توسعه
مشاوره و برنامه ریزی
تالیفات
درباره ما
خرید کتاب
   آقای میثم رهوار- رتبه 19 گرایش مهندسی صنایع- سیستمهای اقتصادی اجتماعی- سال 92

مصاحبه با مهندس میثم رهوار، رتبه 19 صنایع - سیستمهای اقتصادی اجتماعی

میثم رهوار، رتبه 19 صنایع سیستم اقتصادی اجتماعی1. با سلام؛ در ابتدا تشکر می‌کنم به خاطر وقتی که برای مصاحبه اختصاص دادید. کمی خود را معرفی کنید و بفرمایید مقطع کارشناسی را در چه رشته و دانشگاهی گذراندید؟

خواهش میکنم. بنده میثم رهوار دانشجوی ورودی سال 85 و فارغ التحصیل سال 89 رشته مهندسی صنایع دانشگاه آزاد واحد پرند هستم.

2. در زمان تحصیل در مقطع کارشناسی وضعیت تحصیلی شما به چه صورت بود؟

بد نبود. مثل مدرسه توی دانشگاه هم من معمولا شب امتحانی بودم ولی در مجموع نمره هام بدک نبود ولی شاگرد اول هم نبودم.

3. از روند درس خوندنتون برامون بگید، اگر از روزی که خوندن رو برای کنکور کارشناسی ارشد شروع کردید رو به بازه‌های زمانی دو ماهه تقسیم کنیم، تو هر بازه چه قدر درس میخوندید و رو چه دروسی تمرکز می‌کردید؟

خب اول بگم که بعد از اینکه فارغ التحصیل شدم رفتم سر کار و به کل از درس دور بودم ولی همیشه این فکر توی سرم بود که ارشد بخونم؛ به خاطر همین هم عید پارسال تصمیم گرفتم که استعفا بدم و بشینم واسه ارشد بخونم. از خرداد شروع کردم به زبان خوندن و تقریبا روزی یک ساعت میخوندم ولی کلا درس خوندن جدی رو از 20 تیر با شروع کلاسا شروع کردم و تمرکزم بیشتر روی آمار و تحقیق و زبان بود ولی کلا سعی میکردم متعادل بخونم. زمان درس خوندنم رو دقیق یادداشت نکردم ولی با یه حساب سرانگشتی میانگین ساعتای درس خوندم اینا بوده.

اسفند و فروردین

 

اردیبهشت و خرداد

 

تیر و مرداد

حدود 4 ساعت در روز

شهریور و مهر

حدود 4 ساعت در روز

آبان و آذر

حدود 5 ساعت در روز

دی و بهمن

حدود 6 ساعت در روز

4. در مورد تفاوتی که کنکور کارشناسی و کارشناسی ارشد با هم دارند برامون بگید؟ و به نظر شما این تفاوت در کدام بخش این دو کنکور است؟

خب در کنکور کارشناسی رقبا خیلی زیادن و نقش مدرسه ای که توش درس خوندید خیلی مهمه ولی واسه ارشد همه میتونن از امکانات تقریبا برابر استفاده کنن و شانس قبولی داشته باشن.

5. آیا شما در کلاس‌های پژوهش شرکت کردید و در صورت شرکت آیا با کلاس‌ها همگام بودید؟ به نظر شما تأثیر کلاس‌ها در موفقیت شما تا چه حد بود؟

بله من کلاسای آمار، تحقیق و ریاضی رو شرکت کردم. آمار و تحقیق رو که توی تابستون شرکت کردم تقریبا با کلاسا پیش میرفتم ولی ریاضی رو که پاییز رفتم همیشه از کلاس عقب بودم. مهمترین نقش کلاسا واسه من این بود که بهم اعتماد به نفس میداد و واقعا مهم بودن توی قبولیم.

6. در آزمون‌ها چه طور؟ به نظر شما سطح سوالات، طراحی اساتید تا چه حد شبیه به کنکور ارشد بود؟ در مورد رقابت این آزمون‌های موسسه پژوهش چی می تونید بگید؟ آیا رقبای اصلی تون رو در این آزمون‌ها دیدید و کلا نتایج و روند شما به نتایج کنکور شبیه بود؟

من به آزمونای پژوهش بیشتر به دید یه امتحان واسه ارزیابی نقاط قوت و ضعف خودم نگاه میکردم و توی این زمینه واقعا بهم کمک کردن.

7. برنامه شخصی شما آیا با آزمون‌های دپارتمان صنایع پژوهش هماهنگ بود و لزومی در این کار می‌بینید؟

بله. در واقع برنامه آزمونا برنامه شخصیم بود و چون به تدریج بچه ها رو به سمت آمادگی واسه کنکور سوق میده برنامه خوبیه. اگه بچه ها تونستن از برنامه جلو بزنن که چه بهتر ولی سعی کنن حتی الامکان از برنامه عقب نیفتن که استرس نگیرن.

8. با توجه به اینکه رشته شما در کارشناسی هم صنایع بود چه لزومی دیدید که در کلاس‌های آمار و تحقیق هم شرکت کنید؟

همونطور که گفتم من 2 سالی از درسا به دور بودم و جزوه های این دو تا درس رو هم اکثرا گم کرده بودم و اگر هم پیداشون میکردم به درد کنکور نمیخوردن!

9. نحوه تست زدن شما به چه صورت بود؟ در واقع منظورم اینه که چه نسبت درس میخوندید و چه نسبت تست می­زدین؟ و آیا روش خاصی برای تست زدن داشتید؟

شیوه خاصی نداشتم. سعی میکردم همون روندی که اساتید میگن رو طی کنم

10. منابع شما برای کنکور ارشد در درس‌های مختلف چی بود و چه منابعی پیشنهاد می‌کنید برای داوطلبان؟

لازمه که اول در مورد اشتباهی که واسه درس زبان داشتم توضیح بدم. خب من کنکور 91 رو ثبت نام کرده بودم و رفتم سر جلسه. با اینکه هیچی نخونده بودم ولی چون کلاس مکالمه زبان میرفتم و در سطح متوسط بودم تونستم 50درصد زبان بزنم و سال 92 که تصمیم گرفتم واسه کنکور بخونم از این نکته خیلی خوشحال بودم و میخواستم درصدم رو بالاتر هم  ببرم و چون فکر میکردم گرامر و زبان تخصصی خیلی آسونن تصمیم گرفتم که فقط کلمه حفظ کنم و با پرس و جو تصمیم گرفتم 3500لغت GRE رو حفظ کنم و با اینکه توی مشاوره های گروهی و فردی بهم گفتن این کار رو نکن این کار رو کردم و عاقبت این کار این شد که 50 درصدم تبدیل شد به 26 درصد!

نام درس

منابع

احتمال و آمار مهندسی

دو جلد کتاب دکتر ایوزیان و جزوه ایشون

تحقیق در عملیات

جزوه دکتر زاهدی و کتابهای 2000تست ایشون

ریاضی

جزوه و کتابهای دکتر آقاسی

زبان

 

اقتصاد خرد و کلان

جزوه دکتر قاسمی و تست های کتاب دکتر نظری

تئوری مدیریت

 

11. آیا از ابتدا به رشته صنایع علاقه داشتید و چطور شد که این رشته را انتخاب کردید؟

الانش هم زیاد علاقه ای به این رشته ندارم و ترجیح میدادم یه رشته ای بودم که میتونستم یه چیزی بسازم نه اینکه کارای بقیه رو کنترل کنم!  معیار انتخابم این بود که توی دفترچه تراز قلم چی بهترین ترازی که بهم میخورد صنایع پرند بود!

12. شده بود که از درس خوندن خسته شی یا ناامید از نتیجه گرفتن بشی؟ در این شرایط چی کار می‌کردی و چی بود که تو رو به نتیجه گرفتن امیدوار می‌کرد...؟

من از پارسال دچار اختلال تیروئید شده بودم و 7 کیلو لاغر شده بودم و اصلا نمیکشیدم زیاد درس بخونم. البته بعد از کنکور رفتم دکتر و دلیلشو فهمیدم. به خاطر همین زیاد خسته میشدم ولی میدونستم راه برگشتی ندارم. به علاوه از بودن با بچه ها سر کلاسا انگیزه میگرفتم و همین بودن با بچه ها مهمترین چیزی بود که بهم کمک کرد. همینطور اینکه دکتر ایوزیان خودشون بمب انگیزه هستن و همیشه با گفتن "تو قبول نمیشی!" به ما انگیزه میدادن.

13. کاری هست که از انجام ندادنش افسوس بخوری؟ در این مورد چه توصیه‌ای برای داوطلبین داری؟

اول اینکه کارای عجیب غریب نکنن.مثل همون چیزی که درباره زبان خوندن خودم نوشتم. همین راهی که اساتید بهتون نشون میدن بهترین راهه.

دوم اینکه روی دوره کردن حساب ویژه ای باز کنن و بدونن اگه یه درس رو به حد عالی هم بخونن اگه مدت کوتاهی از دوره کردنش خودداری کنن زحماتشون به هدر میره.

سوم اینکه دو هفته آخر فقط به مرور اختصاص داره. پس از همین الان برنامه ریزی کنن براش. درسایی رو که میتونن روی کاغذ خلاصه نویسی کنن و بقیه رو توی جزوه و کتاب نکات مهم رو هایلایت کنن. حتی تست ها رو اگه میتونن ایده کلی حل رو زیر تست ها بنویسن. البته طوری که در نگاه اول چشمشون بهشون نخوره.

و نکته آخر اینکه نزدیک کنکور اصلا بهش فکر نکنن تا استرس نگیرن و فقط روی درس خوندن خودشون تمرکز کنن. اگه به بهترین نحو هم درس خونده باشن اگه روز کنکور خودشون نباشن نتیجه نمیگیرن پس واسه روز کنکور همه چی رو از قبل مرتب کنن و زود برن. سر جلسه هم تا سوالا بیاد سعی کنید به کنکور فکر نکنید.

14. در دو زمان میخوام بدونم چه رتبه‌ای از خودت متصور بودی؟یکی نزدیک بهمن و قبل از کنکور و یکی هم اسفند و بعد از کنکور؟ کلا از نتیجه راضی هستی یا حس می‌کنی حقی تضییع شده ازت؟

قبل کنکور آزمون جامع اولم رو بد دادم و رتبم 168 شد و کمی ناامید شدم ولی به تلاشم ادامه دادم و آزمون جامع دوم رو 50 و خورده ای شدم و یکم آرامش گرفتم. بعد کنکور هم وقتی اومدم خونه و جوابا رو رو سایت دکتر ایوزیان دیدم اول که زبان رو که 15 تا سوال اول فقط جواباش بود دیدم کلی اعصابم خورد شد که اینهمه روش وقت گذاشتم و نتیجش این شد ولی بعد که آمار و تحقیق رو دیدم یه نفس راحت کشیدم ولی باز نمیدونستم اون درصد زبان چقدر میتونه کارمو خراب کنه. روزای بعد که جواب ریاضی و اقتصاد اومد دیگه جرات نداشتم برم ببینمشون و طبیعیه که از نتیجه راضیم.

15. در زمان درس خوندن برای کنکور تفریح هم داشتی؟ چقدر وقت صرف تفریحاتتون می کردین در طول هفته؟

بله. پارسال بیرون زیاد رفتم مخصوصا توی پاییز و به همین خاطر تا میومدم تمرکز پیدا کنم و به درس خوندن عادت کنم پشتم باد میخورد! توصیه میکنم این یک سال رو از رفیق بازی خودداری کنن بچه ها.

16. چه کسانی تو این راه پر پیچ و خم کمکت کردن و در موفقیتت بیشترین تأثیر را داشتن؟

فک کنم اولش خودم! که با وجود اینکه اطرافیانم با ول کردن کار و خوندن واسه ارشد زیاد موافق نبودن این تصمیم رو گرفتم. مخصوصا دوستام که اصلا باور نمیکردن من بتونم قبول بشم. دعاهای پدر و مادرم هم فکر میکنم خیلی نقش مهمی داشت تا بتونم قبول بشم. موسسه پژوهش و بچه ها و اساتیدی که روزای واقعا شیرینی باهاشون داشتم هم خیلی مهم بودن. و یکی دوتا از دوستام که تشویقم میکردن.

17. تو بحث ارشد مهندسی صنایع، اگه به عقب برگردی بازم برای کنکور همین دپارتمان صنایع پژوهش با این کادر اساتیدرو انتخاب می‌کنی؟

من اصلا این سوال رو درک نمیکنم! اصلا مگه میشه به غیر از پژوهش و این اساتید خوبش به جای دیگه ای هم فکر کرد؟

18. به عنوان سوال آخر برامون از اون چند ماه (آخر بهمن تا اول اردیبهشت) که احتمالاً هم با کلی فکر و خیال گذشته که چه رتبه‌ای در انتظارمه، بگید؟

با اینکه میدونستم امسال سوالا سخت تر بود ولی با نگاه به درصد پارسالیا فکر میکردم حدود 40  50 بشم. سخت ترین لحظات هم اون موقعی بود که ساعت 11 صبح رفتم سایت سنجش و دیدم بر خلاف اعلام قبلی نتایج زودتر اومده و با وارد کردن اطلاعاتم دیدم نوشته شما غایب بودید! (رشته اولم رو زده بودم مدیریت ولی سر جلسه نرفته بودم.) بعد اطلاعات اون یکی کارت رو وارد کردم و دیدم زده اطلاعات موجود نمیباشد! خلاصه تا ساعت 4 بعداز ظهر که بتونم نتایج رو ببینم کلی اعصابم خورد شد!

در آخر هم واسه همه بچه ها نه فقط در کنکور بلکه در زندگی آرزوی موفقیت میکنم.

با تشکر از وقتی که به این مصاجبه اختصاص دادید.

زبان

ریاضی

آمار و احتمال

تحقیق 1

اقتصاد 1و2

تئوری مدیریت

معدل

رتبه سیستم

رتبه بهره وری

رتبه دانش

26.67

30.00

53.70

51.67

65.00

سفید

17.34

19

33

73

آدرس: ضلع جنوب غربی میدان ولیعصر؛ جنب سینما قدس، کوچه مینو؛ پلاک 132؛ موسسه آموزش عالی آزاد پژوهش   تلفن تماس: 021-86741
© تمامی حقوق مادی و معنوی این سایت متعلق به دپارتمان تخصصی مهندسی صنایع موسسه آموزش عالی آزاد پژوهش می باشد .