صفحه اصلی
آمادگی کنکور ارشد
کنکور دکتری
آموزش ویدئویی
دپارتمان توسعه
مشاوره و برنامه ریزی
تالیفات
درباره ما
خرید کتاب
   آقای میلاد موسویان- رتبه 20 گرایش مهندسی صنایع- مهندسی آینده پژوهی-سال 92

مصاحبه با میلاد موسویان حجازی

رتبه 20 گرایش سوم سیستمهای اقتصادی و اجتماعی

1. با سلام؛ در ابتدا تشکر می‌کنم به خاطر وقتی که برای مصاحبه اختصاص دادید. کمی خود را معرفی کنید و بفرمایید مقطع کارشناسی را در چه رشته و دانشگاهی گذراندید؟

سلام. میلاد موسویان هستم.

لیسانس مدیریت صنعتی از دانشگاه اصفهان.

2. در زمان تحصیل در مقطع کارشناسی وضعیت تحصیلی شما به چه صورت بود؟

راستش فراز و نشیب زیاد داشتم. یکی دو ترم خیلی خوب درس خوندم و حتی شاگرد اول هم شدم ولی در کل اوضاعم متوسط بود .البته بعضی ترم ها هم از جمله ترم ارشد معدل های بسیاری درخشانی مثل 14 داشتم!!!

3. از روند درس خوندنتون برامون بگید، اگر از روزی که خوندن رو برای کنکور کارشناسی ارشد شروع کردید رو به بازه‌های زمانی دو ماهه تقسیم کنیم، تو هر بازه چه قدر درس میخوندید و رو چه دروسی تمرکز می‌کردید؟

اسفند و فروردین

0ساعت

اردیبهشت و خرداد

0ساعت

تیر و مرداد

از مرداد روزی 8ساعت مفید

شهریور و مهر

8ساعت مفید

آبان و آذر

9تا10 ساعت مفید

دی و بهمن

11ساعت مفید

4. در مورد تفاوتی که کنکور کارشناسی و کارشناسی ارشد با هم دارند برامون بگید؟ و به نظر شما این تفاوت در کدام بخش این دو کنکور است؟

تفاوت هاشون خیلی زیاده اما از مهم ترین تفاوت هاشون اینه که تو میدونی که دقیقا چه رشته ای می خوای و دیگه مثه کارشناسی نیست که بگیم حالا بخونیم تا بعد واسه انتخاب رشته ببینیم چی میشه. پس در واقع خودمون با آگاهی کامل انتخاب کردیم و مسولیت و تعهد بیشتری نسبت به این انتخاب داریم.همچنین باعث میشه هدفمند تر درس بخونیم.

5. آیا شما در کلاس‌های پژوهش شرکت کردید و در صورت شرکت آیا با کلاس‌ها همگام بودید؟ به نظر شما تأثیر کلاس‌ها در موفقیت شما تا چه حد بود؟

بله من در کلاس آمار دکتر ایوزیان و ریاضی استاد آقاسی شرکت کردم.راستش به دلیل اینکه از اصفهان هر هفته رفت و آمد داشتم خستگی مفرطی همیشه تا آخر کلاس ها همرام بود و راندمانم رو به شدت پایین آورد واسه همین تو بعضی مقاطع از کلاس عقب می افتادم ولی اولویت من این نبود که به هر قیمتی به کلاس برسم و از عمق خوندنم کم کنم. من همچنان عمیق و دقیق میخوندم حتی اگه از کلاس عقب بودم و توی 20 روز اول مهر به کمک جزوه و ویسی که داشتم تونستم خودمو به کلاس ها برسونم و با کلاس ها تموم کنم. اما در اینکه کلاس آمار دکتر ایوزیان و مخصوصا کلاس ریاضی استاد آقاسی (که من رو به ریاضی علاقه مند کرد) تو موفقیت من خیلی خیلی تاثیر داشت اصلا شکی نیست.

6. در آزمون‌ها چه طور؟ به نظر شما سطح سوالات، طراحی اساتید تا چه حد شبیه به کنکور ارشد بود؟ در مورد رقابت این آزمون‌ها چی می تونید بگید؟ آیا رقبای اصلی تون رو در این آزمون‌ها دیدید و کلا نتایج و روند شما به نتایج کنکور شبیه بود؟

آزمون ها هم همیشه 80-90% با آمادگی کامل(درس و تست)به بودجه میرسیدم.اما هیچ آزمونی نشد به آمادگی 100% برسم ولی درصد آمادگیم روندصعودی داشت تا خود آزمون کنکور. به تفکیک درس: طراحی و بودجه بندی آمار احتمال: عالی بود و حرف نداشت طراحی و بودجه بندی ریاضی: نمرش 20 بود! طراحی و بودجه بندی تحقیق: راستش نمیتونم بگم عالی بود چون تو بودجه بندی (مخصوصا 25% اول و دوم یکم اشکال داشت) و طراحی هم بعضی مواقع (فقط بعضی مواقع) سلیقه ای بود. ولی در کل خوب بود. طراحی زبان خوب بود. طراحی و بودجه بندی اقتصاد خرد و کلان: اصلا خوب نبود بودجه بندی واقعا غیرمنطقی داشت و طرح بعضی سوال های خیلی سخت واسه رشته ی سیستم واقعا لزومی نداشت. اما در جمع بدون تعارف در مقایسه با موسسات دیگه آزمونای پژوهش یه سر و گردن که هیچ هزار سر و گردن بالاتر بود!  

7. برنامه شخصی شما آیا با آزمون‌ها هماهنگ بود و لزومی در این کار می‌بینید؟

تا حدود زیادی هماهنگ بود که خیلی هم خوب بود چون واسه آدم نقشه ی راه ترسیم شده بود از قبل فقط باید تو اون قدم بر می داشتی.

8. نحوه تست زدن شما به چه صورت بود؟ در واقع منظورم اینه که چه نسبت درس میخوندید و چه نسبت تست می­زدین؟ و آیا روش خاصی برای تست زدن داشتید؟

حدودی بخوام بگم تابستان 30% تست 70 % درس. پاییز60%تست 40%درصد درس و زمستان 90% تست 10% درس. روش خاصی که برای تست زدن نداشتم فقط تابستون شده بود 20 دقیقه رو یک تست کلید کنم تا بتونم خودم حلش کنم و به سراغ جواب نرم (به جنبه ی آموزشی تست دقت می کردم) ولی پاییز و زمستون این 20 دقیقه تبدیل به ماکزیمم 5 دقیقه (جوانب دیگه مثه سرعت و انتخاب تست های بهینه رو هم در نظر می گرفتم) شد.

9. منابع شما برای کنکور ارشد در درس‌های مختلف چی بود و چه منابعی پیشنهاد می‌کنید برای داوطلبان؟

نام درس

منابع

احتمال و آمار مهندسی

2جلد کتاب آمار و احتمال دکتر ایوزیان به همراه جزوه ی کلاسشون

تحقیق در عملیات

جلد 2 و 3 کتاب دکتر زاهدی سرشت به همراه جزوه و ویس کلاسشون

ریاضی

ریاضی 1و2(جلد1)استاد آقاسی وجزوه ی کلاسیشون و ریاضی 1 و 2(جلد2)درحد تست های چند سال اخیر چند رشته ی خاص

زبان

زبان عمومی:504+تافل+کتابایadvance  کانون زبان ایران -زبان تخصصی:جزوه ی تخصصی مهندس شایان و کتاب بنفش نعمتی(فقط تست های 3 سال اخیر)

اقتصاد خرد و کلان

کتاب اقتصاد خرد و کلان دکتر نظری

تئوری مدیریت

 ---

10. با توجه به اینکه رشته کارشناسی شما صنایع نبود چطور شد که این رشته رو انتخاب کردین؟در واقع معیار انتخابتون چه چیزهایی بود؟

برعکس چیزی که خیلی ها فکر می کنند مدیریت صنعتی ربطی به صنایع ندارد اما ما در رشته ی مدیریت صنعتی نزدیک به 80 واحد مشترک با بچه های صنایع داریم.ولی اون واحد های متفاوت بیشتر وارد فضای مدیریتی میشه. من چون می خواستم تو بعضی فیلد های مهندسی عمیق تر بشم واسه سیستم امتحان دادم.

11. شده بود که از درس خوندن خسته شی یا ناامید از نتیجه گرفتن بشی؟ در این شرایط چی کار می‌کردی و چی بود که تو رو به نتیجه گرفتن امیدوار می‌کرد...؟

بله بارها شده بود. یکی به یاد این آیه قرآن می افتادم ان مع العسر یسری و دومیش هم به یاد انگیزه هام و هدفهام که فکر کنم به اندازه ی کافی تو همایش رتبه های برتر راجبش توضیح دادم.

12. کاری هست که از انجام ندادنش افسوس بخوری؟ در این مورد چه توصیه‌ای برای داوطلبین داری؟

بله. در رابطه با درس"احتمال"به دوستان خودم توصیه میکنم که واقعا کمیت تست زدن در این درس به اندازه ی کیفیتش و حتی بیشتر مهمه.چون انقدر گسترده است و بی نهایت فرار که بعضی تست ها فقط فهمیدنش کافی نیست شاید 4-5 بار باید اون فرایند جحل تست رو تو دوران کنکور طی کنید تا مطلب تو ذهنتون  بشینه بنابراین گزاف نیست اگر بگم جلد یک کتاب دکتر ایوزیانو تا کنکور حداقل باید 3-4 بار بزنید (کاری که خودم نکردم و ازش ضربه خوردم)

13. در دو زمان میخوام بدونم چه رتبه‌ای از خودت متصور بودی؟یکی نزدیک بهمن و قبل از کنکور و یکی هم اسفند و بعد از کنکور؟

تو بهمن که به خاطر کلکسیون مشکلاتی که واسم به وجود اومد واقعا شرایط خوبی نداشتم و آرزوم رتبه ی زیر 100 بود اما اسفند با اینکه احساس می کردم خوب ندادم (به خاطر سختی غیر استاندارد سوالا) ولی چون اون مشکلات تا حدودی حل شده بود و منطقی تر فکر میکردم یه رتبه ای حدود 60 واسه خودم متصور بودم.

14. در زمان درس خوندن برای کنکور تفریح هم داشتی؟ چقدر وقت صرف تفریحاتتون می کردین در طول هفته؟

تفریح خاصی نداشتم.بیشتر همون سر کلاس دکتر ایوزیان اومدن بود و گاهی وقتام استخر با دوستان.

15. چه کسانی تو این راه پر پیچ و خم کمکت کردن و در موفقیتت بیشترین تأثیر را داشتن؟

خدا- خانواده- 3تا دوست صمیمی که 2تاشون کنکوری بودن

16. تو بحث ارشد مهندسی صنایع، اگه به عقب برگردی بازم برای کنکور همین دپارتمان صنایع پژوهش با این کادر اساتیدرو انتخاب می‌کنی؟

اگه 10 بارم برگردم عقب بازم همین موسسه رو انتخاب می کنم(!)

17. به عنوان سوال آخر برامون از اون چند ماه (آخر بهمن تا اول اردیبهشت) که احتمالاً هم با کلی فکر و خیال گذشته که چه رتبه‌ای در انتظارمه، بگید؟

بعد از یکی 2 ماه که دیدم همه انگار ناراضی هستم یکم امید وارتر شدم و گوشه چشمی به رتبه ی زیر 50 داشتم اما اینکه رتبه برتر بشم عمرا!!

با تشکر از شما.

من هم از شما به خاطر وقتی که اختصاص دادید متشکرم.و از دوستان خودم میخوام اگه فکر می کنن که من کمکی میتونم تو مسیر ارشد بهشون بکنم میتونن با این ایمیل با من در ارتباط باشن و من به صورت رایگان هر کمکی از دستم بر میاد واسشون انجام میدم.واسه بچه های اصفهانم اگه مقدور بود حضوری میتونیم با هم صحبت کنیم.

ie_system93 @ yahoo.com

آدرس: ضلع جنوب غربی میدان ولیعصر؛ جنب سینما قدس، کوچه مینو؛ پلاک 132؛ موسسه آموزش عالی آزاد پژوهش   تلفن تماس: 021-86741
© تمامی حقوق مادی و معنوی این سایت متعلق به دپارتمان تخصصی مهندسی صنایع موسسه آموزش عالی آزاد پژوهش می باشد .