صفحه اصلی
آمادگی کنکور ارشد
کنکور دکتری
آموزش ویدئویی
دپارتمان توسعه
مشاوره و برنامه ریزی
تالیفات
درباره ما
خرید کتاب
   خانم نسیم جفرنژاد - رتبه 13 گرایش مهندسی صنایع-سیستمهای اقتصادی اجتماعی

 

مصاحبه اختصاصی با مهندس نسیم جعفرنژاد- رتبه 13 گرایش مهندسی سیستمهای اقتصادی اجتماعی

زبان ریاضی آمار و احتمال تحقیق 1 اقتصاد 1و2 تئوری مدیریت طراحی الگوریتم معدل رتبه سیستم رتبه بهره وری رتبه آینده پژوهی رتبه دانش
44.4 60 23.3 66.6 73.3 سفید سفید 17.57 13 43 27 27

رتبه در دو آزمون جامع دپارتمان تخصصی مهندسی صنایع موسسه پژوهش: 3 و 34

آنکه پرنقش زد این دایره مینایی

کس ندانست که در گردش پرگار چه کرد

1. کمی خود را معرفی کنید.

نسیم جعفرنژاد هستم . ورودی 86 مهندسی صنایع-برنامه ریزی و تحلیل سیستم ها دانشگاه الزهرا و فارغ التحصیل سال 90هستم.

2. تاریخ دقیق شروع درس خواندن برای کنکور ارشد را به یاد دارید؟ کمی توضیح دهید.

وقتی که ترم 7 بودم در کنکور سال 90 سیستم شرکت کردم و رتبه ی من 378 شد. که در کنار درس های دانشگاه برای کنکور می خواندم اما خیلی نرسیدم بخوانم. بیشتر رسیدم جزوه های اساتید را با مقدارخیلی کمی تست برای کنکور 90 بخوانم. درواقع درس خواندن برای کنکور91 بعد ازاتمام پروژه پایانی دانشگاه دراواخر تیرماه شروع شد. همزمان با شروع کلاس های آمار دکتر ایوزیان، در هرهفته ی تابستان یک جلسه از تمام مباحث زیر را می خواندم:

  • خواندن آماروحل تست ها ی کتاب در هر جلسه
  • خواندن جزوه ی تحقیق 1 سال قبل استاد زاهدی سرشت (که درتابستان 89 فقط رسیده بودم کلاس بروم وحل تستهای تالیفی جلد1)
  • خواندن جزوه ی کلاسی ریاضی عمومی سال قبل استاد آقاسی که در پاییز سال89 در دپارتمان برگزار شده بود و حل تست های کتاب ریاضی عمومی

3. از روزی که درس خواندن را شروع کردید را تا روز کنکور به بازه های 2 ماهه تبدیل کنید و بگویید در هر بازه روزانه چقدر درس می خواندید؟

 درتابستان دقیق یادم نیست اما هدف من ای بود که با اتمام تابستان جزوه ی آمارواحتمال وتحقیق وریاضی به همراه بیشتر تستها تمام کنم که همین طور هم شد.

در مهر وآبان وآذر روزی متوسط 8 ساعت می خواندم.

در دی وبهمن روزی9 ساعت بیشتر مواقع مطالعه می کردم.

4. قبل از ورود به دانشگاه برای لیسانس از رشتتون شناخت داشتید؟ آیا واقعا با علاقه وارد شدید؟ و اگر نه آیا در دوران لیسانس به رشتتون علاقمند شدید؟

من هیچ شناختی از صنایع نداشتم و غیرمنتظره قبول شدم. اوایل هیچ احساسی به صنایع نداشتم، اما ترم های 4 به بعد با شروع دروس تخصصی صنایع مخصوصا درس تحلیل سیستم ها از این رشته واقعا خوشم آمد.

5. از تفاوت آزمون کارشناسی و کارشناسی ارشد برامون بگید..

مسلما آزمون کارشناسی ارشد در مقایسه با کارشناسی خیلی راحت تر(حداقل از نظر فشار روحی) است. وقتی به این موضوع فکر کنیم که همه دانشجویان لیسانسی دارند که اگر هم نتیجه موردنظرشان در آزمون ارشد بدست نیامد با همان مدرک قبلی بتوانند جویای کار باشند، خود نقطه ی قوت است و دیگر مثل کنکور کارشناسی نیست که اگردانش اموزان نتیجه نگیرند، خانه نشین می شوند. من همیشه به این موضوع فکر می کردم.

از جهت دروس هم که اصلا قابل مقایسه نیست، با تمرین مهارت های لازم در دروس بدست می آید. تعداد دروس و عمق دروس کمتر است. راحتتر جمع بندی می شود.

6. برای چه دروسی در کنکور کارشناسی ارشد در کلاس ثبت نام کردید؟

تحقیق 1 استاد زاهدی تابستان 89

ریاضی استاد آقاسی پاییز89

درس آمارواحتمال دکترایوزیان(تابستان 90)+ نکته وتست (پاییز90)

اقتصاد دکترقاسمی (پاییز90)

جمع بندی تحقیق استاد زاهدی سرشت و زبان تخصصی مهندس شایان که تقریبا 2 یا 3 جلسه دربهمن ماه90 بود.

7. آیا از شرکت در کلاس های ما نتیجه ای هم گرفتید؟(شرکت در کلاسهای آمادگی کنکور پژوهش تا چه اندازه در موفقیت شما تأثیر گذار بود؟)

کلاس ها تاثیر گذار بود. من خودم طوری هستم که اگر در خانه بمانم و بخواهم خودم بخوانم، اصلا درس نمی خوانم. مثلا برای اقتصاد حوصله ی تنها خواندن نداشتم، اما جو کلاس ها طوری است که همه مجبور می شوند بخوانند. من خودم دست کم به این علت کلاس ها را نوشتم. خب این موضوع برای هر کسی متفاوت است. اما در کل، کلاس ها خیلی مفید بود. جو رقابتی خوب بود. بار علمی کلاس ها هم که عالی بود. البته خب داشتن جزوه ها برای کسانی که می توانند بدون اجبار بخوانند خوب است.

8. آیا در آزمون های پژوهش هم شرکت کرده بودید؟ (سطح سوالات چگونه بود و شباهت آنها به کنکور واقعی چقدر بود؟)چه مزیتی برای شما داشت

من در آزمون های پژوهش شرکت می کردم. برای رشته ی صنایع، واقعا هیچ آموزشگاهی به این اندازه خبره نیست. سوالات خیلی خوب طراحی می شد. خب کنکورسخت تربود (مخصوصا آمار) اما درکل شبیه بود. برای من آزمون دادن اینطور بود که تمام برنامه های درسی ام را بر اساس آن تنظیم می کردم. در جو کنکور هم قرار می گرفتیم.

9. از شیوه درس خواندنتان بگویید؟

تمام تلاش من بر این اساس بود که تا اتمام کلاس آمار90 (فکر می کنم اوایل مهرماه)آمارو تحقیق 1 و ریاضی را یکبار کامل با جزوه ها و تا حدودی بیشتر تست ها تمام کنم که این طو ر هم شد. چون که سال قبلش جزوه های ریاضی و تحقیق را خوانده بودم، خواندن این دو درس برایم بسیار راحت و سریع بود. درواقع میزان ساعت یادم نیست، ساعت مطالعه ی من بر اساس این هدف بود:

در تابستان در هر هفته همراه یک جلسه ی آمار، یک جلسه تحقیق و یک جلسه ریاضی را بطور کامل(جزوه+بیشترتست ها) بخوانم.

درتابستان تقریبا هر روز(به خاطر علاقه ی زیاد به زبان) زبان عمومی را می خواندم.

شاید درس خواندن در هفته های اول شروع کردن در تابستان سخت بود، اما با گذشت زمان خیلی کمتر طول می کشید. به نظرم داشتن بودجه بندی برای مطالعه(هدف داشتن) خیلی با ارزش تر ازمیزان ساعات مطالعه می باشد.

وقتی تابستان تمام شد من خیالم راحت بود که دروس اصلی را یک بار مطالعه کرده ام وخب این امر خیلی به من انگیزه می داد.

در تابستان ، کتابخانه می رفتم و این خیلی به من کمک کرد، حتی ماه رمضان خیلی درس خواندم.

در ادامه هم طبق آزمون ها برای خودم برنامه ریزی می کردم. درواقع درس خواندن در این ماه ها راحت تر بود چون دروس اصلی را در تابستان تمام کرده بودم. درضمن هرچه می گذشت کتابخانه شلوغ تر می شد و من دیگر کمتر رفتم. ماه های آخر در خانه می خواندم.

10. نحوه تست زنی شما چگونه بود؟ (ترکیب میزان مطالعه درس  و مقدار تست) وآیا از شیوۀ خاصی در تست زنی استفاده می­کردید؟

همیشه به همراه خواندن خود درس، تست می زدم. البته سهم بیشتر درس خواندن من تست ها بود. این یک واقعیت است “هرچه تست بیشتر بزنیم، بهتر نتیجه می گیریم“

11. داوطلبان امسال برای موفقیت در کنکور بر روی چه کتابهایی تمرکز کنند؟

کتاب های اساتید آموزشگاه به همراه جزوه شان بهترین منبع برای کنکور است. “زبان را هم حتما جدی بگیرند”

12. چرا تصمیم گرفتید کنکور کارشناسی ارشد بدهید؟

من برای کنکور کارشناسی تلاش کافی نکرده بودم واین موضوع همیشه در ذهنم بود و همین طور از محیط کارکردن در شرکت ها خیلی خوشم نمی آمد (انجام کارهای تکراری همیشگی). می دانستم اگر در کنکورارشد شرکت نکنم، چند سال بعد حسرت می خورم.

13. درس خاصی بود که تا روز کنکور شما را اذیت کند؟ و آیا در درس خاصی ضعف داشتید؟ اگر داشتید با آن چه کردید؟

حس بدی که من خیلی وقت ها نزدیک کنکور داشتم، این بود که احساس می کردم، خیلی درس ها یادم رفته واین موضوع اذیتم می کرد. در این مورد با دکتر ایوزیان هم صحبت می کردم ونگران بودم. البته این موضوعی است که برای همیشه پیش می آید و نباید به آن اهمیت داد. در هفته های نزدیک کنکور آمار که همیشه خوب می زدم در آزمون ها، خیلی افت کرد، مخصوصا هم که بچه ها جو میدادن که آمار زیاد خوندیم و من نرسیدم هفته های آخر خیلی آمارواحتمال بخونم. خب این باعث می شد، استرس داشته باشم. خب در روز های اخرهم نتونستم برای آمار که خیلی قبلا خوب می زدم کاری کنم. اما همیشه می گفتم ، کنکورم خوب می شه با اینکه آمارم این جوری شده. روز کنکور هم درصدهای خوب دیگه ای که داشتم، اثر آمار رو کم کرد.

14. روزهایی که فشار کنکور به اندازه بود که واقعا احساس می کردید که دیگر نمی توانید چه می کردید؟

این موضوع در روزهای مانده به کنکور خیلی پیش می آید. بیشتر این مواقع با دوستان صمیمی خودم خیلی صحبت می کردم، راهنمایی می گرفتم و دوستانم خیلی زیاد به من کمک کردند. با چند تا از دوستام برای کنکور می خواندیم که به آنها هم می گفتم. همین جا ازشون تشکر می کنم. سعی می کردم همیشه به این فکر کنم، که حتما نتیجه ی آخر خوب می شود و من تنها وظیفه ام این است که تلاش کنم، باید مثبت فکر کنم. من بدون اغراق هرشب قرآن می خواندم، خیلی آرام می شدم. آیه ای در قرآن می گوید: خداوند اجر العاملین را تباه نمی کند. من سعی میکردم به این حقیقت فکر کنم که اگر نتیجه ی دلخواه را نگیرم، همین که تلاش کرده ام، بعدا جبران می شود.

من با دکتر ایوزیان هم خیلی صحبت می کردم و از راهنمایی هاشون خیلی استفاده کردم. واقعا کمکم کردند

15. آیا کاری هست که از انجام ندادن آن پشیمان باشید؟ آیا کاری هست که از انجام آن پشیمان باشید؟ کمی توضیح دهید.

من هفته های آخر خیلی نتوانستم به علت بعضی مسائل دوره کنم. موضوع دیگر این که، نباید خیلی به این موضوع که بچه های دیگه چقدر خوندن، مخصوصا در روز های آخر قرار نمی گرفتم. فقط در روزهای مانده به کنکور داشتن آرامش مهم است.

16. انگیزه شما برای کنکور چه بود؟

جبران تلاش هایی که باید در سال پیش دانشگاهی انجام می دادم و الان فرصت خوبی بود و این که خیلی دوست داشتم، ادامه تحصیل بدهم. درکنار این مسا ئل، در دانشگاه ما اکثر دانشجویان برای کنکور ارشد درس می خوانند و جو شرکت کردن درآزمون را همه دارند. دانشگاه ما، دانشجویانی بسیار کوشا و با انگیزه دارد. من خیلی دوست داشتم که اسم دانشگاه ما مطرح باشد. امسال هم که خداروشکر، بچه های دانشگاه ما درکنکور ارشد هم صنایع و هم سیستم نتایج خوبی داشته اند.

17. اگر زمان به عقب بازگردد و دوباره بخواهید موسسه ای را برای کنکور انتخاب کنید البته با اطلاعاتی که الان کسب کردید باز هم پژوهش انتخاب شما بود؟

بله قطعا پژوهش برای صنایع عالی است.

18. آیا روز شروع درس خواندن برای کنکور رتبه ای را برای خود متصور بودید؟ قبل از روز کنکور فکر می کردید که چه رتبه ای کسب می کنید؟

تفریحات خاصی نداشتم. اما به خودم هم سخت نمی گرفتم. به خانه ی مادربزرگم می رفتم وبا آنها صحبت می کردم. خسته که می شدم بیرون می رفتم بادوستانم حرف می زدم.

19. چه کسی در مسیر کنکور شما بیشترین تاثیر را روی شما داشت؟

احساس می کردم که حتما نتیجه می گیرم (با توجه به نتایج آزمون ها). گاهی فکر می کردم زیر20 می شوم. عدد رتبه خیلی برایم مطرح نبود (نه به این معنی که کم توقع باشم و کم تلاش کنم). دوست داشتم از خودم راضی باشم. اما مدل درس خواندم برای رسیدن به رتبه ای خوب بود. روز قبل کنکور اصلا به هیچ رتبه ای فکر نکردم.

20. چه کسی در مسیر کنکور شما بیشترین تاثیر را روی شما داشت؟

در دوران درس خواندن، واقعا خداوند به من خیلی توانایی درس خواندن وانگیزه داد. ازخداوند ممنونم.

پدر و مادرم خیلی به من آرامش می دادند و می گفتند تلاشت را بکن، اما سخت نگیر، مطمئن باش، نتیجه می گیری. آنها به من انگیزه ودلگرمی می دادند. از زحمات هردویشان تشکر می کنم.

راهنمایی های دکتر ایوزیان و انگیزه وامید دادن ها شون خیلی موثر بود. حرف ها شون همیشه امیدوارکننده است. ازایشان هم تشکر می کنم.

همینطوردرس خواندن با دوست صمیمی خودم، خیلی دراین راه کمکم کرد.

21. برنامه ریزی شخصی شما با برنامه های پژوهش هماهنگ بود؟ توضیح دهید.

من دربرنامه ریزی هام، ازدوستانیکه قبلا قبول شده بودن، کمک گرفتم. همین طور با خود دکتر ایوزیان هم صحبت می کردم. در کل با برنامه ی آزمون ها پیش رفتم.

22. توصیه برای دانشجویان دیگر دارید؟

توصیه برای روز کنکوراین موضوع که به هردرس وقت خودش رو بدید. اگرسخت بود، تو اون درس نمونید. مثل آمار که من با اینکه خیلی خونده بودم، همش 23. 33زدم و درصدها ی به نسبت خوب درس های بعدآمار نجاتم داد.

23. از ایام انتظار برای نتایج کنکور بگویید؟

من به خاطر درصد بد آمار تمام این مدت توبرزخ بودم. درصد هاموزیاد نگرفتم وفکر می کردم زیاد جالب نمی شه. کلی غصه خوردم. کلی ناراحت بودم چون واقعا کنکورم اونطور که می خواستم ندادم.

اما از چند وقت مونده به اعلام نتایج به مسائل مثبت فکر کردم و همش فکر کردم هرچی باشه به صلاح همه است. این تفکر بهتر نتیجه داد. همیشه واسه هر مسئله ای ، تصورات خوب داشته باشید. سعی کنید همیشه به خودتون ممطمئن باشین.

 

آدرس: ضلع جنوب غربی میدان ولیعصر؛ جنب سینما قدس، کوچه مینو؛ پلاک 132؛ موسسه آموزش عالی آزاد پژوهش   تلفن تماس: 021-86741
© تمامی حقوق مادی و معنوی این سایت متعلق به دپارتمان تخصصی مهندسی صنایع موسسه آموزش عالی آزاد پژوهش می باشد .