صفحه اصلی
آمادگی کنکور ارشد
کنکور دکتری
آموزش ویدئویی
دپارتمان توسعه
مشاوره و برنامه ریزی
تالیفات
درباره ما
خرید کتاب
   خانم فرناز فلاحی - رتبه 17 کنکور صنایع - سیستمهای اقتصادی اجتماعی

 

مصاحبه اختصاصی با مهندس فرناز فلاحی رتبه 17 سیستمهای اقتصادی اجتماعی

زبان ریاضی آمار و احتمال تحقیق 1 اقتصاد 1و2 تئوری مدیریت طراحی الگوریتم معدل رتبه سیستم رتبه بهره وری رتبه آینده پژوهی رتبه دانش
1 80 56.67 75 58.33 سفید سفید 14.91 17 27 79 17

رتبه در 2 آزمون جامع دپارتمان تخصصی مهندسی: 7 و 20

فرناز فلاحی رتبه 17 صنایع - سیستمهای اقتصادی اجتماعی

1.  سلام. در ابتدا تشکر می کنیم که وقتتون رو برای این مصاحبه به ما دادید و با این سوال شروع می کنیم: از اون وجهه خانم فرناز فلاحی، که کنکور ارشد 91 رو با موفقیت گذرونده بگید. کدوم دانشگاه بودید، چی خوندید و چی شد صنایع رو انتخاب کردید؟

فرناز فلاحی هستم. فارغ التحصیل رشته ریاضی محض از دانشگاه پلی تکنیک.

با گذروندن درس تحقیق در عملیات تو دانشگاه به مسائل بهینه سازی و سایر مسائل مرتبط به اون علاقمند شدم و تصمیم گرفتم که این رشته رو برای ادامه تحصیل انتخاب کنم.

2. شما سال دومی بودید؟ درسته؟ از تفاوت این دو سال بگید. اینکه بار دوم خوندن سخت بود یا راحت؟ خسته نشدید از اینکه دوباره می خوندید؟

نمی دونم بشه اسمش رو سال دوم گذاشت؟!! من پارسال هم در کلاس های اساتید موسسه ثبت نام کرده بودم.اتفاقا خوب هم پیش می رفتم اما متاسفانه به دلیل مشکل شخصی که برام پیش اومد بعد از یک ماه،نه کلاس ها رو تونستم ادامه بدم و نه درس خوندن رو.به همین دلیل زیاد از تفاوت بین سال اول و دوم و سختی دو سال خوندن اطلاع ندارم.

3. بعد از کنکور تا حالا شده خودتون به خودتون افتخار کنید و بگید شاخ غولی به نام کنکور رو شکستم؟

آره خوب شده اما بعضی اوقات هم شده که خودم رو سرزنش کردم که چرا بهتر نشدم!

4.  گفتین ریاضی امیرکبیر بودین. ریاضی خوندن چقدر کمک کرد تا مثلا تو درسهایی مثل آمار یا ریاضی نسبت به سایرین جلو باشی؟

خوب تو درسی مثل ریاضی خیلی بهم کمک کرد.اما  تو درس آمار بیشتر در فهم راحتتر مطالب کمکم کرد.

5. از خوندنتون بپرسیم. از روزی که درس خوندن رو شروع کردین تا خود کنکور رو به بازه های 2 ماهه تقسیم کنید، حالا به ما بگید تو هر بازه چقدر درس خوندید؟

مرداد و شهریور رو به طور متوسط 5 ساعت ،از مهر ماه هم روزی 8 ساعت درس می خوندم.چون یک مقدار دیر شروع کرده بودم یک ماه آخر رو 10 ساعت می خوندم.

6. راستی یادمون رفت بپرسیم. از کی شروع به خوندن کردین؟ و از کی خیلی جدی شروع کردید و خودتون رو رقیب جدی رتبه های برتر دونستید؟

از اواخر تیر کلاس ها شروع شد اما من به طور جدی از اواسط مرداد ماه شروع به درس خوندن کردم.

به این دلیل که من اقتصاد رو از پاییز شروع کرده بودم در درس اقتصاد با آزمون ها پیش نمی رفتم و رتبه هام تو رنج 40،50 بود اما تو آزمون های جامع تونستم خودم رو به رتبه های برتر برسونم و تقریبا 2 ماه آخر بود که این اطمینان رو پیدا کردم که می تونم جزء رتبه های خوب هم باشم.

7.  کنکور کارشناسی و کارشناسی ارشد تفاوت دارن؟ اگه تفاوتی هم دارن، بیشتر تو کدوم بخش این موضوع نمود پیدا می کنه؟

خوب تو کنکور کارشناسی منابع وسیع تره اما تو کنکور ارشد اگه بیراهه نریم و از اساتید برجسته هر رشته کمک بگیریم هم منابع کمتر میشه هم مسیر هموارتر و هم اینکه تو رشته ای که علاقه اصلیمونه ادامه تحصیل میدیم.

8.  برای چه دروسی تو کلاس های پژوهش شرکت کردید؟

  • آمار و احتمال دکتر ایوزیان
  • تحقیق در عملیات مهندس زاهدی سرشت
  • اقتصاد استاد قاسمی
  • کلاس های نکته و تست

9. شما تو یکی از دانشگاههای خوب تهران خوندید. از طرفی با اینکه ریاضی خونده بودید، کلاسهای آمار رو هم شرکت کردید. اصلا لزومی بود؟ این کلاس یا کلاسهای دیگه ای که شرکت کردید دید مثبتی برای بهتر گذروندن رقابت کنکور بهتون داد؟

 تو رشته ما بیشتر به اثبات قضایا پرداخته میشه تا حل مسائل. علاوه بر اون انرژی که دکتر ایوزیان به ما سر کلاس می دادند و مشاوره های ایشون بعد از کلاس شاید با 18 ساعت درس خوندن تو روز هم جبران نمیشد.!

10. از شرکت تو سایر کلاسها هم نتیجه ای گرفتید؟

بله.همه ی کلاسها عالی بعضی هم خوب بودن اما کلاسی نرفتم که بی نتیجه بوده باشه.

11. آزمونها چطور؟ سطح سوالات، طراحی اساتید و ... به کنکور شباهتی داشت؟ رقابت تو آزمونهای دپارتمان صنایع چقدر شبیه ساز رقابت تو کنکور بود؟ یعنی رقبای اصلی رو تو آزمونها هم دیدید؟

به نظرم خوب بود.تو دروس تخصصی بعضا سخت تر از کنکور بود اما این باعث شد که با دیدن سوال های آمار امسال سر جلسه خودم رو نبازم.جدای از اینکه برنامه ریزی برای درس خوندن رو هم راحت تر میکرد.

12.  کمی هم از شیوه درس خوندنتون بگید...

من همیشه(از دبیرستان تا دانشگاه) شاید به نسبت بقیه کمتر به دوره چند باره می رسیدم اما سعی میکردم اونچه که می خونم رو در حد 21 بخونم. مطالب رو عمقی می خوندم. به همین دلیل و دلایل دیگه تابستون فقط رسیدم آمار رو بخونم و تست بزنم و تحقیق در عملیات رو بدون تست بخونم.تو پاییز بقیه دروس رو خوندم..

13. نحوه تست زنیتون چطور بود؟ به چه نسبت درس می خوندین و چقدر تست می زدین؟ روش خاصی تو تست زنی داشتین؟

روش خاصی برای تست زدن نداشتم. اما بهمن ماه رو بیشتر تست میزدم. تو بعضی از دروس مثل ریاضی، زدن تست های کنکور های گذشته خیلی به تسلط من روی مطالب کمک کرد که البته سفارش استاد آقاسی بود. علاوه بر اون تو درسی مثل آمار تست های سخت و تست های مربوط به مباحثی که به نظرم سخت تر می اومد رو ابتدای هر فصل یادداشت کرده بودم و این باعث شد تا دوره کردن تست ها و مطالب برام راحتتر بشه.

14. لطفا از منابعی که خوندی و اونایی که پیشنهاد می کنی داوطلبای امسال مطالعه کنن بگید..

  • آمار و احتمال دکتر ایوزیان
  • ریاضی 1 و2 استاد آقاسی
  • تحقیق در عملیات مهندس زاهدی سرشت
  • اقتصاد خرد و کلان دکتر نظری

15. راستی یه سوال جا موند! ریاضی خونده بودین. به این رشته اصلا علاقه ای هم داشتین؟ یا نه فقط صرفا به خاطر اینکه به رتبه ای تو کنکور کارشناسی کسب کرده بودید انتخاب کردید؟ چرا ارشد ریاضی نه، ارشد صنایع؟ احساس نیاز خاصی کردید که کنکور صنایع دادید یا تب کنکور ارشد شما رو مبتلای خودش کرد؟

راستش انتخاب این رشته یک اتفاق بود. پدرم فرم انتخاب رشته رو با خواب آلودگی پر کرده بود و به دلیل جابه جا زدن کدها و روزانه بودن اون من مجبور به ادامه تحصیل در این رشته شدم. هر چند بعد از یک سال و نیم به قدری به این رشته علاقمند شدم که تصمیم به ادامه تحصیل در گرایش تحقیق در عملیات این رشته گرفتم. اما با پرس و جو از اساتید متوجه شدم که متاسفانه پروژه های کاربردی در این بخش بیشتر به فارغ التحصیلان رشته صنایع داده می شود لذا به دلیل نزدیکی گرایش تحقیق در عملیات و صنایع سیستم تصمیم گرفتم رشته صنایع را ادامه بدهم.

16.  درسی هم بود که توش ضعف داشتین؟ از اونطرف درسی بود که هنوزم روش ادعا داشته باشید که ده بار دیگه هم کنکور بدید اون رو بالا می زنید؟ با نقطه ضعف چه کردین و نقطه قوتتون مزیت رقابتی شد یا نه؟

خوب آمار و تحقیق رو همیشه تو آزمون ها بالا میزدم. شاید غیر از یک آزمون همیشه تو این 2 تا درس جزء 10 نفر اول بودم. اما اقتصاد رو پایین میزدم که سعی کردم با گذاشتن وقت بیشتر رو این درس ضعفم رو جبران کنم.

17. اونجایی که بیخیال کنکور می شدی و ناامید از همه چی پشت می کردی به کنکور و می گفتی راه من از این طرف نیست، چی شما رو به کنکور برمی گردوند؟ با چی امیدتون رو بدست میاوردید و شروع می کردید به خوندن دوباره؟

خوب شاید این حالت رو همه تجربه کرده باشیم. بگیم خوب آخرش چی؟! که چی بشه؟ اما اگه یک جواب و دلیل خوب داشته باشیم مطمئنا هیچ وقت امیدمون رو از دست نمی دیم.. من دلیلای محکمی داشتم، به درستی این راه هم ایمان داشتم و نتیجه رو هم  به خدا سپردم.

18. کاری هست که افسوس نکردنش رو بخورین؟ توصیه ای هست که بکنید واسه سایر دوستانی که می خوان کنکور بدن؟ مثلا فلان درس رو به خاطر فلان بی دقتی نتونستم به اندازه تلاشم درصد بیارم یا چیزی شبیه به این...

تنها چیزی که افسوسش رو میخورم اینه که به صحبت های دکتر ایوزیان و هم چنین مادرم! گوش نکردم و زبان رو نخوندم چون مطمئنا اگه زبان رو می زدم می تونستم رتبه بهتری بیارم.

یه توصیه برای بچه هایی که امسال می خوان ارشد شرکت کنند دارم اینکه هیچ وقت خودتون رو با بقیه مقایسه نکنید چون آدم ها با هم متفاوتن شرایط هم با هم متفاوتند همیشه سعی کنید تو شرایطی که قرار دارین بهترین باشین و بهترین انتخاب ها رو داشته باشین.. از تجربه های بقیه درس بگیرین و با توجه به شرایط خودتون از اونها بهره ببرین.یه جمله هست که برای خودم خیلی تاثیرگذار بوده :" باد همیشه در سمتی که ما می خواهیم نمی وزد، اما باید بدانیم که چگونه قایق زمانمان را به هر جا که بخواهیم رهسپار کنیم"

19.  تو بحث ارشد مهندسی صنایع، اگه به عقب برگردی بازم برای کنکور همین دپارتمان صنایع پژوهش با این کادر اساتیدرو انتخاب می کنی؟

صد در صد.

20. زمان ارشد خوندن تفریح خاصی هم داشتین؟ یا کلا سرتون تو کتاب و درس بود و یه کنج خلوت کتاب پناه برده بودید مبادا رتبه م خوب نشه!

من از  روزهای هفته یه جمعه ام متعلق به خودم و خانواده ام بود. بقیه هفته رو غیر از روزهایی که کلاس داشتم درس می خوندم.

21. چه رتبه ای رو متصور بودید؟ زیر20؟ البته این سوال رو تو 2 زمان بگید. یکی مثلا دی یا بهمن ماه، یکی هم اسفندماه؟ تو هر دو مقطع چه نتیجه ای انتظار داشتید؟

خوب قبل از کنکور انتظار رتبه خوب رو داشتم با توجه به نتایج آزمون های جامعی که داده بودم. هر چند یه مقدار برای خودم غیر قابل باور بود چون رقیب هام آدم های قوی بودن.. بعد از کنکور خیلی به رتبه فکر نمی کردم مخصوصا بعد از پاسخ نامه عجیب و غریب سازمان سنجش!!!

22. چه کسی یا چه کسانی تو این راه پر پیچ و خم کنکور خیلی براتون تاثیرگذار بودن؟

خواهرم که واقعا پشتکار و صبر رو از اون یاد گرفتم و دکتر ایوزیان که مشاوره های ایشون خیلی برام راهگشا بود و با صبوری جواب همه سوالاتمون رو می دادن.

23.برنامه ریزی شخصی شما با برنامه های آزمون پژوهش هماهنگ بود؟ اصلا لزومی هست که هماهنگ هم باشه؟

خوب من خودم رو تا اونجا که مقدور بود با برنامه آزمون ها هماهنگ کرده بودم..

24. در آخر از اون سه ماهی که می دونم سخته بگید. آخر بهمن تا آخر اردیبهشت! دغدغه درصد و رتبه و ...

تا 1 ماه آخر استرس چندانی نداشتم اما بعد از اون به خاطر تماس هایی که با بچه ها داشتیم خواسته! و ناخواسته  استرس ایجاد میشد که سعی کردم با فیلم دیدن هم  شده سر خودم رو گرم کنم..

 

آدرس: ضلع جنوب غربی میدان ولیعصر؛ جنب سینما قدس، کوچه مینو؛ پلاک 132؛ موسسه آموزش عالی آزاد پژوهش   تلفن تماس: 021-86741
© تمامی حقوق مادی و معنوی این سایت متعلق به دپارتمان تخصصی مهندسی صنایع موسسه آموزش عالی آزاد پژوهش می باشد .