صفحه اصلی
آمادگی کنکور ارشد
کنکور دکتری
آموزش ویدئویی
دپارتمان توسعه
مشاوره و برنامه ریزی
تالیفات
درباره ما
خرید کتاب
   خانم فرشته شعبانی مقدم-رتبه 13 مدیریت سیستم و بهره وری

مصاحبه اختصاصی با خانم فرشته شعبانی مقدم رتبه 13 مدیریت سیستم و بهره وری

زبان

ریاضی

آمار و احتمال

تحقیق 1

اقتصاد 1و2

تئوری مدیریت

طراحی الگوریتم

معدل

رتبه سیستم

رتبه بهره وری

رتبه آینده پژوهی

رتبه دانش

27/78

51/67

55

44/44

51/67

53/33

0

14/38

77

13

37

79

1.  با سلام؛ در ابتدا تشکر می‌کنم به خاطر وقتی که برای مصاحبه اختصاص دادید. کمی خود را معرفی کنید و بفرمایید مقطع کارشناسی را در چه رشته و دانشگاهی گذراندید؟

باسلام و عرض خسته نباشید و خدا قوت خدمت شما و همه ی دوستان کنکوری. فرشته شعبانی مقدم هستم اهل تهرانم و سال 88 در رشته آمار از دانشگاه علم و فرهنگ(غیر انتفاعی) فارغ التحصیل شدم.

2.  در زمان دبیرستان و کارشناسی وضعیت تحصیلی شما به چه صورت بود؟

در دوره دبیرستان که خیلی بازیگوش و خوشحال بودم و اساسا به سحرگاه امتحان متکی بودمJ ونسبت به تلاشم نتیجه خوبی هم میگرفتموبه معدل بالای 18خودم راضی بودم! در دوره لیسانس هم دانشجوی خوشحالی بودم اما تقریبا به یک هفته قبل از شروع امتحان متکی بودم و باید بگم با توجه به سخت گیری بی مورد اساتید والبته خاصیت خشک و نظری رشته آمار نسبت به تلاشم نتایج خوبی نگرفتم!

3.  با توجه به اینکه توی یه دانشگاه غیر انتفاعی درس خونده بودی، چه طور تونستید به این موفقیت دست پیدا کنید؟

در واقع باید بگم 90درصد انگیزم واسه ادامه تحصیل بخاطر همین بود که دانشگاه کارشناسیم مطرح نبود وهمیشه فکر میکردم توی دانشگاههای مطرح اوضاع خییییییییلی متفاوته!

سال 90 هم بهره وری یه دانشگاه در تهران قبول شده بودم اما نخواستم برم چون مطرح بودن دانشگاه خیلی برام مهم بود و البته اون دفعه بدشانسی بدی سر کنکور آورده بودم و نتونسنم خودمو به اون نتیجه قانع کنم.

4. می­خوام در مورد روند درس خوندنتونبا توجه به سال دومی بودنتون صحبت کنیم، و از روزی که خوندن رو برای کنکور کارشناسی ارشد شروع کردید رو به بازه‌های زمانی دو ماهه تقیسیم کنید، بگید تو هر بازه چه قدر درس میخوندید؟

درسته من سال دومی بود که کنکور میدادم و اگرچه سال قبلش خیلی هم خوب نخونده بودم ولی اینکه همه درسها بغیر از اقتصاد رو یکبار براش خونده بودم کمکم کرد راحتتر پیش برم و تا آخر مهر تقریبا یک دور آمار و ریاضی و تحقیق و اقتصاد روخوندم و مدیریت رو با برنامه آزمونا شروع کردم.

و زمان مطالعم هم بصورت زیر بود:

ماه

میزان مطالعه

اسفند و فروردین

کلا روی هم حدود 20ساعت

اردبیهشت و خرداد

هفته ای حدود 5 یا 6ساعت

تیر و مرداد

بطور میانگین هفته ای 30 ساعت

شهریور و مهر

شهریور میانگین هفته ای10 ساعت و مهر30ساعت

آبان و آذر

میانگین هفته ای 40 ساعت

دی و بهمن

میانگین هفته ای 45 ساعت

**البته اینها ساعات مفید مطالعه هستن و حقیقی اند چون هنوز دفتر برنامه ریزیم رو داشتم و از روی اون دیدم

5.  در مورد تفاوتی که کنکور کارشناسی و کارشناسی ارشد با هم دارند برامون بگید؟ و به نظر شما در کدام زمینه متفاوند؟

بنظر من خیلی متفاوتن اول از این جهت که تعداد درسها توی ارشد کمتره و راحت تر میشه توی چندتاش مسلط شد، دوم اینکه اکثر ما با انگیزه خودمون واسه خوندن ارشد تصمیم میگیریم و شرایط سنی خیلی متفاوت تری نسبت به اون دوره داریم ساده تر بگم تعداد زیادی از داوطلبای ارشد یکبار سرشون به سنگ خورده و ضرورت ادامه تحصیل رو درک کردن بنابراین عزم بهتری دارن، خوب برنامه ریزی میکنن و بازیگوشیهای دوره کارشناسی رو مدیریت میکنن.

6.  آیا شما در کلاس‌های پژوهش شرکت کردید و در صورت شرکت آیا با کلاس‌ها همگام بودید؟ به نظر شما تأثیر کلاس‌ها در موفقیت شما تا چه حد بود؟

بله من با توجه به اینکه سال دومی بود که کنکور میدادم در کلاسهای نکته تست ریاضی و تحقیق و کلاس فشرده آمار شرکت کردم و همشون برام خیلی مفید بودن و از اینجا از همه اساتید عزیزم بابت کلاسای خوبشون قدردانی میکنم.

بله من خیلی مقید بودم که از کلاس عقب نمونم و حتما با استاد پیش برم و فکر میکنم اگه کسی همگام با کلاس پیش نره نه تنها کلاس فایده ای براش نداره بلکه به ضررش هم هست از این نظر که یه رضایت خاطر کاذب براش پیش میاره و فکر میکنه بخاطر کلاس اومدنش از سایر رقبا جلوتره و واقعا متضرر میشه! این تجربه ایه که خیلی از همکلاسیهای من داشتن.

7.  با وجود اینکه رشته کارشناسی شما آمار بود اما در کلاسی مثل آمار و تحقیق موسسه شرکت داشتی؛چه لزومی در این کار میدیدی؟

من در کلاس تحقیق شرکت کردم چون با یه نگاه سطحی به کتاب استاد زاهدی میشه فهمید تحقیقی که توی دانشگاه گذروندیم برای کنکور هیچی به حساب نمیاد، فکر میکنم حدود 90درصد بچه ها از دانشگاههای مختلف با این موضوع موافقن! و البته فکر نمیکنم هیچکس بتونه مثل استاد زاهدی تحقیق رو اینقدر ساده و شاد درس بده!

اما در مورد آمار من فقط کلاس فشرده رو ثبت نام کردم و علتش هم این بود که با اینکه آمار رو خیلی خوب خونده بودم(برای کنکور و از روی کتاب و جزوه دکتر ایوزیان نه دوره کارشناسیم!) اما چون کلاس نکته تست آمار قبل از تحقیق ما بود و هروقت من میرسیدم میدیدم دکتر تا دقایق آخر دارن درس میدن و کلی هم کلاس فوق العاده میذارن، بدجوری رفته بود روی اعصابم و همش نگران بودم که دکتر الان چه نکته های فضایی ای به بچه ها درس میدن که من بلد نیستم! و دیدم بهترین کاری که میتونم انجام بدم اینه که کلاس فشرده رو برم و با اینکه ماه آخر بود و راه وقتم رو میگرفت ولی خیلی برام مفید بود چون وقتی دیدم جمع بندی دکتر خیلی شبیه به جمع بندیهایی بوده که خودم بعد از چندین بار خلاصه نویسی و مرور و سال دوم بهش رسیده بودم و از نکته های عجیب غریب خبری نیست خیلی خوشحال شدم و بعد از اون کلاس اعتماد به نفس خیلی خوبی برای آمار پیدا کردم!!این قصه رو برای دوستانی گفتم که کلاس نرفتن و خیلی خوب دارن میخونن اما نگرانن!!

8.  در آزمون‌ها چه طور؟ به نظر شما سطح سوالات، طراحی اساتید تا چه حد شبیه به کنکور ارشد بود؟ در مورد رقابت این آزمون‌ها چه طور؟ آیا رقبای اصلی تون رو در این آزمون‌ها دیدید؟

آزمون بنظرم خیلی خیلی مفیده اما بشرطیکه جدی گرفته بشه(ذات امتحانش نه صرفا نتیجش)

من از آزمونها خیلی راضی بودم و عاشق رفع اشکالهای بعدش بودم و هیچ کدوم رو از دست ندادم.

سوالات آمار و ریاضی خیلی عالی بودن یعنی همیشه حس میکردم یه کنکور واقعی برای این 2تا درس میدم اما تحقیق بنظرم یکم زیادی سخت و دور از محدوده بود و اقتصاد هم اوایل خیلی ساده و اواخر خیلی سخت بود.

رقابت خیلی خوبی هم جریان داشت و انگیزه خیلی خوبی به آدم میداد،البته تا حدی هم آدمو نگران میکرد! رقبای اصلی هم بنظرم85درصدشون توی سال 90 تو آزمونها بودن.

9.  برنامه های شخصی شما با آزمون های پژوهش هماهنگ بود؟اصلا چه لزومی در این هماهنگی میدیدی؟

من توی برنامه ریزی هام حتما آزمون هارو در نظر میگرفتم اما نه اینکه فقط مباحث آزمون رو بخونم بلکه دوره و برنامه های دیگه هم لابه لاش داشتمو برای امتحان کردن یادگیریم معمولا مباحث آزمون رو بلافاصله قبل آزمون نمیخوندم مثلا حداقل 6روز قبلتر میخوندم

بنظرم برای مفید واقع شدن آزمون ضروریه که باهاش هماهنگ باشیم ولی در عین حال باید حتما هم ازش جلوتر بود.

10. نحوه تست زدن شما به چه صورت بود؟ در واقع منظورم اینه که چه نسبت درس میخوندید و چه نسبت تست می زدین؟ و آیا روش خاصی برای تست زدن داشتید؟

از آذر به بعد بیشتر تست میزدم، روش خاصی نداشتم اما معمولا مخصوصا اواخر، تست دو سه درس رو پشت هممیزدم تا ذهنم عادت کنه و کمتر سر امتحان خسته بشه.

11.  منابع شما برای کنکور ارشد در درس‌های مختلف چی بود و چه منابعی پیشنهاد می‌کنید برای داوطلبان؟

نام درس

منابع

آمار

کتاب و جزوه درس و نکته تست دکتر ایوزیان

تحقیق

کتابهای تست و جزوه درس و نکته تست استاد زاهدی

ریاضی

کتاب درس و کتاب تست(فقط بخش کمی)و جزوه درس و نکته تست استاد آقاسی

اقتصاد

کتاب دکتر نظری+جزوه درس استاد قاسمی

مدیریت

کتاب و جزوه دکتر پرچ

زبان

کتاب تست مهندس نعمتی

12. آیا از ابتدا به رشته صنایع علاقه داشتید و چطور شد که این رشته را انتخاب کردید؟

دوره دبیرستان که فقط دلم میخواست یه چیزی و یه جایی قبول شم و پشت کنکور نمونم اما در کارشناسی 4واحد درس کنترل کیفیت داشتیم که باعث شد به صنایع علاقمند بشم و با بچه های صنایع ارتباط برقرار کردم و دیدم اونها از همه مطالبی که ما فقط اثباتش رو یاد میگرفتیم، استفاده کاربردی میکنن و تصمیم گرفتم در صورت تصمیم برای ادامه تحصیل برم سراغ صنایع و یکسال بعد از فارغ التحصیلی تصمیمم جدی شد.

13. زمانی که احساس می‌کردی خسته از درس خوندنی یا به هر دلیلی نا امید می‌شدی، چه کار می‌کردی؟ چه کار می‌کردی که دوباره به مسیر کنکور برمی‌گشتی؟

اول ازهمه این آیه رو زده بودم جلوی چشمم"و توکل علی العزیز الرحیم.الذی یریک حین تقوم و تقلبک فی الساجدین.انه هو السمیع العلیم" و سر نمازم از خدا کمک میخواستم ، به این فکر میکردم که بعد کنکور قطعا روزای بهتری در انتظارمه و بعضی اوقات هم برای خودم لوازم التحریر جایزه میخریدم!!!

وقتی هم که احساس میکردم دارم درجا میزنم میرفتم مشاوره خدمت مهندس خاکبازان و برنامه ها و نتیجه آزمون رو نشونشون میدادم و ازشون میخواستم اشکالات کارم رو بگن و خیلی خیلی ازشون ممنونم بابت همه راهنماییها و محبتهاشون.

14. کاری هست که از انجام ندادنش افسوس بخوری؟ در این مورد چه توصیه‌ای برای داوطلبین داری؟

بله از چند مورد:

  • من چون سابقا بچه درس خونی نبودم بلد نبودم مثل بقیه دوستان یک سری تست رو چندبار بزنم هر سری رو تهش 2بار واگه خیلی سخت بود فقط مهمهاش رو برای بار سوم میزدم و همش دنبال تستهای جدید بودم ولی بعدا دیدم راز موفقیت دیگران تکرار بیشتر بوده نه خوندن مطالب بیشتر!
  • خیلی استرس داشتم و خوب خودمو باور نداشتم.
  • با اینکه زبانم خوب بود براش وقتی نذاشتم.
  • سر کنکور جو گیر شدم و خیلی زبان و تحقیق و ریاضی غلط زدم و مثلا در تحقیق فقط 3تا سوال ساده رو چون تا تهش نخوندم برعکس جواب دادم و از این کارم هنوزم ناراحتم.

15. در دو زمان میخوام بدونم چه رتبه ای از خودت متصور بودی؟یکی نزدیک بهمن و قبل از کنکور و یکی هم اسفند و بعد از کنکور؟

وقتی جوابارو با جواب اساتید روی سایت چک کردم مطمئن بودم سیستم زیر 30و بهره وری زیر5 میشم اما وقتی کلید عجیب غریب سنجش اومد و گفتن که خیلی از اشکالاش تصحیح نمیشه میدونستم توی سیستم اوضاعم خراب میشه چون همه سوالات مورد دار رو زده بودم و اینجوری برام غلط محسوب میشد پس امیدوار بودم سیستم زیر50 و بهره وری زیر 10 بشم! و اون چندروزی که اومدن جوابها به تاخیر افتاد حالم خیلی بد بود خیلی نگران بودم و خواب و خوراک درست حسابی نداشتم.

16.     در زمان درس خوندن برای کنکور تفریح هم داشتی؟ چقدر وقت صرف تفریحاتتون می کردین در طول هفته؟

زمانش رو دقیق نمیتونم بگم ولی تفریحم این بود که وظایفمو توی خونه انجام بدم، با برادرزادم بازی کنم، باغچه آب بدم،موزیک گوش بدم و گاهی یکی دو ساعت خرید و خوب کلاس تحقیق هم که خودش هم تفریح بود هم درسوکلی سر کلاس میخندیدیم و همش خاطرس!!!

البته خیلی شبها هم حافظ میخوندم و بیتهایی که دوست داشتم حفظ میکردم و گاهی هم تو کتابام نقاشی میکشیدم و چیزای خنده دار و امید بخش مینوشتم تا هر وقت دوباره باز کردمش خستگیم در بره!

17. چه کسانی تو این راه پر پیچ و خم کمکت کردن و در موفقیتت بیشترین تأثیر را داشتن؟

کلا شرایط زندگیم مخصوصا ماههای آخر اصلا مناسب کنکور نبود اما مادرم خیلی بهم امید میداد و حمایتش برام خیلی دلگرم کننده بود، دو سه بار که خیلی بهم ریخته بودم مشاوره آقای خاکبازان خیلی خیلی بهم کمک کرد و دوست دارم از این طریق باز هم ازشون تشکر کنم و البته معذرت خواهی بخاطر همه مزاحمتهامو البته دوستان خوبی هم داشتم. بعد از کلاسها معمولا از اساتید راهنمایی میگرفتم و با دکتر ایوزیان هر وقت پیداشون میکردم یا از طریق سایت صحبت میکردم که راهنماییهای ایشونم خیلی کمکم کرد و ازهمشون ممنونم.

18. تو بحث ارشد مهندسی صنایع، اگه به عقب برگردی بازم برای کنکور همین دپارتمان صنایع پژوهش با این کادر اساتیدرو انتخاب می کنی؟

بله 100درصد. میرم جایی که از استاد آقاسی علاوه بر ریاضی انضباط و احترام به وقت دیگران رو یاد بگیرم واز دکتر ایوزیان و آقای خاکبازان هم درس انسانیت و مهربونی و مسولیت پذیری بگیرم.

19. به عنوان سوال آخر برامون از اون چند ماه (آخر بهمن تا اول اردیبهشت) که احتمالاً هم با کلی فکر و خیال گذشته که چه رتبه‌ای در انتظارمه، بگید؟

راستش وقتی فهمیدم که کلید سنجش قرار نیس تغییر کنه خیلی ناراحت شدم و مطمئن بودم به حقم نمیرسم اما از اینکه توی شرایط سختی که اون زمان داشتم تلاش خودم رو کرده بودم راضی بودم و فکر میکردم اون قدری که دست خودم بوده رو خوب جلو بردم بقیش هم که دست خودم نبود و تنها کاری که تونستم انجام بدم این بود که تاثیرش رو مینیمم کنم!!!

ممنون از وقتی که به ما دادی تا بتونیم تجربیات خوبت رو به سایر داوطلبین انتقال بدهیم.

منم از شما تشکر میکنم که این فرصت رو در اختیارم قرار دادین و از همه دوستان عذر میخوام اگه طولانیش کردم قصدم پرحرفی نبود فقط میخواستم با توجه به اینکه اواسط آذر هستیم تا جایی که ممکنه تجربیات خودم و سایر دوستانم رو انتقال بدم و امیدوارم که مفید واقع بشه و برای همه دوستان آرزوی موفقیت و سعادتمندی میکنم.

آدرس: ضلع جنوب غربی میدان ولیعصر؛ جنب سینما قدس، کوچه مینو؛ پلاک 132؛ موسسه آموزش عالی آزاد پژوهش   تلفن تماس: 021-86741
© تمامی حقوق مادی و معنوی این سایت متعلق به دپارتمان تخصصی مهندسی صنایع موسسه آموزش عالی آزاد پژوهش می باشد .