صفحه اصلی
آمادگی کنکور ارشد
کنکور دکتری
آموزش ویدئویی
دپارتمان توسعه
مشاوره و برنامه ریزی
تالیفات
درباره ما
خرید کتاب
   آقای کاظم عباس زاده- رتبه 3 گرایش مهندسی صنایع - مهندسی صنایع

مصاحبه اختصاصی با مهندس کاظم عباس زاده رتبه 3 مهندسی صنایع- مهندسی صنایع

زبان ریاضی آمار و احتمال تحقیق 1 اقتصاد 1و2 تئوری مدیریت طراحی الگوریتم معدل رتبه سیستم رتبه بهره وری رتبه آینده پژوهی رتبه دانش
60 سفید 60 93.3 -1.6 6.67 سفید 16.54 101 14 29 13

زبان تحقیق در عملیات 1و2 آمار و احتمال دروس تخصصی معدل رتبه صنایع رتبه مالی
0 71.67 53.3 58.33 16.54 3 3

رتبه در 2 آزمون جامع دپارتمان تخصصی مهندسی صنایع: 3 و 38

1 . کمی خود را معرفی کنید.کاظم عباس زاده- رتبه 3 مهندسی صنایع - مهندسی صنایع سال 91 دپارتمان تخصصی مهندسی صنایع پژوهش

کاظم عباس زاده دانشجوی ورودی سال 86 مهندسی صنایع از دانشگاه علم و صنعت هستم.

2  . تاریخ دقیق شروع درس خواندن برای کنکور ارشد را به یاد دارید؟ کمی توضیح دهید.

به صورت جدی از پنجم مهر شروع کردم، تابستان روزی دوساعت آمارواحتمال می خواندم.

3 . از روزی که درس خواندن را شروع کردید را تا روز کنکور به بازه های 2 ماهه تبدیل کنید و بگویید در هر بازه روزانه چقدر درس می خواندید؟

تابستان روزی دو ساعت، مهر و آبان میانگین 5/5 ساعت، آذر تا کنکور، میانگین 7ساعت. البته این میزان نشان دهنده میزان مفید ساعات مطالعه می­باشد.

4 .وضعیت تحصیلی خود را در دوران دبیرستان شرح دهید؟

خوشبختانه من در آزمون ورودی سمپاد قبول شدم که نقش اساسی در آینده تحصیلی من داشت. در دوران دبیرستان سیر صعودی در معدل داشتم، روندی که در دانشگاه نیز تکرار شد.

5 . قبل از ورود به دانشگاه برای لیسانس از رشتتون شناخت داشتید؟ آیا واقعا با علاقه وارد شدید؟ و اگر نه آیا در دوران لیسانس به رشتتون علاقمند شدید؟

بله در یک دوره تقریباً یک ماهه، شناخت نسبی نسبت به کلیه رشته ها پیدا کردم و سعی کردم که آگاهانه انتخاب کنم، در طول دوران کارشناسی علاقه ام دوچندان شد.

6 . تفاوت آزمون کارشناسی با آزمون کارشناسی ارشد چیست؟

محتوای دروس ارشد، علاقه و استعداد نسبی می طلبد، در حالی که دروس کارشناسی عمومیت و مقبولیت بیشتری دارند. به دلیل سن بالاتر داوطلبان و شناخت بیشتر نسبت به محیط کنکور رقابت در کنکور ارشد نسبتا شدیدتر و فشار وارده به داوطلبان بیشتر است.

7. آیا در آزمون های پژوهش هم شرکت کرده بودید؟ (سطح سوالات چگونه بود و شباهت آنها به کنکور واقعی چقدر بود؟)چه مزیتی برای شما داشت؟

یکی از مهم­ترین عوامل موفقیت من ثبت­نام در آزمون­های موسسه بود، اولین و مهمترین عامل تطابق کامل برنامه درسی طراحی شده من (این برنامه یک متد شخصی برای مطالعه است که در سوال بعدی توضیح داده­ام) با آزمون­ها بود. سوالات مفهومی و استاندارد بودند، تعداد سوالات غلط خیلی کم بود. مخصوصاً در سوالات تخصصی صنایع تشابه خیلی زیاد بود. نقش مثبت آزمون آزمایشی کاملاً واضح است. آزمون، ایجاد انگیزه، نظم دادن به مطالعات، محک زدن شیوه مطالعه و بسیاری از موارد دیگر را برای من به دنبال داشت. علاوه بر این­ها من با استفاده از متدهای نمودار استخوان­ماهی و آنالیز حساسیت تلاش می­کردم مهم­ترین عوامل غلط زدن سوال و مدیریت بهتر زمان اضافه آخر آزمون را انجام دهم.

8. از شیوه درس خواندنتان بگویید؟

بعد از استعداد تحصیلی، شیوه مطالعه به نظر من مهم­ترین عامل موفقیت در کنکور است، من با استفاده از علوم صنایع یک متد برای مطالعه دروس ابداع کردم، به طور خلاصه می­دانیم شرکت در آزمون کنکور یک پروژه است، هر پروژه یک بار انجام می­شود، دارای زمان محدود است و... هر پروژه، منطقاً باید با فنون کنترل پروژه، کنترل گردد. علاوه براین مطالعات هر روز به عنوان متغیر بحرانی باید کنترل می شدند، این مهم با استفاده از نمودار کنترل انجام می­شد. کل برنامه­ریزی مطالعات در یک فایل اکسل انجام می­شد. اگرچه توضیح اجزای متد مطالعه من در این مصاحبه مقدور نیست، در نظر دارم متد خود را به همراه جزئیات در سایت موسسه در اختیار عموم قرار دهم، امیدوارم که موثر واقع گردد.

9. نحوه تست زنی شما چگونه بود؟ (ترکیب میزان مطالعه درس  و مقدار تست) وآیا از شیوۀ خاصی در تست زنی استفاده می­کردید؟

من با مطالعه و فهم مطالب شروع می­کردم، بدون اینکه تلاش کنم هر آنچه خوانده­ام را کلمه به کلمه به خاطر بسپارم، این روند باعث می­شد که سرعت مطالعه من از بقیه خیلی بیشتر باشد. دقت کنید که در مورد فرمول­ها و الگوریتم­­ها این زمان خیلی بیشتر است. در ادامه تست­ها را (با هدف آشنایی با شیوه طرح مطالب و فهم عمیق آنها)حل می­کردم، هر جا احساس ضعف می­کردم به متن کتاب یا جزوه رجوع می­کردم. این روش در دروس طرح­ریزی، تحقیق در عملیات و اقتصاد مهندسی بسیار کاراست و عملکرد آن بسیار مشهودتر است. بعد ازاینکه یک فرمول و الگوریتم را چندبار به کار بردم، ناخودآگاه فرمول­ها و الگوریتم­ها را به خاطر سپرده بودم.

10. داوطلبان امسال برای موفقیت در کنکور بر روی چه کتابهایی تمرکز کنند؟

شخصاً از سایت شخصی دکتر ایوزیان برای خرید کتاب استفاده کردم، اما در موارد خاص باید عرض کنم در خصوص درس کیفیت مطالعه کتاب دکتر نورالسنا بسیار مهم است. البته جا دارد از دوست عزیزم آقای وحید معروف(رتبه 70 کنکور صنایع امسال) تشکر کنم، کتاب­های ایشان کمک بزرگی برای من بود. البته من از دانشجویان دکتر ایوزیان در دانشگاه علم و صنعت بوده­ام، به همین دلیل احساس خلاء در آمارواحتمال نمی­کردم.

11. چرا تصمیم گرفتید کنکور کارشناسی ارشد بدهید؟

چون کنکور ارشد در راستای اهداف من قرار داشت، مجبور بودم از آن عبور کنم. شخصاً به کنکور اعتقادی ندارم و چون راه دیگری برای رسیدن به اهداف تحصیلی خویش نداشتم، کنکور را انتخاب کردم.

12. درس خاصی بود که تا روز کنکور شما را اذیت کند؟ و آیا در درس خاصی ضعف داشتید؟ اگر داشتید با آن چه کردید؟

درس تحقیق در عملیات1و2، درسی بود که در عین سادگی زمان زیادی را در آزمون­ها می­گرفت، با مطالعه چندباره­ی کتب و جزوات استاد زاهدی سرشت مشکلم را نسبتاً حل کردم. البته مشکل درس تحقیق در عملیات2 هیچگاه حل نشد.

13. روزهایی که فشار کنکور به اندازه بود که واقعا احساس می کردید که دیگر نمی توانید چه می کردید؟

به دلیل برنامه کارآمدی که طراحی کرده بودم و اعتماد به نفس بالایی که داشتم، ناامیدی در دوران کنکور به سراغم نیامد، از ثبت روزانه نتایج مطالعاتم لذت می­بردم و خودم را در دوران کنکور یک کارمند تصور می­کردم که در ازای ساعات کاری مزد دریافت می­کند، این دید کمک می­کرد که قبولی در کنکور یک وسیله باشد نه هدف. زمانی که ساعات مطالعه به حد کافی می رسید مانند یک کارمند که سعی میکند خود را از فضای اداره دور کند، تلاش می­کردم تفریحات ساده و مختصری داشته باشم و ذهنم را از دغدغه کنکور دور کنم. علاوه بر این در ازای نتایج آزمون­ها هدایایی برای خودم می خریدم.

14. آیا کاری هست که از انجام ندادن آن پشیمان باشید؟ آیا کاری هست که از انجام آن پشیمان باشید؟ کمی توضیح دهید.

درصد صفر زبان انگلیسی تنها عاملی بود که من را از رتبه یک محروم کرد، اگرچه من درصد مربوط به زبان در کنکور سیستم شصت درصد شد، سهل انگاری در آزمون صنایع درصد زبان انگلیسی را به صفر رساند. مسئله­ای که بیشتر جای کار داشت، مدیریت سر جلسه بود، که خوب انجام ندادم. 

15. انگیزه شما برای کنکور چه بود؟

خوب هدف اصلی من ادامه تحصیل در مقاطع بالاتر و موفقیت بود، اما این هدف به تنهایی باعث ایجاد انگیزه نشد، اهداف کوچکتری که در برنامه مطالعاتی خود داشتم انگیزه بیشتری ایجاد می­کرد، چون می­شد سریع تر به آن­ها رسید، و رسیدن به آن­ها کاملاً ملموس بود.

16. اگر زمان به عقب بازگردد و دوباره بخواهید موسسه ای را برای کنکور انتخاب کنید البته با اطلاعاتی که الان کسب کردید باز هم پژوهش انتخاب شما بود؟

مطمئناً دوباره پژوهش. به همه اطمینان خاطر می­دهم که این مسئله اصلاً تبلیغاتی نیست، بلکه قدردانی از زحمات اساتید و اعضای موسسه است. چند ویژگی بارز در موسسه پژوهش باعث شده از دید من، پژوهش بهترین موسسه آموزشی باشد. اولاً اساتید پژوهش همگی جزو اساتید مطرح در مهندسی صنایع هستند، دوماً آزمون­های موسسه تحت تاثیر سطح علمی اساتید، آزمون­هایی استاندارد با تطابق بالا با کنکورسراسری هستند. به عنوان مثال یکی از مهم­ترین مزایای این آزمون­ها تعداد سوالات غلط بسیار کم است، در ضمن همین تعداد کم نیز با سیستم مکاتبه با دانشجویان حذف یا تصحیح می­گردند، این ویژگی در موسسات دیگر وجود ندارد، با وجود اینکه تعداد سوالات غلط به مراتب بیشتر است. هدایای آزمون هم ویژگی بارز دیگری بود. 

17. تفریحات شما در دوران کنکور چه بود؟

به دلیل کمبود وقت ارجحیت برای من با تفریحات ساده و مختصر بود، تماشای فیلم، گوش دادن به موزیک و همنشینی با دوستان مخصوصاً دوستانی که کنکوری نبودند از جمله تفریحات من بودند، البته من یک دوره یک هفته­ای کاملا از فضای کنکور دور شدم که نسبتاً کارساز بود. اما تفریح و گذراندن وقت با دوستان کنکوری­ام نه­تنها موثر نبود بلکه اوضاع را وخیم­تر می­نمود.

18. آیا روز شروع درس خواندن برای کنکور رتبه ای را برای خود متصور بودید؟ قبل از روز کنکور فکر می کردید که چه رتبه ای کسب می کنید؟

هدف من از شرکت در کنکور کسب رتبه زیر بیست بود، هیچ وقت به رتبه­ای بدتر ازآن فکر نکردم، البته نیم نگاهی هم به خودروی ریو داشتم که البته محقق نشد. به نظر من مشخص کردن و شفاف سازی اهداف عنصری موثر در ایجاد انگیزه و تلاش پیگیر است.

19. چه کسی در مسیر کنکور شما بیشترین تاثیر را روی شما داشت؟

خودم. نتیجه کنکور بیش از هر کسی یا موسسه ای به خود داوطلب بستگی دارد، همیشه در این مسیر تلاش می­کردم فقط به خودم متکی باشم، ولی راهنمایی های دوستان و پشتیبانی بی­دریغ خانواده را نمی­شود نادیده گرفت.

20. برنامه ریزی شخصی شما با برنامه های پژوهش هماهنگ بود؟ توضیح دهید.

کاملاً، من تقویم مطالعات خودم را بر اساس آزمون­های موسسه طراحی کردم، عملکرد آزمون جاری را با آزمون مشابه قبلی مقایسه می­کردم. روزشمار آزمون و طبقه بندی مباحث دقیقاً منطبق بر آزمون­ها بود.

21. از ایام انتظار برای نتایج کنکور بگویید؟

من خیلی تحت فشار نتایج نبودم، هرازچندگاهی که به نتایج فکر می­کردم، چون می­دانستم که دیگر کاری از دستم ساخته نیست، خیلی زود آرام می­گرفتم. درپایان دوست دارم که از طراحان این مصاحبه نیز تشکر کنم، خسته نباشید.

آدرس: ضلع جنوب غربی میدان ولیعصر؛ جنب سینما قدس، کوچه مینو؛ پلاک 132؛ موسسه آموزش عالی آزاد پژوهش   تلفن تماس: 021-86741
© تمامی حقوق مادی و معنوی این سایت متعلق به دپارتمان تخصصی مهندسی صنایع موسسه آموزش عالی آزاد پژوهش می باشد .