صفحه اصلی
آمادگی کنکور ارشد
کنکور دکتری
آموزش ویدئویی
دپارتمان توسعه
مشاوره و برنامه ریزی
تالیفات
درباره ما
خرید کتاب
   آقای حامد ملایی - رتبه 9 گرایش مهندسی دانش

مصاحبه اختصاصی دپارتمان تخصصی مهندسی صنایع پژوهش با مهندس حامد ملایی، رتبه 9 مهندسی دانش

زبان

ریاضی

آمار و احتمال

تحقیق 1

اقتصاد 1و2

تئوری مدیریت

طراحی الگوریتم

معدل

رتبه سیستم

رتبه بهره وری

رتبه آینده پژوهی

رتبه دانش

15.56

78.33 25 55 50 سفید 51.8 15.44 85 111 110 9

1.با سلام؛ در ابتدا تشکر می‌کنم به خاطر وقتی که برای مصاحبه اختصاص دادید. کمی خود را معرفی کنید و بفرمایید مقطع کارشناسی را در چه رشته و دانشگاهی گذراندید؟

حامد ملایی هستم ورودی 85 رشته کارشناسی علوم کامپیوتر دانشگاه غیر انتفاعی شیخ بهایی-اصفهان.

2.در زمان دبیرستان و کارشناسی وضعیت تحصیلی شما به چه صورت بود؟

دبیرستان رو تویه یکی از مدارس خوب اصفهان بودم ولی خیلی درس نمی خوندم و همیشه جز متوسط ها بودم برای کنکور هم خیلی تلاش نکردم و نتیجش رو هم گرفتم!!!

با این حال دوره کارشناسی جز نفرات خوبه هم دوره ای ها بودم ولی به خاطر کارهای حاشیه ای که می کردم همیشه نوسان داشتم!

3.می­خوام در مورد روند درس خوندنتون صحبت کنیم، از روزی که خوندن رو برای کنکور کارشناسی ارشد شروع کردید رو به بازه‌های زمانی دو ماهه تقسیم کنید و بگید تو هر بازه چه قدر درس میخوندید؟

من با توجه به اینکه برای آزمون کارشناسی خوب درس نخوندم و نتیجه خوبی هم نگرفته بودم تصمیم گرفتم برای ارشد جبران کنم.

شروع کار من کنکور 90 بود درست چند روز بعد از دفاع از پایان نامم استارت زدم . اون سال خیلی درس میخوندم و چون تغییر رشته داده بودم تقریبا هر چیزی که می خوندم بجز ریاضی برام تازگی داشت. متاسفانه سال اول نتیجه خوبی نتونستم بگیرم( رتبه سیتسم 540) .البته حذف درس برنامه نویسی درست تویه همون سال و اضافه شدن درس اقتصادی که من تا بحال نخونده بودم شوک بزرگی بود.!!

اما به هر صورت اون سال گذشت و من رفتم سربازی....تا اینکه اواخر مهر سال پیش سربازیم تموم شد و درست از همون موقع دوباره شروع کردم.

درست 2 هفته مونده بود به آزمون اول و با توجه به زمان زیادی که از دست داده بودم تصمیم گرفتم با برنامه آزمون ها پیش برم و بر اساس بودجه بندی هر آزمون مطالب رو می خوندم. ماههای آبان، آذر و دی حدود 8 ساعت و ماه آخر رو حدود 10 ساعت درس می خوندم.

4.در مورد تفاوتی که کنکور کارشناسی و کارشناسی ارشد با هم دارند برامون بگید؟ و به نظر شما این تفاوت در کدام بخش این دو کنکور است؟

کنکور کارشناسی حجم درس ها نسبتا بیشتره و باتوجه به رقابت بالا یک پروسه طولانی خسته کننده است و البته با استرس بالاتر. معمولا همین تجربه کنکور کارشناسی کمک زیادی به کنکور ارشد میکنه تا بتونی بهتر برنامه ریزی کنی.

با اینکه قبولی ارشد راحتتر از کارشناسیه اما سال های اخیر با توجه به تعداد زیاد شرکت کننده ها رقابت برای قبول شدن در دانشگاه های خوب بیشتر شده.

به نظر من مهمترین چیز در کنکور ارشد داشتن انگیزه و حفظ روحیه تا آخرین ثانیه های کنکوره.

5.در آزمون‌های پژوهش شرکت کردید؟ به نظر شما سطح سوالات، طراحی اساتید تا چه حد شبیه به کنکور ارشد بود؟ در مورد رقابت این آزمون‌ها چه طور؟ آیا رقبای اصلی تون رو در این آزمون‌ها دیدید؟

بله. من تویه هر 8 مرحله آزمون شرکت کردم. به نظر من آزمون ها هم باعث ایجاد انگیزه و هم به نوعی برنامه ریزیه. یه محکیه برای چیزهایی که تا بحال خوندی تا بتونی نقاط ضعف و قوتت رو بشناسی در ضمن ببینی در مقایسه با دیگران کجا قرار داری. جامعه آماری آزمون خوب بود و از اون مهمتر سطح سوالات واقعا خوب بود که باعث میشد به نتایج هر آزمون بیشتر اعتماد کنی.

6.نحوه تست زدن شما به چه صورت بود؟ در واقع منظورم اینه که چه نسبت درس میخوندید و چه نسبت تست می­زدین؟ و آیا روش خاصی برای تست زدن داشتید؟

با وجود اینکه دیر شروع کردم اما سعی کردم تویه همون زمان کم خوب تست بزنم و مباحث رو بخونم.

تویه سه ماهه اول معمولا روزی 2 تا و به ندرت سه تا از درس ها رو می خوندم مثلا اگه با ریاضی شروع می کردم تا جایی که می تونستم ادامه می دادم تا به یه جای مشخصی برسم. هر بخشی رو هم تموم می کردم بلافاصله تست های مربوط به اون بخش رو می زدم.تقریبا 50 درصد درس و 50 درصد زمان روی تست زدن میذاشتم.( فقط تست های کنکور سال های گذشته نه تالیفی). تست هایی که غلط می زدم رو دوباره حل می کردم و بعضا مبحث مربوط به اون رو دوباره می خوندم.

سه هفته آخر هم فقط دوره می کردم (20 درصد زمان) و تا می تونستم تست جامع می زدم. از تست های کنکور مربوط به رشته های دیگه تو 4-5 سال اخیر اصلا غافل نشید.

بعد هر آزمون موسسه که هم میدادم حتما سوال ها رو بخصوص اونهایی که غلط زده بودم رو دوباره حل میکردم و جواب ها رو به دقت می خوندم.

7.منابع شما برای کنکور ارشد در درس‌های مختلف چی بود و چه منابعی پیشنهاد می‌کنید برای داوطلبان؟

نام درس

منابع

زبان

فقط یکبار فلش کارت های IELTS

آمار

جزوه + کتاب و تست دکتر ایوزیان

ریاضی

کتاب دکتر معتقدی

تحقیق در عملیات

جزوه + کتاب و تست آقای زاهدی سرشت

اقتصاد

جزوه + کتاب دکتر نظری

8.با توجه به اینکه رشته کارشناسی شما صنایع نبود چطور این رشته رو انتخاب کردی؟در واقع معیار انتخابت چه چیزهایی بود؟

ترم های آخر کارشناسی تصمیمم برای تغییر رشته ارشد قطعی شد... با مشاوره ای که با دکتر همدانی کردم بالاخره تصمیم گرفتم صنایع رو انتخاب کنم. صنایع رشته کاربردی تر و کمی راحتتر. برای همین درس تحقیق در عملیات رو به عنوان درس اختیاری گرفتم و تا حدی با مسائلش آشنا شدم...

9.زمانی که احساس می‌کردی خسته از درس خوندنی یا به هر دلیلی نا امید می‌شدی، چه کار می‌کردی؟ چه کار می‌کردی که دوباره به مسیر کنکور برمی‌گشتی؟

من از روز اولی که شروع کردم تصمیم گرفته بودم تویه این 4 ماه فقط درس بخونم. برای همین همیشه توکلم به خدا بود و به هدفهام فکر می کردم.

10.کاری هست که از انجام ندادنش افسوس بخوری؟ در این مورد چه توصیه‌ای برای داوطلبین داری؟

بعد کنکور از زبان، ریاضی و الگوریتم حتی از اقتصاد هم راضی بودم.

اما تنها افسوسم بخاطر زدن تستهای اشتباه آمار و تحقیقی بود که زده بودم حتی الان هم بعضی موقعها بهش فکر میکنم. ولی همین هم به نوعی تجربه است.

به بچه ها هم توصیه میکنم اگه سر جلسه کنکور دیدید درسی سخته بدونید برای همه سخته و اصلا روحیه خودشون رو از دست ندهند و همچنین سوالایی که فکر میکنین آسونه رو حتما حتما حتما با دقت بخونند و جواب بدن.

11.در دو زمان میخوام بدونم چه رتبه ای از خودت متصور بودی؟یکی نزدیک بهمن و قبل از کنکور و یکی هم اسفند و بعد از کنکور؟

اول از همه به این فکر می کردم که حداکثر تلاشم بکنم که بعدا مثل دوره کارشناسی افسوسش رو نخورم. رتبه های آزمونم بد نبود همین باعث میشد روحیه بهتری بگیرم و امیدوار بودم حداقل یکی از اونا رو تکرار کنم البته رتبه های بدم داشتم ولی هیچ وقت نا امید نشدم و آخرین روز درس خوندن برای من یک روز قبل کنکور بود...

تا اینکه کنکور دادم اول به نظرم خوب بود با اینکه آمار سختی داشت، ولی زمانی که جواب سوال ها رو دیدم به خاطر اون همه اشتباهات ناشیانم ناراحت بودم ( بخصوص آمار و تحقیق و کلید عجیب سنجش ).

12.در زمان درس خوندن برای کنکور تفریح هم داشتی؟ چقدر وقت صرف تفریحاتتون می کردین در طول هفته؟

جمعه ها روزی 2-3 ساعت بیشتر نمی خوندم و معمولا مهمانی رفتن، کوه، پیاده روی و یا فوتبال رو میذاشتم برای این روز.

بیشتر موقعها هم به سایت آقای ایوزیان (eyvazian.ir) سر می زدم.

13.چه کسانی تو این راه پر پیچ و خم کمکت کردن و در موفقیتت بیشترین تأثیر را داشتن؟

روز های آخر روز های پر استرسی بود. به خدا توکل می کردم و ازش کمک میخواستم. پدر و مادرم هم خیلی کمکم کردند تا بتونم با آرامش بیشتری درس بخونم.

همچنین آقای خاکبازان که کمک زیادی ازشون گرفتم، هم روزهای اولی که می خواستم شروع کنم و هم آزمون به آزمون خیلی بهم کمک کرد و بهم روحیه می داد. به همین خاطر ازشون ممنوم.

14.تو بحث ارشد مهندسی صنایع، اگه به عقب برگردی بازم برای کنکور همین دپارتمان صنایع پژوهش با این کادر اساتیدرو انتخاب می کنی؟

بله، بدون شک.

15.به عنوان سوال آخر برامون از اون چند ماه (آخر بهمن تا اول اردیبهشت) که احتمالاً هم با کلی فکر و خیال گذشته که چه رتبه‌ای در انتظارمه، بگید؟

بعد از کنکور بلافاصله مشغول به کار شدم و منتظر روز اعلام نتایج موندم.... ولی بیش از اون که به نتیجه فکر کنم بیشتر به سوالهای غلطی که زده بودم فکر میکردم!!! با این حال امیدوار بودم بتونم نتیجه خوبی بگیرم.

به عنوان حرف آخر به بچه ها توصیه میکنم که همیشه و تا لحظه آخر هیچ وقت نا امید نشند و با انگیزه بالا به هدفشون فکر کنند. ( و من یتوکل علی الله فهو حسبه )

ممنون از وقتی که به ما دادی تا بتونیم تجربیات خوبت رو به سایر داوطلبین انتقال بدهیم.

آدرس: ضلع جنوب غربی میدان ولیعصر؛ جنب سینما قدس، کوچه مینو؛ پلاک 132؛ موسسه آموزش عالی آزاد پژوهش   تلفن تماس: 021-86741
© تمامی حقوق مادی و معنوی این سایت متعلق به دپارتمان تخصصی مهندسی صنایع موسسه آموزش عالی آزاد پژوهش می باشد .